FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
CULMEA AUDIOFILIEI
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Lun Dec 20, 2010 12:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

shambala a scris:
nicu_martin a scris:
... amplificatoarele de la o anumita firma (din care are si el [Aifaq] unul acasa, cu faimoasa sursa in comutatie) ...


Ti se pare ca sursa aceea arata a fi in comutatie ? Twisted Evil
(redenumiti pdf)


Se refera la Chord si la masuratorile astea:

http://www.stereophile.com/content/chord-spm-14000-ultimate-monoblock-power-amplifier-measurements

E si o discutie in legatura cu rezultatele:

http://www.stereophile.com/content/chord-spm-1400-test-results-1
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Dec 20, 2010 12:49 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Dec 20, 2010 9:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aha, am inteles gresit. Imi cer scuze.
_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 20, 2010 11:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Smile Acum trebuie sa observam ca scurtcircuitul la bornele de iesire, la bornele de boxe, nu prea tine de protectiile care sunteaza semnalul de intrare. Sa zicem ca amplificatorul ramane "purist" ca sa facem pe plac "audiofililor", ok, dar asta nu scuza faptul ca un producator scump n-a prevazut astfel de situatii si sa dimensioneze corect amplificatorul astfel incat sa cedeze prima o siguranta. Ar fi greu sa declanseze un releu, scurtcircuitul nu se mai desfasoara in domeniul tensiunii, ci realmente doar in cel al curentului, ceea ce pentru un curent sanatos de 100A ar insemna un ditamai arcul electric si in consecinta un releu mare si scump. Deci solutia cu sigurante alese corect este "parfum"....si totusi uite ca n-au luat-o in calcul :Accuphase rusinica !

Revenind la circuitul de protectie a etajului de iesire cu suntarea intrarii, de care vorbea Dan (DNA). El are dreptate, acest circuit nu influenteaza sunetul , daca vorbim strict de circuit,de schema, dar, exista un dar. Functionarea acestui circuit influenteaza sunetul si o spun din proprie experienta. Acest circuit actioneaza ca un "limitter" care netezeste varfurile. Culmea, acest gen de functionare face sunetul mai "audiofil", cel putin asa mi s-a parut mie, il indulceste foarte placut. Totusi ca sa avem protectie si ca sa nu modifice deloc sunetul , se poate realiza o schema cu releu, care sa nu mai actioneze in mod continuu si gradual, ci sa declanseze brusc doar de la un anumit prag in sus. In acel moment practic se intrerupe sunetul si stii clar ca ai intrecut masura. Pentru audiofili merge treaba asta, pentru profesionistii care tin o nunta e de preferabil circuitul cu functia de limitter, nunta merge mai departe, nimeni nu-si da seama de nimic, nuntasii sunt fericiti.

Ideea e ca domeniul pro ofera multe alternative interesante, doar ca trebuiesc adaptate pentru "audiofili". Multe amplificatoare pro sunt pur si simplu niste uzine carora daca le aduci modificari stau langa Accuphase fara probleme. Dan, Eclair-ul de vare vorbesti e frumos lucrat, mie imi place si mai tare un Fidek la care si schema e audiofila. Doar design-ul e nasol, dar si diferenta dintre 500 de euro si 15.000 de euro e uriasa... !



fidek 12c.jpg
 Description:
 Filesize:  113.9 KB
 Viewed:  101 Time(s)

fidek 12c.jpg



fidek 12 b.jpg
 Description:
 Filesize:  93.26 KB
 Viewed:  99 Time(s)

fidek 12 b.jpg



fidel 12-a.jpg
 Description:
 Filesize:  117.74 KB
 Viewed:  100 Time(s)

fidel 12-a.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Dec 20, 2010 11:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul a scris:
Multe amplificatoare pro sunt pur si simplu niste uzine carora daca le aduci modificari stau langa Accuphase fara probleme.


Stau pe dracu'! Abia cand faci comparatia directa iti dai seama cu adevarat cat de MARE este diferenta de sunet.
Pana nu faci o astfel de comparatie totul ramane doar vorbarie goala.

Si apropo, ma refer la Accu-urile mari, M6000-8000 si poate P7100.

Si inca un apropo, daca tot veni vorba. Am avut ocazia sa ascult comparativ un Classe CA 300 si cele 2 Accu-uri mentionate mai sus.
Este o diferenta de clasa intre M6000 si CA300, japonezul sunand ferm mai bine. Pana si P7100 suna mai placut Confused ...
A nu se intelege de aici ca CA 300 suna prost - nicidecum. (Diferentele sunt de finete.)
Cand am pus o trancuta - dupa Classe, am simtit ca imi vine sa o sparg si sa o arunc pe geam.

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Lun Dec 20, 2010 11:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul a scris:
Functionarea acestui circuit influenteaza sunetul si o spun din proprie experienta. Acest circuit actioneaza ca un "limitter" care netezeste varfurile.


În principiu este corect ce spui, dar cel puțin în cazul menționat de mine nu se întâmplă așa, pentru că acel circuit are o integrare după o funcție ceva mai complexă. Lasă vârfurile să treacă fără să acționeze. Oricum, scurtul se transferă ca sarcină pe partea de finali, aceștia suportând disiparea produsă de curentul de mers în gol.

O să studiez chestia cu scurturile pentru amplifurile audiofile.
Vorbind foarte serios, chiar nu îmi vine să cred faptul că acestea ar fi sensibile la scurtcircuit și că proiectanții acestora nu ar fi implementat un circuit de protecție eficient.

Am avut un Rotel de 2 x 500w ( RB-5000 și RC-5000 - acel monstru de 50Kg cu rotile în spate ) pe care intenționam să îl păstrez ca stație de teste în afacerea mea. Avea protecție la scurt și încă una ultraperformantă, mai bună decât cea de pe Ecler.

_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Dec 20, 2010 11:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PS - Accuphase-urile au protectie la sc.
_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
aifaq



Conectat la: 13 Ian 2006
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Lun Dec 20, 2010 12:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Deci hai sa tragem linie si sa evaluam situatia - de-a lungul acestui an am avut parte de:

1. Generalizari gratuite, bazate pe un singur set de masuratori ale unui singur model.
2. Citate trunchiate, alese ca sa sustina o anumita opinie, fara precizarea sursei.
3. Comentarii tehnice fara suport, urmate de refuzul justificarii acestora sau de scuze penibile de genul "pai de fapt eu nu stiu...".
4. Afirmatii false, scuzate rapid si "maturate sub covor" de catre prieteni, ca doar "daca gresesc ai nostri nu se pune".
5. Minciuni crase "scoase din maneca" atunci cand nu (prea) mai e loc de intors - pacat ca ati implicat si un proaspat dealer in mocirla orgoliilor voastre.
6. Jigniri si atacuri la persoana, atunci cand nimic altceva nu mai da rezultate.
7. Si mai ales, lipsa elementara a bunului simt necesar pentru a va cere scuze atunci cand vi se demonstreaza ca ati gresit!

Da, pot exemplifica fiecare din cazurile de mai sus dar nu ma obosesc s-o fac, m-au ajuns scarba si plictisul.

Voi nu scrieti aici pentru a schimba opinii sau a impartasi cunostinte, o faceti doar pentru a demonstra ca aveti dreptate indiferent de mijloacele prin care (credeti ca) obtineti aceasta recunoastere. Aveti o incrancenare, o disperare de a va justifica alegerile de parca placerea pe care o simtiti ascultand muzica ar depinde de validarea mea (sau a altora). Nu afirm ca ati avea si alte interese, sunt lucruri care va privesc si tin de simtul moral al fiecaruia si nu sunt eu cel chemat sa le judec. Oricum, ati uitat de mult si iremediabil care este scopul acestei pasiuni. Eu cred ca e pacat, dar este doar o opinie personala si trebuie tratata ca atare!

Dupa cum stiti, in aceasta perioada multi iau decizii privind noul an. Eu am decis sa-mi inchei activitatea pe acest forum: o consider lipsita de sens si un stres inutil pentru sistemul nervos. Raman disponibil pana pe 31 decembrie pentru mesaje private.

Sarbatori fericite,
Costin
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 20, 2010 1:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In conditiile in care pe forumul asta se fac niste afirmatii de sta matza-n coada, de anumiti "profesionisti" in conditiile in care un amplificator de nunti manelofile in clasa "H" este comparat cu amplificatoare audiofile in clasa A, in conditiile in care ti se spune negru/alb ca, peste 1.000 de euro toate amplificatoarele scot acelasi bas, in conditiile in care un cablu nu poate schimba sunetul, ca este doar cablu, in conditiile in care un conditionator nu schimba sunetul, in alte asemenea 100 de conditii aifaq face bine ca pleaca - pur si simplu scapa din hazna Exclamation
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 20, 2010 1:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aifaq a scris:
Eu am decis sa-mi inchei activitatea pe acest forum: o consider lipsita de sens si un stres inutil pentru sistemul nervos. Raman disponibil pana pe 31 decembrie pentru mesaje private.


Come on man!!! Chiar crezi ca se merita sa pui la suflet niste simple opinii diferite de ale tale? "Cine nu se indoieste de spusele celorlati din jur este un om slab" - m-am spus-o eu ci unul mai destept ca mine: F. Nietzsche.
Pana la urma este un forum de discutii si nu de revolutionat audiofilia. Pai cat te-ai luptat tu cu Rycher si cu altii vis-a-vis de pick-up si Linn, plus dinamica lampilor, acum abandonezi?! Eu zic ca este bine sa ramai energic, cu spiritul viu si sa ramai pe forum.

_________________
"Lumea este plina de prosti" - Cicero
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 20, 2010 2:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aifaq a scris:

5. Minciuni crase "scoase din maneca" atunci cand nu (prea) mai e loc de intors - pacat ca ati implicat si un proaspat dealer in mocirla orgoliilor voastre.


Las-o balta, ca aversiunea ta fata de Accuphase n-are limite, si nu faci nimic altceva aici decat sa jignesti gratuit Exclamation

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 20, 2010 2:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

TomJones a scris:
aifaq a scris:
Eu am decis sa-mi inchei activitatea pe acest forum: o consider lipsita de sens si un stres inutil pentru sistemul nervos. Raman disponibil pana pe 31 decembrie pentru mesaje private.


Come on man!!! Chiar crezi ca se merita sa pui la suflet niste simple opinii diferite de ale tale? "Cine nu se indoieste de spusele celorlati din jur este un om slab" - m-am spus-o eu ci unul mai destept ca mine: F. Nietzsche.
Pana la urma este un forum de discutii si nu de revolutionat audiofilia. Pai cat te-ai luptat tu cu Rycher si cu altii vis-a-vis de pick-up si Linn, plus dinamica lampilor, acum abandonezi?! Eu zic ca este bine sa ramai energic, cu spiritul viu si sa ramai pe forum.


+1
Te asteptam la anul cu mai multa vigoare si cu o caruta plina de umor negru. Wink
http://www.youtube.com/watch?v=9BCOXiOfK78

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 20, 2010 2:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dinica a scris:
+1
Te asteptam la anul cu mai multa vigoare si cu o caruta plina de umor negru.
http://www.youtube.com/watch?v=9BCOXiOfK78



Super filmuletul!! Wink

_________________
"Lumea este plina de prosti" - Cicero
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 20, 2010 2:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

shambala a scris:
greierasul a scris:
Multe amplificatoare pro sunt pur si simplu niste uzine carora daca le aduci modificari stau langa Accuphase fara probleme.


Stau pe dracu'! Abia cand faci comparatia directa iti dai seama cu adevarat cat de MARE este diferenta de sunet.
Pana nu faci o astfel de comparatie totul ramane doar vorbarie goala.

Si apropo, ma refer la Accu-urile mari, M6000-8000 si poate P7100.

Si inca un apropo, daca tot veni vorba. Am avut ocazia sa ascult comparativ un Classe CA 300 si cele 2 Accu-uri mentionate mai sus.
Este o diferenta de clasa intre M6000 si CA300, japonezul sunand ferm mai bine. Pana si P7100 suna mai placut Confused ...
A nu se intelege de aici ca CA 300 suna prost - nicidecum. (Diferentele sunt de finete.)
Cand am pus o trancuta - dupa Classe, am simtit ca imi vine sa o sparg si sa o arunc pe geam.


Smile Vorbesti de comparati directe si despre vorbarie goala dar ai comparat Accuphase cu Classe nu cu Fidek sau cu atat mai putin cu unul preparat sa fie audiofil. Aaaaaa, e ceva in neregula ? Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 20, 2010 2:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

shambala a scris:
PS - Accuphase-urile au protectie la sc.


Very Happy Nasol..... sa aibe protectie si sa se arda. Oare protectia la sc mai are vreo valoare daca va cadea tot curentul pe un singur tranzistor final ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 20, 2010 5:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aifaq a scris:
Dupa cum stiti, in aceasta perioada multi iau decizii privind noul an. Eu am decis sa-mi inchei activitatea pe acest forum: o consider lipsita de sens si un stres inutil pentru sistemul nervos. Raman disponibil pana pe 31 decembrie pentru mesaje private.

Sarbatori fericite,
Costin


@aifaq,

Sunt convins ca ai luat decizia si in urma unor discutii, mai aprinse, purtate cu subsemnatul.
Asa cum am mai facut-o, imi prezint scuzele, de rigoare, si parerile de rau.
Respectele mele si Sarbatori Fericite!

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
Pagina 6 din 7

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community