FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Recomandari DIFUZOARE Boxe 2 cai 300-500 euro
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
aragorn



Conectat la: 15 Aug 2004
Mesaje: 407
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 15, 2011 9:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu am cum sa te anunt altfel. Kappa ii , te rog sa-ti mai golesti mesageria , pentru a putea primi un raspuns.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Feb 15, 2011 9:21 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 16, 2011 7:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ce tot pica hi-fi !!!!!!!!!!

am luat intre timp placile - le-am taiat - o sa ma apuc si de asamblat
am luat si difuzoare - filtre -


am luat si niste scan speak-uri o data cu comanda .
o gramada de bobine si condensatori de la 1uF pana la 22uF
unii de 250 alti de 400v .



IMAGE_2522.jpg
 Description:
 Filesize:  413.48 KB
 Viewed:  153 Time(s)

IMAGE_2522.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mie Mar 16, 2011 10:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

daa,bunatati Cool
cum mai merge cu cutia,ai mai progresat ceva de ultima data cand am vorbit? vine vremea buna Very Happy

pica forumu saracu,nu din vina lui Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 17, 2011 12:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

la cutie ieri am taiat mdf
a durat 6 ore sa taie - bine pentru toate incintele o data
si au fost multe taieri din 1 in 1 cm ~
cu tot cu o pauza de pizza si citeva vorbe .

azi am facut placile din interior la freza - a durat vre-o 2 ore si 24 de bucati
miine le fac gaurile si lipesc placile suprapuse de pe fata .

- apropo cu ce recomandati lipirea lor ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vpower16v



Conectat la: 18 Aug 2006
Mesaje: 71
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 17, 2011 2:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu la toate lucrarile mele am folosit Moment wood. Este un aracet de buna calitate, fff rezistent si cu uscare rapida. Am facut teste de rezistenta pe placile de mdf lipite la 90 de grade, si nu am reusit sa le rup, cu greutatea unei roti auto (am urcat masina pe ele). Nu recomand folosirea adezivilor elastici, spre exemplu Bison montage kit. Dupa 1 an lipiciul nu era intarit complet.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cristi289



Conectat la: 12 Iun 2008
Mesaje: 23
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 17, 2011 2:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Subscriu la cele spuse despre MOMENT WOOD
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Joi Mar 17, 2011 2:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu am folosit in ultima vreme aracet gros de lemn,STICKY ii zice,f bun.Grija ca sunt unele pt construcutii ,se usuca alb si mai sfaramicios
cam asa arata cutiile,sunt pe cantitati
nu e prea indicat pe suprafete murdare,cu melamina,vopsite etc si trebuie tinut in suruburi/prese pana intra in lemn si intareste.Apoi cum e normal,se rupe cu material

vpower16v a scris:
Nu recomand folosirea adezivilor elastici, spre exemplu Bison montage kit. Dupa 1 an lipiciul nu era intarit complet.

eu nu as merge chiar asa departe cu recomandarile
sa-ti zic de ce
BMK este un adeziv universal,cu care poti lipi placi cu melamina pe ele fara sa le strangi cu suruburi! dorr le tii la presa 1 zi
nu se face dur dupa uscare si ramane putin elestic,dar nu incat sa deranjeze cu ceva functiile cutiei
Eu am lipit de multe ori cu el cutii facute din pal melaminat pt boxe mai ieftine si gata finisate ,fara suruburi si nici una nu a patit nimic dupa ani buni.Si mari si mici.Daca cumva o trantesti,se smulge cu material.Dar pt lemn chior si eu recomand aracet de calitate deoarce se intinde mult mai usor ,mai curat si este absorbit mai bine in material, cu uscare tare
Pt cine nu stie BMK,chiar si dupa ce s-a uscat bine.se poate inmuia cu diluant prin zonele pe unde s-a manjit etc,dar atentie pe la materialele plastice ca daca diluantul este f concentrat,se pot matui/inmuia si ele


Ultima modificare efectuata CBI la Joi Mar 17, 2011 5:11 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Joi Mar 17, 2011 4:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 17, 2011 8:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am luat si eu niste aracet
nu am fost curios sa citesc ce scrie pe cutie 10 lei 1L
am facut 2 probe si se rupe mdf nu unde este lipit - deci este ok
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vpower16v



Conectat la: 18 Aug 2006
Mesaje: 71
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 17, 2011 8:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CBI asa cum spui si tu bmk este un adeziv universal cu aplicatie de uz casnic sa zic asa. Lipesti cu el de la marmura pana la caramida. Este elastic deoarece este un derivat de prenandez, cred dupa miros, si este conceput sa fie folosit in medii cu temperaturi de -10 - + 40 si trebuie dilatatie. Incintele acustice trebuie sa fie cat mai rigide si mai putin rezonante; eu consider ca o constructie "elastica" a unei incinte nu este buna. Testul meu cu placile de mdf lipite cu moment wood a fost facut prin lipirea lor libera fara suruburi, doar stranse in menghina 24 de ore. Din ce am vazut, incintele old-school sunt lipite cu clei de oase care se face ff dur dupa uscare. Adevarat, cu bmk se pot face cutii pentru difuzoare, dar nu incinte.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Joi Mar 17, 2011 10:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vpower16v a scris:
Adevarat, cu bmk se pot face cutii pentru difuzoare, dar nu incinte.

sa te duci sa scrii asta pe 'singurul' forum pro audio din ro (tu stii care e ala Laughing,nu are nimic daca nu,vezi cu google),unde este chiar recomandat ,sa vezi ce reactii primesti
(cine stie ,cunoaste:D)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vpower16v



Conectat la: 18 Aug 2006
Mesaje: 71
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 17, 2011 11:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

stiu forumul, dar stiu ca sunt si mai multe de unu, ocazional il citesc, si ma abtin de la comentarii. Pacat de echipamentul de acolo si de importatori/oamenii de baza care chiar sunt ff priceputi, dar copii aia numai incinte nu fac, cum ai spus, ei fac cutii. Adevarul este ca daca pui un 18" intr-o incinta lipita si cu, sa ma scuzati, scuipat, dar sa tina mecanic, nu cred ca o sa fie diferente majore simtite de ureche intre incinta bine construita si cutie. Eu vad/aud problema ca si urmatoarea comparatie : si un logan si un mercedes prind 150 km/h, dar care este mai bine construit (mai rezistent)?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 17, 2011 11:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

loganul

facem progrese !
o sa vin si cu ceva poze
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 21, 2011 6:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cu ce pot umple gaurile de la mdf ?
am incercat de proba cu aracet si rumegus da se umfla si se rupe - se onduleaza etc !

ceva ideei ?



1.jpg
 Description:
 Filesize:  311.93 KB
 Viewed:  81 Time(s)

1.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hbi



Conectat la: 13 Noi 2007
Mesaje: 246
Locatie: iasi

MesajTrimis: Lun Mar 21, 2011 8:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cu spuma poliuretanica de mare densitate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Urmatorul
Pagina 9 din 11

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community