FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
WDTV + DAC imbunatatire sunet?
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Pablos



Conectat la: 28 Apr 2004
Mesaje: 78
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mie Dec 22, 2010 2:55 pm    Titlul subiectului: WDTV + DAC imbunatatire sunet? Raspunde cu citat (quote)

Cam acum un an am cumparat un WDTV pentru filme in special...si putina muzica. L-am conectat pe HDMI la un receiver HK 255, 4 boxe Magnat 200, un centru Magnat 250 si un sub tot magnat. La un an de la achizitie am inceput sa fiu tot mai nemultumit de calitatea sunetului. Intrebarea mea de incepator este daca in combinatia asta ar intra si un dac calitatea sunetului s-ar imbunatati. Pe de alta parte am vazut ca niic un dac nu are hdmi, deci nu prea vad cum as putea sa il comnectez ca sa ma uit la filme. Adica as conecta WDTV pe hdmi la reciver, si pe optic la dac si dac-ul iar in receiver. Dar in cazul asta ce canal ar intra master...aici am o dilema.

O a doua posibilitate ar fi sa fac un silent pc, ii pun o placa audio de calitate, si am terminat povestea.

Parerile voastre vor fi foarte apreciate...multumesc.

_________________
May the force be with me!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Dec 22, 2010 2:55 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mie Dec 22, 2010 2:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca scoti sunetul pe optic in receiver se aude mai bine?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Pablos



Conectat la: 28 Apr 2004
Mesaje: 78
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mie Dec 22, 2010 3:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai eu asa zic....pentru ca atunci insemna ca ar intra dac-ul in actiune. Adica in teorie asta ar trebui sa se intample.
_________________
May the force be with me!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mie Dec 22, 2010 3:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca ar trebui sa te uiti la boxe sau la receiver.
Un dac intre WD si DAC-ul din receiver nu cred ca te va ajuta prea mult.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Pablos



Conectat la: 28 Apr 2004
Mesaje: 78
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mie Dec 22, 2010 4:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O placa de sunet dedicata m-ar ajuta mai mult?
_________________
May the force be with me!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 22, 2010 4:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Banuiesc ca ai PC, de ce nu incerci sa vezi daca pe iesirea digitala sau chiar pe analog din PC in receiver te-ar multumi?

Am mai citit posturi pe forum care in care se spunea ca streamer filme + DAC nu da un sunet prea reusit pe muzica...

Eu am streamer dedicat de muzica + DAC si zic ca este o treaba buna

_________________
Stereo: Squeezebox Touch, CA DacMagic, HK-990, Kef iQ7
Multicanal: Oppo BDP-83, NAD T765-HD, HK-990, Kef iQ7 + iQ3 + iQ6c + PSW2500
Cabluri: Digital - Chord Signature SPDIF; Analog - Chord Chorus XLR, Chord Chorus MK1; Boxe - Chord Epic Super Twin, QED Silver Anniversary XT
Control: Squeezebox Controller, Logitech Harmony One
Muzica: http://www.last.fm/user/ttsto/library
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Pablos



Conectat la: 28 Apr 2004
Mesaje: 78
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mie Dec 22, 2010 5:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da intr-adevar....prima si cea mai logica optiune...ar fi sa scot prin calcultaor sa vad cum se aude asa. Am un audigy 2 pe Pc....o sa vad ce poate sa faca.....
_________________
May the force be with me!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
savu_superstar



Conectat la: 20 Noi 2009
Mesaje: 31
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 27, 2010 3:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu am Harman Kardon 255 de aproximativ 2 ani. DAC-ul din el e destul de slab, chiar am testat asta.

Eu folosesc DAC-ul intern din HK pentru filme si pentru muzica am un DAC extern (AD LABS RD-25) cu care intru analog in receiver si ascult tot ce inseamna flac, ape etc.

_________________
www.soundnews.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Pablos



Conectat la: 28 Apr 2004
Mesaje: 78
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Lun Dec 27, 2010 11:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da...adevaru asta e din pacate . Dac-ul lui HK e slabut tare de tot. Ce sursa folosesti pentru auditie?
_________________
May the force be with me!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
savu_superstar



Conectat la: 20 Noi 2009
Mesaje: 31
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 27, 2010 4:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iti detaliez putin.

Pentru filme folosesc PC-ul ca si player, trimit semnalul catre HK255 prin HDMI si decodeaza el DD sau DTS.

Pentru muzica folosesc tot PC-ul ca si sursa la care am conectat un DAC pe USB AD-LABS RD-25. Din DAC sunt legat la HK cu cabluri analogice si practic folosesc receiverul doar pentru amplificare.

Acum cateva zile am achizitionat un amplificator Anthem 225i si voi separa sistemele. Pentru filme HK-ul si pentru muzica DAC-ul USB si Anthem-ul.

_________________
www.soundnews.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Pablos



Conectat la: 28 Apr 2004
Mesaje: 78
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Joi Dec 30, 2010 7:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am citi niste review-uri pe net si pare a fi o super scula Anthem-ul. Nu pot sa zic decat ca iti doresc sa il stapanesti sanatos si sa te bucuri de el. Poate ne dai si niste impresii....
_________________
May the force be with me!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tiberiu Bako



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 348
Locatie: Timisoara/Ploiesti

MesajTrimis: Lun Ian 03, 2011 2:41 pm    Titlul subiectului: wdtv Raspunde cu citat (quote)

Am avut un WDTV(cel fara dts). Desi am dezactivat toate briz-brizurile de la sunet, sunetul parca era compresat chiar si pe iesirea digitala. Cand am schimbat media centerul (cu un Asus), s-a facut lumina la sunet.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Pablos



Conectat la: 28 Apr 2004
Mesaje: 78
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mie Ian 05, 2011 10:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si daca era compresat ce? Nu aveai receiver sa decodeze sau cum....
_________________
May the force be with me!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aaddrryyss



Conectat la: 06 Ian 2006
Mesaje: 335
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 05, 2011 10:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vezi ca Tiberiu se refera la celalalt inteles al cuvantului compresat
_________________
Speed Limit : Infinite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tiberiu Bako



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 348
Locatie: Timisoara/Ploiesti

MesajTrimis: Joi Ian 06, 2011 12:11 pm    Titlul subiectului: wd Raspunde cu citat (quote)

N-am reusit nicicum sa-l fac pe WD sa sune. Nici prin receiver (Marantz sr 5004) si nici prin DAC (PS Audio). N-am inteles de ce, doar foloseam iesirea digitala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community