FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
receiver si cabluri pentru Monitor audio gold signature

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
dacian1381



Conectat la: 05 Dec 2010
Mesaje: 5
Locatie: arad

MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 7:53 pm    Titlul subiectului: receiver si cabluri pentru Monitor audio gold signature Raspunde cu citat (quote)

Buna seara,

Acesta fiind primul meu post vreau sa va zic bine v-am gasit intr-un final.
Dupa cum spune si titlul doresc recomandari pentru un receiver si cabluri pentru boxe Monitor audio gs20 , gslcr , rxfx(surround) si rsw12 subwofer.
Pe forumurile din Anglia am vazut ca ar fi recomandat pioneer sc83 ,ma gandeam daca si lx53 ar putea face aceeasi treaba sau pe aproape.
Camera va avea 24mp,sper ca nu sunt prea mari boxele ca le-am comandat deja.
Mai are cineva aceleasi boxe?eu nu le-am ascultat dar am vazut review-uri bune pentru ele si le-am gasit si pe glossy ca sa se asorteze cu mobila(doamna a ales).
Va multumesc tuturor,
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 7:53 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
domnujim



Conectat la: 17 Sep 2008
Mesaje: 386
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 08, 2010 10:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Desi nu se vorbeste despre receiver, vezi postul meu din topicul asta:
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=23823&highlight=anthem

(un search poate fi util, cu siguranta s-a mai vorbit despre boxele astea si in alte topicuri)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
dacian1381



Conectat la: 05 Dec 2010
Mesaje: 5
Locatie: arad

MesajTrimis: Mie Dec 08, 2010 10:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc pentru reply.Am incercat sa caut in forum dar nu mai sunt alte subiecte in afara de cel recomandat de dumneavoastra,in schimb am gasit multe in Anglia.Acolo se vorbeste ca problema inaltelor este de domeniul trecutului.Boxele trebuie sa imi ajunga maine,pe toate forumurile pe care le-am citit sunt recomandate receivere Pioneer ,in special lx83(7x190),sper ca lx73 o sa fie suficient pentru ele(7x180 cred).
Alta problema ar fi cablurile,am comandat qed genesis pentru boxe si qed signature intre blu-ray si receiver.Nu inteleg faptul daca am nevoie de cablu audio sau hdmi.Am proforma pe mail si chiar astept un raspuns de la cineva care ma poate lamuri.Experienta mea este 0,dar este personala Laughing .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 08, 2010 11:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De la bluray player la receiver cablu HDMI. Nu te arunca la vre-un cablu superscump.
De exemplu: http://www.futureshop.co.uk/qed-new-performance-hdmip-v13-cable-1m-p-1922.html

De la receiver la boxe cablu de boxe. Daca sistemul va fi 5.1 poti sa-ti iei pentru fronturi cablu bi-wire si sa folsesti functionalitatea de bi-amping a receiverului.

_________________
Stereo: Squeezebox Touch, CA DacMagic, HK-990, Kef iQ7
Multicanal: Oppo BDP-83, NAD T765-HD, HK-990, Kef iQ7 + iQ3 + iQ6c + PSW2500
Cabluri: Digital - Chord Signature SPDIF; Analog - Chord Chorus XLR, Chord Chorus MK1; Boxe - Chord Epic Super Twin, QED Silver Anniversary XT
Control: Squeezebox Controller, Logitech Harmony One
Muzica: http://www.last.fm/user/ttsto/library
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dacian1381



Conectat la: 05 Dec 2010
Mesaje: 5
Locatie: arad

MesajTrimis: Mie Dec 08, 2010 11:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentr raspuns.Asta inseamna ca nu am nevoie si de cablu audio(rca-rca) ?
Daca am nevoie de biwire si biamp inseamna ca trebuie sa comand cablurile cu cate 4 banane la fiecare capat?
Daca o sa cumpar si subwoofer trebuie sa cumpar cabluri pentru el?sau vin in pachet?
Pentru 3d cablurile HDMI trebuie sa fie 1.4(high speed) ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 09, 2010 12:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cablul audio (RCA-RCA) este folosit in cazul in care legi o sursa in mod analog. am inteles ca vei folosi un bluray player. acesta se leaga in mod digital prin cablul HDMI si nu ai nevoie de cablu audio

pentru bi-amping, ai nevoie de 4 banane la fiecare capat - doar pentru cablurile boxelor front

cablul HDMI banuiesc ca e mai sigur sa fie certificat 1.4. atentie ca ai nevoie de 2 cabluri HDMI, unul de la player la receiver si unul de la receiver la TV

pentru subwofer ai nevoie de cablu, in general are un RCA pt conectarea la receiver si 2 RCA la sub
de ex: http://www.futureshop.co.uk/index.php?cPath=88&sort=products_sort_order&filter_id=31

_________________
Stereo: Squeezebox Touch, CA DacMagic, HK-990, Kef iQ7
Multicanal: Oppo BDP-83, NAD T765-HD, HK-990, Kef iQ7 + iQ3 + iQ6c + PSW2500
Cabluri: Digital - Chord Signature SPDIF; Analog - Chord Chorus XLR, Chord Chorus MK1; Boxe - Chord Epic Super Twin, QED Silver Anniversary XT
Control: Squeezebox Controller, Logitech Harmony One
Muzica: http://www.last.fm/user/ttsto/library
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dacian1381



Conectat la: 05 Dec 2010
Mesaje: 5
Locatie: arad

MesajTrimis: Joi Dec 09, 2010 12:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc,m-ai scos din ceata.
Totalul ar fi cabluri boxe,subwoofer,HDMI de la bluray la receiver si unul care da mai departe la tv.
Pentru boxele surround am lasat in perete tub de 16 mm(normal prin care am tras si instalatia electrica) si vreau sa trag cablul pentru boxele surround prin el,bananele sunt asa de importante,pentru ca nu am cum sa trag cablul cu banane prin ele si airlocks sigur nu ma descurc sa montez si cred ca este nevoie si de unelte speciale.
Pentru surround am optat pentru rxfx,nu sunt gsfx dar si diferenta de bani este importanta.Se poate prinde cablul direct in ele fara banane ? la fel si la receiver.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 09, 2010 12:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu stiu modelele dar sigur se pot prinde fara banane, terminatiile boxelor au un mecanism de insurubare care preseaza pe fir. la fel de bine poti sa pui si tu bananele, nu este mare filozofie.
_________________
Stereo: Squeezebox Touch, CA DacMagic, HK-990, Kef iQ7
Multicanal: Oppo BDP-83, NAD T765-HD, HK-990, Kef iQ7 + iQ3 + iQ6c + PSW2500
Cabluri: Digital - Chord Signature SPDIF; Analog - Chord Chorus XLR, Chord Chorus MK1; Boxe - Chord Epic Super Twin, QED Silver Anniversary XT
Control: Squeezebox Controller, Logitech Harmony One
Muzica: http://www.last.fm/user/ttsto/library
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dacian1381



Conectat la: 05 Dec 2010
Mesaje: 5
Locatie: arad

MesajTrimis: Joi Dec 09, 2010 9:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc.Astazi au venit boxele,floorstanderele si centru,sunt superbe,despre sunet nu stiu ca inca nu am receiver si oricum nu am experienta necesara.
Am comandat astazi un receiver lx73,la un pret mult mai mic ca si in Romania si cablurile :
QED Genesis Revelation Speaker Cable
QED Airloc 4mm Banana Plugs
QED Airloc 4mm Banana Plugs
QED Genesis Revelation Speaker Cable
QED Airloc 4mm Banana Plugs
QED Airloc 4mm Banana Plugs
QEDRAEV/1 Reference Audio Evolution
QED I-QEDRSW Reference Subwoofer Cable
QED I-PARMM/1.5 Performance Aerial
QED I-QEDRHDMI/3 Reference HDMI Cable 3m
Peerless SG-HD01 1m Sigma High Speed HDMI 1.4 Cables with
Ethernet

Cam asta este tot.

Multumesc inca o data,
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community