FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Audio Technology + Scanspeak
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi Dec 23, 2010 12:16 pm    Titlul subiectului: Audio Technology + Scanspeak Raspunde cu citat (quote)

Cand e vorba de a livra calitate sonora la superlativ multi producatori de elita aleg aceste branduri fara sa clipeasca. Proiectul de fata a fost inspirat de un model interesant al producatorului danez Peak Consult.
Difuzoarele sunt:
- midwoofer Audio Technology C-Quenze 18 H 52 17 06 SD - 8 OHM
- tweeter Scanspeak Illuminator D3004/6620 - 4 OHM



Ultima modificare efectuata de catre marco polo la Mar Mar 15, 2011 11:37 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Dec 23, 2010 12:16 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi Dec 23, 2010 12:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa indelungi sedinte de masuratori si simulari atat pt. cutii cat si pt. filtre, incintele au ajuns (dupa cateva luni) intr-o faza finala de proiectare asa cum reiese in fig. de mai jos:
vedere interioara in sectiune



vedere de ansamblu



Ultima modificare efectuata de catre marco polo la Mar Mar 15, 2011 11:37 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi Dec 23, 2010 12:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din cauza volumului mic (~15litri) si a accesului extrem de dificil in interiorul cutiei, toata asamblarea a trebuit gandita astfel incat fiecare panou de asamblat sa contina DE LA INCEPUT toate elementele de rigidizare si absorbtie, INAINTE de asamblare.



Ultima modificare efectuata de catre marco polo la Mar Mar 15, 2011 11:37 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi Dec 23, 2010 1:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Panourile incintei sunt din MDF de 18mm cu baffle-ul dublat de un al doilea panou extern de 35mm. Asamblarea s-a facut cu pene (biscuiti) de lemn si aracet in cantitati liberale Smile dupa care tot ansamblul a fost tinut in menghine de tamplarie timp de 24 ore.
Elementul principal de rigidizare este panoul central de ranforsare care sustine si constituie un baffle intern pt. tubul bass-reflex de 62mm, evazat la ambele capete. Toate panourile mai putin baffle-ul au fost rigidizate si cu panouri autoadezive anti-vibrații din material bituminos, gros de 4mm



si feltru industrial de 10mm. Un articol din revista Speaker Builder descrie acest feltru ca un f. bun material pt. atenuarea substantiala a undelor stationare dintr-o incinta acustica. Schimbarea rapida de medii de propagare cu densitati diferite (feltru, bitum, mdf) constituie si ea o "capcana" acustica de absorbtie pt. aceste unde stationare. Amortizarea acustica a volumului intern s-a facut cu burete gofrat 10/15mm si cu Twaron Angel Hair (25g/incinta) in compartimentul din spatele incintei marginit de panoul de ranforsare central. Un ultim element de ranforsare si sigilare al incintei este format din sipci din lemn de fag (esenta tare) montate pe muchiile interne ale panoului dorsal. Referitor la Twaron trebuie spus ca este un material complet diferit de lana poliesterica folosita in mod curent la constructia boxelor, in primul rand in ceea ce privestea dispunerea aleatoare a fibrelor astfel incat este destul de dificil de "prins" (montat, lipit, capsat - nici vorba) de peretii incintelor. De aceea am prevazut fata "externa" a panoului ranforsant central cu o panza din material textil, dar transparenta acustic ce tine in frau tendinta expansionista a Twaron-ului lasat liber in volumul descris mai sus.



Ultima modificare efectuata de catre marco polo la Mar Mar 15, 2011 11:38 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi Dec 23, 2010 1:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In aceasta imagine se poate vedea mai bine panoul de ranforsare centrala dinspre interiorul volumului "Angel Hair". Se poate observa de asemenea frezarea interioara a gaurii de montare a midwoofer-ului pt. minimizarea efectului de horn datorat tunelului destul de lung (53mm) de montare al midwooferului care se formeaza inevitabil in baffle-ul incintei.
Ulterior, cavitatea tweeter-ului a fost complet obturata cu burete pt. a crea o pseudo-incapere ferita de "furia" radiatiei interne a midwoofer-ului atenuand si pe aceasta cale vibratiile care ar putea afecta structura mecanica a tweeter-ului si implicit, performanta sonora a acestuia.



Ultima modificare efectuata de catre marco polo la Mar Mar 15, 2011 11:38 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi Dec 23, 2010 2:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In final boxele arata asa



Ultima modificare efectuata de catre marco polo la Mar Mar 15, 2011 11:39 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi Dec 23, 2010 2:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si asa



Ultima modificare efectuata de catre marco polo la Mar Mar 15, 2011 11:39 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi Dec 23, 2010 2:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Craciun Fericit Tuturor Wine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Joi Dec 23, 2010 2:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Foarte faine.
Baffleul e piele?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 23, 2010 2:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Frumoase boxe, nimic de obiectat. Dar as avea o intrebare, pentru tine ti-ai facut boxe, marco polo ? Very Happy Si daca da, atunci as vrea sa vad si proiectul ala, daca nu cumva e postat pe aici si mi-a scapat...
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Dec 23, 2010 3:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Este piele, ecologica sau naturala - vezi la el pe site. (Dupa aspectul din poza as zice ca e eco.)

De ce sa-si mai faca daca are mereu de testat proiecte pt altii ? Mr. Green (glumesc)

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
none_sud



Conectat la: 01 Feb 2008
Mesaje: 56
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 23, 2010 3:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Felicitari! Nota 10 ca aspect! Number One
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
vpower16v



Conectat la: 18 Aug 2006
Mesaje: 71
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 23, 2010 3:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Felicitari! Despre aspect nota 11 , despre sunet sunt sigur ca primeste peste 9 Very Happy . De mult timp ma gandesc la un proiect cu audio technology, dar mai intai sa ma satur de proiectul pe care abia l-am terminat. Cum suna c quenze in comparatie cu revelator? Stiu ca sonus faber a trecut de la revelator la c quenze , sa inteleg ca este mai bun, nu? O poza cu filtrele se poate? ...sa vedem ce bunatati sunt si pe acolo.
ps. Baffelul sa ii zic asa, a fost facut pe CNC sau taiat cu fierastraul cum am vazut pe diyaudio.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
arcgotic



Conectat la: 27 Oct 2007
Mesaje: 146
Locatie: Bucuresti/Berceni

MesajTrimis: Joi Dec 23, 2010 4:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Arata super! Felicitari! Smile Craciun fericit!
_________________
Have fun!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 23, 2010 4:05 pm    Titlul subiectului: a Raspunde cu citat (quote)

foarte foarte frumos realizat .
pacat ca difuzoarele costa foarte mult , as fi facut si eu asa ceva daca pretul lor era mai acesibil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 1 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community