FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Recomandari DIFUZOARE Boxe 2 cai 300-500 euro
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 23, 2010 1:21 am    Titlul subiectului: a Raspunde cu citat (quote)

stie cineva ce difuzoare folosesc cei de la sonus faber ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Dec 23, 2010 1:21 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Joi Dec 23, 2010 2:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

folosesc difuzoare de la mai multi pruducatori - dar in general sunt difuzoare produse special pentru ei. Amintesc cateva marci uzate de SF:
Scanspeak, Vifa, Peerless, AudioTechnology, SEAS.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 24, 2010 2:58 am    Titlul subiectului: a Raspunde cu citat (quote)

ma tot uit , ma tot foiesc si nu gasesc un difuzor bun de 8 care sa mearga bine si pe medii , si nici o inalta care sa mearga bine sub 2500hz si sa nu depaseasca bugetul .

un proiect pe 3 cai este foarte complicat - mai ales pe partea de filtrare - si apar costuri suplimentare pentru un nou difuzor de acelasi calibru .

apropo - de curiozitate
ce fabricant de incinte foloseste difuzoarele JORDAN ?
mi s-a recomandat JX150NG - pare foarte interesant , mai ales pentru o cutie inchisa si un rezultat bun si pe partea de joase , acum nu stiu cum se aude in realitate - si nu imi place aspectul lui - dar se poate trece peste .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Vin Dec 24, 2010 10:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am vazut mai multi fabricanti cu Jordan, dar nu cu JX150NG, ci cu JX192 cu care mi-amfacut si eu boxele.
Din cate stiu JX150NG a fost reintrodus doar recent in fabricatie, deci mai asteapta pana gasesti proiect cu ele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Dec 24, 2010 9:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Incinta inchisa
http://www.youtube.com/watch?v=JqNQJE6Y7wk&NR=1

_________________
Ori santem audiofili, ori nu mai santem.Nu putem asculta toti Schopenhauer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 30, 2010 8:22 pm    Titlul subiectului: aha Raspunde cu citat (quote)

la inalte cred ca m-am hotarat pe t-9950c-15
vad ca are thd mai mic si liniaritate mai buna deci 9950-20

acum ramane cel de medie bas
Usher 8948A s-ar putea sa fie bun dar mie in simulari nu imi da chiar bine
mai bine da 8935 sau 8945 decit asta .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Vin Dec 31, 2010 4:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

8948A si 8945A nu coboara atat de jos ca si 8935A, dar 8935A are neveoie de o cutie mai mare, in schimb 8948A si 8935A merg o idee mai bine pe 2 cai.

8935A - f3 aprox 35hz in bas reflex.
8948A si 8945A - f3 aprox 50hz in bas reflex

Ar mai fi o varianta 8935AC1 care in cutie inchisa coboara la 50hz !!! Shocked Shocked Shocked

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 31, 2010 5:39 pm    Titlul subiectului: a Raspunde cu citat (quote)

pentru proiectul facut de tine cit de mult te-au costat filtrele (cel pe 3 cai) ?

si cit difuzoarele ?
ai incercat o auditie cu tubul astupat ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Vin Dec 31, 2010 5:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La proiectul pe 3 cai piesele pentru filtre au costat undeva intre 120-150euro - nu stiu exact. Pretul difuzoarelor e mai complicat. Basii au costat 60euro\buc + transport. Mediile si inaltele au fost luate din America la pret promotional de la Parts-Expres + transport. Una peste alta difuzoarele cred ca au fost undeva la 500euro la mine acasa.
Da, am incercat si cu porturile inchise si suna foarte bine si asa. Diferentele sunt destul de mici - la ureche.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 31, 2010 6:12 pm    Titlul subiectului: a Raspunde cu citat (quote)

daca as face ceva pe 3 cai as incerca totusi cu un difuzor mai mare

daca tot fac macar sa coboare mai jos

http://www.loudspeakershop.eu/usher-audio-8955-p-873.html?currency=USD

asta se pupa si in cutie inchisa - vad ca zice spl 89 , dar in grafic arata pe la 86 !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Vin Dec 31, 2010 6:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

8955 - nu coboara mult mai jos decat 8935A sau 8935AC1.
SD la 8955 - 232 cmp iar la 8935 150cmp. Din pretul unui 8955 cumpar 2 8935 si SD-ul adunat este de 300cmp. SPL-ul adunat iar este mai mare.
Prin urmare daca faci calculele la sange iesi mai bine cu 2buc 8935 decat cu 1buc 8955. Nu vreau sa spun ca 8955 nu e bun, ba chiar e un dif foarte interesant si mult mai ieftin decat "fratele" lui SS8555, dar pretul la 8935 e asa de bun ca te pune pe ganduri.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 31, 2010 7:09 pm    Titlul subiectului: a Raspunde cu citat (quote)

k - am sa analizez bine toate optiuniile .

uite ma gandeam acum - daca as face 2 cai cu 4948A si user Usher 9950C-15 de tip BR si ulterior daca nu sint multumit sa mai adaug , al treilea difuzor pentru sub-bass - si evident sa modific si filtru .
singuru dezavantaj ar fi in prima faza posibilitatea unui difuzor mai bun pentru medii .

vad ca se practica abordarea

sti de ce nu as folosi 2 difuzoare de bas - am facut teste in trecut si chiar daca difuzoarele sint din aceeasi serie nu se comporta similar - chiar si FR de rez este foarte diferita cat si rezistenta membranei .



imagesCAPEW4A1.jpg
 Description:
 Filesize:  6.71 KB
 Viewed:  854 Time(s)

imagesCAPEW4A1.jpg



pass-labs-sr1-sr-1-passlabs-speakers-speaker-floorstanding.jpg
 Description:
 Filesize:  51.15 KB
 Viewed:  141 Time(s)

pass-labs-sr1-sr-1-passlabs-speakers-speaker-floorstanding.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Sam Ian 01, 2011 7:28 pm    Titlul subiectului: Re: a Raspunde cu citat (quote)

kappa_ii a scris:

sti de ce nu as folosi 2 difuzoare de bas - am facut teste in trecut si chiar daca difuzoarele sint din aceeasi serie nu se comporta similar - chiar si FR de rez este foarte diferita cat si rezistenta membranei .


Nu stiu ce difuzoare ai folosit tu dar nu e cazul la difuzoarele Usher, uite cum arata parametrii wooferelor folosite de mine, am luat 6 buc si toate aveau parametrii ca in imaginea de mai jos - in imagine e impedenta si parametrii TS masurati de mine la 2 dintre ele, dar toate 6 au fost asa.


_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 02, 2011 12:09 am    Titlul subiectului: a Raspunde cu citat (quote)

k k
si atunci care ar fi recomandarea - vad ca ai facut si citeva proiecte pe 2 cai .

din socotelile mele 2 4948A + 2 t-9950c-15 ar costa aproximativ ~ la fel cu 4 8935AC1 + 2 medii + 2 TPY04W16S0086 + Peerless DX25SC17-04 .
Peerless DX25SC17-04 apropo - imi arata ca este facut de Vifa la prima cautare .

diferenta de bani ar aparea la cutie + filtre .
iar in final care ar fi avantajul nei configuratii fata de alta ?
apropo - ai lucrat cu inalte de tip ribbon ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 02, 2011 3:01 am    Titlul subiectului: a Raspunde cu citat (quote)

mini dancer two are 28hz f3!
mie in simulari imi arata ca pentru 28hz f3 ar fi necesar un volum de 130 140 litri - si group delay de 33ms la 28 hz ceea ce este foarte mult .

cit este maximul acceptat ?
[/i]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Urmatorul
Pagina 2 din 11

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community