FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Recomandari DIFUZOARE Boxe 2 cai 300-500 euro
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 21, 2010 4:38 pm    Titlul subiectului: Recomandari DIFUZOARE Boxe 2 cai 300-500 euro Raspunde cu citat (quote)

doresc sa cumpar niste difuzoare pentru boxe 2 cai
pret intre 250 si 500 euro difuzoarele cu filtre
boxa as dori sa fie de tip inchis , dar merg si cele BR .

daca ati facut vre-un proiect , sau aveti vre-o recomandare as fi receptiv la sugestii .

cutiile nu conteaza daca ies mari , mici , tip coloana sau nu .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Dec 21, 2010 4:38 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Dec 21, 2010 4:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.diy-audio.ro/boxe/imago-standfloor-pe-2-cai.html

Difuzoarele precum si piese pentru filtru gasesti aici:
http://www.loudspeakershop.eu/

Din 350-380euro iti ies difuzoarele+piesele din filtru+transport.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mar Dec 21, 2010 5:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poate si asta ar merita incercat

Bas reflex, kit recomandat de producator
http://www.sbacoustics.com/index.php/products/kits/eka/

Cutie inchisa, foarte laudata prin State
http://www.zaphaudio.com/DLR/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Dec 21, 2010 6:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, sunt ok difurile SBA. O singura observatie la proiectul lui Zaph - nu cred ca e o idee prea buna sa te pui sa modifici TW asa cum sugereaza Zaph, nu de alta dar poate ramai fara TW.
_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 22, 2010 1:33 am    Titlul subiectului: a Raspunde cu citat (quote)

cred ca usher-urile astea ar fi ok

m-am uitat si am gasit si in ce boxe se folosesc
stie cineva in gamele lor superioare ce se foloseste ?
si de ce nu se mai fac boxe inchise ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
wayshamar



Conectat la: 03 Feb 2009
Mesaje: 14
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Dec 22, 2010 2:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.loudspeakershop.eu/usher-audio-8935ac1-p-1822.html?language=en&currency=EUR

EBP=60 - suggested enclosure: sealed

Acest difuzor se preteaza pentru o incinta inchisa. Am facut o pereche de boxe cu acest difuzor, identice ca si cutie cu ce a sugerat diy-audio si am ajuns la concluzia ca suna mai bine cu portul de bass inchis.
Alegerea difuzoarelor, dimensiunile cutiei si pozitia portului pentru bass (in spate, in fata, in jos sau deloc) depind de camera in care vor fi ascultate. Initial am facut combinatia intre acest dif de bass si vifa XT25TG-30-04 dar nu am reusit sa le "impac". Varianta a doua a fost cu vifa DX25TG-09-04 unde lucrurile stau mult mai bine impreuna. Bugetul impreuna cu filtre si materialele pentru cutie (fara finisaje) nu a depasit 300euro.
Mai jos ai graficul de raspuns in frecventa. (destul de bine pt boxe sub 300 de euro Very Happy )



frecventa raspuns.JPG
 Description:
 Filesize:  177.97 KB
 Viewed:  121 Time(s)

frecventa raspuns.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 22, 2010 12:15 pm    Titlul subiectului: a Raspunde cu citat (quote)

as incerca sa reproduc acest proiect
http://www.avstore.ro/boxe/usher-dancer-mini-one-diamond-dmd-dancer-mini-one-diamond-dmd/

difuzoarele vad ca s-ar gasi
pretul lor ar depasi putin 450 dolari
nu stiu cit m-ar costa si filtrele , dar nu cred ca sint foarte scumpe .

citeva calcule preliminarii imi arata ca as putea duce la final proiectul in 2500 lei -

dar mi-ar fi necesara schema filtrului , eventual schema incintei
doresc sa realizez cutia din mdf , iar aspectul sa fie 100% identic cu cel original , ceea ce nu ar fi usor dar cred ca il pot duce la final .

sau as putea incerca reproducerea unor incinte de la SONUS FABER .

apropo stie cineva in bucuresti unde se pot asculta USHER ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Dec 22, 2010 2:46 pm    Titlul subiectului: Re: a Raspunde cu citat (quote)

kappa_ii a scris:
as incerca sa reproduc acest proiect
http://www.avstore.ro/boxe/usher-dancer-mini-one-diamond-dmd-dancer-mini-one-diamond-dmd/

difuzoarele vad ca s-ar gasi
pretul lor ar depasi putin 450 dolari
nu stiu cit m-ar costa si filtrele , dar nu cred ca sint foarte scumpe .

citeva calcule preliminarii imi arata ca as putea duce la final proiectul in 2500 lei -

dar mi-ar fi necesara schema filtrului , eventual schema incintei
doresc sa realizez cutia din mdf , iar aspectul sa fie 100% identic cu cel original , ceea ce nu ar fi usor dar cred ca il pot duce la final .

sau as putea incerca reproducerea unor incinte de la SONUS FABER .

apropo stie cineva in bucuresti unde se pot asculta USHER ?


Din 2500lei nu o sa-ti iasa niciodata aspectul ca si la Usher-ele din linkul de mai sus.
Apoi, atentie Usher Dancer Mini One DMD sunt incinte cu bas-reflex, iar TW Diamomd nu se poate cumpara separat!

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 22, 2010 3:18 pm    Titlul subiectului: a Raspunde cu citat (quote)

finisarile imi pot iesi in proportie de 90% , este adevarat ca bugetul s-ar putea sa fie usor depasit , dar sint aproape sigur ca produsul final este asemanator

am aparat de vopsitorie special , lacuire etc .
nu stiu exact cum au facut ei pe partea de furniruire , dar si acolo poate iesi

ce ma intereseaza - cum sint facute incintele in interior
si acum am observat ca are port de br !

basul l-am gasit , inaltele nu - dar le-am gasit pe cele din seria mai ieftina
cele de 12000 lei .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Dec 22, 2010 3:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

OK, hai sa o luam mai incet.
Difuzorul 8948A se gaseste. Asta e bine. Pe inalte sa zicem ca pui 9950-20 care se gaseste. Pana acum doar difuzoarele te costa vreo 360-370euro. Apoi vine filtru. Schena filtrului nu o ai si chiar daca ai gasi-o pe net nu ti-ar fi de mare ajutor pentru ca ai alt TW. Prin urmare filtrul trebuie sa il proiectezi - ori tu, ori te ajuta cineva. Daca te pui tu sa il proiectezi ai nevoie de diverse instrumente care nu sunt chiar ieftine. Varianta mai ieftina ar fi sa sa apelezi la cineva care sa-ti proiecteze filtrul. La difuzoarele astea trebuie sa folosesti in filtru component de calitate. Astfel, proiectarea filtrului + piese te poate duce usor spre 100-150euro.
Deci 370E (difuzoare)+100E(filtre) ajungi la 470euro - asa ca din start ai ajuns la 2000lei. Crezi ca din 500lei iti ies cutiile ca si cele originale ????? Din 500 nu iti ies nici daca le faci dreptunghiulare si le dai cu vopsea.
Apoi mai sunt o serie de costuri ascunse (diverse probleme care le intampini, taxe postale la diverse piese, etc.)

Dupa parerea mea, pentru a incerca sa faci o copie dupa boxele mai sus amintitte ai nevoie de un buget de cel putin 1000-1200euro.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Dec 22, 2010 3:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Care e mid-basul care l-ai gasit ptr ce vrei tu?Si care inalte?Am ascultat inalte de la ei si sant foarte ok, 9950 parca, impreuna cu un midbass Scanspeak.O combinatie reusita, numai ca ai nevoie si de scule care sa le puna in valoare.
_________________
Ori santem audiofili, ori nu mai santem.Nu putem asculta toti Schopenhauer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mie Dec 22, 2010 3:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

diy-audio a scris:

Dupa parerea mea, pentru a incerca sa faci o copie dupa boxele mai sus amintitte ai nevoie de un buget de cel putin 1000-1200euro.



Subscriu
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 22, 2010 5:42 pm    Titlul subiectului: a Raspunde cu citat (quote)

am ceva proiecte in trecut si stiu ce si cum se realizeaza
am postat unu din proiecte aici pe hi-fi cu un subwoofer cu dayton rss-315hf

eu pot lua asa
150 dolari difuzor de bas
si 65 dolari inaltele

430 dolari , pentru filtre cumpar doar componentele necesare .
bobinele nu costa o avere , si nici condensatorii pentru ca filtru este la fr inalta , nu este la 200hz sa pun niste bobine cit oala .
probabil vre-o 100 dolari - ceva condensatori speciali am .
ajungem la 530 dolari
in lei 1700 lei
mdf nu costa mai mult de 300 lei tot si asta de 2.5 . si nu stiu sigur daca este ok asa gros . probabil ar fi mai indicat ca partea din fata sa fie de 2.5 si restul de 1.8 2.2

ar ramane 500 lei pentru finisari - vopsea , lac , furnir .
acum nu stiu cum pot realiza exact forma cutiei , partea din spate inca nu am idee cum se poate face .

ffiltru cred ca se poate calcula in functie de difuzoare !

ca si amplificare as folosit cambridge 840A , sau un vincent .

sau as putea opta sa fac din placi suprapuse de mdf - dar in modul acesta m-ar costa mdf o caruta de bani
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Dec 22, 2010 6:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am facut asta - asa ca stiu ce spun.
http://www.diy-audio.ro/boxe/orbis-standfloor-pe-3-cai.html


Filtrul nu se calculeaza - se simuluaza. Cum???? uite cam asa:

http://www.diy-audio.ro/cum-construim-un-filtru-pasiv.html

Crede-ma nu o sa-ti iasa din 2500!!!!

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 22, 2010 7:06 pm    Titlul subiectului: a Raspunde cu citat (quote)

stiu ce proiete ai la activ , am urmarit in detaliu tot ce ai facut .

proiectul care doresc sa il fac v-a avea 4 boxe - 2 pentru mine si 2 pentru un coleg forumist .

am realizat citeva boxe in trecut , mai de curand un subwoofer
stiu cit de greu este si cit de mult de munca .

am vazut ce trebuie si ce nu sa fac , am si greseli masive la activ dar si proiecte multumitoare . Ce incerc acum este peste orice alt proiect incercat si cel mai complex .

in poza nu se poate vedea culoarea corecta , dar arata ok , finisarea este buna , dar au fost facute mici greseli , mai mult din graba si poate din necunoastere .

si acest proiect a avut placi suprapuse ceea ce a dus la o munca suplimentara colosala , iar cutia fiind foarte foarte grea nici manipularea ei nu a fost facila .



9.jpg
 Description:
 Filesize:  112.45 KB
 Viewed:  232 Time(s)

9.jpg



8.jpg
 Description:
 Filesize:  230.19 KB
 Viewed:  216 Time(s)

8.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Urmatorul
Pagina 1 din 11

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community