FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
UN ACHUPHASE E IDENTIC CU UN AMPLIFICATOR DE 1 mil.....

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
stuparu_mihairadu



Conectat la: 20 Mar 2009
Mesaje: 388
Locatie: craiova

MesajTrimis: Sam Dec 04, 2010 5:00 pm    Titlul subiectului: UN ACHUPHASE E IDENTIC CU UN AMPLIFICATOR DE 1 mil..... Raspunde cu citat (quote)

wow....am trait sa o aud si pe asta..in scurta mea experienta in domeniul asta hifi.....am intalnit multa lume dar totusi azi cred ca a fost apogeul....

cineva de pe net.....fiind constient ca sunt in cautare de un amplificator stereo...a venit si mi-a propus diverse aparate.....ba un achu-....ba un denon....etc...

totusi...de suparat m-a suparat cand a inceput sa vb superior si zicand ca "eu vreau sa te ajut ca vad ca nu stii nimica despre asta si ca asa e bine" nu stiu ce

de aici a inceput discutia cum ca....noi astia tinerii credeam ca gasim totul pe net si e imposibil a gasii schema unui amplificator...(am gasit pe google si valorile rezistenti termice din traf..dar fie)....ca e imposibil...

cand i-am trimis asa ceva...a bagat-o ca e greu sa vezi totusi in timp real tensiuni si etc...si i-am zis si atunci..vezi mai jos in pagini cum ca exista totusi niste valori etc....si ca normal ca cine are acasa osciloscop le poate vedea..cine nu asta e....(cred ca 90 % nu au osciloscop acasa)

pe urma....tot noi astia tinerii nu stim la ce sa ne uitam la un ampliu...asta ca relpica la faptul ca i-am zis ca stiu la ce piese sa ma uit ca sa fac diferenta calitativ intre ele....si normal nici aici nu am dreptate...ca probabil eu la fac la automatica nu am inv cum arata un condensator, un tranzistor etc...

si din una in alta am ajuns la concluzia ca un amplificator facut de el la 1 mil e identic cu achuphaseul lui....si ca normal la intrebarea mea .... "adica un achuphase cu un amplificator homemade de 1 mil e identic??" (oltcitul e la fel cu ferrariul la stop nu?) ...raspunsul a fost un DA ! CATEGORIC....

la intrebari generale cum ca intre un final original si unul ordinar care se arde in 5 minute nu exista diferente..raspunsul a fost tot da..asta in cazul in care nu s-a inteles deja incapatanarea respectivului....


deci ...acuma ca tot se bate koreea de nord cu cea de sud.....ca vine sf lumii in 2012 parca....
WHAT THE FUCK?!?!?!?!?!?!?! (RETORIC BINEINTELES)

P.S. DACA NU E RUBRICA BUNA ROG MODERATORUL SA MUTE TOPICUL ASTA
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Dec 04, 2010 5:00 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
stuparu_mihairadu



Conectat la: 20 Mar 2009
Mesaje: 388
Locatie: craiova

MesajTrimis: Sam Dec 04, 2010 5:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

respectele mele pt userul DJ_LECO ...care ne-a aratat prin teste live si grafice "la cald" ca al lui se compara cu ce ne zicea pe acolo.....
dar singura diferenta zic eu intre cei 2 e ca userul leco a cam bagat niste banuti in el....ca banuiesc si logic..un amplificator de calitate contine piese de calitate..calitate pentru care se plateste...............NU????????

ca in final toata discutia mea cu respectivul se reduce la faptul ca :

componentele unui amplificator bun sunt de calitate si normal isi arata pretul (parerea mea)

o piesa de 1 mie de lei fata de una de 1 mil sunt identice....deci pretul unui amplificator de calitate este irelevant....probabil au un marketing bun
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminnichitov



Conectat la: 03 Mar 2004
Mesaje: 490
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Sam Dec 04, 2010 7:23 pm    Titlul subiectului: Re: UN ACHUPHASE E IDENTIC CU UN AMPLIFICATOR DE 1 mil..... Raspunde cu citat (quote)

stuparu_mihairadu a scris:
oltcitul e la fel cu ferrariul


Mai degraba se aseamana cu un subaru, fara nici cea mai mica urma de bascalie.

_________________
Maneaua-i rupta din rai!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stuparu_mihairadu



Conectat la: 20 Mar 2009
Mesaje: 388
Locatie: craiova

MesajTrimis: Sam Dec 04, 2010 8:04 pm    Titlul subiectului: Re: UN ACHUPHASE E IDENTIC CU UN AMPLIFICATOR DE 1 mil..... Raspunde cu citat (quote)

cosminnichitov a scris:
stuparu_mihairadu a scris:
oltcitul e la fel cu ferrariul


Mai degraba se aseamana cu un subaru, fara nici cea mai mica urma de bascalie.



mmm da....atunci nu stiu de ce nu pot sa-l ajung pe ala cu impreza-ul...Smile Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 11:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Constatarea facuta de cosmin se referea la asemanarea celor 2 masini dpv al motorului de tip boxer, nicidecum sub aspect de liniuta - un oltcit nu poate intrece un subaru. Dar cum se spunea mai sus ... cei tineri ...

Scuze ptr offtopic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stuparu_mihairadu



Conectat la: 20 Mar 2009
Mesaje: 388
Locatie: craiova

MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 1:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu e vb de off topic...eu fac referire la ce am zis in topic....ca asa orice masina se aseamana intre ea cu alta prin faptul ca are 4 roti un volan si un motor......dar de aici pana la a spune ca o dacie e la fel de buna ca un bmw..sau ce alta comparatie doriti e cale lunga.


am vazut pagini intregi in care mai aveau putini unii si se omorau pe zicale de genul "amplificatorul meu il face pe al tau"..si nu are rost sa zic ca erau numa "scule" de "scule"......nu comparatii de genul home made la 1 mil cu ceva care e cotat si la 1000 de euro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community