FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Amplificator pentru subwoofer

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
bographics



Conectat la: 15 Dec 2010
Mesaje: 6

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 10:01 am    Titlul subiectului: Amplificator pentru subwoofer Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Am un subwoofer cu difuzor auto de 12" / 300W RMS / 4 ohmi / 90dB si nu reusesc sa ma hotarasc ce tip de amplificator ar fi mai bun la un buget de maxim 1000 RON. Auditia se va face in principal in casa (camera de 25mp) dar nu exclud folosirea lui si in spatiu deschis sau masina.

Variantele pe care le am ar fi:

1. Amplificator auto + sursa PC / avantaj: il voi putea folosi si in masina, are filtru / dezavantaj: necesita sursa buna
2. Amplificator profesional + filtru low pass (activ sau pasiv?) / avantaj: putere multa / dezavantaj: este mare si cred ca face galagie
3. Amplificator de tip "plate" pt subwoofer (nu gasesc) / avantaj: dedicat pt subwoofer, are filtru / dezavantaj: nu il mai pot incorpora in boxa!
4. Amplificator hi-fi de putere mai mica + filtru low pass / avantaj: fidelitate si estetica / dezavantaj: putere mai mica in raport cu pretul

Momentan inclin catre un amplificator profesional datorita raportului putere/pret. Totusi nu stiu care sunt diferentele reale intre toate solutiile de mai sus. Pana acum l-am testat pe un amplificator de combina (60W RMS DIN / 6 ohmi / 10% THD), fara filtre si imi place cum suna, deci probabil orice as lua se va auzi mai bine Smile

Ma puteti ajuta cu niste sfaturi? Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 10:01 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
bographics



Conectat la: 15 Dec 2010
Mesaje: 6

MesajTrimis: Vin Dec 17, 2010 11:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nimeni?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tiberiu Bako



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 348
Locatie: Timisoara/Ploiesti

MesajTrimis: Vin Dec 17, 2010 11:27 am    Titlul subiectului: sub Raspunde cu citat (quote)

Marco Polo are un amplif dedicat, in cazul in care vrei sa-l integrezi in incinta.

Pt casa, cel mai simplu setup: un eq cu cat mai multe benzi pe joase + amplif normal stereo (probabil ca diful tau are 2 bobine)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bographics



Conectat la: 15 Dec 2010
Mesaje: 6

MesajTrimis: Vin Dec 17, 2010 3:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Un amplificator dedicat ar fi ideal... doar ca nu am gasit ceva ok. Nu mai pot incastra amplificatorul in boxa dar pot sa-i fac o cutie. As merge pe varianta cu filtru pentru a separa complet frecventele joase, sa zicem sub 150Hz. Un crossover ar fi ideal.

Difuzorul meu are o singura bobina.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
luk234



Conectat la: 21 Oct 2009
Mesaje: 131
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 17, 2010 4:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://74.81.84.8/~audioalc/amplif/subwoofer/sub.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bographics



Conectat la: 15 Dec 2010
Mesaje: 6

MesajTrimis: Vin Dec 17, 2010 5:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc... aici chiar nu cautasem Very Happy

Cerwin-Vega ARP-H15 pare o solutie de buget, dar nu gasesc mai multe specifiicatii tehnice.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
luk234



Conectat la: 21 Oct 2009
Mesaje: 131
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 17, 2010 6:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

fa o intrebare userului marco polo prin mesaj privat.
Oricine de aci iti va spune ca un sub de masina trebuie sa ramina in masina, unul de casa va merge bine in casa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bographics



Conectat la: 15 Dec 2010
Mesaje: 6

MesajTrimis: Vin Dec 17, 2010 6:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt constient de diferentele dintre un difuzor auto si unul de casa, in primul rand diferenta de SPL. Imi place cum suna si momentan il voi tine in casa. Totusi nu ma voi opri aici deci mai mult ca sigur voi mai face unul corespunzator!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bographics



Conectat la: 15 Dec 2010
Mesaje: 6

MesajTrimis: Mie Dec 22, 2010 12:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce parere aveti de Alesis RA500 ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community