FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Recomandari DIFUZOARE Boxe 2 cai 300-500 euro
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
vpower16v



Conectat la: 18 Aug 2006
Mesaje: 71
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 21, 2011 9:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

din alte proiecte vazute , se foloseste rasina si fibra de sticla.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Mar 21, 2011 9:25 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 21, 2011 11:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ce rasina ?
unde se gaseste
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
luk234



Conectat la: 21 Oct 2009
Mesaje: 131
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 22, 2011 12:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca spuneti ca se umfla si se rupe cred ca ati dat cu aracet si rumegus inainte de curbare. Eu as da dupa ce am curbat materialul pe ramforsarile interioare si l-am prins in chingi. Apoi spacluiti repetat cu amestec rumegus aracet
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 22, 2011 3:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cum sa dau inainte
ce rost mai aveau santurile alea !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

am dat dupa !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vpower16v



Conectat la: 18 Aug 2006
Mesaje: 71
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 22, 2011 6:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu este domeniul meu sa dau explicatii corecte, cantitati samd, dar la un search pe google se gaseste multa informatie. Este vorba de rasina, intaritor si fibra de sticla care se foloseste si in lucrarile de tinichigerie auto. Eu nu am lucrat pana acum cu fibra de sticla dar procesul nu este complicat. Se amesteca rasina cu intaritorul intr-un vas. Se "unge" cu pensula piesa (in acest caz se toarna rasina in crestaturi), se aseaza panza (fibra de sticla) si se unge iar cu pensula. Intr-un timp determinat de cantitatea de rasina si intaritor, compozitia se va intari. Dupa uscare se repeta procedura adaugandu-se inca un strat. Dupa 2-3 straturi, compozitia devine fff dura. Cam asta este procesul pe scurt. Mentionez ca va trebuie un spatiu bine aerisit deoarece rasina emana gaze toxice si se folosesc masti speciale.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 22, 2011 10:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am cautat ceva rasini etc prin bricostor da nu am gasit nimic

nici macar chit auto
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vpower16v



Conectat la: 18 Aug 2006
Mesaje: 71
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 23, 2011 12:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu, astea o sa le gasiti la magazine specializate auto, dar din ce stiu eu a fost interzisa comercializarea acestor produse (din cauza emanatiilor toxice) la magazine mici si se gasesc numai in retele de service-uri auto sau prin prieteni Very Happy . Ca si preturi stiu ca nu sunt scumpe. Eu sincer va recomand sa nu renuntati sa le gasiti deoarece aceasta ar fi cea mai buna solutie in proiectul dvs.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 25, 2011 10:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am luat niste rasina pentru fibra de sticla folosita la barci
am facut ceva teste si se face la fel de tare cum este piatra
ramane transparent si pe tenta verzuie

in urma amestecarii lui cu un liant se intareste in circa 20 de minute -
apare o reactie de incalzire puternica - frige mdf pe partea opusa destul de tare .

se poate folosi chiar si la lipirea mdf - lipeste senzationat de bine .

am facut o proba si cu pensula si in urma uscarii pe mdf da senzatia de lac - poate fi si slefuit foarte usor .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Mar 25, 2011 10:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poti spune numele produsului?
_________________
Ori santem audiofili, ori nu mai santem.Nu putem asculta toti Schopenhauer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 25, 2011 10:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da cine stie cum ii zice
l-am luat de la un baiat

am luat 6 litri si cred ca intra mai mult de 4 pe set .

ce imi place la rasina asta ca este foarte moale - se poate turna in orice sa ia orice forma - problema este mirosul .



P1010823.jpg
 Description:
 Filesize:  40.01 KB
 Viewed:  109 Time(s)

P1010823.jpg



P1010792.jpg
 Description:
 Filesize:  74.65 KB
 Viewed:  149 Time(s)

P1010792.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vpower16v



Conectat la: 18 Aug 2006
Mesaje: 71
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 25, 2011 11:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Excelent, despre genul acesta de rasina/reactie vorbeam. Felicitari pentru proiect. Stiu ca este cam tarziu dar eu as fi facut ranforsarile ceva mai groase, sunt cam subtiri dar cred ca isi fac treaba.

ps. Daca nu le-ati lipit inca, sa nu puneti ranforsarile la distante egale in incinta. Sa fie asezate pe cat posibil la distante inegale ca sa nu se formeze rezonante.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mar 26, 2011 1:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sunt puse in special pentru a da forma - pe langa ele mai vin si alte ranforsari

treaba merge destul de greu pentru ca sunt multe de facut 6 bucati - daca aveam doar un set probabil eram aproape de sfarsit
si sambata duminica fac pauza - in timplul saptamanii un 2 3 ore maxim .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
csordas zsolt



Conectat la: 05 Noi 2006
Mesaje: 356
Locatie: satu mare

MesajTrimis: Sam Mar 26, 2011 2:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Kappa frumos lucrat ! Mult succes in continuare!
Am fost curios daca elegi ideia cu fibra de sticla eu personal am avut surpriza de incompatibilitate apsoluta chit auto cu fibra de sticla si MDF.pur si simplu nu se lipea de MDF.Rasinea in sine poate fii o solutie excelenta.
Referitor la ranforsari eu cred ca sunt suficiente,daca neaparat vreu sa ma leg trebuie sa spun astea in general nu sunt facute din MDF.ci placaj multistrat sau lemn masiv cu densitate foarte mare.

_________________
Multumesc sansa de a da cu parerea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mar 26, 2011 3:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

rasina care o am eu adera foate foarte bine
parca ar fi un lac -
si oricum eu dau la partea de interior - deci chiar daca ar fi sa nu se prinda chitul auto de rasina ea nu are treaba cu exteriorul .

placile de mdf cele folosite ca ramforsare sunt initial date bine cu aracet si s-au intarit destul de mult = la sfarsit dau si un strat de rasina cu pensula sa intre bine in fibra

apropo ce chit auto sa folosesc la exterior pentru o buna aplicare si priza la mdf .

apropo - dupa uscarea rasinei placile devin extrem de rigide .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
csordas zsolt



Conectat la: 05 Noi 2006
Mesaje: 356
Locatie: satu mare

MesajTrimis: Sam Mar 26, 2011 4:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

chit auto obisnuit face aderenta foarte buna,poti face si o proba.
Cu timpul MDF-ul are placerea sa absoarba tot ce este pusa pe suprafata lui,daca pentru finisaj vrei sa vopsesti cutiile cu timpul poti avea surprize pot aparea "gropite"pe suprafete.

_________________
Multumesc sansa de a da cu parerea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Urmatorul
Pagina 10 din 11

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community