FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Tapes
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 7:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:

....Eu am deschis acest thread ca un fel de "appreciation thread" la adresa casetelor. Cei care le desconsideră, pot deschide un alt thread pe tema asta....


Rycher a scris:

.....Nu știu dacă mai este vreun thread dedicat casetelor aici, dar m-am gândit că ar fi interesant să discutăm acest subiect, prezentând "revelațiile" și "dezamăgirile" și la acest capitol....


Dovada ca eu am inteles perfect scopul acestui topic, si mi-am prezentat "dezamagirile" pentru ca in experienta proprie acestea sint mult mai importante si mai multe (tinind de partea de calitate audio a combinatiei caset/deck) decit "revelatiile" care iarasi prin prizma propriei experiente au mai mult legatura cu alte caracteristici decit cele strict audio. Deduceai asta si daca citeai atent ce afirmatii am facut.

Pune-ti ordine in idei si pe urma putem reveni la subiect (care oricum a deviat in deck-uri cind era vorba despre casete)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 7:41 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 7:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

akaiofil a scris:
Ca sa revenim la subiect eu am considerat mereu casetele originale ca fiind niste mizerii, in special cele de la polonezi (de care a abundat piata romaneasca dupa revolutie).


Alea nu cred că erau originale. Te referi la Eurostar și altele asemenea? Erau doar licențe, cred...de fapt, poate nu erau nici măcar licențe.
Aveam și eu o pe vremea aceea, erau niște mizerii.
Însă apăruse în Oradea un studio unde puteai face o înregistrare bună (poate cei din Oradea îl știu - era cel de lângă Crișul), făceau băieții ăia niște înregistrări de înțepeneai, ca să nu mai vorbesc de casetele blank pe care le aveau la vânzare. Așa că am evitat casetele de talcioc de genul celor poloneze. Pot spune că eu am crescut cu casetele făcute de băieții ăia de la acel studio. Am avut parte de calitate permanentă datorită lor.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 7:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
.... Și mai ales celor care știu să facă o casetă bună Wink....


Ok, rectific ultimul meu post: ti-ai pus ordine in idei se pare, intradevar abia acum ajungem la esenta, si imi permit sa emit o prima lege a casetei audio Smile (gluma): ca sa scoti tot ce e mai bun din ea trebuie sa stii sa te folosesti de ea.

Asta insa nu insemna sa cadem in pacatul de a introduce caseta in lumea audiofiliei caci mai este drum lung pina acolo SmileSmileSmile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 7:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

akaiofil a scris:

Pune-ti ordine in idei si pe urma putem reveni la subiect


akaiofil, exprimă-ți dezamăgirile, dar nu atacându-i pe cei care își exprimă aprecierea. Suficient de ordonat pentru tine?
Povestește-ți experiențele tale nefericite cu casetele, fără să ataci pe fiecare cum expune o părere favorabilă. Promit să nu mă leg de dezamăgirile tale legate de casete, dacă vrei chiar plâng alături de tine și voi încerca să te consolez Very Happy

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 7:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
akaiofil a scris:
Ca sa revenim la subiect eu am considerat mereu casetele originale ca fiind niste mizerii, in special cele de la polonezi (de care a abundat piata romaneasca dupa revolutie).


Alea nu cred că erau originale. Te referi la Eurostar și altele asemenea? Erau doar licențe, cred...de fapt, poate nu erau nici măcar licențe.
Aveam și eu o pe vremea aceea, erau niște mizerii.
Însă apăruse în Oradea un studio unde puteai face o înregistrare bună (poate cei din Oradea îl știu - era cel de lângă Crișul), făceau băieții ăia niște înregistrări de înțepeneai, ca să nu mai vorbesc de casetele blank pe care le aveau la vânzare. Așa că am evitat casetele de talcioc de genul celor poloneze. Pot spune că eu am crescut cu casetele făcute de băieții ăia de la acel studio. Am avut parte de calitate permanentă datorită lor.



eu am avut si am "lucrat" intr-un astfel de studio mai bine de 10 ani, in scara blocului. A facut parte din copilaria mea (partea de la oras). Dar aceste studiouri erau "avantajul" romaniei (si poate alte tari din est, nu stiu). Asta nu inseamna ca vestul facea la fel, in vest se cumparau casete preinregistrate (blancurile erau folosite la copii de pe vinil, radio live etc.)

Oricum am mai afirmat din vest sau est, japonia sau america, casetele preinregistrate in mare lor majoritate sint niste mizerii. Daca ar fi fost facute ca lumea nu s-ar fi raspindit asa de repede si in masa cd-ul. Avantajul major al acestuia este ca suna uniform calitativ pe orice player (din clasa "pentru mase") si mult mai bine decit casetele preinregistrate (tot din clasa "pentru mase").
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 7:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ca sa evit neintelegerile "eu am avut" era legat de "in scara blocului", deci nu mi-a apartinut mie era doar localizat intimplator la parterul blocului i care locuiam atunci.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 8:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
akaiofil a scris:

Pune-ti ordine in idei si pe urma putem reveni la subiect


akaiofil, exprimă-ți dezamăgirile, dar nu atacându-i pe cei care își exprimă aprecierea. Suficient de ordonat pentru tine?
Povestește-ți experiențele tale nefericite cu casetele, fără să ataci pe fiecare cum expune o părere favorabilă. Promit să nu mă leg de dezamăgirile tale legate de casete, dacă vrei chiar plâng alături de tine și voi încerca să te consolez Very Happy


pai asta nu cred eu ca ai inteles din posturile mele, chiar nu am atacat pe nimeni, in nici un caz pe tine. Tu se pare ca transpui totul la nivel personal (cel putin asa mi se pare mie) si ai luat totul ca atare. Eu nu am afirmat nimic despre tine (mai ales cu siguranta cu care afirmi tu despre mine) si nu am facut nici o remarca relativa la persoana ta.

In fine, hai te rog frumos sa trecem peste asta si sa ne rezumam la subiect, altfel ne cacam in el de topic (cum de altfel se intimpla foarte des in acest forum)...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
florinfloreanu



Conectat la: 06 Aug 2007
Mesaje: 165
Locatie: slobozia, ialomita

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 9:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

1. va cam certati degeaba, pentru ca generalizati "caseta" ca si la fel cd-ul.
o caseta proasta (de SANY ati auzit? BIG BEN? TOKAIDO?) se va auzi infect, chiar trasa pe un Dragon. la fel, SONY aia ceramica din poza, trageti-o pe un electromures (sau o mizerie ruseasca) si o sa va smulgeti parul din cap.

2. calitatea mai slaba a inregistrarilor pe caseta decat pe banda de mag este datorata (in plus fata de ce am scris mai sus) si vitezei mici cu care ruleaza banda pe cap - am experimentat pe un deck marantz 4020 care avea 2 viteze: 4,75 si 9,5 cm/sec. calitatea superioara a inregistrarii pe viteza mare era de necontestat.

3. se mai face apologia magului, neglijandu-se un aspect: un mag de 100 de euro nu trage la fel de bine ca un deck de 100 de euro. pot da zeci de exemple de deck-uri cu pret in jurul sutei de euro, maguri sunt prea putine si cu siguranta niste junghiuri. la fel si in gama 200 euro. mai sus, nu stiu, poate un mag de 1000 de euro sa traga mai bine decat un deck de 1000 de euro, nu am avut ocazia sa compar.

4. cd-urile pot fi si ele varza: am varsat aseara in calculator in format .wav cd-ul "din darul magilor", original din 1995. va asigur ca se aude infect, masterizarea fiind absolut mizerabila. ei, dupa ce am bibilit cam 15 minute la fiecare piesa, le-am facut ascultabile.

_________________
xxx
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
florinfloreanu



Conectat la: 06 Aug 2007
Mesaje: 165
Locatie: slobozia, ialomita

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 9:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

app de cd, in poza urmatoare se vede cum era melodia pe cd (in prima treime), cum ar trebui sa fie (la mijloc) si cum sunt masterizate cd-urile in zilele noastre (treimea de la coada). hai sa nu le punem neconditionat pe un piedestal, plz.


_________________
xxx
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 9:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

florinfloreanu a scris:

3. se mai face apologia magului, neglijandu-se un aspect: un mag de 100 de euro nu trage la fel de bine ca un deck de 100 de euro. pot da zeci de exemple de deck-uri cu pret in jurul sutei de euro, maguri sunt prea putine si cu siguranta niste junghiuri. la fel si in gama 200 euro. mai sus, nu stiu, poate un mag de 1000 de euro sa traga mai bine decat un deck de 1000 de euro, nu am avut ocazia sa compar.


Good point ! Thumbs up

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 10:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

florinfloreanu daca citeai (sau erai atent) la ce am scris eu inainte ai fi inteles ca am afirmat in comentariile mele aici, aceleasi lucruri in alte cuvinte, deci nu ma cert cu nimeni:

1. caseta suna bine in anumite conditii;
2. magnetofonul ca si format in general e superior casetei;
(corespunzator cu enumerarea ta)

Referitor la pret, in ziua de azi acesta nu mai reflecta calitatea audio, ci alte caracteristici: valoare de colectie, fiabilitatea testata incontestabil de scurgerea timpului etc. Cu mici exceptii fireste (technics spre exemplu);

Si ca o regula generala a lumii audio de azi : toate pot fii varza SmileSmileSmile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 10:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu vreti sa stiti cum suna acea caseta ceramica SONY Super Metal Master trasa pe un AIWA KX-S9000 in stare perfecta... Thumbs up ...aproape ca nu reusesc sa deosebesc de aceeasi piesa inregistrata simultan pe o banda Maxell UD-XL pusa pe un Revox B77 si el in stare perfecta.
Oricum, combinatia Sony Super Metal Master/Aiwa XK-S9000 este peste aceeasi Maxell UD-XL pe un Akai 636 si el in stare perfecta si fara uzura.
Sfatul meu: cand folositi pentru comparatii cuvintele "cass deck " si "magnetofon" sau "caseta"si "banda" precizati si despre care modele este vorba, altfel cei care nu sunt familiarizati cu domeniul vintage pot crede ca e o regula generala; nu orice magnetofon in orice stare si cu orice banda este peste orice deck, cu orice caseta, ba chiar as spune ca dimpotriva.
Si inca ceva: acel Revox B77 l-am luat de la cineva cu proba: pe sistemul lui,(cel putin decent, oricum peste Hi-Fi obisnuit) cu banda lui am facut probe de inregistrare: nici o diferenta intre Source/ Tape; pe sistemul meu(dar nu numai, chiar si pe niste casti de foarte buna calitate) deja se simtea diferenta mare, pe aceeasi banda. Difereau atit sursa de semnal, cat si sistemul: totul conteaza, nu numai scula in discutie !
Respectivul a cam ramas descumpanit cand a inteles ca o pereche de casti bune pot face mai mult decat un sistem destul de bine inchegat.

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
florinfloreanu



Conectat la: 06 Aug 2007
Mesaje: 165
Locatie: slobozia, ialomita

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 11:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

akaiofil a scris:
florinfloreanu daca citeai (sau erai atent) la ce am scris eu inainte ai fi inteles ca am afirmat in comentariile mele aici, aceleasi lucruri in alte cuvinte, deci nu ma cert cu nimeni


man, ca si tine, doar mi-am spus parerea personala, pe baza experientei mele modeste. nici macar nu am citit duelul tau cu rycher - se poate sa fie si chestii absolut corecte, dar trebuia sa citesc 2 pagini ca sa extrag esenta? eu mi-am spus parerea in cateva randuri si nu vreau sa deschid nicio polemica.

_________________
xxx
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 11:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ok, am renuntat.

un dialog inseamna sa asculti (in cazul de fata citesti) ce spune (scrie) celalat si apoi sa vii cu argumentele tale (moment in care celalat asculta (citeste) si asa mai departe.

Eu mi-am expus parerile fata de ceea ce a spus rycher (adica am citit inainte ce a scris el) completitnd cu opinii personale (mai mult sau mai putin la obiect). Ceea ce in general am sesizat ca face si userul tau, dar nu in cazul de fata.

Pentru insiruiri de pareri personale exista bloguri, dar aia nu inseamna dialog...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
florinfloreanu



Conectat la: 06 Aug 2007
Mesaje: 165
Locatie: slobozia, ialomita

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 11:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

akaiofil a scris:

Pentru insiruiri de pareri personale exista bloguri, dar aia nu inseamna dialog...


eu cred ca am fost on topic, nu e nevoie sa ma gonesti pe blog. si cand am spus ca nu am citit galceava voastra, nu ar trebui sa o iei ad literam: am vrut sa va fac sa pricepeti ca pentru ceilalti nu e amuzant sa vada aproape zilnic cate o cearta de-asta.
ma retrag din discutie, eu nici macar nu sunt audiofil, ci colectionar (unul destul de mic).

_________________
xxx
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 7 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community