FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Tapes
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 12:07 pm    Titlul subiectului: Tapes Raspunde cu citat (quote)

Nu știu dacă mai este vreun thread dedicat casetelor aici, dar m-am gândit că ar fi interesant să discutăm acest subiect, prezentând "revelațiile" și "dezamăgirile" și la acest capitol.
În primul rând, ca să începem cu partea nasoală, să vă spun eu de ce să vă feriți: de noile EMTEC (ex-BASF) Chrome, adică de toată seria Extra - Super - Maxima. În primul rând, după părerea mea, este folosită aceeași bandă infectă în toate modelele, diferind doar carcasa, banda nu este cromdioxid adevărat ci un fel de substitut (treabă deja dovedită), iar eu cred că acel substitut afectează grav capetele. Înregistrările făcute pe astfel de casete sunt oricum sub orice critică. Feriți-vă de ele, se vând la prețuri foarte mici, dar nu merită nici pe gratis.
Aceste modele nu mai au nicio legătură cu calitatea pe care o aveau BASF-urile înainte...

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 12:07 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
ALEKS



Conectat la: 05 Mar 2005
Mesaje: 287
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 1:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am observat ca la multe casete noi (Sony, BASF, etc.) exista un foarte mare zgomot de rulaj al benzii in contact cu blocul de capete. Prin definitie casetele tip 1 ar trebui sa fie cu banda "moale" dar sunetul de frecare mecanica cu capetele ma face sa cred ca e banda din smirghel.

Verificat pe urmatoarele scule: Pioneer CT-F900, Technics RS-M273, AKAI GX-F31, GX-F51.

Parerea mea e sa ne ferim cat mai mult de produsele noi (casete) abrazive si cu dinamica proasta.

Eu am un stoc destul de mare de casete vintage AGFA-GEVAERT, BASF, TDK, Sony, etc. (am sa pun si o fotografie). Problema este in felul urmator: benzile magnetice din ele, fiind vechi, murdaresc capetele de oxid. In rest, sunetul acestor casete este foarte interesant. Am impresia ca se satureaza mai repede banda la volume mari. Oricum eu le consider perfecte pentru a inregistra si reda colectia mea de muzica Italo Disco. Suna intr-un mere fel, departe de fidelitate asa cum o stim in ziua de azi...... dar placut.

ALEKS

_________________
AKAI Electric Company Ltd.
Lumea Tuburilor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 1:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ALEKS a scris:
Eu am observat ca la multe casete noi (Sony, BASF, etc.) exista un foarte mare zgomot de rulaj al benzii in contact cu blocul de capete. Prin definitie casetele tip 1 ar trebui sa fie cu banda "moale" dar sunetul de frecare mecanica cu capetele ma face sa cred ca e banda din smirghel.



Eu cred că pe lângă acel zgomot de fricțiune cu capetele, se aude și zgomotul fricțiunii benzii în carcasă. Carcasele la majoritatea modelelor noi sunt niște rebuturi, cu denivelări în interior, făcute undeva pe vreun vapor, fără niciun control al calității.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ALEKS



Conectat la: 05 Mar 2005
Mesaje: 287
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 1:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar, zgomotul provine si de la carcasa tip rebut dar, ascultand bine de tot in dreptul caii de rulare, am conchis ca zgomotul tip "fasaiala" mecanica provine de la capuri. Foarte putine casete mi se par construite bine din punct de vedere al carcasei. In general, rebuturi.

Pentru o comparatie, seamana cu sunetul unui capat de banda de magnetofon rulat pe blocul de capete, pana intra banda magnetica. Se simte clar diferenta de sunet intre cele 2 tipuri de suport.

Fotografia cu colectia mea de casete vintage:



Celelalte casete nu are rost sa le fotografiez. Le stie toata lumea, sunt cele de dupa ani 86-90, BASF, Maxell, Sony, etc. Sunt comune, nu sunt colorate, nu prezinta interes. Chiar daca se aud mult mai bine.

ALEKS

_________________
AKAI Electric Company Ltd.
Lumea Tuburilor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 1:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

AGFA erau preferatele mele, în special cele crom, erau foarte multe modele. Sunt curios dacă într-adevăr erau atât de bune pe cât credeam atunci că sunt...Nu mai am niciuna crom să o testez acum.
AGFA erau în competiție cu BASF sau conlucrau?
Îmi amintesc că BASF inventaseră acele "gheare" în interiorul carcasei, dar apoi au fost preluate și de AGFA.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Soul



Conectat la: 25 Apr 2007
Mesaje: 250
Locatie: Targoviste

MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 1:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pefrecta dreptate, am cumparat relativ curand niste SonyEF60 mai mult pentru a asculta in masina, le-am aruncat pur si simplu, pe la jumatate una din role ramane lipita de carcasa, nu mai vorbesc de faptul ca inregistrarile sunt de-a dreptul jalnice calitativ, am inceput sa intreb aproape obsesiv in stanga-dreapta daca nu cumva mai au colectia de casete sau au aruncat-o....din pacate foarte multi au "scapat" de ele in timpul "reviziei" de sarbatori, inclusiv aveam o sursa buna care merita consultata uneori le daduse cu pungile iar ceea ce m-a intristat cel mai tare ca printre ele erau si din cele cu role Crying or Very sad
La multi ani de Mos Nicolae , pace si caldura in DIFUZOARE Very Happy !

_________________
Nimic mai mult decat nimic...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 1:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ALEKS, văd că ai acolo un AGFA Carat, cred că acelea erau capul de serie, dacă nu mă înșel. Totuși, parcă îmi amintesc că acea combinație FeCr era destul de dură pentru cap...
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ALEKS



Conectat la: 05 Mar 2005
Mesaje: 287
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 1:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am vazut intr-adevar acel mecanism "Security Mechanism" sau "Special Mechanism" (pe unele casete) impreuna cu sigla SM pe AGFA si BASF. Nu stiu cine l-a inventat, cred ca BASF.

AGFA Carat am 2 bucati, ambele FeCr Type III. Una este prezenta in fotografie, cealalta nu. Suna interesant, seamana foarte mult cu o banda de cromdioxid la sunet. Cred ca au fost tranzitia de la CrO2 la Metal fiindca in timp ce exista banda FeCr, nu era Metal.

Din punct de vedere al constructiei carcasei casetei, AGFA Carat are aceeasi carcasa ca si AGFA normale, Crom sau BASF ale acelor timpuri. Difera doar "modelul" plasticului, in rest sunt la fel de rezistente ca si celelalte.

ALEKS

_________________
AKAI Electric Company Ltd.
Lumea Tuburilor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
DMX



Conectat la: 22 Apr 2010
Mesaje: 138

MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 1:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu merg pe SONY EF de 60 si 90 din banalul motiv ca astea le mai gasesc , inregistrez o singura data pe ele , ma declar multumit de rezultat , cele cu ambalajul albastru sunt ciudate , unele pastreaza inregistrarea perfect , altele te pomenesti cu ele ca se aude in valuri , si chestia e ca treaba asta se intampla cand stau pe dreapta Very Happy ..........acelea cu ambalajul rosu sunt putin mai bune , zgomot de fond mai mic , deocamdata nu m-a dezamagit niciuna ....
_________________
PUBLIC ENEMY
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ALEKS



Conectat la: 05 Mar 2005
Mesaje: 287
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 2:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Referitor la alea cu ambalaj albastru: pe carcasa din plastic transparent a casetei in dreptul inscriptiei EF, apar puncte colorate?

Poate cineva sa formuleze vreo idee referitoare la aceste puncte? Am casete identice cumparate din locatii diferite, unele au punct rosu, altele albastru iar una verde.

Sunt total in ceata. Cea cu punct verde are cel mai mare zgomot de frecare. Cele cu punct albastru nu au zgomotul acela mecanic deranjant si parca se inregistreaza mai bine decat celelalte (canalele egale, sunet mai clar, fara saturare, etc.).

Nu se mai gasesc nicaieri casete CrO2 sau Metal de cumparat de noi? Ar fi interesant pentru pasionatii de deck-uri un asemenea magazin. Eu tot am intrebat dar ori erau vanzatori pustani care habar n-aveau ca exista si altceva decat Sony in ambalaj albastru si TDK Ferric (de proasta calitate), daramite CrO2 si alte asemenea SF-uri, ori spuneau ca nu se mai fabrica casete audio.

ALEKS

_________________
AKAI Electric Company Ltd.
Lumea Tuburilor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
DMX



Conectat la: 22 Apr 2010
Mesaje: 138

MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 6:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu imi dau seama despre ce puncte vorbesti , oricum toate sunt thailanada made , nu ?
_________________
PUBLIC ENEMY
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 6:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred că unele EF-uri sunt făcute în Mexic.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ALEKS



Conectat la: 05 Mar 2005
Mesaje: 287
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 10:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt fabricate in Mexic si Thailanda.

Cat despre punctul colorat, am sa incerc maine seara sa fac niste fotografii. Acum nu am rabdare sa le fotografiez. Prefer un pahar de vin si o auditie la scule vintage.

Rolling Eyes

ALEKS

_________________
AKAI Electric Company Ltd.
Lumea Tuburilor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
DMX



Conectat la: 22 Apr 2010
Mesaje: 138

MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 11:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am observat si eu ca vinul merge cu analog Rolling Eyes
_________________
PUBLIC ENEMY
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
leevyou



Conectat la: 04 Oct 2009
Mesaje: 111
Locatie: Schaesburg MS

MesajTrimis: Lun Dec 06, 2010 12:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am mai gasit pe-ici-pe-colo casete TDK CD-ing II pe CrO2. Din pacate aceasi mecanica "ieftina" ca la toate celelalte din aceasta ultima generatie. Banda la nivelul celor mai slabe crom-uri de pe vremuri. Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 1 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community