FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Tapes
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 4:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

"I have a Tascam CD-RW-700 and a Nakamichi CR-7A cassette player/recorder. They produce nearly equal results as far as sound quality goes, though they produce somewhat different results in some areas. It might surprise some of you but the Nak can reproduce every bit as much detail as the CD burner, even on cassette -- on good type IIs and metal. You have to remember though, the CR-7A (and the CR-7E in Europe) were according to some reviewers the best cassette decks Nakamichi ever produced and one of the best cassette decks ever.

The Nak beats the Tascam for 'real life' presence in vocals. Also, I like the way it deals with highs better than the Tascam. The Tascam, on the other hand, does better at tightening up and delivering bass than the Nak.

So there are (were I should say) cassette decks that could compete. But they were damned expensive in the day and retain quite a lot of value even today.

Someone mentioned a better comparison would be RTR vs CD. I bought a couple of used RTRs about 10 years ago -- a Pioneer RT-707 and a Tascam 34B. The Pioneer model was manufactured from about '77 ~ '82 and the Tascam was an '84 model I think. It was no comparison at all. Both those RTRs drove the CD player to tears and sent it packing. Quarter inch tape at 7 1/2 IPS sounded full, lush, detailed -- wonderful. I thought both those RTRs made mincemeat of the Sony CDP-XA3ES I had at the time. Of course, the Sony was only a player and not a recorder, so my comparisons were of prerecorded CDs vs their vinyl counterparts dubbed to reel.

The downside -- RTRs are bulky, heavy and can be finicky. Lots more care has to be taken with tapes versus CDs or cassettes. A lot of people are mentioning tape hiss but I was never bothered by it. Maybe those decks reduced a lot of the hiss...I don't know. Tape hiss is barely noticeable on the Nak I use. But I really don't think it's as big a deal as people make it out to be.

But back to the original question -- how do cassettes fit in to the sound quality picture along the continuum between vinyl and CDs. I assume we're not talking about any prerecorded cassettes -- I think most here on the forum think prerecorded cassettes were bad to awful. I agree.

But if we're talking about dubbing vinyl to CDR or blank cassette, I'd say that a high quality deck and a high quality blank metal cassette can equal the sound quality of a CDR and may even sound better to some people. If we're talking more common cassette decks and type II tapes, then CDRs are probably going to sound better to most people.

With my Tascam and Nakamichi, I go back and forth with my preference. For a few months I think the CDRs sound better. About 3 weeks ago I started using the Nak again and now I think it sounds better...In a few months I'll probably switch my preference again.

Dale"

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 4:36 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 5:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

clauelf a scris:
Bravo teh pradox si nicu martin, ati adus discutia pe fagasul normal. Exact asta este esenta. Niciodata un deck nu va bate un magnetofon. Adevarata performanta s-a facut pe magnetofon, benzile matrita inregistrate direct in studio live pe mag-uri multipista Studer, Ampex sau Otari sunt imposibil de batut calitativ si acum, in era digitala.
Ii dau dreptate lui teh paradox in privinta unui suport orwo, de ex. Inregistrat pe Revox PR 99 ( pe care il posed), nu poate fi egalat ca dinamica si soundstage de mama metalului pe un deck capabil.


ce sa spun, eu am afirmat asta cu 10 posturi inainte... SmileSmileSmileSmile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 5:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

"One very odd thing—back in 1998 I acquired a box of about 200 mix tapes sourced from LPs, very good sounding & musically very eclectic. They were just left all by their lonesome in People's Park. I still have them but I rarely play them now. I suppose the person volunteering these tapes had moved on to a completely digital life."

"Recently I dug out the old cassette player, hooked it up to my receiver and played alot of my tapes of 80's/90's metal bands. they sounded fantastic! I still have the Pink Floyd cassettes my uncle made for me 20 years a go, vinyl>tape. those too still sound great."

"Cassette over CD for me.
I put on a cassette, I feel good. I put on a CD I get distracted or annoyed. That's in general of course, but a cassette makes me feel like a pleasant drug is coming on - like I "get into" the music. Not true with a CD. Can't give a scientific reason but it's more pleasant."

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
teh_paradox



Conectat la: 18 Mar 2010
Mesaje: 17
Locatie: ocna sugatag

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 5:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu am vazut prin anii 90 in ungaria cum se copiau benzi din "casete" pe o mecanica orizontala la 2 sau 4x;
adica era o mecanica unde se puneau cele 2 role micute + banda aferenta dintr-o carcasa de caseta asemenator ca la un mag si aceasta mecanica orizontala nu avea vibratii de nici un fel, capul putand fi reglat ca la mag in toate cele 3 planuri (nu mai existau vibratii cauzate de uzura bucsei cabestanului care la o mecanica verticala poate cauza deplasarea benzii creand tensiune si deplasarea benzii in ghidaje)

culmea era ca primeau acele benzi pe role separat si carcasele separat iar la urma tot ce trebuiau sa faca este sa puna cele 2 role in carcasa si sa stranga surubele si aveau o caseta copiata profesional;

prima mea intrebare a fost ce fel de corectie folosesc pt. 4x ca sa nu existe pierderi de calitate si mi-a raspuns omul ca se folosea un cap ft. dur si corectii ft. "alterate" din partea electronica pt. a compensa pierderile/compromisurile datorate vitezei ft. mari de imprimare;

de cum am ajuns acasa am si probat o chestie/idee ce m-a framantat tot drumul in urma acestei "experiente" si anume - ma gandeam eu ca daca e posibil sa copiezi la 4x destul de bine aparent (pt o ureche ne-educata) atunci oare ce castig in calitate as avea daca as copia 1:1 o banda pe viteza 19 nu la 1x in timp real ci la 0,5 x

cu alte cuvinte am facut un mic experiment la vremea aia care m-a dat pe spate

am copiat o banda trasa pe 19 cm/s in felul urmator - am redat-o pe viteza 9 si am copiat-o tot pe 9 ; rezultatul (cu niste maguri reglate ft. bine pe viteza 9) a fost uimitor, puteti incerca cei curiosi Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 6:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:
"I have a Tascam CD-RW-700 and a Nakamichi CR-7A cassette player/recorder. They produce nearly equal results as far as sound quality goes, though they produce somewhat different results in some areas. It might surprise some of you but the Nak can reproduce every bit as much detail as the CD burner, even on cassette -- on good type IIs and metal. You have to remember though, the CR-7A (and the CR-7E in Europe) were according to some reviewers the best cassette decks Nakamichi ever produced and one of the best cassette decks ever.

The Nak beats the Tascam for 'real life' presence in vocals. Also, I like the way it deals with highs better than the Tascam. The Tascam, on the other hand, does better at tightening up and delivering bass than the Nak.

So there are (were I should say) cassette decks that could compete. But they were damned expensive in the day and retain quite a lot of value even today.

Someone mentioned a better comparison would be RTR vs CD. I bought a couple of used RTRs about 10 years ago -- a Pioneer RT-707 and a Tascam 34B. The Pioneer model was manufactured from about '77 ~ '82 and the Tascam was an '84 model I think. It was no comparison at all. Both those RTRs drove the CD player to tears and sent it packing. Quarter inch tape at 7 1/2 IPS sounded full, lush, detailed -- wonderful. I thought both those RTRs made mincemeat of the Sony CDP-XA3ES I had at the time. Of course, the Sony was only a player and not a recorder, so my comparisons were of prerecorded CDs vs their vinyl counterparts dubbed to reel.

The downside -- RTRs are bulky, heavy and can be finicky. Lots more care has to be taken with tapes versus CDs or cassettes. A lot of people are mentioning tape hiss but I was never bothered by it. Maybe those decks reduced a lot of the hiss...I don't know. Tape hiss is barely noticeable on the Nak I use. But I really don't think it's as big a deal as people make it out to be.

But back to the original question -- how do cassettes fit in to the sound quality picture along the continuum between vinyl and CDs. I assume we're not talking about any prerecorded cassettes -- I think most here on the forum think prerecorded cassettes were bad to awful. I agree.

But if we're talking about dubbing vinyl to CDR or blank cassette, I'd say that a high quality deck and a high quality blank metal cassette can equal the sound quality of a CDR and may even sound better to some people. If we're talking more common cassette decks and type II tapes, then CDRs are probably going to sound better to most people.

With my Tascam and Nakamichi, I go back and forth with my preference. For a few months I think the CDRs sound better. About 3 weeks ago I started using the Nak again and now I think it sounds better...In a few months I'll probably switch my preference again.

Dale"


amazing....

Cine e Dale asta si ce te face pe tine sa crezi ca merita citat? Un citat de [b]nicu_martin[/] nu ai? Ar fi poate mult mai credibil pe forumul asta decit acest Dale. Chiar asa, cine e Dale?

Forumul asta e devine din ce in ce mai mult o colectie de opinii dubioase culese de pe internet si brusc aveti revelatii audiofile...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 6:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

akaiofil, fără supărare, da' tu cine ești? De ce ar fi mai relevantă opinia ta (daă ai vreuna, că deocamdată joci doar rol de gică contra) decât opinia celui citat de Nicu? Cine ești tu? Ai ceva scule de să cădem toți pe jos, s-a adunat toată audiofilia la tine în casă și nu știm noi, sau ce?
În acel citat e părerea unuia la fel de pasionat de scule ca noi, ce te ataci așa imediat? ba e chiar o opinie bazată pe teste și exprimată cu foarte mult bun simț.
Chiar nu puteți înceta cu stilul ăsta de trolling?
Dacă ai ceva de spus despre casete în acest thread, spune, dacă nu, la revedere, vezi în alte threaduri dacă ai ceva de spus.
Am înțeles că nu ești de acord cu opinia celor care apreciază casetele, de ce insiști?

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 6:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Este chiar un forum specializat pe așa ceva, tapeheads, unde întâlnești tipi care consideră că o casetă poate suna mai bine ca un CD (bazat pe teste pe scule high end) la tot pasul și crede-mă că au bani de spart pe scule într-o lună cât nu vei sparge tu într-o viață.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 6:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

teh_paradox a scris:

adica era o mecanica unde se puneau cele 2 role micute + banda aferenta dintr-o carcasa de caseta asemenator ca la un mag si aceasta mecanica orizontala nu avea vibratii de nici un fel, capul putand fi reglat ca la mag in toate cele 3 planuri (nu mai existau vibratii cauzate de uzura bucsei cabestanului care la o mecanica verticala poate cauza deplasarea benzii creand tensiune si deplasarea benzii in ghidaje)

culmea era ca primeau acele benzi pe role separat si carcasele separat iar la urma tot ce trebuiau sa faca este sa puna cele 2 role in carcasa si sa stranga surubele si aveau o caseta copiata profesional;



Ce ciudat! Nu m-aș fi gândit la așa ceva. Totuși, nu prea înțeleg cum manevrau benzile...Mi se pare o treabă cam delicată, cu niște riscuri.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
florinfloreanu



Conectat la: 06 Aug 2007
Mesaje: 165
Locatie: slobozia, ialomita

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 7:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

acum vreun an era la vanzare pe okazii un aparat din asta de inregistrat 8 casete o data. costa vreo 10 milioane, parca.
oricum, casetele trase pe astfel de aparate in tarile foste comuniste, erau niste mizerii. in ultimul timp nici alea "originale" din vest nu mai erau mare branza.

_________________
xxx
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 7:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
akaiofil, fără supărare, da' tu cine ești? De ce ar fi mai relevantă opinia ta (daă ai vreuna, că deocamdată joci doar rol de gică contra) decât opinia celui citat de Nicu? Cine ești tu? Ai ceva scule de să cădem toți pe jos, s-a adunat toată audiofilia la tine în casă și nu știm noi, sau ce?
În acel citat e părerea unuia la fel de pasionat de scule ca noi, ce te ataci așa imediat? ba e chiar o opinie bazată pe teste și exprimată cu foarte mult bun simț.
Chiar nu puteți înceta cu stilul ăsta de trolling?
Dacă ai ceva de spus despre casete în acest thread, spune, dacă nu, la revedere, vezi în alte threaduri dacă ai ceva de spus.
Am înțeles că nu ești de acord cu opinia celor care apreciază casetele, de ce insiști?


Am spus o gramada despre casete si deck-uri in acest topic, dar nu ai citit si ai luat lucrurile personal, cum de altfel continui sa o faci.

La citatul lui nicu_martin pot veni eu sau tu sau orcine stie ca exista google cu alte 10 citate contra si tot asa. Daca ma interesau alte opinii si alte forumuri le cautam si le gaseam, internetul e vast (si plin de destepti). Dar discutia se purta pe forumul asta, intre membrii acestui forum si tot ce am spus despre citatul cu pricina (dar tu nu ai citit asta) este ca as aprecia mai mult parerea (eventual bazata pe experienta) a interlocutorilor (adica membrii acestui forum) decit citate de pe internet. Cam despre asta inteleg eu ca este acest forum, adica aduna ceva oameni care impartasesc aceiasi opini si le ofera posibilitatea de a impartasii/invata cite ceva. Pentru restul exista google.

Atitudinea ta si a multor altora pe aici nu-mi denota decit faptul ca inteleg gresit, si ca orgoliile personale sint cu mult mai valoroase decit parerile avizate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 7:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
Este chiar un forum specializat pe așa ceva, tapeheads, unde întâlnești tipi care consideră că o casetă poate suna mai bine ca un CD (bazat pe teste pe scule high end) la tot pasul și crede-mă că au bani de spart pe scule într-o lună cât nu vei sparge tu într-o viață.


Consider replica ta ca fiind nesimtita in conditiile in care te-am rugat frumos sa lasi abordare personala deoparte. Apreciez faptul ca esti convins ca stii tu sigur multe lucruri despre mine, dar eu cam din vremea scolii generale am incetat sa mai fiu sigur despre viata altora. E ok, nu trebuie sa ne maturizam toti in acelasi ritm...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 7:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ca sa revenim la subiect eu am considerat mereu casetele originale ca fiind niste mizerii, in special cele de la polonezi (de care a abundat piata romaneasca dupa revolutie). Nici cele din vest nu te dau pe spate, cu mici exceptii nu neaparat notabile.

Personal cred ca de asta a si disparut deck-ul asa de repede (ma refer la raspindirea de masa), pentru ca in lumea in care se platea copyright (adica se cumparau casete preinregistrate, nu se inregistrau in studiouri cum erau in romania pe vremuri) in momentul in care au aparut cd-urile acestea sunau infinit mai bine decit casetele preinregistrate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 7:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

akaiofil a scris:
Rycher a scris:
Este chiar un forum specializat pe așa ceva, tapeheads, unde întâlnești tipi care consideră că o casetă poate suna mai bine ca un CD (bazat pe teste pe scule high end) la tot pasul și crede-mă că au bani de spart pe scule într-o lună cât nu vei sparge tu într-o viață.


Consider replica ta ca fiind nesimtita in conditiile in care te-am rugat frumos sa lasi abordare personala deoparte. Apreciez faptul ca esti convins ca stii tu sigur multe lucruri despre mine, dar eu cam din vremea scolii generale am incetat sa mai fiu sigur despre viata altora. E ok, nu trebuie sa ne maturizam toti in acelasi ritm...


Ok, îmi cer scuze dacă am fost cam dur, dar deja ai avut câteva intervenții chiar nelalocul lor.
Eu am deschis acest thread ca un fel de "appreciation thread" la adresa casetelor. Cei care le desconsideră, pot deschide un alt thread pe tema asta.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 7:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
akaiofil a scris:
Rycher a scris:
Este chiar un forum specializat pe așa ceva, tapeheads, unde întâlnești tipi care consideră că o casetă poate suna mai bine ca un CD (bazat pe teste pe scule high end) la tot pasul și crede-mă că au bani de spart pe scule într-o lună cât nu vei sparge tu într-o viață.


Consider replica ta ca fiind nesimtita in conditiile in care te-am rugat frumos sa lasi abordare personala deoparte. Apreciez faptul ca esti convins ca stii tu sigur multe lucruri despre mine, dar eu cam din vremea scolii generale am incetat sa mai fiu sigur despre viata altora. E ok, nu trebuie sa ne maturizam toti in acelasi ritm...


Ok, îmi cer scuze dacă am fost cam dur, dar deja ai avut câteva intervenții chiar nelalocul lor.
Eu am deschis acest thread ca un fel de "appreciation thread" la adresa casetelor. Cei care le desconsideră, pot deschide un alt thread pe tema asta.


Si eu ce sa inteleg, ca daca nu sint de aceiasi parere cu tine pot sa plec linistit? Smile Esti un fel de despot al acestui topic, ok, am inteles Smile plecaciuni Smile (gluma, ia-o ca atare)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 7:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu, dar dacă iar începem cu contre și intră toți cei care desconsideră casetele ca să se lege de cei care le apreciază, iar iese un circ și se alege praful și de threadul acesta, care începuse așa bine, cu pozele alea mișto puse de Hi&Fan și florinfloreanu.
E un thread dedicat celor care iubesc casetele. Și mai ales celor care știu să facă o casetă bună Wink

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 6 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community