FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Identificare programe DVB-C pe Panasoni

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
chiar_alex2002



Conectat la: 10 Dec 2009
Mesaje: 4
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 28, 2010 5:23 pm    Titlul subiectului: Identificare programe DVB-C pe Panasoni Raspunde cu citat (quote)

Salutare,

Am o mica problema cu plasma Panasonic tx-p42s10e pe care am achizitionat-o acum cateva luni: nu reusesc sa prin canalele digitale transmise pe cablu (DVB-C).
Televizorul se comporta complet diferit in functie de tara pe care o alegi si dupa ceva cautari am gasit faptul ca daca selectez Finlanda sau Suedia, televizorul va scana si programele digitale pe Cablu. Am incercat si prinde intr-adevar, dar doar 10 canale (probabil tot datorita unei preselectari legate de reteaua aleasa), nici unul relevant cu rezolutie HD. Dupa multe cautari pe forumuri fara prea mult succes ma resemnasem, insa m-am ambitionat in momentul in care, ieri, mergand la o cunostinta care tocmai si-a achizitionat un LCD Samsung si m-a rugat sa-l configurez, am reusit fara nici o bataie de cap sa prind 112 canale digitale pe DVB-C pe aceeasi conexiune de cablu RDS.

Stie cineva daca exista vreo setare ascunsa, update de firmware sau orice altceva ce m-ar ajuta sa prind canalele digitale pe cablu pe o plasma din seria tx-p42s10e?

Merci,
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Noi 28, 2010 5:23 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
bmn



Conectat la: 23 Apr 2010
Mesaje: 58
Locatie: HD

MesajTrimis: Dum Noi 28, 2010 6:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Panasonic recunoaste digital pe cablu doar cu ajutorul informatiilor TOC, ceea ce RDS nu transmite ( acel TOC ). LG si posibil Samsung nu au nevoie de acele informatii TOC. Eu am plasma LG si vad linistit programele prin DVB-C, inclusiv cele HD. Oricum, pe digital cable merge doar cand face operatorul de cablu teste, ca apoi vor fi blocate, pentru a le vedea fiind necesar receiver-ul lor, de aceea in unele orase merge, in altele nu "mai" merge. Sper sa nu ma insel in cele scrise mai sus dar de curand mi-am luat si eu plasma si m-am interesat putin despre aceste lucruri.
Cu toate astea, am citit pe forumuri ca sunt si cativa cu Panasonic care le merge digital pe cablu, deci o solutie o fi pe undeva.
Bafta !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
chiar_alex2002



Conectat la: 10 Dec 2009
Mesaje: 4
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 30, 2010 12:25 pm    Titlul subiectului: Identificare programe DVB-C pe Panasonic Raspunde cu citat (quote)

Salutare,

Poate e util si pentru alti utilizatori de Panasonic:
Am reusit sa iau legatura cu cei de la Supportul Panasonic pentru Europa si ca de obicei este doar o problema de setare ascunsa.
1. Mai exact prima provocare e sa te prinzi si sa ajungi sa configurezi tara cu Finlanda sau Suedia pentru a permite televizorului sa caute si pe DVB-C. Doar atunci devin accesibile si setarile de DVB-C
2. Searchul pe DVB-C, spre deosebire de cel de pe analog, vine cu setarea default "Fast" ceea ce inseamna ca nu cauta in toata banda alocata canalelor digitale, ci doar pe pozitiile pe care le are deja presetate pentru retelele din Finlanda sau Suedia sau asa ceva.
3. Odata activat DVB-C-ul si selectat din lista de metode de receptie pentru tunner, apare un nou meniu dinamic DVB-C settings.
4. In cadrul acestui meniu, la optiunea "Auto Setup" (nu-i foarte intuitiv ca Setup=Scan) trebuie schimbat modul din Fast in Complete.

Cu setarea de mai sus si un rescan automat pot fi prinse toate cele 100+ posturi emise in perioada de proba de RDS.

Merci,
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tesia



Conectat la: 25 Feb 2010
Mesaje: 2
Locatie: brasov

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 4:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

are dreptate alex.DACA FACI CUM TI-A SPUS, o sa mearga digitalu
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
tito



Conectat la: 19 Feb 2005
Mesaje: 233
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 09, 2010 11:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Technics si Sony au aceasta problema cu receptia in DVB-C...restul LG, Samsung, Philips, Sharp gasesc toate programele digitale, fara a fi nevoit sa faci mari "inginerii" prin meniuri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dani4utd



Conectat la: 03 Dec 2010
Mesaje: 93

MesajTrimis: Joi Dec 09, 2010 11:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

tito a scris:
Technics si Sony au aceasta problema...

Technics sau Panasonic?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tito



Conectat la: 19 Feb 2005
Mesaje: 233
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 10, 2010 12:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dani4utd a scris:
tito a scris:
Technics si Sony au aceasta problema...

Technics sau Panasonic?

Technics-Panasonic...tot un drak. Evident, era vb de Panasonic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community