FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Akai vs. Revox

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Dj Valy



Conectat la: 19 Feb 2007
Mesaje: 144
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 11:37 pm    Titlul subiectului: Akai vs. Revox Raspunde cu citat (quote)

In materie de magnetofoane as dori si eu pareri pro sau contra, din partea celor care detin sau au detinut si au probat asa ceva.

O comparatie intre un Akai ( 620, 635, 747), si Revox (A77 si B77).

Comparatia m-ar interesa in mare parte la sunet, diferenta intre ele, care ar fi mai bun, pt o fidelitate mai mare.

De exemplu un Akai urca pana la 26.000 Hz, iar un Revox doar 20.000 Hz, insa sunt destui in favoarea Revoxului.

De asemenea astept pareri si la fiabilitate, constructie, si durata de viata a capetelor.
GX sunt garantate minim 150.000 ore.
Cele de Revox unii spun ca sunt dure, si foarte bune, altii ca sunt foarte moi si se uzeaza foarte repede.....oare asa sa fie?

Doresc aceasta comparatie, deoarece detin doar Akai, nu am incercat Revox (inca), si din acest motiv nu am putut face o comparatie personala.

Multumesc anticipat celor care se ofera sa discute pe aceasta tema.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 11:37 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Soul



Conectat la: 25 Apr 2007
Mesaje: 250
Locatie: Targoviste

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 9:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Estetic Akai 10 clase peste, capete GX, deci fiabil (la cat se mai asculta in ziua de astazi.... e mai mult asa de panoplie) ReVox 10 clase peste la sunet.
Ca o parere personala , orice ti-ar spune oricine vei alege in primul rand esteticul, deci Akai, threadurile de genul asta sunt asa mai mult "ca sa fie drumul cu oameni" , dar daca ti le permiti cumpara ambele modele, vei ramane surprins, ReVox arata cam naspa in poze, insa daca ai unul in fata "urechilor" vei fi pe deplin multumit la toate capitolele!

_________________
Nimic mai mult decat nimic...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Soul



Conectat la: 25 Apr 2007
Mesaje: 250
Locatie: Targoviste

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 9:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MORALA: Ce-am avut si ce-am pierdut, cainii latra ursu' merge, cumpara-ti deck-uri ! Laughing Laughing Laughing
_________________
Nimic mai mult decat nimic...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Dj Valy



Conectat la: 19 Feb 2007
Mesaje: 144
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 2:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am Akai 620, si m-ar fi interesat sa probez si un Revox A77, doar pt inregistrare.

Cam cate ore sunt garantate capetele de Revox?Se tocesc repede,sau sunt dure?

Si pt Revox A77, cum se face monitorizare Tape/Source ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 11:12 pm    Titlul subiectului: Re: Akai vs. Revox Raspunde cu citat (quote)

Dj Valy a scris:
In materie de magnetofoane as dori si eu pareri pro sau contra, din partea celor care detin sau au detinut si au probat asa ceva.

O comparatie intre un Akai ( 620, 635, 747), si Revox (A77 si B77).

Comparatia m-ar interesa in mare parte la sunet, diferenta intre ele, care ar fi mai bun, pt o fidelitate mai mare.

De exemplu un Akai urca pana la 26.000 Hz, iar un Revox doar 20.000 Hz, insa sunt destui in favoarea Revoxului.

De asemenea astept pareri si la fiabilitate, constructie, si durata de viata a capetelor.
GX sunt garantate minim 150.000 ore.
Cele de Revox unii spun ca sunt dure, si foarte bune, altii ca sunt foarte moi si se uzeaza foarte repede.....oare asa sa fie?

Doresc aceasta comparatie, deoarece detin doar Akai, nu am incercat Revox (inca), si din acest motiv nu am putut face o comparatie personala.

Multumesc anticipat celor care se ofera sa discute pe aceasta tema.

Am mai scris despre subiect chiar in seara asta intr-un alt topic: am doua magnetofoane in stare ...aproape perfecta: un Akai GX636 si un Revox B77. Intr-adevar Akai-ul arata superb, functioneaza perfect si inregistreaza excelent. Revox-ul nu e asa spectaculos ca aspect, dar inregistreaza aproape perfect. Am in pregatire doi concurenti de calibru : un GX 747 dbx si un Sony 756-2(singurul care are viteza 38 ) ambele in stare foarte buna, dar din pacate au fost dereglate si acum sunt intr-un foarte serios proces de restaurare-reglare. Din pacate, timpul meu liber e destul de ocupat(sic!), dar sunt hotarat sa le definitivez cat de curand, probabil dupa sarbatori.
Deci parerea mea :
-Audiofilie : B77-GX636 =1:0
-Aspect si rezistenta capete :B77-GX636=0:1

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 11:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pe linga topic cred (cu scuzele de rigoare)

de la inceput: nu am avut niciodata un magnetofon revox, deci nu pot sa fac o comparatie.

Am insa o foarte lunga si vasta experienta cu sculele akai. daca esti tentat sa sari niste etape costisitoare (financiar cel putin) si sa asculti de parerea mea, incearca sa ti cont pe cit posibil de urmatoarea afirmatie:

akai nu a facut scule care sa aibe ce cauta in definitia audiofiliei

In experienta mea ele se situeaza undeva la media superioara (unele modele) a ceea ce insemna atunci hi-fi. Sint foarte frumoase, foarte fiabile, au reglaje minime si sint usor de intretinut, bashca au capete cu viatza lunga. Si nu suna rau. Astea ar trebuii sa fie criteriile dupa care sa alegi akai. Pentru criterii audiofilie cel putin Pioneer RT-909 este superior (si arata si al naibii de bine).

nu vreau sa lansez polemici si nu vreau o discutie (care va degenera pe tema asta), deci nu raspund daca cineva dezvolta discutia.
Este parerea mea si am dat (neinvitat) doar un sfat initiatorului topicului, atita tot. E treaba lui daca tine sau nu cont de el, o parere gratis in plus sau in minus nu cred ca-l doare Smile .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dj Valy



Conectat la: 19 Feb 2007
Mesaje: 144
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Joi Dec 16, 2010 1:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ca design, si Revox B77 arata foarte bine.

Revox A77 e foarte urat, insa daca sunetul este superior,inseamna ca se merita.

Cu aproape 3 ani in urma am primit o banda de magnetofon, cel care mi-a dat-o mi-a spus ca a fost inregistrata pe Revox, si se auzea slab, o calitate sub Akai.De atunci Revoxul l-am privit ca pe ceva foarte "naspa".

Recent,am facut rost de cateva benzi de magnetofon, care dupa parerea mea chiar au fost trase pe Revox (nu stiu daca A77 sau B77, dar trase pe model 4-track, pe ambele parti).Inaltele foarte clare,curate, inregistrari de calitate,ca si cum ar fi benzi originale, fara drop-out sau reglari de nivel pe parcursul melodiilor.

Pe una dintre benzi exista o melodie Smokie - Living next door to Alice, la inceputul melodiei, se aud ciupiturile de chitara atat de clare, ca iti da impresia ca formatia e langa tine, cantand live.Alta melodie, este vorba de Nino D'Angelo-Samurai, care la inceputul melodiei pianul are un sunet incredibil.

Doar cateva benzi sunt BASF 911, foarte groase,de radiodifuziune, bobinate pe role de 18cm, si o rola de 26cm umpluta tot cu acelasi model de banda.
Restul sunt majoritatea Orwo.Comparand cu ce benzi mai am in colectie, majoritare fiind tot orwo, inregistrate prin studiouri cu akai, niciuna nu poate echivala pe aceste orwo revoxiste mai sus mentionate.
Concluzia care am tras-o,cum ca ar fi inregistrate pe Revox, a fost pe baza a 2 motive :

1. Doar Revox putea sa functioneze cu benzi bobby, de pe care se putea transfera banda pe role de 26cm NAB, dar si normale de 18cm etc

2. Persoana de la care le-am luat, imi spusese ca le are de la un prieten, care le inregistrase (din cate imi aduc aminte spusele vanzatorului), la Televiziunea Romana, sau Radio Romania......si banuiesc ca cei de acolo foloseau Revox, fiind profesional, comparativ cu Akai, Teac, Pioneer, care banuiesc ca se incadreaza in categoria home use.


Akai am tot testat, si va ramane unul pe care il voi folosi pt redare, si as lua un Revox, doar pt inregistrare.
Din tot ce am citit pe net, multi spun ca Revox este un magnetofon care se merita, cu un sound cristal.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sorynake1



Conectat la: 14 Dec 2010
Mesaje: 24

MesajTrimis: Joi Dec 16, 2010 8:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Detin cateva ... Akaiuri Sony Philips si am avut si revox toate sunt bune numai cu o conditie : DACA SUNT TUNATE ! toate trazistoarele construite cu o tehnologie veche trebuie inlocuite am pus : 2sc2240 / 2sc1570 / 2n4401 / 2sa929 / 2sa1084 si am ramas la SSM2210 duble npn-uri care au cel mai mic zgomot , am marit reactia negativa locala si globala in detrimentul unui semnal la jumatate la iesire , am schimbat toti condensatorii de trecere cu nepolarizati cu teflon , ce-urile de filtraj schimbate cu elna-cerafine la valoare dubla dar..... pana am construit un preu cu 2 tuburi 6n2p-eb montaj facut dupa un mag mai vechi pe care care l-am modificat pentru hi-fi-use modificad si corectiile pentru capete gx , acum pot pune orice amplif de 1Kw la iesire dat la maxim sunetul e ... aproape mut si asta (far dbx) nu mai zic cate maguri si deckuri vinatage am taiat cu flexul pentru a pasta fata frontala cu vu-metre cu ace butoanele de reglaj .. s.a.m.d. pentru a construi in ele preamplifuri si aafe-uri cu tuburi ; ca mecanica akaiul mi s-a parut mai simplu si mai fiabil ca toate magurile avute si vazute asta in afara de alea dedicate de studio care le ridici cu macaraua , cumpar miezuri traf dublu C rusesti pentru confectionat traf iesire tuburi .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sorynake1



Conectat la: 14 Dec 2010
Mesaje: 24

MesajTrimis: Dum Dec 19, 2010 11:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Maguril bune sunt doua modele : Teac x-2000R si Marantz 7700 , cine are sa le foloseasca cine nu sa isi doreasca ... eu nu am deci...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Lun Ian 03, 2011 7:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Scria cineva mai sus, ambele. Mecanica Akai e jenanta, insa auditia e impecabila. Am luat Revox recent, mecanica profesionala, sunet de capete moi, poate sunt subiectiv, raman pe 747.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
GF9898



Conectat la: 20 Mar 2009
Mesaje: 86
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Joi Ian 06, 2011 12:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce recomand eu: TEEEEEEEECHNICS....si o afirtm mare si tare....un RS1500 le da foc si la AKAI si la REVOX ....din toate punctele de vedere...daca Akai vi se pare fiabil ca mecanism....inseamna ca n-ati vazut un MECANISM care la vremea lui a fost CU TOTUL ALTCEVA...
Revox papa mult prea multi bani ptr capete....mecanica e cam firava....
Akai suna mediocru....singurele bile albe: capetele dure si moaka...
Daca te tine punga fa un efort si treci pe TECHNICS...nu degeaba costa si acuma o carutza de bani.

_________________
caut boombox-ghettoblaster la fel cu cel din videoclipul Madonnei "Hung up"http://www.youtube.com/watch?v=Mb8iP3jow6w
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Joi Ian 06, 2011 3:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt de acord, insa Technics sunt rare, si, ele cam fac banda varza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community