FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
dacmagic

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
gaby20052005



Conectat la: 29 Iun 2009
Mesaje: 30
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 06, 2010 12:06 am    Titlul subiectului: dacmagic Raspunde cu citat (quote)

Salut,nu stiu cat de tare ma respect ca audiofil,dar am o intrebare.Ma respect mai mult cu un dacmagic de la CA sau cu un azur 640c?

Vreau sa-mi cumpar un amplif 340/640 a si nu stiu cu playerul cum sa fac.Am un laptop.Dar pt dacmagic imi trebuie iesire optica din laptop,corect? Sa aleg cdplayerul?

Multumesc anticipat
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Dec 06, 2010 12:06 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 06, 2010 12:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Laptopul tau se poate lega USB la DacMgic
In coditiile in care mare parte din muzica este pe calculator, intre un DAC cu USB si un CD Player eu aleg DAC cu USB.

_________________
Stereo: Squeezebox Touch, CA DacMagic, HK-990, Kef iQ7
Multicanal: Oppo BDP-83, NAD T765-HD, HK-990, Kef iQ7 + iQ3 + iQ6c + PSW2500
Cabluri: Digital - Chord Signature SPDIF; Analog - Chord Chorus XLR, Chord Chorus MK1; Boxe - Chord Epic Super Twin, QED Silver Anniversary XT
Control: Squeezebox Controller, Logitech Harmony One
Muzica: http://www.last.fm/user/ttsto/library
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
gaby20052005



Conectat la: 29 Iun 2009
Mesaje: 30
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 06, 2010 7:47 am    Titlul subiectului: pai Raspunde cu citat (quote)

pe mine ma intereseaza in ce varianta voi avea calitate mai buna a sunetului.Mi-e frica sa nu am de pierdut cu calculatorul,intrucat nu are cine stie ce placa de sunet
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 06, 2010 9:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asculti preponderent FLAC/MP3 sau CD Audio?

Daca asculti CD Audio probabil ar trebui sa-ti iei un CD Player, de dragul audiofilului din tine. La fel de probabil o sa-ti treaca dupa vre-un an si o sa cauti un DAC USB Smile

Daca asculti FLAC/MP3 un DAC USB este cea mai buna solutie. DAC-ul se substituie placii audio si functioneaza el ca o placa audio. Exista setari care imbunatatesc si mai mult calitatea muzicii redate PC->DAC USB, legate de transferarea semnalului bit perfect; cauta ASIO, Kernel Streaming, WASAPI

Dupa cum vezi din semnatura am acest dac, am si un alt DAC USB - Musical Fidelity V-DAC; le-am comparat cu CDP din zona de pret 400-800EUR si DAC-urile nu sunt cu nimic inferioare

Desi am o colectie de cateva sute de CD-uri eu am renuntat la CD Player si am transferat muzica pe PC.

_________________
Stereo: Squeezebox Touch, CA DacMagic, HK-990, Kef iQ7
Multicanal: Oppo BDP-83, NAD T765-HD, HK-990, Kef iQ7 + iQ3 + iQ6c + PSW2500
Cabluri: Digital - Chord Signature SPDIF; Analog - Chord Chorus XLR, Chord Chorus MK1; Boxe - Chord Epic Super Twin, QED Silver Anniversary XT
Control: Squeezebox Controller, Logitech Harmony One
Muzica: http://www.last.fm/user/ttsto/library
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 06, 2010 9:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ceva similar s-a mai discutat aici
_________________
Stereo: Squeezebox Touch, CA DacMagic, HK-990, Kef iQ7
Multicanal: Oppo BDP-83, NAD T765-HD, HK-990, Kef iQ7 + iQ3 + iQ6c + PSW2500
Cabluri: Digital - Chord Signature SPDIF; Analog - Chord Chorus XLR, Chord Chorus MK1; Boxe - Chord Epic Super Twin, QED Silver Anniversary XT
Control: Squeezebox Controller, Logitech Harmony One
Muzica: http://www.last.fm/user/ttsto/library
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
gaby20052005



Conectat la: 29 Iun 2009
Mesaje: 30
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 06, 2010 1:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

multumesc ttsto,Smile

Credeam ca dacul e totusi influentat de calitatea semnalului de intrare.
O sa aleg Dac. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community