FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Despre fotografie
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 29, 2010 9:05 pm    Titlul subiectului: Despre fotografie Raspunde cu citat (quote)

Am făcut un nou topic, deoarece n-am găsit nimic în primele pagini pentru a fi resuscitat.

MarianS a scris:
c6t9 a scris:
MarianS a scris:
Bine ai revenit c6t9 Exclamation


N-am plecat niciodată, dar nu am cu ce să cresc valoarea forumului și m-am limitat la simpla lectură.

Între timp m-am apucat de fotografie Laughing

Poate revin aici cu 2-3 imagini din modestul meu sistem, alcătuit din tigăi.


Ce aparate folosesti ?


M-a lovit pasiunea în vara asta.

Am de vreo 3 luni un Nikon D5000 cuplat în principal cu Nikkor micro VR 105mm și Tamron VC 18-270mm, dotate cu filtre Kenko și Hoya.


Swan - portrait by c6t9, on Flickr


The pink bee by c6t9, on Flickr


Intelligence by c6t9, on Flickr


Attitude by c6t9, on Flickr


Rose tears by c6t9, on Flickr

Intenționez să-l schimb într-un viitor oarecare tot cu Nikon, D7000 (care are multe caracteristici spre pro) sau eventual să aștept urmașul lui D300s.

Cine este amator de Canon, știu bine 550D, un aparat excelent. L-am avut lângă D5000 vreo 2 săptămâni, folosite în paralel.
Canon are avantajul unor obiective din seria L, destul de scumpe, dar foarte bune. Și desigur cel mai bun obiectiv de macro din lume (cel puțin așa se spune), dar și cel mai greu de folosit - MP E 65.


damselfly by bugeyed_G, on Flickr

Ceva similar se poate construi însă pentru orice aparat.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Noi 29, 2010 9:05 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 29, 2010 9:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu am avut Canon.
Obiectivele L sunt obiective foarte bune si acopera o plaja destul de mare de focale. Imi plac insa, mai mult cele Nikon. Consider ca sticla folosita de Nikon, este de calitate superioara.

Ca si in audiofilie, totul este subiectiv !

Tu ai trecut de la audio la foto. La mine fenomenul s-a petrecut invers.

Mi-au placut fotografiile macro, postate.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pake_mva



Conectat la: 20 Dec 2009
Mesaje: 30
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 29, 2010 10:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[quote="MarianS"]Si eu am avut Canon.
Consider ca sticla folosita de Nikon, este de calitate superioara.
Ca si in audiofilie, totul este subiectiv !
quote]
In foto este foarte subiectiv. Pana la urma totul se rezuma la :"mie imi place" sau "a scris/zis ala ca este mai bun X decat Y.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 29, 2010 10:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In acest domeniu conteaza, de multe ori, zestrea de obiective, care raman. Aparatele se schimba, se perfectioneaza, etc. Obiectivele isi pastreaza valoarea mult mai mult timp ca aparatele.
Daca ai deja o colectie de obiective canon, de exemplu, ramai pe Canon. Acelasi lucru este valabil si pentru Nikon.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pake_mva



Conectat la: 20 Dec 2009
Mesaje: 30
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 29, 2010 10:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt de acord. Daca ai o colectie de obiective, dar macar si un obiectiv care ti-e foarte drag, ramai pe acel sistem. Ca e Canon, ca e Nikon ca e Pentax/Olimpus/Sony etc. Apoi mai sunt si altele... Pana la urma obiectivele conteaza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 29, 2010 11:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc.

Să știi că nu există o diferență prea mare între fotografi și audiofili. Sau chiar între alți pasionați de ceva.

De exemplu pe forumul Nikon de la noi mi se țineau teorii despre cât de bun este D90 față de D5000. Trecând peste faptul că toată partea tehnică care este responsabilă de realizarea imaginilor este identică, nu văd ce legătură avea asta cu fotografia în sine.

Eu personal știu oameni care au schimbat de la D40 la D700 și au fix aceleași imagini. Aparatele nu fac poze singure din păcate. Aici muzica are un avantaj.

Nikon tradinițional avea obiective ieftine mai bune decât Canon. Acum parcă se simte o echilibrare la acest capitol. De asemenea Canon a început să rezolve anumite probleme notorii legate de expunere. Nikon încă mai are probleme legate de focalizare. Nimic nu este perfect.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mar Noi 30, 2010 12:08 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

c6t9 a scris:

....Nimic nu este perfect....


Smena Smile (aparat foto rusesc pe film, nu stiu daca exact asa se scrie numele de aia am si explicat unde bat Smile)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 30, 2010 1:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Așa se scrie. Mai folosește cineva una în mod curent? Ar fi ceva senzațional.
_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 30, 2010 1:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cataline, superbe pozele Exclamation
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 30, 2010 8:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

c6t9 a scris:
Eu personal știu oameni care au schimbat de la D40 la D700 și au fix aceleași imagini. Aparatele nu fac poze singure din păcate. Aici muzica are un avantaj.


Asa este !
Multi cred ca este suficient sa ai in maina un aparat performant, si gata super poza. Nimic mai fals !
Nu trebuie uitata latura artistica a fotografului, grija cu incadrarea, regulile esteticii, si nu in ultimul rans cunoasterea perfect a aparatului din dotare.

Tin minte ca la un moment dat un grup de fotografi pasionati s-au adunat undeva la munte intr-un workshop. Toti aveau super scule, super teleobiective etc. Cea mai buna poza a fost realizata de sotia unuia dintre ei, cu un compact, dupa si-a facut necesitatile fiziologice !

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aifaq



Conectat la: 13 Ian 2006
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Mar Noi 30, 2010 8:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MarianS a scris:
Cea mai buna poza a fost realizata de sotia unuia dintre ei, cu un compact, dupa si-a facut necesitatile fiziologice !
Nu indraznesc sa intreb ce anume a fotografiat! Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 30, 2010 8:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Subiectul erau niste pasari care survolau zona.
Tipa respectiva s-a aflat in locul potrivit, la momentul potrivit.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
johndoe21ro



Conectat la: 09 Feb 2010
Mesaje: 89
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mar Noi 30, 2010 10:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.flickr.com/photos/17918331@N02/page3/

Cateva si de la mine. Ar fi destul de greu sa aleg pe care sa le postez si pe care nu. Folosesc si eu acelasi 105mm 2.8VR Mikro ca si c6t9, printre altele. D5000 este mai slab ca D90 (in ciuda faptului ca folosesc acelasi senzor si procesor de imagine) la viewfinder (acoperire si magnificare) iar evident in modul live view focalizarea este foarte inceata si oricum un fotograf adevarat n-ar folosi-o.

_________________
Usher Be-718 + Jeff Rowland Concerto + Weiss DAC2 + Audioquest Volcano DBS 72V + Audioquest NRG-5 + Aavik Rack & Nordost Pulsar Points + Omicron Gold SE
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 30, 2010 3:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cel mai important lucru în fotografie este lumina. Să știi când și cum să o folosești.

Lumină naturală în grădină. Eu în cameră am tras alb/negru, dar nu avea același efect.
ISO 200, f/3.5, 1/4000 pentru a întuneca zonele care primeau cea mai puțină lumină. La D5000 viteza maximă este 1/4000. La D7000 aș avea 1/8000 Rolling Eyes


Rose - Light and Shadow by c6t9, on Flickr

Apoi filtrele. Impactul este major. Un simplu filtru PC ieftin.


Polarizing Filter by c6t9, on Flickr

Un filtru bun (de la B&W de exemplu) costă cam cât un obiectiv de kit.

Urmează obiectivele + aparat. Dacă ai probleme cu lumina, din astea 2 încerci să scoți cât mai mult posibil. Dar degeaba ai o sticlă fantastică pe un body care bagă zgomot și la ISO200 pentru că se încălzește senzorul. Și degeaba ai super aparat dacă tragi cu obiectivul de kit pentru orice.

Dar există o tendință generală de a acorda mai multă atenție obiectivelor deoarece ele sunt o constantă. Aparatul îl schimbi, obiectivele rămân. Pe vremuri obiectivele se revizuiau mai rar. Chiar și acum au o durată de viață destul de mare.
Și atunci este bine să le alegi cu grijă. După umila mea părere pentru cineva care nu începe direct cu Full Frame (FF), va fi dificil să ia obiective bune și pentru un eventual FF și pentru APS-C. Mai bine să le vândă când face trecerea, decât să se chinuie mereu în vederea unui upgrade care poate nici nu va fi vreodată. Eu am un singur FF pe care l-aș vrea, dar numai din cauza senzorului senzațional, nu pentru că este FF - Nikon D3X - care nu costă până la urmă decât vreo 6k€. Dar cum nu voi da niciodată suma asta (cred, sunt destul de sigur, deoarece fac ce pot cu ce am), nici nu m-am gândit vreodată dacă obiectivele vor putea fi utilizate pe FF sau nu.

Și fotografii cu un obiectiv destul de prost cotat, Tamron 18-270 VC + filtru PC Kenko


Owl and trainer by c6t9, on Flickr


Colors by c6t9, on Flickr


House detail. by c6t9, on Flickr


Joy by c6t9, on Flickr


Sweet little fellow by c6t9, on Flickr


@johndoe21ro - pentru mine diferența de preț nu a justificat plusurile unui D90. D5000 cred că are rezultate mai mult decât ok.

Important este cum ies imaginile, nu ce scrie în specificații. Ai același obiectiv ca și mine. Vezi diferențe?

Imagini din cameră


Queen's heart by c6t9, on Flickr


Bluey by c6t9, on Flickr


Fly - Macro by c6t9, on Flickr

Eu am preferat să investesc diferența de preț în obiective și filtre.

PC + ND = LOVE în lumina potrivită


Autumn view by c6t9, on Flickr

Dar este o problemă spinoasă asta cu D5000 vs. D90. Pe mine mă interesează doar rezultatul final. Și nu poate fi decât un compliment, dacă chiar am un aparat mai slab.

nicu_martin a scris:
Cataline, superbe pozele Exclamation


Mulțumesc! La nivel de amator. Deși am făcut școala pe aparatul lui Vasile. Care încă merge Very Happy

Nu prea am eu timp și ce să fotografiez. Improvizez tot felul de lucruri.


Time passes without us ... by c6t9, on Flickr

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 30, 2010 5:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Catalin, ai reusit super cadre Exclamation

Asa cum am mai spus, conteaza destul de putin diferentele (de multe ori minore) dintre aparate. Nu trebuie sa credem ca prin folosirea unui aparat mai scump vom avea, in mod automat, poze mai bune.
Cum a mai mentionat si Catalin, lumina joaca un rol determinant in fotografie. Stiinta utilizarii acesteia reprezinta calea prin care se obtin fotografii de calitate.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 1 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community