FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Despre fotografie
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 30, 2010 8:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu mă așteptam nici eu să fie o atracție așa de mare. De fapt ambiția m-a cuprins după ce am purtat niște discuții cu absolvenți de cursuri foto. Ce învățau ei acolo era ok dacă vrei să te faci fotograf profesionist, dar aproape neaplicabil omului de rând. Așa am vrut să arăt ce se poate face. Am decis repede ce să cumpăr și restul a devenit istorie. Într-o noapte am făcut un blog și contul pe Flickr. Flickr m-a prins mai rău decât m-aș fi așteptat eu, deși inițial trebuia să fie un suport pentru blog.

Nu am mereu DSLR-ul cu mine.

Astea sunt făcute cu o cameră video


Red dot by c6t9, on Flickr


Contemplative by c6t9, on Flickr


Perspective by c6t9, on Flickr


Little people by c6t9, on Flickr


Wild Greece by c6t9, on Flickr

Oricum e mai simplu decât să pun boxele în bagaje Laughing

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Noi 30, 2010 8:14 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
johndoe21ro



Conectat la: 09 Feb 2010
Mesaje: 89
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mie Dec 01, 2010 3:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ma tem ca nu ne intelegem. Aici nu e o intrecere iar Nikon nu ma plateste sa spun ca ala mai scump este mai bun sau ceva. Teoretic nu prea exista diferente intre cele 2 body-uri. Doar ca lumina care intra prin viewfinder mi se pare importanta cand vine vorba de scene intunecate, de fotografie nocturna sau cand vorbim de incadrare. Este evident si de necontestat ca valoarea unei fotografii este data de persoana din spatele acesteia. Se pot face fotografii bune cu orice aparat, fie ca este plici, fie ca este D3X sau Mamiya, Hasselblad, etc. Nu vad rostul contrazicerilor sau disputelor. Era o afirmatie corecta si clara. N-am intrat in detalii cum ca viewfinderul D5000-ului face diferenta dintre o fotografie mai ok sau mai putin ok sau ca un fotograf prost e mai avantajat de D90. Un viewfinder mai luminos este doar un mic ajutor, o stradanie mai putin (dar la un nivel micro). Si atat. Probabil ca majoritatea fotografilor nici nu vad diferenta intre cele 2. Cred ca mai bine aducem niste laude fotografiilor sau le admiram decat sa ne contrazicem fara obiect. Toata admiratia pt fotografiile postate. Lumina buna. Very Happy
_________________
Usher Be-718 + Jeff Rowland Concerto + Weiss DAC2 + Audioquest Volcano DBS 72V + Audioquest NRG-5 + Aavik Rack & Nordost Pulsar Points + Omicron Gold SE
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 01, 2010 3:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu este nici o contradicție. D90 este un aparat superior tehnic, dar nu face poze mai bune. Aici este problema de fapt. Îl ajută pe fotograf, e altă treabă.

Când l-am luat am preferat D5000 + o sticlă bună, decât D90 + obiectiv de kit.

Ține de percepții în fotografie probabil. Sunt oameni care au dat dublu față de mine pe aparat și trag cu sticle de 3 ori mai ieftine și nu înțeleg ce se întâmplă.

A trebuit să le dau fișierele NEF ca să se convingă că imaginile vin din aparat.

Acum nu prea este lumină din păcate. Aștept zăpada, deși nu am montat încă gumele de iarnă din lipsă de timp.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 1:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dacă are cineva propuneri pentru long tele (minim 300mm) de pus pe Nikon, aș fi recunoscător. Este singurul tip de obiectiv asupra căruia nu mă pot decide.

Până atunci


Puppy by c6t9, on Flickr


Apocaliptyc by c6t9, on Flickr


Ice by c6t9, on Flickr

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
johndoe21ro



Conectat la: 09 Feb 2010
Mesaje: 89
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 2:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai si exista o limita de pret, o diafragma maxima preferata?
_________________
Usher Be-718 + Jeff Rowland Concerto + Weiss DAC2 + Audioquest Volcano DBS 72V + Audioquest NRG-5 + Aavik Rack & Nordost Pulsar Points + Omicron Gold SE
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 4:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Maxim maxim 1k€. Evident că trebuie cât mai luminos, dar nu visez la banii ăștia.

Ar fi o soluție poate un xx-200 f/2.8 sau xx-300 plus 1.4x-2x cel mult. Eu am un 2x de la Kenko și e destul de complicat cu focalizarea (numai manual, automat e prea lent), supraexpune (și trebuie corectat permanent cam 1EV minim), este foarte soft (lucru bun uneori, dar deranjant când vrei detalii la păsări sau animale).

Uite un exemplu:

Tamron 18-270mm + Kenko 2x la 420mm din mână.
ISO 200
f/13
1/320
exposure bias 0


Colors by c6t9, on Flickr

În condițiile în care imaginea era întunecată în mod normal.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
utilizator



Conectat la: 05 Apr 2009
Mesaje: 24
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 7:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sa fi mai crescut intre timp?
Poza este facuta cu o sapuniera super ieftina din camera de hotel de la etajul 1.



cutu.jpg
 Description:
 Filesize:  179.76 KB
 Viewed:  85 Time(s)

cutu.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 8:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cateva poze:
IMG_1698A.jpg
_DSC1903A.jpg
IMG_1698A.jpg

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 8:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aici sunt:


IMG_1698B.jpg
 Description:
 Filesize:  66.39 KB
 Viewed:  71 Time(s)

IMG_1698B.jpg



IMG_1202B.jpg
 Description:
 Filesize:  78.03 KB
 Viewed:  80 Time(s)

IMG_1202B.jpg



_DSC1903B.jpg
 Description:
 Filesize:  58.01 KB
 Viewed:  89 Time(s)

_DSC1903B.jpg



_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 10:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ultima la mine este pixelată rău, nu știu de ce.

Diferența dintre un DSLR și o săpunieră nu se face la rezoluție mică pe un monitor, dar este cam asta:



Uploaded with ImageShack.us

Dacă tot vorbim despre cățel. Sau


Searching by c6t9, on Flickr


Searching - detail by c6t9, on Flickr

Imaginile sunt puse mari pe Flickr http://www.flickr.com/photos/cd-nikon/5213605931/sizes/o/in/photostream/

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
utilizator



Conectat la: 05 Apr 2009
Mesaje: 24
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 11:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu era vorba de vreo comparatie intre poze sau aparate, eu ma intrebam daca este acelasi catel!Eu banuiesc ca este acelasi.
Cand am vazut poza mi-am amintit ca l-am fotografiat acum 2-3 saptamani.
Pozele atasate nu reprezinta nimic, nici tehnic nici artistic sunt doar ...informative.



cutu2.jpg
 Description:
 Filesize:  240.82 KB
 Viewed:  61 Time(s)

cutu2.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 03, 2010 12:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Scuze.

Nu poate fi același, eu l-am găsit pe Cheia. De fapt erau MULȚI, plin de câini, am rămas puțin șocat. Nu știu cum vor trece iarna asta.

Tot prin zonă am găsit și


Intelligence by c6t9, on Flickr

Un câine senzațional, absolut senzațional. Noi mai avem 5 câini, nu prea ne permitem alții, dar ăsta a fost ceva deosebit. În primul rând și-a dat seama că îi fac poze. Eu am rămas impresionat.

Am găsit și cai, care aveau mâncare pe câmp, dar în rest exploatați la maxim. Ăsta era rănit destul de grav la picior.


Poor horse by c6t9, on Flickr

O pisică


Kitty by c6t9, on Flickr

Și o căprioară, atât poate 270mm. Mai am pe undeva o imagine mai bună, nu o găsesc acum.


Deer by c6t9, on Flickr

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
johndoe21ro



Conectat la: 09 Feb 2010
Mesaje: 89
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Vin Dec 03, 2010 9:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cateva cu aceeasi tematica...

[img]http://www.flickr.com/photos/17918331@N02/3263421206/[/img]

[/img]http://www.flickr.com/photos/17918331@N02/4603012889/[img]

In a doua fotografie este propria-mi jivina. [/img]

_________________
Usher Be-718 + Jeff Rowland Concerto + Weiss DAC2 + Audioquest Volcano DBS 72V + Audioquest NRG-5 + Aavik Rack & Nordost Pulsar Points + Omicron Gold SE
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 03, 2010 11:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E superb!
_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Dec 04, 2010 10:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O imagine din mers. În spate este Marsilia și Insula D'If.


View by c6t9, on Flickr

Flori în curte la "Mama cozonacilor", de lângă Bran


Petals by c6t9, on Flickr

În așteptarea mâncărurilor la Crama din Bistrița, care este genială.


Focus by c6t9, on Flickr

Pe la greci


Seaside by c6t9, on Flickr

O alee pe insula Mainau


Green by c6t9, on Flickr

Stelvio, partea din Italia.


Stelvio by c6t9, on Flickr

Aproape ca în Tibet (tot Stelvio).


"Tibet" by c6t9, on Flickr

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 2 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community