FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Steve Vai in Bucuresti - 08.12.2010

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 08, 2010 9:59 am    Titlul subiectului: Steve Vai in Bucuresti - 08.12.2010 Raspunde cu citat (quote)

Pentru cei care nu au aflat, in aceasta seara Steve Vai va canta in Bucuresti.

Citat:
În proiectul cu care vine miercuri seară la București, Vai va cânta cu o orchestră de cameră formată din 35 de muzicieni: nouă-zece violoniști, trei interpreți la violă, doi la violoncel, unul la contrabas, trei percuționiști, un pianist și aproape 20 de suflători.


http://www.mediafax.ro/cultura-media/steve-vai-pe-scena-polivalentei-de-la-bucuresti-alaturi-de-alti-40-de-muzicieni-7788889

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Dec 08, 2010 9:59 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 09, 2010 12:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

impreuna cu jack si dinica, am fost si eu prezent la acest concert...
deschiderea a fost asigurata de 3 "grupari", unele nu foarte inspirate (proconsul nu pricep ce treaba aveau cu evenimentul), dar noroc ca nu au durat f mult :D

pe steve l-am ratat si in 2001 si in 2009, asa incat aseara imi propusesem sa ajung no matter what!

un show bun, un Vai in aceeasi forma ca de obicei, cu aceeasi carisma ca si acum douazeci de ani sau chiar mai mult...

prezentatoarea a amintit discret un moment din trecutul artistului cand, prin anii 70, la varsta de 13 ani, Steve lua primele lectii de chiatara de la un alt "greu" ala acestui intrument, Joe Satriani, doar cu 4 ani mai mare decat Steve.

din punct de vedere al show-ului de aseara, remarc indrazneala lui Steve de a se "combina" cu o orchestra simfonica, lucru pretentios si dpdv muzical dar si tehnic. sunetul a fost bun, tinand cont de aceste premize, insa personal am gustat maxim bucatile de pe "passion and warfare" ("answers", "for the love of god", si mai spre final "liberty") album ce il consider cel mai valoros al artistului, si care este punctat intr-o mai mica sau mare masura, la fiecare show al artistului din 1990 incoace...

Steve a mai evocat un moment deosebit din trecutul sau, cand, la un concert cu Frank Zappa cu exact 30 de ani in urma, au fost anuntati in backstage de cineva ca "somebody just shot John Lennon!"... Steve a dedicat intregul concert de aseara in memoria marelui artist disparut dintre noi pe 8 dec 1980...

de remarcat atitudinea de profesionist desavarsit in momentul in care, pe piesa "for the love of god" chiar in mijlocul unui pasaj de mare virtuozitate, cablarea sau echipamentul de amplificare i-au facut figuri, lasandu-i chitara "muta" pt mai bine de un minut, cu orchestra continund piesa in tot acest timp fara el... s-a revansat oricum elegant la bis, reluand piesa, de data acesta fara micul ghinion de ordin tehnic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community