FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Recomandari DIFUZOARE Boxe 2 cai 300-500 euro
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 04, 2011 4:32 pm    Titlul subiectului: a Raspunde cu citat (quote)

ce ziceti de Fountek NeoCd3.0M-blk 3
https://www.madisound.com/store/product_info.php?products_id=1389

se zice ca ar fi exceptional
se foloseste si de monitor audio pe gama platinum .

si in foarte multe proiecte diy .
a avut cineva ocazia sa asculte asa ceva ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Ian 04, 2011 4:32 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Ian 05, 2011 9:21 pm    Titlul subiectului: Re: a Raspunde cu citat (quote)

kappa_ii a scris:

Peerless DX25SC17-04 apropo - imi arata ca este facut de Vifa la prima cautare .


La un moment dat produsele Vifa erau facute sub brandul Peerless - de aceea apare aceasta confuzie. Practic Vifa si Peerless e aceeasi Marie cu alta palarie.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Joi Ian 06, 2011 10:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

kappa, daca te uiti la riboane atunci poate o alternativa demna de luat in seama ar fi proiectul lui Jim Griffin cu Aurum Cantus GS2 si Jordan JX92. Proiectul a castigat foarte multe intreceri de diy in State si este foarte apreciat.

Poti sa il faci ca minimonitor cu f3 la 51 de Hz sau poti sa il faci ca TL cu f3 la 30 de Hz.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 17, 2011 12:52 am    Titlul subiectului: aha Raspunde cu citat (quote)

deci sint hotarat
pentru medie bas iau usher 8948A dar ce iau pentru inalta

exista vre-un tweeter de 1 care poate merge la 2khz ?
de ce intreb de 1 - am inteles ca au offaxis mai bun decit cele mai mari
sau care ar fi cel mai bun la offaxis din toate cele care se incadreaza in 40-80euro bucata

la 9950-20 nu am gasit off-axis .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Ian 17, 2011 9:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu as lua 9950-20 caci l-am auzit si e impresionant.Canta foarte frumos.
_________________
Ori santem audiofili, ori nu mai santem.Nu putem asculta toti Schopenhauer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Ian 17, 2011 9:41 am    Titlul subiectului: Re: aha Raspunde cu citat (quote)

kappa_ii a scris:

exista vre-un tweeter de 1 care poate merge la 2khz ?
de ce intreb de 1 - am inteles ca au offaxis mai bun decit cele mai mari
sau care ar fi cel mai bun la offaxis din toate cele care se incadreaza in 40-80euro bucata


Sa inteleg ca ai renuntat la riboane ??!?!?!?

Legat de intrebarea ta, DA, in general toate TW de 1" cu pretentii coboara la 2Khz, inclusiv 9950-20. E drept insa ca trebuie sa folosesti un filtru cu panta abrupta - min 18dB.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun Ian 17, 2011 1:44 pm    Titlul subiectului: Re: aha Raspunde cu citat (quote)

kappa_ii a scris:
care ar fi cel mai bun la offaxis din toate cele care se incadreaza in 40-80euro bucata
Cel mai bun raspuns off-axis il au tweeter-ele cu dom 3/4". Din pacate aceste tweeter-e nu coboara decat pana la 3000Hz si extensia in ax depaseste rareori 20000Hz. Seas a incercat sa imbine caracteristicile celor 2 calote (1" si 3/4") intr-un tweeter hibrid - Prestige 22TFF. Alt tweeter 3/4" f. bun off-axis (raspuns identic pana la 16000Hz ~20grade) este Visaton G 20 SC. Cu circuite notch pe frecv. de rezonanta, aceste tweeter-e pot fi taiate si sub 3000Hz.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Lun Ian 17, 2011 1:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am si eu 9950-20(varianta neecranata) si pot sa spun ca este cam cel mai bun tw din toate in gama asta de pret si sound ...si am ascultat destule
nu are rost sa-ti bati prea mult capul cu raspunsul offaxis,iti spun ca nu este cazul.Eu nu simt schimbari drastice de timbru sau cadere pe inaltele fine pana pe la 45 grade,spre deoebire de vifa xt25 ,de ex si oricum ultima octava(ca si cea de la bas de altfel ) nu are acelasi aport in sunet ca restul,urechea avand o sensibilitate mai redusa la capatul benzii si la liniaritate si distorsiuni
Cat despre filtrare,daca au tinut la mine fara simt vreo slabiciune in 3 ani de zile pe un amp de peste 100w in 8 ohmi taiate cu ord 2 electric avand punctul acustic de -6db la 2,1khz(asa a iesit folosind valori standard ale componentelor si pante acustice LR4) eu zic ca o sa fie ok si dp asta dv
Ar fi pacat sa iei o componenta mai slaba ca basii si la o treime din pretul acestora ca apoi sa devina in timp componenta cea mai slaba dintr-o mica neatentie.Niciodata nu se face economie la componentele de baza! Wink

BTW,in toate discutiile nu am vazut sa fi precizat ce camera ai,ce muzica asculti in maj. timpului si mai important ,ce tip de sunet iti place!! stiu ca esti utilizator de casti si am mai avut noi niste discutii Wink
daca nu ai mai ascultat pana acum incinte bazate pe acest tip de difuri,s-ar putea sa fie destul de radicala treaba,ori sa-ti placa instant si sa le iubesti,ori sa ai regrete ca nu ai ascultat inainte sa cumperi ,dar in timp o sa te obisnuiesti si cu calitatile si cu defectele Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cauta aici in cele 5 pagini:
http://www.audiostereo.pl/projekt-na-usherach_7532.html
si ai ce doresti! Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Joi Ian 20, 2011 11:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sau...
http://members.fortunecity.com/pirimoglu/Design/km-u2/KM-u2.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 22, 2011 1:24 am    Titlul subiectului: a Raspunde cu citat (quote)

CBI - la casti problema era mai simpla - am cumparat ce am putut , am imprumutat restu - si le-am testat in diverse configuratii - am ramas cu dt880pro .


Ma intrebi ce muzica ascult in majoritatea timpului - nu as putea spune sincer ! pentru ca ascult cam tot ce se poate asculta , dar prefer muzica vocala , lenta , indiferent de genul ei .

de exemplu acum ascult simon&garfunkel - sound of silence , acum citeva minute King OF LEON - Sex On Fire ,Ozzy Osbourne - dreamer . Ieri am ascultat chiar si muzica populara .

Nu ascult muzica cu bass puternic , sau bubuiala , decit foarte rar si doar daca exista si ceva vocalisti , sau un ritm aparte sa imi prinda atentia , prefer vocalisti sa aibe plamani , sa isi faca simtita prezenta , nu doar sa il aud .

marco polo - am observat ca tweeterele cu cit sint mai mici cu atit au offaxis mai bun - dar cum nu merg si la fr mici - si nu am de gand sa fac nimic pe 3 cai - problema majora fiind filtru - prefer sa iau unu mai mare ,

imi place ca boxa sa aibe sunet mare (soundstage larg)- sa nu o pot pozitiona in spatiu . (de aici si doriinta unui off-axis bun)
B&W 704 de exemplu se auzeau destul de dur si sibilant chiar tipator si asta pe un amp cu pre pe lampa - poate pe un amp mai lent - ceva cu lampi ar fi fost mai bine .
GH V80 se auzeau placut dar media era prea soft si vocile plapande fara impact , basul avea tendinta sa acopere media . SS-X90ed aveau medie buna , bass ciduat , la 100-150hz avea o burta perceptibila . - suna a boxa mica , dar per total acceptabil .

de boxe tot ma apuc - si cred ca raman la difuzoarele astea de la usher
dar inca nu stiu cum o sa ma descurc pe partea de filtre /
fiecare imi da alta parere - incep sa ametesc - si cum componentele unui filtru nu costa putin , nu ma pot apuca sa cumpar o lada de piese .

era un nene in us care videa inaltele cu beriliu de la usher - da nu vrea sa trimita in ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Ian 22, 2011 1:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La filtre te poate ajuta userul shambala.Am apelat la el si-l recomand.
_________________
Ori santem audiofili, ori nu mai santem.Nu putem asculta toti Schopenhauer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Ian 23, 2011 1:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am discutat de multe ori (de-a lungul anilor) pe mess cu kappa_ii.
Problema mare este sa se hotarasca ce vrea de fapt.
De ajutat eu ajut cu placere pe oricine, totusi aici este un proiect extrem, extrem de dificil, el dorind sa obtina cu bani [relativ] putini un sunet care doar aici s-ar incadra ( http://www.jerseyaudio.com/ ).

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 23, 2011 3:23 pm    Titlul subiectului: a Raspunde cu citat (quote)

pentur difuzoru in cauza cu parametri
Power handling Pe 70 W
Reference efficiency @ 1 W / 1 m 88.0 dB/W/m
Nominal impedance 8 ohm
Voice coil resistance Re 5.60 ohm
Voice coil diameter 42.0 mm
Voice coil height 18.0 mm
Voice coil inductance Le 0.35 mH
Max linear excursion Xmax (+/-) 6.00 mm
Magnet height 25 mm
Magnet diameter 120 mm
Thiele-Small parameters
Resonance frequency fs 31.0 Hz
Equivalent volume Vas 43.7 dm3
Total quality Qts 0.27
Electrical quality Qes 0.32
Mechanical quality Qms 1.95
Effective piston area Sd 150.0 cm2
Moving mass Mms 19.350 g
Bl product 8.2 N/A


- dupa simulari - constat ca acest difuzor merge de la 20 litri pina pe la un maxim de 50 litri

la 35 litri am f3 la 39hz cu acordare la 40hz . damping normal .
Group delay maxim 16ms la 39hz .

la volum mai mic se comporta ceva mai bine la maxim spl .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 23, 2011 8:20 pm    Titlul subiectului: a Raspunde cu citat (quote)

am facut un proiect - cutia are volum 35 litri interior

inaltimea totala este de 1 metru !

are inclinare pe spate



5.JPG
 Description:
 Filesize:  58.77 KB
 Viewed:  118 Time(s)

5.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Urmatorul
Pagina 3 din 11

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community