FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Usher 8948A - reparat

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Dec 20, 2010 10:43 pm    Titlul subiectului: Usher 8948A - reparat Raspunde cu citat (quote)

Se da una bucata Usher8948A care a primit din gresala vreo 250W pt. cateva secunde. Semnalmente: bobina freaca magnetul. Difuzorul stricat arata asa:



Incepe operatia:











Problema este identificata. Bobina a depasit excursia max. si a lovit magnetul. Drept urmare, suportul bobinei s-a deformat si freaca:



S-a indreptat suportul bobinei:


Difuzorul a fost montat la loc si arata asa:







Impedanta difuzorului reparat arata asa:


Parametrii TS a difuzoruli reparat:

D 138.0 [mm]
Re 5.73 [Ohms]
Fs 32.30 [Hz]
Zm 33.60 [Ohms]
BL 8.31 [N/A]
Qms 1.836
Qes 0.378
Qts 0.313
Vas 34.040 [liters]
L10k 0.74 [mH]
n0 0.29 [%]
dBSPL 86.72 [1W/1m]
Ms 22.42 [grams]
Cms 1.08 [mm/N]

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Dec 20, 2010 10:43 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
petru2ioan



Conectat la: 11 Feb 2010
Mesaje: 165
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 20, 2010 11:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da cine i-a dat atata putere Laughing ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Dec 20, 2010 11:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Proprietarul - nu stiu daca activeaza pe forum.
Ampliful care l-a dat gata e ceva Conrad Jonson.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
stuparu_mihairadu



Conectat la: 20 Mar 2009
Mesaje: 388
Locatie: craiova

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 9:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vin si eu cu niste intrebari.

doresc sa incep si eu activitata in bobinarea difuzoarelor arse.am niste tweetere care stau de ceva vreme in niste boxe dezafectate.

am desfacut difuzoru, am scos bobina.intrebarea mea este urmatoare..cum anume fac sa o repar?pe multimetru nu mai indica 8 ohmi, prin urmare circuitul bobinei intrerupt.

cum anume fac sa il rebobinez?...sau sa il repar in cazul in care nu folosesc exprimarea corecta.

Multumesc anticipat!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2011 8:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In primul rand verifici daca nu cumva e intrerupt firul intre borne si bobina. Asta este problema cea mai des intalnita la TW. Daca firele sunt OK e arsa bobina. De obicei acest lucru se observa foarte usor - sarma bobinei este inegrita sau chiar carbonizata.
Daca bobina chiar e arsa trebuie refacuta (rebobinata) cu sarma de aceasi grosime. Dimensiunile bobinei precum si locatia ei trebuiesc respectate. Rebobinarea se face de obicei manual, spira cu spira. Intre straturile bobinei se aplica un adeziv rezistent la caldura si care se intareste foarte tare (ceva pe baza de epoxy e ok).
ATENTIE !!! nu o sa-ti iasa dim prima, poate nici din a doua incercare. E nevoie de multa rabdare, indemanare si experienta.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
stuparu_mihairadu



Conectat la: 20 Mar 2009
Mesaje: 388
Locatie: craiova

MesajTrimis: Joi Ian 27, 2011 2:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cu un mare regret...cred ca ma las de treaba asta.nu reusesc sa-i dau de cap....firul nu pare intrerupt..deoarece am pus multimetrul atat pe borne cat si imediat inainte de bobina..si tot nu indicat nimic.

in alta oridine de idei, bobina nu prezinta urme de ardere, carbonizare etc.

daca mai aveti sfaturi le astept cu placere.daca nu cred ca iau un difuzor de bas ars si o sa trec la ala...piesele fiind mai mari, poate ma dumiresc acolo Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
johndoe21ro



Conectat la: 09 Feb 2010
Mesaje: 89
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Dum Mar 20, 2011 2:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cica ar fi fost un Jeff Rowland amplificatorul in cauza. Smile
_________________
Usher Be-718 + Jeff Rowland Concerto + Weiss DAC2 + Audioquest Volcano DBS 72V + Audioquest NRG-5 + Aavik Rack & Nordost Pulsar Points + Omicron Gold SE
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
loserica



Conectat la: 04 Apr 2006
Mesaje: 167
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mie Mar 23, 2011 6:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asa se aude....si nici macar al tau, ci altul mai "rau", care a mai "bulit" niste boxe Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community