FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Petru isi face boxe (partea a IIa)
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
petru2ioan



Conectat la: 11 Feb 2010
Mesaje: 165
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 24, 2010 12:33 am    Titlul subiectului: Petru isi face boxe (partea a IIa) Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

In primul rand imi pare rau pentru ce s-a intamplat pe primul topic, care a fost inchis de domnul Nicu Martin, sa speram ca nu se va mai repeta, pentru ca nu e folositor nimanui.
In al doilea rand am spus ca o sa va anunt ce proiect o sa aleg. Am ales proiectul cu 2 SB acoustics SB17NRXC35-8, in format d'appollito impreuna cu tweeterul VIFA XT25TG30-04. Difuzoarele si filtrele trebuie sa ajunga marti in bucuresti asa ca voi pune cat mai curand poze cu incintele.

De ce am ales 2 cai....domnul diy-audio a realizat primul proiect standfloor pe 3 cai dupa ce a facut destule boxe...asa ca cu 2 cai am mai putine sanse sa dau gresi, plus spl si in ultimul rand aspect.

Sper sa fie o reusita proiectul, o sa spun dupa o saptamana, doua impresiile mele despre sunet.
Pana atunci, am 2 intrebari:
1. Cine este cosmin daniel http://www.htguide.com/forum/showthread.php4?t=37444 de-aici? din discutia de aici am inteles ca a ales SB17le si vroiam sa stiu ce pareri are despre el
2. Cine a mai folosit difuzoarele astea, ce pareri aveti despre ele?

L.E.: Am recitit primul topic deschis, de data asta mai atent. Multumesc pentru incurajare vlad,"petru2ioan daca pana maine comanzi difurile ai facut primul pas MARE spre proiectul final. Si dupa ce ai ales difuzoarele da ignore la cei care iti vor zice ca "CELELATE ERAU MAI BUNE, MAI MARI SI MAI COLORATE" Very Happy. Se vor gasi si "binevoitori" din astia.", nu merita sa te mai gandesti dupa ca hi-viul ala galben era mai bun sau alte lucruri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Oct 24, 2010 12:33 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Dum Oct 24, 2010 2:06 pm    Titlul subiectului: Re: Petru isi face boxe (partea a IIa) Raspunde cu citat (quote)

petru2ioan a scris:
Am ales proiectul cu 2 SB acoustics SB17NRXC35-8, in format d'appollito impreuna cu tweeterul VIFA XT25TG30-04.
Vezi ca tweeter-ul este VIFA XT25SC90-04.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
petru2ioan



Conectat la: 11 Feb 2010
Mesaje: 165
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 24, 2010 2:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ah, credeam ca e celalalt Confused, nu stiu de ce.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Dum Oct 24, 2010 4:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E aproape ca si celalalt, dar are flansa mult mai mica tocmai pt. a putea fi montat in config. d'Appolito. Cu cat distanta dintre cele 2 midwoofer-e este mai mica cu atat castigul promis de aceasta config. este mai aproape de val. teoretica de 6dB.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
petru2ioan



Conectat la: 11 Feb 2010
Mesaje: 165
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 24, 2010 8:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ok. nu a mai lucrat nimeni cu difuzoarele astea?

apropo, WinISD zice ca in 30 litri, acordaj 38 hz am f3 la 37 hz (un singur difuzor), iar, din formula asta F3=fs * sqrt((vas/vb) + 1);fs= 32 hz, VAS=44.5 litri, fb=38 hz ==> F3= 32 * radical din 2.48 => F3= 32 * 1.57 => F3=50 hz!!
cum vine asta Confused
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Dum Oct 24, 2010 11:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

de ce nu il rogi pe marco sa-ti recomande o cutie si o teava daca tot ai luat cele necesare de la el ?
presupun ca nu ai de gand sa faci cutiile cu winisd Laughing
ar fi recomandat ca inainte sa te apuci de traforaj sa incerci sa masori cum poti mai bine parametrii reali sa tai odata
nu de multe ori au aparut surprize chiar si la case mari

cat despre socoteli cu pixu(vezi ca ai calculator stiintific in windoze Surprised)
ia incearca cu alte formule daca cu ale tale nu iese Very Happy

Calculating f3:

f3=fs*((Vas/Vb)^.5)

If f3 is too high, consider increasing the volume of the enclosure.

Calculating the tuning frequency of the enclosure, fb:

fb=fs*((Vas/Vb)^.315)

The ripple (hump) describes the response curve, you should strive for something not less than -2 and not more than +4 as you risk sounding dead or boomy with these extremes:

Ripple=(((fb*Qts)/(fs*.4))natural log)*20)/2.3

Lastly, finding the correct diameter, radius and length of the port. The diameter should be between 1/3 and 1/4 the speaker diameter:

radius=.5*d

port length=((8466.4*r*r)/(Vb*fb*fb))-(1.463*r)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
petru2ioan



Conectat la: 11 Feb 2010
Mesaje: 165
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Oct 25, 2010 12:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

multumesc CBI. incerc maine sa aplic formulele tale ca acum imi pica ochii de somn, si o sa ma pierd prin atatea cifre. calculatorul ala stintific din windows nu prea stiu sa il folosesc, asa ca mi-am luat altul de pe net mult mai prietenos (si mai destept dupa mine).
Exemplul ala cu winisd era doar o idee. 30 litri imi iesise dintr-o formula ca fiind volumul optim pentru datele TS ale acestor difuzoare (ar fi fost bine sa am eu aparatura necesara sa le masor eu dar ma bazez pe astea). Cutia la care ma gandisem eu era de vreo 50 litri, si dupa l-am intrebat pe MP la ce cutie s-a gandit si d-lui, si a spus aprox 48 litri.o sa vad cand ajung marti difuzoarele ce incinta imi recomanda...tzeava o sa vina si ea o data cu difuzoarele. (Ca veni vorba de portul de bass, MP, de ce acel port indoit la 90 de grade?).
Proiectul meu o sa fie WTW, nu stiu cum am ajuns la varianta asta, dar, care sunt diferentele fata de WWT?

L.E. ceasul asta de pe hi-fi e prost. La mine ceasul este 12:44 PM (cand am si postat) iar la topicul meu zice ca am postat la 11 20..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Lun Oct 25, 2010 12:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dupa parametrii producatorului 25L pt un dif este cam optim si un fb ~40hz
teava curbata este pt ca probabil ai nevoie de un tub cu diam cam de 8 cm si lungime mare,iese boxa prea lunga in spate ca sa-l incapa
daca ti se pare scump,cauta alta solutie de plasare sau altceva din 2 bucati de suprafata echivalenta
gandit la rece eu cred ca ar intra si un tub drept ,verifica si tu
daca il pui pe spatele cutiei sa nu se vada poti sa iei in considerare si folosirea de tub de instalatii visiniu sau maro,tot de 8cm ,este aproape degeaba
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
petru2ioan



Conectat la: 11 Feb 2010
Mesaje: 165
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Oct 25, 2010 12:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ma gandeam ca nu trebuie un tub enorm. Ei, da, nu poti sa lasi chiar 5 cm de la tub la perete.

Inainte sa ma apuc de lucru mai exista sfaturi?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Lun Oct 25, 2010 1:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

trebuie sa intre
uite la DNA a incaput unul de 98 pe 195 mm in 224 pe interior Very Happy si nu s-a vaitat nimeni ca pufuie.Nici eu nu am pastrat mereu un diametru de port liber in toate partile si nu am avut probleme
ai volum suficient,fa dimensiunile in asa fel inca sa intre ,ca presupun ca nu o sa faci boxa de 30cm latime si 15 adancime Laughing
In general Fb mai scade odata ce montezi materialul fonoabsorbant asa ca lungimea portului necesara este chiar mai mica decat cea indicata in simulare
alte sfaturi,nu stiu,ce fel de sfaturi?
faci din material de 18mm,dublezi fata si mai pui niste ranforsari micute intre peretii cu suprafete mari,de ex 2-3 intre peretii laterali daca ii faci adanci
Aici e partea simpla,tamplarie Very Happy,asta daca nu te complici ,apoi vine partea interesanta(filtre voicing ..finisaj..)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
petru2ioan



Conectat la: 11 Feb 2010
Mesaje: 165
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 27, 2010 10:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Deci, difuzoarele si filtrele au sosit. Toate sunt ok.

Incinta cred ca o sa aibe undeva pe la vreo 48-50 litri interni, fb ~40 hz...si F3...tot pe la vreo 40 hz, folosind MDF de 18, fata dublata (e nevoie si spatele sa fie dublat?), cu vreo 2-3 ranforsari intere.

Daca am omis ceva sa-mi spuneti va rog.


Ultima modificare efectuata de catre petru2ioan la Vin Noi 12, 2010 8:05 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
petru2ioan



Conectat la: 11 Feb 2010
Mesaje: 165
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 30, 2010 11:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Proiectul continua, saptamana viitoare voi avea baffleurile multumita lui diy-audio. Sper weekendul viitor sa ma apuc de cutie.
Pana atunci, cine este forumist bucurestean, si este dispus sa ma ajute sa masor parametrii TS la midwoofere?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
petru2ioan



Conectat la: 11 Feb 2010
Mesaje: 165
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 03, 2010 11:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am primit baffleurile, multumesc Adi, si astazi ma apuc de ansamblatul cutiei. Baffleurile au 105*22*2.2 cm, dar probabil o sa tai vreo 6 cm din ele, sa ajung la un volum intern de aprox 49 litri fara spatiul ocupat de filtre, difuri etc.

Dimensiunile exterioare finale: 99*22*32
Dimensiunile interioare finale: 95*18.4*28.4
Volum aproximat dupa instalarea filtrelor si a difuzoarelor: ~47 litri

Maine sper sa ajunga si placa de MDF la mine si sa incep treaba
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
petru2ioan



Conectat la: 11 Feb 2010
Mesaje: 165
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 09, 2010 10:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

insfarsit am toate placile de MDF, debitate, ramane sa iau si conectorii si restul accesoriilor pentru incinta. Inaltimea finala exterioara a ramas 99 cm.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
petru2ioan



Conectat la: 11 Feb 2010
Mesaje: 165
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 18, 2010 10:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cateva poze


P1180318.jpg
 Description:
 Filesize:  68.14 KB
 Viewed:  268 Time(s)

P1180318.jpg



IMG_5224.JPG
 Description:
 Filesize:  222.44 KB
 Viewed:  249 Time(s)

IMG_5224.JPG



IMG_5212.JPG
 Description:
 Filesize:  251.83 KB
 Viewed:  202 Time(s)

IMG_5212.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
Pagina 1 din 8

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community