FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Sfat achizitie statie amplificare

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
sorin_pss



Conectat la: 03 Dec 2010
Mesaje: 3

MesajTrimis: Vin Dec 03, 2010 11:13 pm    Titlul subiectului: Sfat achizitie statie amplificare Raspunde cu citat (quote)

Va cer ajutorul celor care va pricepeti la sisteme audio de interior.
Am 4 boxe de camera, 2 boxe 40-60 VA, impedanta 8 ohmi, si 2 boxe 60-90 VA, impedanta 8 ohmi,raspuns in frecventa: 40 - 20.000 Hz si as dori sa cumpar o statie, fie ea si second, pentru un restaurant de 47 mp. Sa stie sa citeasca mp3 si eventual radio.
Ce sa cumpar?
Va multumesc anticipat
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Dec 03, 2010 11:13 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
dani4utd



Conectat la: 03 Dec 2010
Mesaje: 93

MesajTrimis: Vin Dec 03, 2010 11:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sa stie, eventual, sa citeasca si romane politiste.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorin_pss



Conectat la: 03 Dec 2010
Mesaje: 3

MesajTrimis: Vin Dec 03, 2010 11:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

esti de mare angajament.Multumesc pt primire Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
luk234



Conectat la: 21 Oct 2009
Mesaje: 131
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Sam Dec 04, 2010 12:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dani a vrut sa spuna ca amplificatorul nu poate fi si sursa sau sursa sa duca si boxele amintite ,intr-un restaurant, greu de gasit .
Probabil ai nevoie de o sursa digitala care sa stie mp3 si sa aiba si usb ptr stick-uri sau un laptop cu o placa audio mai bunutza si apoi amplificator.
La bani putini as merge pe Maica Domnului, sunt amplificatoare 4 canale la citeva milioane iar ca sursa un dvd player de supermarket care stie toate formatele si care tine cam 6 luni Very Happy
Paranteza, nu stiu unde am vazut, un local de cartier, avea televiziune prin cablu ca sursa, punea VH1, MTV, Taraftv, d-astea, cum era cererea Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Sam Dec 04, 2010 7:45 pm    Titlul subiectului: Re: Sfat achizitie statie amplificare Raspunde cu citat (quote)

sorin_pss a scris:
Va cer ajutorul celor care va pricepeti la sisteme audio de interior.
Am 4 boxe de camera, 2 boxe 40-60 VA, impedanta 8 ohmi, si 2 boxe 60-90 VA, impedanta 8 ohmi,raspuns in frecventa: 40 - 20.000 Hz si as dori sa cumpar o statie, fie ea si second, pentru un restaurant de 47 mp. Sa stie sa citeasca mp3 si eventual radio.
Ce sa cumpar?
Va multumesc anticipat


Pai e simplu,ai nevoie de un receiver (amplituner),care sa mearga in 4 ohmi si de un dvd care sa citeasca mp3.
Pret de SH :300-400 lei ambele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
petru2ioan



Conectat la: 11 Feb 2010
Mesaje: 165
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Dec 04, 2010 10:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

un amplituner care sa vada 4 ohmi, pui 4 boxe pe el, il pui pe radio si scapi de stres.

O jucarie cum ar fi asta http://www.okazii.ro/catalog/45483119/technics-sa-gx280-amplituner.html#galerie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
tito



Conectat la: 19 Feb 2005
Mesaje: 233
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 09, 2010 11:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@petru2ioan
Ai spus bine...jucarie. E bun Technics-ul ala ca are ventilator si mai plimba aerul prin restaurant, cat despre putere, cred ca e un 4x15 W...o gluma proasta scoasa de Technics si nu e singura.

Eu zic sa cauti un receiver 5.1 second, mai investesti intr-un subwoofer si totul va suna altfel in acel spatiu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
24fret



Conectat la: 17 Mar 2008
Mesaje: 430
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 10, 2010 12:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

tito a scris:
@petru2ioan
Ai spus bine...jucarie. E bun Technics-ul ala ca are ventilator si mai plimba aerul prin restaurant, cat despre putere, cred ca e un 4x15 W...o gluma proasta scoasa de Technics si nu e singura.

Eu zic sa cauti un receiver 5.1 second, mai investesti intr-un subwoofer si totul va suna altfel in acel spatiu.


Cel care il vinde spune ca are 2x 80W si am avut si eu un receiver similar, model putin mai nou la 2x 100W. Esti sigur ca are 4x 15W?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
tito



Conectat la: 19 Feb 2005
Mesaje: 233
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 10, 2010 9:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@24fret
Eu vorbesc de wati adevarati, reali...nu ce scrie Technics pe cutie. Ai avut curiozitatea sa desfaci acel amplificator si sa vezi ce finali are? Technics si Sony sunt printre campioni la "umflat" specificatii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorin_pss



Conectat la: 03 Dec 2010
Mesaje: 3

MesajTrimis: Vin Dec 10, 2010 11:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cel din link are 2 iesiri.Pot pune cele 4 boxe?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tito



Conectat la: 19 Feb 2005
Mesaje: 233
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Dec 11, 2010 2:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sorin_pss a scris:
cel din link are 2 iesiri.Pot pune cele 4 boxe?

Se pare ca nu ai priceput ce am scris mai sus. Poti pune 4 boxe, dar nu stiu cat rezista amplificatorul ala cu doua si tu vrei sa-i pui patru? Iar daca rezista (lucru de care sincer ma indoiesc) din cei 15 w ,vei ramane cu circa 7 w pe canal.Si cum banuiesc ca boxele au un spl mic, iar "amplificatorul" ala intra in distors pe la ora 11...o sa ai o sonorizare de vis in acel spatiu. O sa fii tentat sa-l dai mai tare si uite asa o sa arzi si tweeter-ele boxelor, apoi alti bani, alta distractie. Mai bine joci banii aia la ruleta....acolo macar ai o sansa (e drept, destul de mica) sa castigi, luand acel amplificator ii vei pierde sigur.Stiu ca Technics in general au impedanta de 6 ohmi,in acest caz nu-ti recomand sa pui cele patru boxe, vei auzi ventilatorul ala de pe el mai tare decat e in stare acel amplif sa zdrangane prin boxe. Cand va ceda ventilatorul, il poti muta in bucataria restaurantului ,pui o tigaie pe el si faci o omleta....
Mai e si varianta unui amplificator profesional, care nu costa foarte mult, plus ca se preteaza mai bine la ce vrei tu sa-l folosesti.
Sunt banii tai, tu decizi ce faci cu ei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tito



Conectat la: 19 Feb 2005
Mesaje: 233
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Dec 11, 2010 2:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asta, de exemplu
http://www.okazii.ro/catalog/43464750/amplificator-profesional-alesis-650-lei-.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
player4



Conectat la: 12 Iul 2008
Mesaje: 167
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Sam Dec 11, 2010 10:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.okazii.ro/catalog/44770102/receiver-harman-kardon-avr-130.html

sau

http://www.okazii.ro/catalog/44068227/receiver-yamaha-5-1-rx-v800.html

si vad ca se ofera si garantie la ele.

cu asa ceva nu ar trebui sa ai nici cea mai mica problema in a conduce boxele tale

_________________
Mergem inainte, ca inainte era mai bine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Sam Dec 11, 2010 2:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asta o fi bun? Citeste si mp3,are si radio.....culmea ca si functioneaza Laughing
http://i245.photobucket.com/albums/gg44/fluffy38/philipsdfr-1600.jpg
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community