FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Corectia tip loudness-un necesar sau o aberatie ?

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Mie Dec 22, 2010 1:49 pm    Titlul subiectului: Corectia tip loudness-un necesar sau o aberatie ? Raspunde cu citat (quote)

Salutam,

Eu am un amplificator Yamaha ; nu are corectie de loudness ; nu stiu de ce ; Cred ca in mintea lor este faptul ca muzica se asculta la un volum la care nu iti trebuie asa ceva . Din pacate , nici eu nu suport sa ascult la un astfel de volum si nici vecini mei .
Cind injectez in boxe 10-15w , imi place cum suna .La volum mai mic , ar trebui sa umblu la corectii . Poate am eu urechea strimba .
Au pus o corectie ce se numeste DRC ; o corectie dinamica a axei de fercvente , toata axa , dependenta de nivelul de semnal . Cind este activata , la nivel redus , se aude cam cum se auzeau pe timpuri casetofoanele care la semnal mic , incepeau sa isi maresca amplificarea pina incepeau sa fisie.
Din acest punct de vedere , regret ca nu am cumparat Pioneer .

Acuma eu nu inteleg ; nu sintem toti oameni , nu auzim toti la fel ? cei de la Yamaha chiar nu simt nevoia umana pentru o astfel de corectie ? Am auzit ca alte brenduri au astfel de corectie , chiar foarte sofisticata , cu parametrizare , pentru a ajunge la mai multa exactitate conform cu cerinta urechi fiecarui dintre noi .

Ar fi interesnt de vazut celelalte brenduri , daca folosesc sau nu astfel de corectie .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Dec 22, 2010 1:49 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
bmn



Conectat la: 23 Apr 2010
Mesaje: 58
Locatie: HD

MesajTrimis: Mie Dec 22, 2010 4:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Loudness-ul amplifica frecventele inalte si joase, necesare la volum mic pe unele scule si unele urechi DAR acest loudness este o alterare a sunetului.
Eu unul am observat ca in functie de marca si model, acest loudness difera, dar in 90% din cazuri strica, mediile ( special vocea ) ramanand prea in spate. Singurul amplificator la care mi s-a parut ca ar ajuta la sunet loudness-ul ( amplifica foarte putin joasele si inaltele ) ar fi Nakamichi Receiver 3 care are loudness "fix" ( On/Off ). La alte amplificatoare ( Dual, Kenwood 7020, Naka rec 1,2,Denon ceva receiver ) infunda sunetul grav.
La amplificatoarele cu loudness variabil mi s-a parut chiar dezastruoasa schimbarea. Concluzia mea e ca nu ai nevoie de loudness daca ai boxe si amplificator match-uite, de aceea sculele de multi bani nu au deloc corectii de ton si prostii gen loudness.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Mie Dec 22, 2010 11:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Corectia de lodness , principial este o corectie dinamica functie de volum sonor . Este necesara datorita faptului ca urechea aude diferit functie de volume sonore diferite . Corectie este atit la joase cit si la inalte . http://en.wikipedia.org/wiki/Loudness
Am avut amplificatoare care aveau plasata corectia pe regim on/off manual , pe butonul de volum ; adica valorile de corectie se modificau functie de butonul de volum si nu functie de semnalul efectiv . Nu era prea corect dar nici prea rau . Cui nu ii placea , o suprima si gata . Liniaritatea unui amplificator nu se potriveste cu urechea umana .
Si fara acesta corecie , cum sa facem ? Invirtim mereu de butoane , presupunind ca le avem ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 23, 2010 1:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iti iei boxe care suna bine si la volum mic. Da exista asa ceva, daca le cauti in mod special le vei gasi; eu sunt extrem de multumit de cum suna Elac FS 187 in surdina, nici vorba sa activez vreo corectie de ton, iar BS 123 mi-au lasat o impresie chiar mai buna de atat la volum mic. In schimb sunt destul de multe boxe care incep sa cante abia de la volum mediu in sus, nu stiu ce exemple sa-ti dau acum dar banuiesc ca tu ai putea veni cu niste exemple concrete din moment ce ai deschis acest subiect. Smile
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Joi Dec 23, 2010 9:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aci , http://www.soundcreation.ro/admin/uploads/old/file_35.jpg , se pot vedea curbele de sensibilitare a urechi in functie de nivelul sonor . Se poate observa ca diferentele mari se situeaza in extremitatile benzi . Deci , treaba este o problema care o au toti oameni , dar pot exista preferinte/sezizari diferite functie de individ.
Daca amplificatorul este liniar in raportul intrare/esire pe banda de frecventa [eu l-am masurat pe al meu si asa este] , dupa parerea mea undeva ar trebui facuta corectia .

Deci a aparut prima uzanta ,ideie, respectiv adaptarea/corectia in boxe . Excelent , nu m-as fi gindit la asa ceva . La acest capitol , cred ca piesele lucrate pe 2.5 cai sint predispuse la un raspuns bun . Pacat ca mai toti producatorii refuza sa puna la dispozitia cumparatorului curbele de SPL si Z ale fiecarei incinte . Intrebare: din acest punct de vedere Monitor Audio BX5 cum se aud ?
Alte metode pot exista ?
Ce facem cu subwofeerul ? subul meu , cit l-am masurat este liniar intrare/esire . Esirea de sub din amplificator este si ea lineara cu intrarea . Daca reglez subul pentru un volum , cind dau mai tare sau mai incet mi se pare ca o ia razna.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 23, 2010 10:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sincer nu am avut ocazia sa ascult Monitor Audio la volum mic, le-am auzit de obicei in showrooms unde volumul tinde sa fie mare. Masuratori de genul asta nu cred ca vei gasi, din pacate, iar locatia nu te ajuta prea mult in sensul unor experimente personale. Sad As mai mentiona aici si Triangle ca boxe care raspund bine la volum mic, in special seriile mai vechi cu suspensie ondulata - modelele actuale cu suspensie simpla de cauciuc par mai putin bune pentru treaba asta...
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Vin Dec 24, 2010 12:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am inteles . Dar asa , ca prima impresie , prima senzatie ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 24, 2010 10:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ca prima impresie, nu cred ca Monitor Audio vor suna bine la volum mic, indiferent de serie...
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Vin Dec 24, 2010 10:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Monitor Audio suna bine doar daca le dai un pic de zama.
Cel putin bookshelfurile. Am ascultat Bronze, Silver si Gold.
Standflooruri am ascultat prea putin ca sa emit o parere.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tiberiu Bako



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 348
Locatie: Timisoara/Ploiesti

MesajTrimis: Joi Ian 06, 2011 4:10 pm    Titlul subiectului: loudness Raspunde cu citat (quote)

Apropo de loudness. Am avut o experienta interesanta cu un Yamaha cu loudness variabil, asta dupa ce am inteles cum se regleaza.
Se pune loudnessul la 0. Da-i volumul maxim la care ti se pare ca e ok (difera de la individ la individ).

Se lasa volumul asa si se umbla doar la loudness pentru a-l reduce.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community