FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Ps Audio
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 11:03 pm    Titlul subiectului: Ps Audio Raspunde cu citat (quote)

Ce parere aveti de Duet Power Center ?http://www.psaudio.com/ps/products/detail/duet-power-center
Este ceva mai bun? A testat cineva?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 11:03 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 11:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.psaudio.com/ps/products/detail/duet-power-center
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 11:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Folosesc eu asa ceva pentru cele 2 surse digitale pe care le posed, am avut si Quintet si Quintessence, toate sunt acolo ... Diferenta majora este in Power Plant care fiind si un filtru activ se vede clar diferenta, insa si pretul este pe masura !

Intre PS Audio si concurenta cum ar fi Monster Cable, Fisch, Isotek samd PS A se distinge prin neutralitate, merge bine pe foarte multe sisteme, insa alte branduri lasa o mica amprenta sonora ( probate in multe sisteme ) in unele facand mai mult rau decat bine ... AM incercat si filtrele de Accu si consider ca nu isi justifica pretul avut sub nici o forma, poate face bine la un sistem complet Accu, insa pretul cerut este unul exagerat !

Recomand Duet ca si raport pret-calitate ... Atentie ca cablul de alimentare a acestuia sa fie unul neutru de asemenea cum ar fi : ps audio sau Neotech, altele lasa si ele amprenta sonora !

Exista persoane insa care iubesc aceea amprenta de care discutam acolo, probabil ca tine de gust chestia asta, eu prefer neutralitate absoluta aici, amprenta lasand sa o faca sistemul audio in sine ! De accea recomand cu incredere si cablurile de alimentare ps audio care au exact aceasi calitate, pentru cei care isi permit sa cumpere fara ezitare ac12, probabil cel mai bun cablu testat vreodata ! ( versus Nordost Odin/Valhalla, Synergy acoustic sau Harmonix, cabluri de 4 ori mai scumpe de pana la 8 k euro bucata )

Bafta !

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 11:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

razvanvrs a scris:
AM incercat si filtrele de Accu si consider ca nu isi justifica pretul avut sub nici o forma, poate face bine la un sistem complet Accu, insa pretul cerut este unul exagerat !


Accuphase fabrica 2 modele de conditionatoare, nu filtre pasive.
Sunt destui care le folosesc chiar daca restul componentelor sunt alta marca.
Cunosc pe cineva (nu posteaza pe forum) care are 4 conditionatoare Accuphase PS-1210, pe 2 sisteme audio Halcro si BAT.
Un alt audiofil cu Unison Absolute 845 utilizeaza cu succes tot acelasi tip de conditionator.
Deci informatia potrivit careia conditionatoarele Accuphase se potrivesc numai cu Accuphase este falsa.
No offence .

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Dec 05, 2010 11:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Informatia a luat in calcul si pretul acestuia din urma, un conditionator la 8300 euro pret lista, seci=ond hand undeva la 4500 euro este deja prea mult pentru asa ceva, insa fiecare isi cumpara ceea ce doreste cu banii lui ! Cu 2500 euro iti poti lua chestii speciale, nu vreau sa fiu rau sa spun ca iti poti cumpara chestii mai bune, sa nu facem remarci de genul asta ca nu este cazul si nu sunt in masura sa cataloghez eu produsele Accu si nu doresc asta, insa vorbim de pret aici ... Ti-as da vreo 100 de linkuri cu produse cel putin la fel de bune produse de firme cu traditie in domeniul power supply-ului si care costa cel putin la jumate de pret, firesc ca nu au ace si nu sunt aurii si nu au un marketing atat de violent pe piata, insa crede-ma ca sunt foarte ok !

Poate ca merita acesti bani cand dispui de ei pentru aceasta compnenta a sistemului desigur si cand sistemul tau este Accu, insa exemplele pe care tocmai mi-i le-ai dat sunt exceptii de la regula, cititnd pe forumurile de afara ( audiogon, stereotime sau altele la nivelul astora ) foarte putini folosesc asa ceva din cauza pretului nefiresc cerut de Accu, iti voi da si o schita, si sa fiu rau pana la capat, exact acelasi produs facut de Isotek care are traditie in asa ceva costa sub 4k euro !

http://www.luxlink.com/products/ps-1210.htm

As recomanda daca ai posibilitatea sa foloseste sau sa poti face teste cu un power plant, chiar as fi curios de feed-back-ul tau !

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 06, 2010 12:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ba mai pardon sa faca altii asa conditionatoare. Studiaza mai bine macar brosurile de la siteul Accu si dupa aceea compara si ai sa vezi cat de "multi" sunt cei care concep asemenea arhitectura si procese ca si cele implementate in conditionatoarele Accu.
_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 06, 2010 12:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De ce oare nu ma mira faptul ca pangaresti si acest Topic ?! Auzi tu stii si altceva decat brandul asta, ai avut vreodata ocazia sa asculti si altceva sau ai defect sistemul de operare ?

Eu ma retrag din acest Topic, ia si dormi cu acest conditioner de 8k euro, poate iti aduce intr-un final si orgasmul mult asteptat , insa cu banii astia imi iau vreo 10 muieri de la Mariott pentru vreo saptamana si uit naibii de marca asta

Bafta tuturor !

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 06, 2010 12:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu vreau sa intru (sa reintru) in polemica cu nimeni.
Te asigur ca in domeniul conditionatoarelor audio preturile nu sunt mici, pentru produsele de calitate.
Accuphase fabrica o serie de produse ce pot fi considerate de referinta.

Accuphase PS-1210 este unul din ele !

Este bine sa discutam in cunostiinta de cauza.

Sper ca maine sa intru in posesia unui PS-1210.
Sunt dispus sa-l comparam cu ce vrei tu, dela cele ieftine de care zici, pana la cele f scumpe.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 06, 2010 12:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ia si citeste frate, ar fi indicat sa iei un electrician langa tine si iti va spune diferenta, din nefericire pentru tine exemplul dat nu este auriu si cu ace, insa vorbeste cu Statica si ti-l vopseste el :

http://www.accuphase.com/cat/ps-1210_e.pdf
http://www.stereophile.com/powerlineaccessories/ps_audio_power_plant_premier_ac_regenerator/
http://www.sixmoons.com/audioreviews/psaudio5/ppp.html
http://www.psaudio.com/ps/products/description/power-plant-premier_copy?cat=

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 06, 2010 12:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ultimul mesaj este pentru cosminbro, in ceea ce te priveste bafta, daca asta crezi ca este mai bine pentru sistemul tau, avand in vedere ca ai testat pana acum ce era de testat !

Eu nu spun ca unul este mai bun si altul mai prost, ci este o diferenta de pret nejustificata intre 2 produse excelente ! Dar cu siguranta modelul pe care il vei achizitiona da mai bine in sistemul tau plus ca este posibil sa se "maciuiasca" mai bine cu restul sistemului decat concurenta sa !

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 06, 2010 12:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Razvane, eu zic sa o inchidem aici.
Am avut PS Power Plant Premier. Exclamation

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 06, 2010 12:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hersorin imi pare rau ca am deturnat Topicul deschis de tine, cel mai bine pentru tine este sa testezi si apoi sa cumperi ce crezi de cuvinta, cu siguranta genul asta de produse nu sunt universal bune pentru orice sistem, ca exemplu clar este ca orice Filtru pasiv sau activ pus pe Naim nu este ok, suna prost, lipsit de armonica, deci inainte de a cumpara testeaza produsul, oricare ar fi el,

bafta

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 06, 2010 12:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Exact ca si in cele mentionate de tine mai sus, si eu am testat PPP si pentru Naim nu este cea mai buna solutie, pentru parte de Video sau Sursele Digitale este foarte ok, deci conteaza daca produsul se implementeaza sau nu cu succes in sistem, asa cum spui tu ca ai avut PSA, eu spun ca am ascultat sistem major compus din Monobloc McIntosh MK2, Pre AR aniversary, Focal Utopia 3, AR Dac 8 si AR CD8 si folosea un PPP, testand pana atunci multe conditionatoare inclusiv Accu si a ramas pe Power Plant ...

Conteaza implementarea si nu brandul !

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
magiun



Conectat la: 13 Iul 2010
Mesaje: 40

MesajTrimis: Lun Dec 06, 2010 2:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cosminbro a scris:
Ba mai pardon sa faca altii asa conditionatoare. Studiaza mai bine macar brosurile de la siteul Accu si dupa aceea compara si ai sa vezi cat de "multi" sunt cei care concep asemenea arhitectura si procese ca si cele implementate in conditionatoarele Accu.

Sincer vorbind, modul de obtinere al sinusoidei de referinta in conditionatorul Accu mi se pare "subtire" dpdv. tehnic. Obtinere de sinus prin filtrarea unui dreptunghi... brrrr.

_________________
truth behind the sound
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 06, 2010 7:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

magiun a scris:
Sincer vorbind, modul de obtinere al sinusoidei de referinta in conditionatorul Accu mi se pare "subtire" dpdv. tehnic. Obtinere de sinus prin filtrarea unui dreptunghi... brrrr.


Cred ca ai masurat cu pasul... sau cu paracetamol sinus....

Stau sa ma intrb clona cui esti ? Am o vaga impresie, dar mai vedem !

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 1 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community