FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Sfat achizitie LCD sau LED
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
luk234



Conectat la: 21 Oct 2009
Mesaje: 131
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 08, 2010 4:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am experienta a 10 ani de schimbat televizoare, dambla costisitoare dealtfel. Ideea este ca timpul a cernut optiunile, acum am in exploatare 4 (patru) plasme, una are 10 ani si nu are nimic iar cea mai noua (si cea mai inutila ) are 3 saptamini si 127 de centimetri inutili.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Dec 08, 2010 4:28 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
DonLorenzo



Conectat la: 06 Dec 2010
Mesaje: 10

MesajTrimis: Mie Dec 08, 2010 4:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

luk234 a scris:
Am experienta a 10 ani de schimbat televizoare, dambla costisitoare dealtfel. Ideea este ca timpul a cernut optiunile, acum am in exploatare 4 (patru) plasme, una are 10 ani si nu are nimic iar cea mai noua (si cea mai inutila ) are 3 saptamini si 127 de centimetri inutili.

lol....cea mai noua si cea mai inutila...fara cuvinte.e clar ca tu stii cel mai bine.multumesc pentru raspuns.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
luk234



Conectat la: 21 Oct 2009
Mesaje: 131
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 08, 2010 5:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sa nu ma intelegi cresit. Este inutila pentr ca nu imi mai trebuia al patrulea tv si pentru ca si-a gasit locul in camera cea mai mica, paradoxal cu diagonala lui ()insa nu am de gind sa fac ceva in acest sens). L-am luat prosteste de la Metro caci mi-a dat TVA-ul inapoi si decit sa-l ia Boc mai bine eu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DonLorenzo



Conectat la: 06 Dec 2010
Mesaje: 10

MesajTrimis: Mie Dec 08, 2010 5:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

luk234 a scris:
Sa nu ma intelegi cresit. Este inutila pentr ca nu imi mai trebuia al patrulea tv si pentru ca si-a gasit locul in camera cea mai mica, paradoxal cu diagonala lui ()insa nu am de gind sa fac ceva in acest sens). L-am luat prosteste de la Metro caci mi-a dat TVA-ul inapoi si decit sa-l ia Boc mai bine eu.


da,stai linistit ca nu a fost o remarca ironica,mi-a placut cum ai scris,n-am nici o problema cu diagonala,eu doar ma gandesc,ca de la 82 cat am acum,sa trec la o diagonala de 127,mi se pare ca as avea propiul meu cinema,deja parca ma vad la mtv cribs...Smile) oricum,clar ca ai facut ceva investitii in televizoare,4 plasme nu e de colo.acum intreb si eu,nu afecteaza vederea,adica dureri de cap sau altceva?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mie Dec 08, 2010 5:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DonLorenzo a scris:
acum intreb si eu,nu afecteaza vederea,adica dureri de cap sau altceva?


Nope.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DonLorenzo



Conectat la: 06 Dec 2010
Mesaje: 10

MesajTrimis: Joi Dec 09, 2010 12:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

obuzel a scris:
DonLorenzo a scris:
acum intreb si eu,nu afecteaza vederea,adica dureri de cap sau altceva?


Nope.


acum ca m-am hotarat...la plasma...am observat ca exista 3 rezolutii,1024x768,1366X768 si 1920x1980,la care sa ma opresc,nu stiu cu cat m-ar ajuta fullhd,ca nu o sa vad prea des filme blueray si din ce vad eu,exista o diferenta destul de mare la pret intre o plasma hd si una fullhd,adica merita sa dai diferenta de cateva milioane,doar pentru a ma uita...din cand in cand,la un film sau videoclip fullhd?sau ajuta si la altceva?ti-am zis la ce ma uit,televiziunea prin cablu digital si filme preluate de pe calculator,dvd sau copie blueray la 720p.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FATHER



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 1072
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Joi Dec 09, 2010 1:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DonLorenzo a scris:
nu afecteaza vederea,adica dureri de cap sau altceva?

Apar asemenea manifestari dar doar la neveste... Panasonic 42C2E e OK . E posibil sa gasesti la Altex modele mai vechi de Panasonic FullHD, tot in suma de 2000 lei. Nu conteaza ca nu au panel G13, sunt foarte bune.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Joi Dec 09, 2010 10:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

LOL FATHER
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Joi Dec 09, 2010 10:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DonLorenzo a scris:

acum ca m-am hotarat...la plasma...am observat ca exista 3 rezolutii,1024x768,1366X768 si 1920x1980,la care sa ma opresc,nu stiu cu cat m-ar ajuta fullhd,ca nu o sa vad prea des filme blueray si din ce vad eu,exista o diferenta destul de mare la pret intre o plasma hd si una fullhd,adica merita sa dai diferenta de cateva milioane,doar pentru a ma uita...din cand in cand,la un film sau videoclip fullhd?sau ajuta si la altceva?ti-am zis la ce ma uit,televiziunea prin cablu digital si filme preluate de pe calculator,dvd sau copie blueray la 720p.


Din cate stiu la plasme e doar 1024x768, ceea ce inseamna 720p, sau 1920 x 1080 care este 1080p.
1366 x 768 e la LCD.
Diferenta de bani tu stii daca merita. Daca o ai atunci da, eviti remuscarile de post achizitie. Daca nu o ai atunci vei fi la fel de fericit fara Full HD, oricum vei avea o calitate muuuuult mai buna decat acum, mai ales pe transmisii TV standard.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mihailll



Conectat la: 18 Mar 2005
Mesaje: 227
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 09, 2010 10:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

1280x720 inseamna 720p
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Joi Dec 09, 2010 10:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

720p inseamna minim 720 linii orizontale si scanare progresiva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 09, 2010 11:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alege plasma cu rezolutia intermediara , 1280x1024 , are contrastul nativ mai bun. Inghesuirea cat mai multor pixeli la plasma nu aduce nimic bun. Cele mai bune erau cele mai vechi cu rezolutia de 800x600. Ma rog, fabricantii au mai dres-o ei ca sa nu mai simti diferentele de calitate, dar personal iti recomand cele cu rezolutie HD Ready , cu un panou din ultima generatie .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 09, 2010 11:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Trebuie sa stii ca rezolutia la plasme, adica precizia nu e punctul lor forte, deci full-HD nu ti-as recomanda, la precizie LCD-urile sunt net superioare. De ex., daca proiectezi CAD, CAM, atunci LCD-ul e sfant. Pentru imagini cu culori naturale, pentru televizor ,filme , plasma e regina. Tocmai din usoara lipsa a preciziei vei vedea ca plasma este muult mai odihnitoare pentru ochi si aduce mult cu imaginea de la cinematograf.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Joi Dec 09, 2010 11:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul a scris:
Tocmai din usoara lipsa a preciziei vei vedea ca plasma este muult mai odihnitoare pentru ochi si aduce mult cu imaginea de la cinematograf.


Si de asta se vede mai bine si pe transmisii mai proaste. Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 09, 2010 12:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Exact ! E mult mai suportabila pe transmisiile proaste, acestea nu mai par atat de dure. Totul conjugat si cu niste culori mai bune duce la o vizionare decenta in orice situatie.

Plasma are cateva dezavantaje si ea, cel mai pregnant fiind legat de consumul de curent, fapt care s-ar putea sa duca la disparitia sa prin lege. Mi se pare o magarie, sper ca Panasonic sa aibe un cuvant de spus. Decat 3,4 LCD-uri imprastiate prin casa mai bine o plasma valoroasa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 2 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community