FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Sfat achizitie LCD sau LED
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
DonLorenzo



Conectat la: 06 Dec 2010
Mesaje: 10

MesajTrimis: Mie Dec 08, 2010 2:27 am    Titlul subiectului: Sfat achizitie LCD sau LED Raspunde cu citat (quote)

mai exact LCD diagonala 102 full hd sau LED diagonala 82 HD,mentionez ca doresc sa fac un upgrade la ceea ce am acum,adica un LCD Samsung HD ready diagonala de 82 la care am un receiver de la UPC si la care conectez si calculatorul,jocuri sau filme la rezolutie HD.astept un sfat sau o parere pertinenta,pentru ca eu de aproape o saptamana nu reusesc sa-mi dau seama ce as putea sa imi iau,avand un buget de 2000-2500 de ron.teoretic as merge tot pe mana celor de la Samsung,cel pe care il am acum fiind aceeasi marca si functioneaza de 3 ani fara probleme si calitatea imaginii este foarte buna si mai ales ca mai am si un dvd,tot marca Samsung,de care sunt la fel de multumit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Dec 08, 2010 2:27 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
dani4utd



Conectat la: 03 Dec 2010
Mesaje: 93

MesajTrimis: Mie Dec 08, 2010 8:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Plasma de ce nu intra in calcul? Din cauza facturii la energie electrica? Sau ca "se consuma" in 30 ani?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Discover



Conectat la: 22 Apr 2008
Mesaje: 190
Locatie: Beclean

MesajTrimis: Mie Dec 08, 2010 9:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Va salut, si eu tot pe Samsung as merge si of course LED.
Totusi e tehnologie noua, si calitatea imaginii bate si plasma scurt.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DonLorenzo



Conectat la: 06 Dec 2010
Mesaje: 10

MesajTrimis: Mie Dec 08, 2010 9:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dani4utd a scris:
Plasma de ce nu intra in calcul? Din cauza facturii la energie electrica? Sau ca "se consuma" in 30 ani?


da,bineinteles ca merge si plasma,numai ca pentru o camera de dimensiuni normale,o plasma cu diagonala de 106,parca nu o vad acolo...dar daca as avea o recomandare buna,as lua si o plasma.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DonLorenzo



Conectat la: 06 Dec 2010
Mesaje: 10

MesajTrimis: Mie Dec 08, 2010 9:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Discover a scris:
Va salut, si eu tot pe Samsung as merge si of course LED.
Totusi e tehnologie noua, si calitatea imaginii bate si plasma scurt.


sunt de acord cu tine,singura chestie pe care nu o cunosc,este vorba de fiabilitate.fiind tehnologia destul de noua.dar la cum ma cunosc eu,pasionat fiind de ce inseamna tehnologia noua,din moment ce deja dupa 2 ani,imi schimb lcd-ul...parca tot la un led m-as uita.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dani4utd



Conectat la: 03 Dec 2010
Mesaje: 93

MesajTrimis: Mie Dec 08, 2010 10:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DonLorenzo a scris:

da,bineinteles ca merge si plasma,numai ca pentru o camera de dimensiuni normale,o plasma cu diagonala de 106,parca nu o vad acolo...dar daca as avea o recomandare buna,as lua si o plasma.

Plasmele incep de la diagonala de 94cm Exclamation . Fata de LCD, au timp de raspuns mult mai mic si contrast mai bun.
Recomandarea mea este ceva de la Panasonic, gasesti de 94cm si cu 2000ron.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mie Dec 08, 2010 10:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai trebuie sa vezi daca vrei 82 sau 106(7).
Apoi ce surse vizionezi.
Asa iti alegi diagonala.
Pentru surse HD distanta de ecran trebuie sa fie in jur de 1.5-2.5 x diagonala pentru vizualizare optima, atat ca si detalii cat ca si acoperire a campului vizual.

La surse SD chiar daca acoperirea campului vizual e optima tot la aceleasi distante calitatea imaginii pe LCD (LED) le face de neprivit.

Intrucat intre LCD si LED practic nu e diferenta nu stiu daca ar trebui sa faci miscarea in sensul asta. Adica aceeasi diagonala si aceeasi tehnologie. E adevarat ca ecranele LCD de acum au calitati mai bune decat cele de acum 3 ani.

Eu am umblat acum prin magazine pentru un amic.
Si el vroia Samsung LED.
Am mers cu sursa noastra si am setat noi ecranele.
A plecat acasa cu o plasma Panasonic de 50. Eu i-am spus ca asta se va intampla.

Incearca sa faci si tu asa.
Mai ales du cu tine si surse SD (adica un DVD), sa nu uitam ca in majoritate transmisiile TV inca sunt SD.
Ce sa urmaresti: claritatea imaginii, modul in care apar sau nu pixelari la imagine (nici un LCD sau LED nu a facut fata la testul asta), detaliile atunci cand imaginea este intunecata (aici vei avea revelatia!).

Spor la treaba.


Pentru informare si eu detin o plasma si vreo 4 LCD-uri prin ograzi.
Plasma rullz! LCD-urile le am din motive de diagonala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
xymzar



Conectat la: 16 Iul 2004
Mesaje: 22

MesajTrimis: Mie Dec 08, 2010 11:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DonLorenzo, indiferent ce vei alege, dupa o luna o sa zici ca este cam mic si mergea ceva mai mare. Laughing

Eu am plasma de 106 si dupa acomodarea cu diagonala am regretat ca nu am luat mai mare.

Dupa doi ani nu are retentie si nu am fost prea grijuliu cu ea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 08, 2010 12:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Plasma de la Panasonic fara discutie daca vrei imagine fara compromis. Vei avea cele mai bune, cele mai naturale culori. Acum ca e HDReady sau HD-Full nu prea mai conteaza, diferentele reale de rezolutie, observabile cu ochiul, sunt infime. Deci rezolutia nu este criteriul de departajare, nici chiar la diagonala de 106cm. Pe scurt, deocamdata plasma bate tot. S-ar putea in viitor ecrenele OLED sa bata plasma la contrast nativ sau culori, dar decamdata e o speculatie. LCD-urile cu LED sau fara sunt la fel de slabe. Lumina difuzata de lampa sau de LED-uri este foarte ingusta in frecventa, are un spectru de frecvente sarac. Plasma e cea mai apropiata de soare si ca materie si ca spectru de frecvente a luminii emise. Deocamdata pasma e cea mai naturala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FATHER



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 1072
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Mie Dec 08, 2010 1:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Discover a scris:
of course LED.
Totusi e tehnologie noua, si calitatea imaginii bate si plasma scurt.

1. Faptul ca e tehnologie noua nu ofera nicio garantie.
2. Plasma ofera contrast si fluenta miscarii mai bune decat LED. Vorbim de gama de pret accesibila.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
DonLorenzo



Conectat la: 06 Dec 2010
Mesaje: 10

MesajTrimis: Mie Dec 08, 2010 1:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

obuzel a scris:
Pai trebuie sa vezi daca vrei 82 sau 106(7).
Apoi ce surse vizionezi.
Asa iti alegi diagonala.
Pentru surse HD distanta de ecran trebuie sa fie in jur de 1.5-2.5 x diagonala pentru vizualizare optima, atat ca si detalii cat ca si acoperire a campului vizual.

La surse SD chiar daca acoperirea campului vizual e optima tot la aceleasi distante calitatea imaginii pe LCD (LED) le face de neprivit.

Intrucat intre LCD si LED practic nu e diferenta nu stiu daca ar trebui sa faci miscarea in sensul asta. Adica aceeasi diagonala si aceeasi tehnologie. E adevarat ca ecranele LCD de acum au calitati mai bune decat cele de acum 3 ani.

Eu am umblat acum prin magazine pentru un amic.
Si el vroia Samsung LED.
Am mers cu sursa noastra si am setat noi ecranele.
A plecat acasa cu o plasma Panasonic de 50. Eu i-am spus ca asta se va intampla.

Incearca sa faci si tu asa.
Mai ales du cu tine si surse SD (adica un DVD), sa nu uitam ca in majoritate transmisiile TV inca sunt SD.
Ce sa urmaresti: claritatea imaginii, modul in care apar sau nu pixelari la imagine (nici un LCD sau LED nu a facut fata la testul asta), detaliile atunci cand imaginea este intunecata (aici vei avea revelatia!).

Spor la treaba.


Pentru informare si eu detin o plasma si vreo 4 LCD-uri prin ograzi.
Plasma rullz! LCD-urile le am din motive de diagonala.


In primul rand vreau sa multumesc tutoror celor care mi-au raspuns in acest post,ma bucur ca exista oameni care au diferite pareri.Acum sa revin la discutie,deja ma gandesc serios la o plasma,adica daca pana acum intr-un top 3,plasma era pe ultimul loc,chiar ma gandesc serios sa achizitionez una,astazi o sa incep sa merg prin magazine pentru a le testa si ca sa raspund lui obuzel,sursele de pe care voi transmite semnal catre plasma sau lcd,vor fi doua,una este televiziunea prin cablu UPC,avand un receptor cu ajutorul caruia vizionez si cele 10 sau 11 programe HD,oricum in cea mai mare parte a timpului,actualul televizor sta deschis numai pe protv hd,sau sport.ro hd sau discovery,sau hbo hd,cu celalte posturi nu prea am treaba,iar atunci cand nu ma uit la televizor,semnalul il dau din calculator,fie ca sunt filme pe dvd sau copii blueray.de aici si problema cu alegerea diagonalei,pentru ca am observat ca sunt diferente,desi protv-ul,emite in semnal hd doar cand sunt stiri sau meciurile din europa league,daca comut intre posturi adica intre protv normal si protv hd,calitatea imaginii este mult imbunatatita pe protv hd si aici nu inteleg,pana la urma de unde diferenta de calitate daca pe protv hd,semnalul hd este doar la stiri sau la meciuri cum am scris mai sus.apoi referitor la distanta,asa cum privesc acum,distanta este de aproximativ 3 metrii si aici iar gandurile despre diagonala sau despre rata de refresh,adica la 50 hz,e clar ca la o diagonala mai mare,incep problemele cu ochii,din ce am vazut acum,exista lcd cu refresh de 100 hz sau chiar 200 hz,nu mai zic ca la anumite generatii de plasme ajunge la 600 hz,dar si aici intervine problema banilor,deja o plasma neo ajunge sa coste de la 4000 de ron in sus.ca sa zic asa,caut ceva best value...o alta discutie...ar mai fi cu rezolutia,hd sau fullhd,din ce am mai citit si prin alte parti,o rezolutie fullhd la o diagonala de 80-81-82,nu este sesizabila si nu se merita ca si diferenta de pret intre hd si fullhd,aceasta nefind rentabila decat de la o diagonala de la 102 in sus,eu nu prea inteleg ce inseamna la fullhd upscaling-ul de la 720p la 1080p sa zicem urmarind un film pe dvd sau daca nu ce inseamna,cat de mult se vede diferenta si mai ales partea de "acoperire" a ecranului,adica cred eu,obligatoriu,ca sa vezi pe toata suprafata ecranului,fie ca este film sau videoclip,trebuie sa fie la rezolutia de 1980x1920,nu?daca gresesc undeva va rog sa ma corectati,vreau sa inteleg si eu mai bine acest fenomen.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mie Dec 08, 2010 2:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Formatele HD sunt 720p, 1080i si 1080p.
Numarul este numarul de linii pe orizontala, i inseamna interlaced iar p inseamna progresiv.
Full HD insemna ca displayul are minim 1920 x 1080 linii vertical x orizontal.
HD-ready inseamna ca displayul are macar 720 linii pe orizontala.

Transmisiile TV-HD sunt sau 720p sau 1080i. Transmisii 1080p nu sunt inca nici macar in SUA.
ProTV-HD transmite 1080i. Transmisii HD sunt nu doar sport si stiri ci si productiile proprii (emisiuni de divertisment si seriale) si chiar filme.

La 3 metri de TV poate fi 42"sau chiar mai bine 50".
La 3 metri de TV nu cred ca observi diferenta intre 720p si 1080p.
Amicul meu a luat o plasma Panasonic de 50" HD-ready din Carrefour cu 2800 de RON, era la promotie.
Imi pare rau dar nu mi-am incarcat memoria cu modelul.
Se vedea mai bine decat orice alt televizor LED sau LCD pe care il aveau, chiar daca cel LED (un Samsung) costa 7000 de RON la diagonala de 40".
Mai bine decat el se vedea un Panasonic Full-HD de 42" care costa spre 4000 de RON. Insa diferenta de calitate era atat de mica ca nu merita efortul financiar. Ca o nota cand baietzii de la Carrefour au dat semnal de pe un BluRay la 1080 si cu 24p atunci Pana mai scump il batea la dithering destul de rau (asta si din cauza ca trasmisia era HDMI 1.3). Dardin ce spui vad ca nu intentionezi sa folosesti 1080 24p (adica BluRay original din player).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DonLorenzo



Conectat la: 06 Dec 2010
Mesaje: 10

MesajTrimis: Mie Dec 08, 2010 3:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

obuzel a scris:
Formatele HD sunt 720p, 1080i si 1080p.
Numarul este numarul de linii pe orizontala, i inseamna interlaced iar p inseamna progresiv.
Full HD insemna ca displayul are minim 1920 x 1080 linii vertical x orizontal.
HD-ready inseamna ca displayul are macar 720 linii pe orizontala.

Transmisiile TV-HD sunt sau 720p sau 1080i. Transmisii 1080p nu sunt inca nici macar in SUA.
ProTV-HD transmite 1080i. Transmisii HD sunt nu doar sport si stiri ci si productiile proprii (emisiuni de divertisment si seriale) si chiar filme.

La 3 metri de TV poate fi 42"sau chiar mai bine 50".
La 3 metri de TV nu cred ca observi diferenta intre 720p si 1080p.
Amicul meu a luat o plasma Panasonic de 50" HD-ready din Carrefour cu 2800 de RON, era la promotie.
Imi pare rau dar nu mi-am incarcat memoria cu modelul.
Se vedea mai bine decat orice alt televizor LED sau LCD pe care il aveau, chiar daca cel LED (un Samsung) costa 7000 de RON la diagonala de 40".
Mai bine decat el se vedea un Panasonic Full-HD de 42" care costa spre 4000 de RON. Insa diferenta de calitate era atat de mica ca nu merita efortul financiar. Ca o nota cand baietzii de la Carrefour au dat semnal de pe un BluRay la 1080 si cu 24p atunci Pana mai scump il batea la dithering destul de rau (asta si din cauza ca trasmisia era HDMI 1.3). Dardin ce spui vad ca nu intentionezi sa folosesti 1080 24p (adica BluRay original din player).


Ok,cunosti mai multe decat mine si da,ai dreptate,blueray original nu o sa vad prea curand,in primul rand datorita costurilor ridicate de achizitia unui astfel de film sau chiar daca as lua de pe internet,un blueray,ocupa ca si spatiu,cam 45 de Gb,plus ca pana iese un film mai nou pe blueray,dureaza ceva timp,ca prima oara iese pe dvd.ce parere ai de oferta la 2000 de ron,acest model de plasma Panasonic 42C2E.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mie Dec 08, 2010 3:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vezi ca nu e full HD.
Altfel e G13 (adica generatia 13).
Pretul e super.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 08, 2010 3:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu plasma mi-am luat-o de pe net, dintr-un fel de depozit. Marfa e luata de toti de la importator, singura atentie sa o iei sigilata. http://www.price.ro/index.php?action=q&categ_id=2151&text=panasonic%20plasma&orderBy=&asc=1&page=&orderby=pret
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community