FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Tapes
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
ALEKS



Conectat la: 05 Mar 2005
Mesaje: 287
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 9:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Deck-urile mele suna foarte bine. Si stiti din ce cauza? Din cauza VU-metrelor. Sper ca intelegeti aluzia. Daca mie-mi place aparatul iar sunetul imi provoaca descarcari chimice placute in creier... atunci e perfect.

Revenind la lucruri (mai) serioase: foarte interesante discutii. Imi place sa citesc si sa invat din cunostintele forumistilor. Cred ca disputele chiar daca sunt neplacute, scot la iveala tot felul de informatii interesante din cunostinta participantilor la polemica.

Eu din pacate sunt "pierdut" in negura vremii (pasionat si colectionar iremediabil de scule vintage). Am un maldar de scule AKAI, Pioneer "blue series", Technics-uri, etc. Nici unul nu e hi-fi, hi-end, etc. Dar mie-mi plac, fiindca le-am ales exact dupa gusturile mele. In ceea ce priveste sunetul lor... suna a deck vintage, perfect pentru muzica pe care o ascult: Italo disco.

Totusi, chiar daca nu am auzit un "deck bun" cu o caseta metal trasa dintr-un vinil, tind sa dau dreptate ca se va auzi interesant, chiar placut. Mai multe amanunte nu pot da fiindca nu-s in masura.

ALEKS

_________________
AKAI Electric Company Ltd.
Lumea Tuburilor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 9:01 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 10:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
Încă unul care a avut experiențe nefericite cu analogul...


discutia se referea la deck-uri nu la analog. analogul este mai larg decit partea pe care o cuprind deck-urile...

Rycher a scris:

Unde am spus eu că un deck sună mai bine per se ca un player high-end? Și de curiozitate: tu ai avut vreodată un player high-end?


nu toate afirmatiile care le-am facut aici au scopul sa combata sau sa aprobe vreo idee de a ta. e o discutie libera, am spus ce gindesc eu nu neaparat in contrast sau in acord cu ceea ce ai afirmat tu. te ambalezi de pomana. ultima intrebare e de gradinita.

Rycher a scris:

akaiofil a scris:
sa ai un cd-player foarte bun si sa faci copi de cd-uri pe un deck foarte bun in speranta ca suna la fel ca cd-ul (speranta in unele cazuri indeplinita) mi se pare frectie la picior de lemn.


Unde am spus eu așa ceva? Tu ai înțeles ceva din ce am vrut să spun?


citatul original continea si "ca o paranteza" deci se excludea din start ca si replica la cele spuse de tine. citeste atent.

Rycher a scris:

Există și viniluri ne-pur analogice? Laughing


da, exista din pacate, m-am referit la cele facute dupa master-urile digitale si care suna ca atare.

Rycher a scris:

Îmi pare rău că nu ai avut parte de analog de calitate, dar crede-mă că un vinil tras pe o casetă metal poate suna mai bine ca CD-ul.


fi mai domol in concluzii. daca citeai atent ai fi vazut ca ti-am dat dreptate...dar in anumite conditii tehnice.

Rycher a scris:

akaiofil a scris:
ca o paranteza si o apreciere personala dintre toate tipurile de casete mie mi se pare ca metalul suna cel mai "digital"..


Asta pentru că nu ai auzit niciodată un metal tras corect.


de asemenea fi mai domol in concluzii.

Rycher a scris:

akaiofil a scris:
te contrazic, ceea ce inteleg eu printr-un deck bun (sony tc-ka7es, nakamichi dragon sau cr7, pioneer ct-939 si multe altele) bat sper mia de euro.


Iar eu în mod sigur nu înțeleg prin super deck nici tc-ka7e și nici pioneer ct-939.


nu exista nici o contradictie aici, fiecare intelege ce vrea, la nivelul lui. eu mi-am permis sa vorbesc numai despre aparate cunoscute, auzite si/sau avute, e normal si firesc ca altcineva sa aibe altfel de experientze si pe baza lor altfel de pareri. Comparatia se facea insa prin prisma pretului iar eu personal nu cred ca la 100 de euro nu intrii in zona unui "super-deck" in ziua de azi.[/b]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 10:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

scuze, era: "eu personal cred ca la 100 de euro nu intrii in zona unui "super-deck" in ziua de azi."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 10:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
Încă ceva: de probleme de azimutare și implementări Dolby diferite au parte doar cei cu scule de duzină, îmi pare rău că trebuie să ți-o spun. Ești exact ca cei care au avut Unitra o dată și consideră că vinilul sună prost.


ca si Rycher te grabesti in aprecieri si concluzii. Coret era: sint ca cei care au exeprimentat si au observat ca o caseta trasa dolby pe scula X suna altfel pe dolby-ul de pe scula Y chiar si cu scula X si Y acelasi brand, modele diferite, aceiasi clasa. Intre branduri diferite nu mai vorbesc.

Singura exeprientza pozitiva in acest sens a fost DBX stand-alone (nu implementare in deck) dar si acela trebuie reglat diferit, pe deck-uri diferite.

Eu nu mi-am permis sa fac nici un fel de aprecieri la adresa nimanui (genul "...esti ca...", "...inca unul ca..." etc.) dar observ ca nu se poate un schimb de OPINI si nu unul de APRECIERI ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 10:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ALEKS a scris:

.... Daca mie-mi place aparatul iar sunetul imi provoaca descarcari chimice placute in creier... atunci e perfect....


sint absolut deacord cu tine, insa de aici pina a face aceste deck-uri nirvana audiofiliei si a te caca in experienta si opinia altora e o mare diferenta.

vu-metrele si alte chestii de design, faptul ca au parti parti vizibil in mishcare, lucru care-mi place foarte mult, factorul nostalgic, calitatea tehnica a executiei uneori pur si simplu artistice si multe altele care nu au neaparata legatura cu rezultatul final auzibil sint argumentele mele de baza pentru a colectiona si a folosi inca deck-uri, dar cel putin pentru mine revelatia MEA audiofila nu vine din ele, si nici nu ma avint sa-i fac de cacao pe cei care au alta opinie.

Sint multe considerente pentru care cineva alege ceva, dar dibacia se manifesta prin a nu se ajunge la confundarea acestor considerente. A alege ceva pentru ca-ti place este ceve absolut normal (si rar in lumea audiofiliei), sa incepi sa crezi ca acel ceva e cel mai bun pentru ca-ti place tie... e altceva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorinpopa



Conectat la: 25 Aug 2010
Mesaje: 78
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 11:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

akaiofil a scris:
A alege ceva pentru ca-ti place este ceve absolut normal (si rar in lumea audiofiliei), sa incepi sa crezi ca acel ceva e cel mai bun pentru ca-ti place tie... e altceva.


daca ar pricepe asta onor colegii forumisti, am avea discutii interesante si la obiect.

Chapeau, akaiofil!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 11:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Akaiofil, sorry, sincer sunt obosit de polemici pe forumul ăsta, dar în momentul în care vii și insinuezi că eu apreciez deck-urile doar pentru că nu am ascultat un player high-end, ce discuție sperai să avem?
Eu am făcut niște afirmații destul de logice cred eu, adică o casetă de foarte bună calitate, copie perfectă a unei surse foarte bune, poate suna redată de un super deck mai bine decât un CD cu o înregistrare infectă redată de un player ultra high end.
La care tu ce replică dai? Că spun asta pentru că nu am ascultat playere high end. Ok, dragă akaiofil, să presupunem că e cum zici tu și sărmanul de mine n-am apucat până acum să ascult suavul sunet al unui player high end. Spune-mi atunci și mie ce poate face un player high-end cu o înregistrare infectă? Ce? Să pună sunet acolo unde nu e? hai să discutăm doar logic.
Știu că tu ai senzația că dacă ți-ai zis "akaiofil" înseamnă că gata, știi tu cum stă treaba la capitolul ăsta. Ei, uite că nu e chiar așa.
La fel, am spus că o bandă metal trasă de pe o sursă vinil de calitate sună mai bine ca un CD. La care tu vii că să vezi că trebuie condiții, că să fie playerul prost, deckul să fie vreun Sony K7 etc. Te întreb foarte serios: ai copiat vreodată o bandă metal de calitate, cu un deck foarte bun de pe sursă vinil cu adevărat bună? Ai făcut asta? Dacă da, spune-ne și nouă ce și cum, nu arunca doar așa afirmații, că asta poate face oricine, că e akaiofil, că e nakamichifil.
Ca să nu mai spun de afirmațiile cu azimutarea și implementările diferite de Dolby pe care nu mă așteptam să le aud de la tine. Sorry man, dar astea sunt puerilisme pe care le auzeam înainte de 90 la cei care aveau deckuri entry level de la firme occidentale, pe care dădeau banii de Dacia, și aveau impresia că au mama sculelor. Nu e chiar așa. La un anumit nivel de deckuri nu mai există chestii de genul ăsta, află și tu. Cu azimutarea mă luptam eu când eram kid și ascultam la vreun walkman chinezesc. Și reglam la fiecare casetă, aproape.
Încă ceva, faptul că poți să bagi Sony-ul KA7 și Pioneer 939 cu Dragonul la un loc, e din nou hilar. Tu bagi în aceeași oală 2 scule lifestyle cu o sculă profesională.
Zilele trecute, citeam un review de prin 85, cred că din HiFi News dacă nu mă înșel, unde erau testate 4 deckuri cu adevărat profesioniste, Dragonul, un Onkyo 2090, un Revox și încă unul, nu-mi mai amintesc (astea erau profesioniste dragă Akaiofil, nu Sony KA7. Măcar dacă spuneai și tu Sony K666...). Review-ul spunea: oricare dintre aceste deckuri poate face o copie perfectă a sursei, Onkyo chiar ieșea surprinzător mai bine la unele capitole decât Dragon, dar a fost greu de decis un câștigător, într-atât de perfecționate erau și atât de perfecte erau copiile.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 11:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[quote="Rycher]
.....Zilele trecute, citeam un review de prin 85, cred că din HiFi News dacă nu mă înșel, unde erau testate 4 deckuri cu adevărat profesioniste, Dragonul, un Onkyo 2090, un Revox și încă unul, nu-mi mai amintesc (astea erau profesioniste dragă Akaiofil, nu Sony KA7. Măcar dacă spuneai și tu Sony K666...). Review-ul spunea: oricare dintre aceste deckuri poate face o copie perfectă a sursei, Onkyo chiar ieșea surprinzător mai bine la unele capitole decât Dragon, dar a fost greu de decis un câștigător, într-atât de perfecționate erau și atât de perfecte erau copiile.....
[/quote]

Pai vezi, aici este una dintre diferente: eu am facut afirmatii bazate numai pe exeprientele mele practice, directe, nu din review-rile altora. Motiv pentru care am vehiculat niste marci/modele de deck-uri pe care le-am auzit cu urechile din dotare.

Iar a doua diferenta este ca tu te simti direct si personal vizat ori eu nu fac decit sa-mi raportez ideile si experientele la cele afirmate de userul (nu persoana) Rycher.

Am sperat ca de aici fie prin consens fie prin contradictie sa iasa o comunicare din care fie ca invatam sau nu ceva macar sa schimba opinii despre aceiasi pasiune, lucru pe care il mai poti face foarte rar azi mai ales cind pasiunea se chiama audio vintage, pentru ca entuziastii in domeniu sint din ce in ce mai rari.

Atita vreme insa cind esti inversunat in opiniile tale, si in a lua totul personal (cel putin eu asa am inteles din acest schimb de replici) eu nu pot decit sa-mi vad linistit de entuziasmul meu inocent copilaresc Smile

[quote="Rycher]
Știu că tu ai senzația că dacă ți-ai zis "akaiofil" înseamnă că gata, știi tu cum stă treaba la capitolul ăsta
[/quote]

Cum politicos ti-am atras atentia mai inainte, politicos te rog frumos inca odata sa incetezi a mai trage concluzii despre mine. Ele nu sint decit reflexia modului in care percepi tu lucrurile, nu au legatura cu o realitate pe care tu nu o cunosti, si nu fac subiectul unui dialog la obiectul forumului. Daca ma pasiona psihologia gaseam singurel un forum de specialitate unde ca ash fi putut probabil discuta despre siguranta cu care stim noi ce senzatii au altii ("Știu că tu ai senzația că dacă....") mult si bine....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 11:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

akaiofil a scris:

Pai vezi, aici este una dintre diferente: eu am facut afirmatii bazate numai pe exeprientele mele practice, directe, nu din review-rile altora. Motiv pentru care am vehiculat niste marci/modele de deck-uri pe care le-am auzit cu urechile din dotare.


Vezi, din nou n-ai înțeles: eu nu m-am bazat pe un astfel de review, eu chiar am copiat benzi metal (cu trei deckuri până în acest moment: un Onkyo 2090, un Onkyo 2750 și un Pioneer CT-93) de pe pe vinilul din semnătură și știu exact cum sună. Deci mă bazez pe experiența proprie. Aștept și eu să îmi prezinți experiența ta asemănătoare cu copia de pe vinil, ca să putem discuta. Deci participă la discuție, că tu ai provocat-o. Nu călca pe urmele unui user precum saureign, care a plecat promițând ferm și solemn că nu mai revine de șapte ori, de pe forum, tot de șapte ori a revenit la fel de solemn, și acum chibițează threadurile. Pentru că tu mie asta mi s-a părut că faci. Deci hai să discutăm.
Am dat exemplul cu review-ul de sus, doar ca fapt divers, pentru a-mi întări ideea, adică pentru a evidenția că nu sunt eu nici primul și nici ultimul care spune așa ceva.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 12:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ca sa ne intoarcem la subiect:

Rycher a scris:

...Ca să nu mai spun de afirmațiile cu azimutarea și implementările diferite de Dolby pe care nu mă așteptam să le aud de la tine. Sorry man, dar astea sunt puerilisme pe care le auzeam înainte de 90 la cei care aveau deckuri entry level de la firme occidentale, pe care dădeau banii de Dacia, și aveau impresia că au mama sculelor. Nu e chiar așa. La un anumit nivel de deckuri nu mai există chestii de genul ăsta, află și tu. Cu azimutarea mă luptam eu când eram kid și ascultam la vreun walkman chinezesc. Și reglam la fiecare casetă, aproape...


Ai scos din context, ma refeream la caseta originala (aceea creata de casa de discuri). Reglajul masinariilor pe care se fabrica la gramada casetele originale se pupa rar cu cel al deck-ului de acasa.

Scos din acel context, ca sa continui ideea cu o paranteza, azimutarile difera (mai mult sau mai putin subtil) in functie de implementare in cazul aceluiasi brand (vezi capetele akai GX cu capetele akai CS ca un simplu exemplu din lumea muritorilor de rind fara pretentii de super deck-uri), dar mai ales intre branduri diferite. Este unul din motivele existentei reglajului de azimut. Un alt exemplu absolut graitor este incompatibilitatea dintre cele doua parti ale aceleiasi casete pe acelasi aparat in mare majoritate a deck-urilor cu autorevers cu cap mobil. Probabil ca singurul "super deck" autorevers ramine cel putin din acest punct de vedere seria nakamichi cu caseta mobila (rx-202,303,505)

Una dintre solutiile elegante la problema incompatibilitatii reglajului de azimut in multitudinea de deck-uri, este cea a auto-azimutarii (nakamichi).

E ok daca nu te asteptai sa auzi asta de la mine...nu trebuie sa fiu la nivelul asteptarilor tale Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorinpopa



Conectat la: 25 Aug 2010
Mesaje: 78
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 12:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
Nu călca pe urmele unui user precum saureign, care a plecat promițând ferm și solemn că nu mai revine de șapte ori, de pe forum, tot de șapte ori a revenit la fel de solemn, și acum chibițează threadurile.


Rycher a scris:
Nu călca pe urmele unui user precum saureign, care a plecat promițând ferm și solemn că nu mai revine de șapte ori, de pe forum, tot de șapte ori a revenit la fel de solemn, și acum chibițează threadurile.


Rycher a scris:
Nu călca pe urmele unui user precum saureign, care a plecat promițând ferm și solemn că nu mai revine de șapte ori, de pe forum, tot de șapte ori a revenit la fel de solemn, și acum chibițează threadurile.


Rycher a scris:
Nu călca pe urmele unui user precum saureign, care a plecat promițând ferm și solemn că nu mai revine de șapte ori, de pe forum, tot de șapte ori a revenit la fel de solemn, și acum chibițează threadurile.


Rycher a scris:
Nu călca pe urmele unui user precum saureign, care a plecat promițând ferm și solemn că nu mai revine de șapte ori, de pe forum, tot de șapte ori a revenit la fel de solemn, și acum chibițează threadurile.


Rycher a scris:
Nu călca pe urmele unui user precum saureign, care a plecat promițând ferm și solemn că nu mai revine de șapte ori, de pe forum, tot de șapte ori a revenit la fel de solemn, și acum chibițează threadurile.


Rycher a scris:
Nu călca pe urmele unui user precum saureign, care a plecat promițând ferm și solemn că nu mai revine de șapte ori, de pe forum, tot de șapte ori a revenit la fel de solemn, și acum chibițează threadurile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 12:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

akaiofil a scris:
Un alt exemplu absolut graitor este incompatibilitatea dintre cele doua parti ale aceleiasi casete pe acelasi aparat in mare majoritate a deck-urilor cu autorevers cu cap mobil.

Una dintre solutiile elegante la problema incompatibilitatii reglajului de azimut in multitudinea de deck-uri, este cea a auto-azimutarii (nakamichi).



După părerea mea, și exact pentru motivul menționat de tine, autoreversul nici nu are ce căuta pe un deck cu pretenții. Chiar desconsider total toate funcțiile astea de "convenience" care au distrus audiofilia.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
leevyou



Conectat la: 04 Oct 2009
Mesaje: 111
Locatie: Schaesburg MS

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 12:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Încă ceva, faptul că poți să bagi Sony-ul KA7 și Pioneer 939 cu Dragonul la un loc, e din nou hilar. Tu bagi în aceeași oală 2 scule lifestyle cu o sculă profesională.


Doar o remarca referitoare la clasificare asi vrea sa fac.
De ce vorbim de scule "profesionale" la adresa, de exemplu, a Dragonului? Eu cred ca astea toate sunt scule facute special pentru home useri (cu multi bani Smile )si nu pentru studiouri. Acestea sunt evident in categoria Hi-end dar delimitarea intre Upper-High Class si High End este cam subiectiva si linia de demarcatie destul de neclara.
Deck-uri "profesionale" eu zic ca sunt de exemplu anumite modele Tascam/Teac eventual ceva Revox-uri destul de spartane la aspect si dotate cu "urechi" de fixare in rack.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 12:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

leevyou, pe undeva ai dreptate cu încadrarea, dar dacă ne raportăm la calitate, un Dragon e mult mai high-end din punct de vedere sonic, de exemplu, așa home-user cum e, decât să zicem un Nakamichi MR1 sau MR2, create pentru studiouri, pentru rack...
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
leevyou



Conectat la: 04 Oct 2009
Mesaje: 111
Locatie: Schaesburg MS

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 12:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da Rycher, probabil strict legat de performanta sonica, asa este.
In mediul profi sunt si alte caracteristici, poate mai importante, pe care sculele trebuie sa le atinga.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 4 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community