FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
bababe amplif?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
mihai.balaci



Conectat la: 12 Noi 2010
Mesaje: 76
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 10:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

salut si mutam pentru explicatii.
Am facut exact asa cum ai descris mai sus (varianta non bi-wiring).
Cred ca e ceva setat gresit in apmplif.

Da ELAC-uriel suna intr-n fel...impartial.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 10:06 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 10:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

1. legatura single-wire presupune ca ai cablu cu 2 terminatii la fiecare boxa si 2 terminatii la amplif. daca boxa are 4 borne trebuie sa te asiguri ca exista o legatura intre bornele de aceeasi culoare (rosu cu rosu, negru cu negu). de obicei boxele vin cu niste placute metalice care fac aceasta legatura, insa se poate folosi o bucata scurta de cablu de boxe.

la bornele amplificatorului legi ambele boxe pe iesirea A (sau ambele pe B) respectand semnificatia de culoare, iar la bornele boxelor legi rosu la rosu, negru la negru, sa zicem la bornele de sus daca ai 4 borne.


2. legatura bi-wire presupune ca ai cablu cu 4 terminatii la fiecare boxa (2 pt bornele rosii si 2 pt bornele negre) si 2 terminatii la amplif (unind terminatiile pentru rosu separat si terminatiile pentru negru separat)

la bornele amplificatorului legi ambele boxe pe iesirea A (sau ambele pe B) respectand semnificatia de culoare


3. legatura bi-amp presupune ca ampliful tau merge in A+B in anumite conditii de impedanta sau ca ai 2 amplifuri similare. cazul asta este similar cu bi-wire numai ca nu unesti firele la capatul dinspre amplif si conectezi de ex bornele de sus ale boxelor la A si bornele de jos ale boxelor la B si setezi ampliful pe A+B. Asta este mai mult pentru cultura generala, nu ti-as recomanda sa incerci daca nu stii exact impedanta sectiunilor de joase si medii-inalte din boxele tale

Asa arata cablurile pentru single-wire, bi-wire si bi-amping


Aici poti sa vezi cum arata legaturile pentru single-wire si bi-amping

_________________
Stereo: Squeezebox Touch, CA DacMagic, HK-990, Kef iQ7
Multicanal: Oppo BDP-83, NAD T765-HD, HK-990, Kef iQ7 + iQ3 + iQ6c + PSW2500
Cabluri: Digital - Chord Signature SPDIF; Analog - Chord Chorus XLR, Chord Chorus MK1; Boxe - Chord Epic Super Twin, QED Silver Anniversary XT
Control: Squeezebox Controller, Logitech Harmony One
Muzica: http://www.last.fm/user/ttsto/library
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mihai.balaci



Conectat la: 12 Noi 2010
Mesaje: 76
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 10:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

merci pt explicatii.
Probabil toti va ganditi ca sunt retardat si nu reusesc sa fac niste conecxiuni.
Sunt facute, merg, insa am impresia ca in continuare nu am bas.
Le mai in verific odata cand ajung acasa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 10:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stai linistit, nu este cazul. Fiecare am facut munca de documentare la inceput.

Apropo de lipsa de bass, daca sunetul in general nu este focusat este posibil sa fi legat o boxa invers (rosu la negru si negru la rosu), in anti-faza

Altfel, poate sa existe o discrepanta intre asteptarile tale si ce poate livra sistemul. Nu o sa ai niciodata acel bass pe care il auzim cu totii la sistemele x.1 de PC, sau la combinele care au X-BASS, sau mai stiu eu ce alta situatie. Acolo bassul este fortat sa iasa in fata cu mult

Lucrurile care imbunatatesc raspunsul in frecventa:
- timpul; la inceput boxele au membrane mai rigide care se misca mai putin; dupa un timp membranele devin mai elastice si o sa mai castigi un pic
- stabilitatea, rigiditatea boxelor; iti recomand sa ai boxele puse pe spike-uri si pe o suprafata dura. daca pui mana pe boxa si incerci usor sa o clatini fata-spate nu ar trebui sa se miste nici un pic

Inca ceva: (nu stiu receiverul tau, si in general produsele Yamaha. Deci, studiaza manualul apropo de ce spun in continuare)
Am vazut ca receiverul are o iesire pt subwoofer. Vezi ca nu cumva receiverul sa fie setat ca are sobwoofer atasat si taie implicit frecventele joase trimise catre boxe

Succes!

_________________
Stereo: Squeezebox Touch, CA DacMagic, HK-990, Kef iQ7
Multicanal: Oppo BDP-83, NAD T765-HD, HK-990, Kef iQ7 + iQ3 + iQ6c + PSW2500
Cabluri: Digital - Chord Signature SPDIF; Analog - Chord Chorus XLR, Chord Chorus MK1; Boxe - Chord Epic Super Twin, QED Silver Anniversary XT
Control: Squeezebox Controller, Logitech Harmony One
Muzica: http://www.last.fm/user/ttsto/library
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mihai.balaci



Conectat la: 12 Noi 2010
Mesaje: 76
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 10:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Referitor la receiver...mda...am citit in manual ca are iesire de sub...insa nu spun nimik de taiatul frecventelor...voi mai studia si revin cu noutati.
merci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mihai.balaci



Conectat la: 12 Noi 2010
Mesaje: 76
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 16, 2010 12:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

247...super incinte...desi...eu personal...le-am avut pe ambele in fata si am preferat 189.

Problema s-a rezolvat.
Multumesc tuturor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community