FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Acoustic Zen
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Lun Dec 13, 2010 11:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cand ajung in Bucuresti nu scapi de mine Laughing si daca o sa-mi placa Accuphase n-o sa am nici o problema in a recunoaste. Nicu o sa aiba o problema atunci, cand va vedea ca nu-mi pica greu la ficat.
Eu n-am vorbit de rau Accu pt simplu motiv ca n-am avut ocazia sa ascult. Dar dupa ce ascult... Laughing

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Dec 13, 2010 11:26 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 13, 2010 11:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PolyGram a scris:
Interconectul (balansat) Accuphase (cel nou) e un cablu ieftin?


Nu este cel mai ieftin interconect.
Dupa cum ai vazut folosesc numai o singura pereche intre cd player si preu. Intre preu si final am interconectul diy. Am incercat diverse variante, dar in cele din urma am ramas la aceasta configuratie.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 13, 2010 11:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PolyGram a scris:
Cand ajung in Bucuresti nu scapi de mine Laughing si daca o sa-mi placa Accuphase n-o sa am nici o problema in a recunoaste. Nicu o sa aiba o problema atunci, cand va vedea ca nu-mi pica greu la ficat.
Eu n-am vorbit de rau Accu pt simplu motiv ca n-am avut ocazia sa ascult. Dar dupa ce ascult... Laughing



Apreciez Doru !

Te astept cu drag Razz

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Lun Dec 13, 2010 11:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MarianS a scris:
PolyGram face reclama, mascata, produselor Accuphase. Very Happy


N-am nevoie de masca, eu fac pe fata Very Happy

Si, intreaba-l pe Nicu, daca-mi place Audio Note, inseamna ca pot intra in tabara lui Yura?

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Lun Dec 13, 2010 11:31 pm    Titlul subiectului: Re: Acoustic Zen Raspunde cu citat (quote)

PolyGram a scris:
a sunat mult mai bine decit multe alte cabluri scumpe printre care si noul cablu Accuphase.


330€ in Japonia la 1m
http://www.audiounion.jp/ct/detail/new/41250/

link cu AZ vs Accu? Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 13, 2010 11:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PolyGram a scris:


N-am nevoie de masca, eu fac pe fata Very Happy


Si eu la fel.

Ma raportez la produse nu la cel care le vinde.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Lun Dec 13, 2010 11:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Du-te in Japonia si ia-l de acolo!
Care-i pretul de lista la importator?
E dublu fata de cel vechi, din spusele sefului de marketing pe forumul hifi-expert-stereo.accu

...''ieftin'', ''scump'' cuvinte relative

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Lun Dec 13, 2010 11:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

The "Acoustic Zen" line is the culmination of years of cable and sonic research by Robert Lee, the ground-breaking cable design engineer who spearheaded the use of single-crystal copper wire configurations at Harmonic Technology. In addition to his more than two decades of high-profile cable research work, Lee has long been known for his elegant amplifier circuit designs and for his limited-edition production of extremely musical, high-resolution speakers that are champions at sound stage reproduction.

Lee now brings thirty-plus years of research and development experience to the creation of an innovative line of analogue and digital interconnects, speaker wire, and power cords. Acoustic Zen's "ultra high-resolution cables" use exotic pure grades of silver and copper wire. Lee calls the material that he is working with "zero crystal" because each run of copper and silver wire in his new cables is drawn from a continuous metal crystal that reaches more than one hundred and twenty-five meters in length. Lee has found that the inherent structural integrity of such materials, free of impurities, creates maximum signal coherence with the fewest dispersion artifacts.

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 13, 2010 11:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PolyGram a scris:
The "Acoustic Zen" line is the culmination of years of cable and sonic research by Robert Lee, the ground-breaking cable design engineer who spearheaded the use of single-crystal copper wire configurations at Harmonic Technology. In addition to his more than two decades of high-profile cable research work, Lee has long been known for his elegant amplifier circuit designs and for his limited-edition production of extremely musical, high-resolution speakers that are champions at sound stage reproduction.

Lee now brings thirty-plus years of research and development experience to the creation of an innovative line of analogue and digital interconnects, speaker wire, and power cords. Acoustic Zen's "ultra high-resolution cables" use exotic pure grades of silver and copper wire. Lee calls the material that he is working with "zero crystal" because each run of copper and silver wire in his new cables is drawn from a continuous metal crystal that reaches more than one hundred and twenty-five meters in length. Lee has found that the inherent structural integrity of such materials, free of impurities, creates maximum signal coherence with the fewest dispersion artifacts.


Personal nu contest calitatea oricarui cablul, indiferent de marca.
Trebuie numai sa se verifice matchingul cu electronicele pe care urmeaza sa le conecteze. Nu exista cablu universal.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Lun Dec 13, 2010 11:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Chiar nu ma intereseaza pretu' de la noi!

Totusi, referirea la Accuphase din postul initial e cosminiana?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 12:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

FM Acoustics (Zen Laughing )

Referirea nu este cosminiana, ci este ... hersoriniana Wink
Sper ca nu s-a suparat, dar nu prea stie sa deschida un subiect.

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 12:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Twisted Evil
nu chiar:
http://audioaficionado.org/59011-post26.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 1:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cu siguranta spusele mele iar vor fi interpretate, insa ma vad nevoit sa intervin ...

Mi-a fost dat sa ascult un set-up si sa il recalibrez in acest weekend, in care se folosea interconectul Accu si anume la propunerile unui anumit distribuitor impricinuitul a facut anumite achizitii : Yamaha Z11, Yamaha CDP S2000 si Focal Electra, cabluri DIY alimentare, boxe si interconect Accu

In acel set-up interconectul cu pricina omora muzica, nu spun ca acel set-up era cumva Nirvana muzicii, departe de aceasta afirmatie insa proprietarul a sperat ca daca baga si vreo 9K euro trebuie sa sune si foarte bine, fiind de altfel si consiliat de un anumit dealler pentru aceasta achizitie !

Am pus in sistem un alt cablu de boxe, un alt interconect, alte cabluri de alimentare, incetul cu incetul se simtea o mare schimbare ! Nu voi da numele acestor branduri sa nu fiu acuzat de careva ca as fi partinitor, oricum cablurile puse in sistem au fost alese cu grija si foarte important, au fost mult mai ieftine ...

Am mai ascultat in vreo 3 randuri aceste boxe si stiam potentialul lor, nu suna rau deloc, n u exceleaza insa sunt destul de echilibrate, asadar am avut curajul sa pun un alt amplificator deloc puternic ca sa le conduca, si anume un Sugden a21SE, deja muzica a prins viata si s-a desprins clar de ceea ce canta mai devreme, am incercat din curiozitate din nou acel interconect Accu si mi-a parut exact acelasi lucru, vadit sau premeditat saracul ascunde muzica in spatele unei cortine, totul suna fals, lipsit de viata, fara vlaga si lipsit de detalii.

Nu pot spune ca acest cablu este prost ci mai degraba nu era cablul care se cerea in aceea dupa-amiaza pur si simplu. Cu toate astea sunt curios sa il ascult si intr-un set-up unde sa sune asa cum cum poate ar trebui !

Stiu ca vor aparea critici la acest mesaj, insa m-am saturat cum unii dealler instiga la achizitie produse de care uneori isi doresc sa se debaraseze repede, mizand pe faptul ca viitorul posesor nu este neaparat pasionat de muzica si nu stie cu ce se mananca treaba asta, si sa fiu un pic rau, mai stiu cateva zeci de exemple similare, insa ma abtin pentru moment !

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
aifaq



Conectat la: 13 Ian 2006
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 7:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Oameni buni, voi mai stiti bancul ala cu Bula care vine cu camasa necalcata la scoala?

Invatatoarea: Bula, nu ti-ai calcat camasa!
Bula: pai sa vedeti, deschid televizorul si-l vad pe to'arsu... "dau drumul" la radio si-l aud pe to'arsu... si cand sa bag fierul de calcat in priza imi spune taica-miu "lasa-l, ba, in aia ma-sii, ca poate si la asta vorbeste!".


Asa si cu Accuphase, mie-e teama sa deschid pana si topicul ala de la Pubela ca poate citesc despre Elena Udrea ca si-a luat Accuphase...

De curiozitate, daca PolyGram scria "...se pare ca a sunat mult mai bine decit multe alte cabluri scumpe printre care si noul cablu X" unde X era orice altceva in afara de Accuphase la fel ati fi reactionat?

Cred ca deschid (la Cafenea) un topic despre prezervative, poate cineva imi recomanda tot Accuphase si-mi explica de ce sunt mai fine, mai catifelate si, mai ales, cat de placut e sa-ti bagi pyla-n ele! Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 8:08 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

razvanvrs a scris:


In acel set-up interconectul cu pricina omora muzica, nu spun ca acel set-up era cumva Nirvana muzicii, departe de aceasta afirmatie insa proprietarul a sperat ca daca baga si vreo 9K euro trebuie sa sune si foarte bine, fiind de altfel si consiliat de un anumit dealler pentru aceasta achizitie


Asa cum am mai spus nu exista interconect universal.
La mine interconectul maro Accuphase (ultimul aparut) isi face treaba perfect. Nu simt nevoia sa-l inlocuiesc sau sa testez si alte cabluri.
Canta muzica !

Comentariile malitioase, refuz sa le mai comentez Evil or Very Mad

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 2 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community