FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Tapes
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 11:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

florinfloreanu a scris:
akaiofil a scris:

Pentru insiruiri de pareri personale exista bloguri, dar aia nu inseamna dialog...


eu cred ca am fost on topic, nu e nevoie sa ma gonesti pe blog. si cand am spus ca nu am citit galceava voastra, nu ar trebui sa o iei ad literam: am vrut sa va fac sa pricepeti ca pentru ceilalti nu e amuzant sa vada aproape zilnic cate o cearta de-asta.
ma retrag din discutie, eu nici macar nu sunt audiofil, ci colectionar (unul destul de mic).


ai fost on-topic, dar cum spuneai nu e amuzant deloc sa vezi gilceve din astea zilnic, dar unul din motivele pentru care ele exista este pt. ca cineva spre exemplu ori nu citeste, ori afirma ca nu citeste si pe urma spune sa vezi in spatele afirmatiei caci de fapt a afirmat altceva... etc.

esti modest, colectia ta de casete e super. nu te-am gonit pe blog, desi te-ash citi Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 11:43 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 16, 2010 12:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

akaiofil - citatul meu este de pe un forum de "cunoscatori", citeste ingineri/producatori/instrumentisti audio Wink
FlorinFloreanu - nu prea reusesc sa inteleg comparatiile tale cu maguri si cassuri de 100 Euro.
Probabil ca te referi la valoarea lor de acum, ca trancote Wink Oricum, intotdeauna magnetofoanele au fost si vor fi superioare casetofoanelor - asta este un dat, nu inteleg de ce se pedaleaza pe chestia asta, in acelasi timp, magurile au fost si mult mai scumpe decat casetofoanele.

Eu nu ma pot gandi la nici un magnetofon bun care sa coste 100 de euro (poate te referi la Unitre, Kashtan, Maiak sau, in cel mai rau caz vreun Rostov).

Din constructia lor magurile sunt avantajate, scriind mult mai putina informatie pe unitatea de lungime a benzii - avantaj imens, care nu poate fi spulberat nici de mama dragonului cu ce caseta audio vreti voi...

Sau iar comparam mere cu pere, adica Sony Ceramic sigilat cu banda ORWO de vreo 30 de ani vechime si inregistrata de vreo 10 ori, sau un Dragon ori alt cap de serie (cu viteza 9,5) cu vreun Kahtan Cool

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
leevyou



Conectat la: 04 Oct 2009
Mesaje: 111
Locatie: Schaesburg MS

MesajTrimis: Joi Dec 16, 2010 3:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca imi permiteti, dupa ce am asistat la polemica interesanta de aici, asi rezuma astfel:

1. In valoare absoluta Magul/Banda (RtR) este superior Casetei/Deckului
2. La aproximativ aceasi valoare de piata a aparatului si a benzii/casetei, caseta tinde, in cele mai multe cazuri, sa ia fata magnetofonului. Deacea eu, spre exemplu, dintr-o perspectiva pur practica, sunt de partea casetei.
3. Am putea initia un pol din aceasta perspectiva subiectiva si practica printre utilizatorii acestui forum vintage, ca sa vedem cati dintre noi suntem mai inclinati spre o varianta sau alta.

Si acum propun sa revenim la poze "de vis" (cu casete "de vis"). Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 16, 2010 4:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Treaba cu acele cazuri de asa zisa superioritate a casetei este f simpla:
in majoritatea cazurilor benzile de mag sunt f vechi ( nu stiu cati de pe aici au Quantegy mai recente sau RMG noi), iar casete produse in anii 80 nu prea mai foloseste nimeni, decat cateva pastrate f bine, sau ramase in stare relativ noua - sigilate. Daca pui pe un deck o caseta contemporana cu o banda de mag din anii 80 trasa de nu stiu cate ori, abia atunci comparatia este corecta, deck-ul ajungand la g6.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
florinfloreanu



Conectat la: 06 Aug 2007
Mesaje: 165
Locatie: slobozia, ialomita

MesajTrimis: Joi Dec 16, 2010 5:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:
FlorinFloreanu - nu prea reusesc sa inteleg comparatiile tale cu maguri si cassuri de 100 Euro.
Probabil ca te referi la valoarea lor de acum, ca trancote


exact. si am impresia ca toti sustinem acelasi lucru, dar ne incurcam in explicatii.

_________________
xxx
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
florinfloreanu



Conectat la: 06 Aug 2007
Mesaje: 165
Locatie: slobozia, ialomita

MesajTrimis: Joi Dec 16, 2010 7:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

leevyou a scris:
Si acum propun sa revenim la poze "de vis" (cu casete "de vis"). Very Happy


vintage de vis. nu mai sunt de pus la tras, dar sunt frumoase tare:








din categoria amintiri urate:




astea-s din categoria "sa imitam bine!":



si astea au fost tipul cosmar, da' ieftin:


_________________
xxx
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Joi Dec 16, 2010 7:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

"Lucky"....ce vremuri bai baiete.... Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ALEKS



Conectat la: 05 Mar 2005
Mesaje: 287
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Dec 16, 2010 8:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am un amic ce detine vreo 20 bucati casete Lucky cumparate de el pe vremea cand se gaseau. Sunt sigilate si nu il poate convinge nimeni ca sunt niste rebuturi si trebuiesc aruncate.

ALEKS

_________________
AKAI Electric Company Ltd.
Lumea Tuburilor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
leevyou



Conectat la: 04 Oct 2009
Mesaje: 111
Locatie: Schaesburg MS

MesajTrimis: Joi Dec 16, 2010 11:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Totusi Lucky se inregistrau mult mai bine decat multe altele care se pot observa prin preajma ei in poza cu "cosmaruri". Chiar si mecanic stateau mai bine find mai rigide. Nu sunt chiar de aruncat mai ales ca pot fi bune in vreo colectie. Se pot pune cu succes cred pe Okazii, nu-i asa?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Joi Dec 16, 2010 11:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

În fabricile unde se produceau atunci casetele din ultima poză, se produc acum Sony, TDK, BASF etc Wink
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
florinfloreanu



Conectat la: 06 Aug 2007
Mesaje: 165
Locatie: slobozia, ialomita

MesajTrimis: Vin Dec 17, 2010 12:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

acme, lucky si golden erau o idee mai sus, celelalte erau sub orice critica. big ben, tokaido, maxim - absolut penale.

rycher are dreptate, fac aia de la sony niste casete acum, cam de calitatea lucky. alea in tipla albastra, sony ef.

exagerez un pic, dar nu prea mult.

_________________
xxx
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Vin Dec 17, 2010 12:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sony EF actuale sunt într-adevăr absolut dezastru, în special cele produse în Mexic. Însă Sony încă mai produce HF (se găsește și la noi) și, surprinzător, cel puțin din ce am înregistrat eu, sunt excelente, au aceeași calitate cu vechiul HF. HF a fost întotdeauna una dintre casetele mele preferate pentru bandă normal. O prefer cu mult unor modele crom actuale.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Vin Dec 17, 2010 12:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De fapt, casetele mele preferate pentru normal sunt TDK AD și Sony HF (cu toate derivatele, în special HF-ES), iar pentru crom, de departe Maxell XL-S. Pentru metal...încă mai testez.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
leevyou



Conectat la: 04 Oct 2009
Mesaje: 111
Locatie: Schaesburg MS

MesajTrimis: Vin Dec 17, 2010 12:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din pacate HF-urile actuale nu mai prea sunt nici ele ca cele de acum 10-15 ani. Cel putin la cutia/mecanica casetei diferenta e evidenta. Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Vin Dec 17, 2010 6:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
De fapt, casetele mele preferate pentru normal sunt TDK AD și Sony HF (cu toate derivatele, în special HF-ES), iar pentru crom, de departe Maxell XL-S. Pentru metal...încă mai testez.


XLI-S sau XLII-S cred ca ai vrut sa spui (probabil XLII-S).
XL-S nu exista, maxell au avut o singura serie UDXL prin 76, din care au deriva UDXL-I, UDXL-II si mai tirziu XLI, XLII si mai apoi cele cu S in coada... (cel putin asa am gasit eu).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 8 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community