FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Boxe German Physiks
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
oake



Conectat la: 28 Iun 2005
Mesaje: 609
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 27, 2010 6:42 pm    Titlul subiectului: Boxe German Physiks Raspunde cu citat (quote)

Prima impresie, când m-a ''lovit'' la început sunetul lor, a fost o revelație absolută. Am avut senzația că a lăsat în urmă noțiunea de ''sound stage''. Nu numai dispunerea în spațiul frontal a instrumentelor este desăvârșită dar și forța cu care sunetul iese din boxe și te caută din toate direcțiile este o revelație. Nu mai spun de calitatea sunetului în sine...are tot ce ți-ai putea dori. La cum sună cred că dacă Iura punea o singură boxă (''tomberon'') nu s-ar fi putut sesiza o diferență importantă.
Conduse de un amplif pe lămpi în SE cu 2x845 de 40 W aceste boxe cu un randament modest (vorba lui momolo oare cum îl măsoară?) în camerea mare ca suprafață dar și ca înălțime, boxele nu s-au ''gâtuit'', nu au simțit lipsa de putere nici un moment. Ca să nu mai spun că audiția a fost și pe muzică simfonică.
Piesa de rezistență a constat în viniluri cu jazz pe 45 (și nu numai). Aici s-a putut constata diferența intre un vinilul remasterat digital și unul vechi, autentic într-un mod dramatic. Experiența este covârșitoare.
Mulțumesc pe acestă cale lui Iura pentru oportunitaea de a asculta așa ceva și lui momolo și glucica care m-au ''ademenit'' în această ''lucrare''.

_________________
Mielul blind suge la oaia neagra a familiei
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Noi 27, 2010 6:42 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 27, 2010 8:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Oake, inteleg ca-i ordin sa se scrie pe toate forumurile de 'tomberoane', dar macar din bun simt puteai sa postezi la topicul deja existent.
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=26549

PS: Propun ca pentru toate brand-urile lui Iura sa facem cel putin cate doua topicuri pe toate forumurile, sa vada lumea ce n-a mai vazut.

PS1: Chiar nu cumpara nimeni 'tomberoanele' de se face atat de mult scandal in legatura cu GP? Razz

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
oake



Conectat la: 28 Iun 2005
Mesaje: 609
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 27, 2010 8:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dinica
Recumnosc că nu am urmărit toate intervențile legate de acest subiect.
Am postat ce am simțit când le-am ascultat.
Cu respect
radu

_________________
Mielul blind suge la oaia neagra a familiei
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 27, 2010 8:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dinica a scris:
Oake, inteleg ca-i ordin sa se scrie pe toate forumurile de 'tomberoane', dar macar din bun simt puteai sa postezi la topicul deja existent.
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=26549

PS: Propun ca pentru toate brand-urile lui Iura sa facem cel putin cate doua topicuri pe toate forumurile, sa vada lumea ce n-a mai vazut.

PS1: Chiar nu cumpara nimeni 'tomberoanele' de se face atat de mult scandal in legatura cu GP? Razz


Nu s-a primit nici un ordin. Cred ca glumesti !
S-a vandut o pereche, deja.
Fiind niste incinte deosebit de scumpe, iti dai seama ca nu se pune problema unei reclame mascate.

Consider ca GP suna pe masura pretului lor.

Acelasi lucru il consider si fata de Amati Anniversario. Si acestea suna pe masura pretului lor.

Mi se pare de bun simt sa apreciezi un produs bun, indiferent cine il vinde. Asta nu inseamna ca denigram alte branduri.

Eu, dupa cum sti, am Amati Anniversario de la Jack, de care sunt super multumit !

Ca si la masini: un pret au Volvo, alt pret au Mercedes, BMW, Audi etc.
Importanta este integrarea lor in sistem.

Astept momentul cand se va putea discuta liber, relaxat atat de produsele pe care le vinde Iura cat si Jack.

Atunci vom ajunge la starea de normalitate.

Fiecare dintre ei are cu ce sa se laude !

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Sam Noi 27, 2010 9:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Doua cu Accu, doua cu GP,... doua la primarie, doua la prefectura Laughing
Glumesc, nu sariti pe mine, dar intr-adevar, era deja un subiect cu GP. Sper sa nu devina o regula, dar oricum asta arata ca NU EXISTA CENZURA PE ACEST FORUM.

Cum nu exista scula perfecta, nu exista nici boxa perfecta.
Boxele omnidirectionale, ca si cele clasice, ca si electrostaticele, ca si full-range, etc., au si avantaje si dezavantaje.
Pretul e destul de ridicat la GP. Daca-si merita banii nu stiu. Sa am suma asta m-as gandi si la alte variante - poate chiar la un sistem intreg.

Principiul asta nu e o noutate. Am aflat de la un prieten - care stie toate boxele din lumea asta! - ca Visaton are un proiect omnidirectional de la inceputul anilor '90

http://www.visaton.com/en/bauvorschlaege/2_wege/fontana/index.html

Vedeti si aici:

http://www.bolzanovilletri.com/

http://www.duevel.com/

http://www.miragespeakers.com/na-en/products/

PS: mersi MP

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 27, 2010 9:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MarianS a scris:
Nu s-a primit nici un ordin. Cred ca glumesti !
S-a vandut o pereche, deja.
Fiind niste incinte deosebit de scumpe, iti dai seama ca nu se pune problema unei reclame mascate.

Consider ca GP suna pe masura pretului lor.

Acelasi lucru il consider si fata de Amati Anniversario. Si acestea suna pe masura pretului lor.

Mi se pare de bun simt sa apreciezi un produs bun, indiferent cine il vinde. Asta nu inseamna ca denigram alte branduri.

Eu, dupa cum sti, am Amati Anniversario de la Jack, de care sunt super multumit !

Ca si la masini: un pret au Volvo, alt pret au Mercedes, BMW, Audi etc.
Importanta este integrarea lor in sistem.

Astept momentul cand se va putea discuta liber, relaxat atat de produsele pe care le vinde Iura cat si Jack.

Atunci vom ajunge la starea de normalitate.

Fiecare dintre ei are cu ce sa se laude !


Marian, Oake are ani de zile de cand nu mai posteaza acilea. Se pare ca brusc l-a lovit pofta sa deschida cate un topic GP pe toate forumurile. Coincidenta sau incidenta... Razz
Nu am ascultat aceste incinte dar ma astept ca la banii care se cer pe ele sa sune cel putin decent. Te asigur ca cunosc si pretul de import al acestor incinte pentru ca si noi la audioconcept, probabil ca si toti dealerii din Romania, am primit un mail in care ni se propunea distributia BP, doar ca lui Jack care le ascultase in doua situatii la Munchen nu i s-au parut interesante.
Personal chiar daca aceste boxe ar suna divin nu le-as duce acasa, sunt groaznic de urate si nu m-as putea impaca cu asta.

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 27, 2010 9:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Probabil ca mai sunt producatori de boxe omnidirectionale.
Nu stiu cati dintre acestia isi permit sa vanda boxe la pretul de 230.000 EUR ?

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
oake



Conectat la: 28 Iun 2005
Mesaje: 609
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 27, 2010 9:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu vreau să spun ce am auzit la un dealer sau altul...la amândoi am auzit sunet deosebit...să-mi fie iertat... nu mă pricep prea bine ...cred că fiecare ar trebui să gândească sunetul după cum îi pun în față.
Cu toate astea ce am auzit la Iura a fost deosebit...sunt convins că și la Cristi,în viitorul apropiat voi auzi un sunet dacă nu egal, poate superior.
Cu respect
radu

_________________
Mielul blind suge la oaia neagra a familiei
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 27, 2010 10:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dinica a scris:
Te asigur ca cunosc si pretul de import al acestor incinte pentru ca si noi la audioconcept, probabil ca si toti dealerii din Romania, am primit un mail in care ni se propunea distributia BP, doar ca lui Jack care le ascultase in doua situatii la Munchen nu i s-au parut interesante.

Personal chiar daca aceste boxe ar suna divin nu le-as duce acasa, sunt groaznic de urate si nu m-as putea impaca cu asta.


Unuia nu i s-au parut interesante, iar celalalt stie sa le integreze cum trebuie, le face sa sune exceptional si reuseste sa le vanda. Asta ce poate sa sugereze ? Laughing

Eu nu le consider urate ci un pic nonconformiste mai degraba. Ba chiar as paria ca ar fi in centrul atentiei acolo unde canta. Acum dinica, fara suparare, dar le-ai lua acasa sa le regulezi sau sa asculti muzica la ele ? Twisted Evil

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 27, 2010 10:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dinica a scris:
Marian, Oake are ani de zile de cand nu mai posteaza acilea. Se pare ca brusc l-a lovit pofta sa deschida cate un topic GP pe toate forumurile. Coincidenta sau incidenta... Razz
Nu am ascultat aceste incinte dar ma astept ca la banii care se cer pe ele sa sune cel putin decent. Te asigur ca cunosc si pretul de import al acestor incinte pentru ca si noi la audioconcept, probabil ca si toti dealerii din Romania, am primit un mail in care ni se propunea distributia BP, doar ca lui Jack care le ascultase in doua situatii la Munchen nu i s-au parut interesante.
Personal chiar daca aceste boxe ar suna divin nu le-as duce acasa, sunt groaznic de urate si nu m-as putea impaca cu asta.


Nu cunosc istoria fiecaruia pe acest forum.

Legat de GP, se dovedeste, odata, in plus, ce este scris in semnatura mea:

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Sam Noi 27, 2010 10:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MarianS a scris:
Probabil ca mai sunt producatori de boxe omnidirectionale.


Ai citit de am scris eu?

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 27, 2010 10:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PolyGram a scris:
MarianS a scris:
Probabil ca mai sunt producatori de boxe omnidirectionale.


Ai citit de am scris eu?


Da, PolyGram, am citit.

Cred totusi, ca in lumea producatorilor de incinte omnidirectionale, GP ocupa un loc de frunte cu produsele lor care ajung la preturi fabulos de mari.

Cine plateste peste 200K Eur pe o pereche de boxe, este alta discutie.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
oake



Conectat la: 28 Iun 2005
Mesaje: 609
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 27, 2010 10:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dinica
Când te-ai hotărât să mă ataci, probabil ai uitat cu cine stai de vorbă!
Ce am spus despre GP este doar părerea mea...am ascultat, am auzit și am tras concluzii.
Dacă vrei mergem mai departe!
radu

_________________
Mielul blind suge la oaia neagra a familiei
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 27, 2010 11:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PolyGram a scris:


Principiul asta nu e o noutate. Am aflat de la un prieten - care stie toate boxele din lumea asta! - ca Visaton are un proiect omnidirectional de la inceputul anilor '90

http://www.visaton.com/en/bauvorschlaege/2_wege/fontana/index.html

Vedeti si aici:

http://www.bolzanovilletri.com/

http://www.duevel.com/

http://www.miragespeakers.com/na-en/products/

PS: mersi MP


Principiul omni nu e nou,dar exista diferente considerabile de implementare intre GP si VisatonFontana si celelalte link-uri, principala diferenta fiind ca GP folosesc DDD driver-ul dezvoltat de ei, care e "nativ" omni directional si este un "bending wave device" (ideea pare preluata insa din vechile Ohm Walsh,dar driverul este bine inginerit nemteste! ) , iar celelalte folosesc difuzoare obisnuite montate vertical cu waveguide-uri in 360 grade.

O alta firma care mai face omni "pur sange" este MBL, pretul este insa pe masura;)

BTW,razboiul telenovelistic al dealerilor ma lasa rece,nu va obositi sa atacati Wink

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Dum Noi 28, 2010 12:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Difuri omnidirectionale pe acelasi principiu au si Manger (bending waves), dar la GP este aplicat unui con pozitionat sa radieze omnidirectional.
_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Urmatorul
Pagina 1 din 11

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community