FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Audio Technology + Scanspeak
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi Dec 23, 2010 4:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor Trink
obuzel a scris:
Foarte faine.
Baffleul e piele?
ecologica
Cosmin_C a scris:
Frumoase boxe, nimic de obiectat. Dar as avea o intrebare, pentru tine ti-ai facut boxe, marco polo ? Very Happy Si daca da, atunci as vrea sa vad si proiectul ala, daca nu cumva e postat pe aici si mi-a scapat...
Boxele nu sunt pt. mine, dar va veni la un moment dat si proiectul ala Wink
shambala a scris:
De ce sa-si mai faca daca are mereu de testat proiecte pt altii ? Mr. Green (glumesc)
Bine ar fi...
vpower16v a scris:
Felicitari! Despre aspect nota 11 , despre sunet sunt sigur ca primeste peste 9 Very Happy . De mult timp ma gandesc la un proiect cu audio technology, dar mai intai sa ma satur de proiectul pe care abia l-am terminat. Cum suna c quenze in comparatie cu revelator? Stiu ca sonus faber a trecut de la revelator la c quenze , sa inteleg ca este mai bun, nu? O poza cu filtrele se poate? ...sa vedem ce bunatati sunt si pe acolo.
ps. Baffelul sa ii zic asa, a fost facut pe CNC sau taiat cu fierastraul cum am vazut pe diyaudio.
Pt. sunet s-a primit mai mult de 9 Very Happy In primul rand C-Quenze au spl-ul mai mare decat Revelator pt. o impedanta de 8 ohmi. Ca si opinie personala AT sunt facute parca pt. un raspuns tranzitoriu mai bun, dar e intr-un fel normal pt. ca nu coboara cine stie ce - F3 ~50Hz in aceasta incinta. In rest sunt extrem de detaliate si precise, dar si despre Revelator pot spune cam acelasi lucru. Singurul avantaj cred ca ramane spl-ul deci necesitatea unui amplif moderat ca putere este suficienta. Filtrele sunt inca in teste si nu au o infatisare definitiva. Ce pot sa spun e ca sunt filtre de ord. 1 pe ambele difuri cu un notch pe tweeter pt. atenuarea varfului de impedanta. Bobinele sunt pe aer de la Jantzen, iar cond. sunt Mundorf MCap, dar precis ca cel de pe tweeter va fi inlocuit cu un Supreme Wink Sunetul per total, pur si simplu te hipnotizeaza Shocked Sunt conduse de un Creek Destiny, iar sursa este un Cambridge Audio Azur 840C.
Baffle-ul a fost taiat de un meserias pe o circulara speciala cu mai multe grade de libertate. Am incercat si la CNC, dar nu a avut nimeni programul pt. aceste taieturi si cereau toti cat vedeau cu ochii. In cele din urma am renuntat la CNC.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Dec 23, 2010 4:14 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Joi Dec 23, 2010 4:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hmmmm, am vrut sa ignor acest topic, dar din pacate eu cred ca autorul nu este tocmai onest in raspunsurile sale. Se spune ca:

"Baffle-ul a fost taiat de un meserias pe o circulara speciala cu mai multe grade de libertate"

Daca ar fi asa taietura pe colt ar fi dreapta, iar in imagine se vede clar ca e onduita, deci e clar ca a fost taiata cu un ferestrau de mana si inca destul de prost. In imaginea de mai jos am incercuit zona cu pricina.

Una peste alta, un proiect interesant dar cam modest executat. Nu imi place cum arata conectorii, nici furnirul nu arata grozav, la ranforsarea interioara se vad niste arsuri urate.

Probabil din punct de vedere acustic sunt mai OK decat din punct de vedere al executiei de tamplarie.



SSAT41.jpg
 Description:
 Filesize:  49.99 KB
 Viewed:  228 Time(s)

SSAT41.jpg



_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi Dec 23, 2010 5:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

diy-audio a scris:
Hmmmm, am vrut sa ignor acest topic, dar din pacate eu cred ca autorul nu este tocmai onest in raspunsurile sale. Se spune ca:

"Baffle-ul a fost taiat de un meserias pe o circulara speciala cu mai multe grade de libertate"

Daca ar fi asa taietura pe colt ar fi dreapta, iar in imagine se vede clar ca e onduita, deci e clar ca a fost taiata cu un ferestrau de mana si inca destul de prost. In imaginea de mai jos am incercuit zona cu pricina..
Taietura pe colt si pe toate muchiile baffle-ului au fost initial drepte asa cum am scris (chiar onest). Toate muchiile au fost apoi slefuite sau "onduite" cum zici tu pt. a putea intinde pielea fara a risca sa se taie. Daca ai fi pus vreodata piele pe o muchie ascutita ai fi stiut despre ce vorbesc Rolling Eyes
diy-audio a scris:
Una peste alta, un proiect interesant dar cam modest executat. Nu imi place cum arata conectorii, nici furnirul nu arata grozav, la ranforsarea interioara se vad niste arsuri urate.

Probabil din punct de vedere acustic sunt mai OK decat din punct de vedere al executiei de tamplarie.
Stiu ca tu "executi" intotdeauna mai bine si mai frumos, mult spor si in continuare, mai ales la vopsit baffle-uri cu spray-ul in stil ciocan, la topit conducte pe sticla si la gravat "ProAc" Laughing Alegerea conectorilor si a furnirului mahon long sunt o optiune care apartine cuiva extrem de multumit de aceasta realizare. E normal sa nu placa la toata lumea. Daca erau pt. tine precis ca alegeai conectori si furnir pe placul tau. Arsurile de care vorbesti au fost invitabile din cauza duritatii mari a mdf-ului combinat cu diametru f. mic al gaurii, dar te asigur ca nu au nici o influenta negativa dpdv acustic si cum bine ai remarcat sunt in interior asa ca de unde se uita ascultatorul NU SE VAD Wink Multumesc pt. comentariu/critica.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Joi Dec 23, 2010 5:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

OK, here we go again !!!!

Inainte am uitat sa scriu ca tubul de bass reflex arata si el nasol, la fel si tesitura din interior la difuzorul de bas - taietura facuta cu pendularul..... Apoi, da sa stii ca am intins piele pe margi ascutine si nu am intimpinat probleme. Eu cred ca persisti in minciuna. Daca ai fi vrut pur si simplu sa rotunjesti muchiile puteai sa o faci foarte simplu cu o hartie abraziva fara sa onduiesti linia respectiva. Din punctul meu de vedere e clar, lucrarea e cel mult modesta!!! Pacat de difuzoare !!!

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Joi Dec 23, 2010 5:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MP, la ce frecventa sunt taiate tweeterele? Avand Fs-ul 500Hz cam cat de jos crezi ca pot merge fara sa aiba probleme la SPL-uri mai mari cu filtru de 24db sau 48db?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi Dec 23, 2010 6:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

diy-audio a scris:
OK, here we go again !!!!

Inainte am uitat sa scriu ca tubul de bass reflex arata si el nasol, la fel si tesitura din interior la difuzorul de bas - taietura facuta cu pendularul..... Apoi, da sa stii ca am intins piele pe margi ascutine si nu am intimpinat probleme. Eu cred ca persisti in minciuna. Daca ai fi vrut pur si simplu sa rotunjesti muchiile puteai sa o faci foarte simplu cu o hartie abraziva fara sa onduiesti linia respectiva. Din punctul meu de vedere e clar, lucrarea e cel mult modesta!!! Pacat de difuzoare !!!
Yeah right, tubul bass reflex nu l-am facut eu, dar sincer nu stiu ce poate fi nasol la el Surprised Tesitura din interior la difuzorul de midbass a fost facuta intr-adevar cu pendularul, so what Shocked Nu persist in minciuna, dar nu sunt nici un as in fotografie... Uite o poza facuta cu blitzul care nu mi-a placut, dar unde muchiile se vad mult mai bine. In realitate muchiile sunt chiar ok, ca dovada ca nu s-a plans nimeni de acest aspect. Muchiile au fost rotunjite chiar cu hartie abraziva si linia apare "onduita" (apropo nu exista acest cuvant in limba romana) datorita unui artefact optic in momentul fotografierii fara blitz, nu stiu...



Ultima modificare efectuata de catre marco polo la Mar Mar 15, 2011 11:41 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi Dec 23, 2010 6:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

FM Acoustics a scris:
MP, la ce frecventa sunt taiate tweeterele? Avand Fs-ul 500Hz cam cat de jos crezi ca pot merge fara sa aiba probleme la SPL-uri mai mari cu filtru de 24db sau 48db?
Tweeter-ele sunt taiate la ~2800Hz. Cu filtru de 24dB sau 48dB (activ?) cred ca rezista si la 1800-2000Hz. In general tweeter-ele acestea suporta si 80W cu un astfel de filtru chiar mai jos de 1800Hz (cu notch) si ~140W pe la 2000Hz. E vorba de puterea max. (de peak) pe care o pot suporta pe o durata scurta de timp (~5s). Ca si putere nominala ar fi undeva la 80W, dar la spl-ul lor de 91.6dB/2.83V/1m nu cred ca se ajunge in mod normal la astfel de valori. Cred ca limita de folosire a acestui tweeter ar fi undeva la 1600Hz, dar eu as pune neaparat si un circuit RLC serie pt. f. de rez..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Joi Dec 23, 2010 6:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vedeți că discutați despre chestii diferite Laughing

DiY se referă la o curbură în plan, nu la muchii.

Din ceea ce văd, curbura respectivă pare a fi rezultatul deformării optice pe care aparatul de fotografiat o poate face în anumte situații.

_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Joi Dec 23, 2010 6:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, ma gandeam la tweeter-ul asta pentru un 2-way cu woofer de 8''; trebuie deci taiat ma jos ca sa nu devina wooferul prea directional.

Zaph a masurat 6600-ul si dpdv al distorsiunilor pare ca ar merge pan' la 1.5kHz (cu panta de 48dB, filtru activ).

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Liv32



Conectat la: 22 Aug 2009
Mesaje: 156
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Joi Dec 23, 2010 7:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca boxele arata extraordinar. Felicitari!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi Dec 23, 2010 7:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

FM Acoustics a scris:
Da, ma gandeam la tweeter-ul asta pentru un 2-way cu woofer de 8''; trebuie deci taiat ma jos ca sa nu devina wooferul prea directional.

Zaph a masurat 6600-ul si dpdv al distorsiunilor pare ca ar merge pan' la 1.5kHz (cu panta de 48dB, filtru activ).
Eu am zis 1600Hz sa fiu mai prudent Smile Anyway, orice (mid)woofer de 8" devine destul de directiv peste 600Hz asa ca ce mi-e 1500, 1600 sau 2000Hz, oricum s-a pierdut trenu' Rolling Eyes Totusi ideea a fost implementata de D. Wilson in bookshelf-urile Duette unde foloseste pe post de midwoofer un Scanspeak 22W/8851T de 8" si un tweeter D2904/7100-02 ambele din seria Revelator.

Liv32 a scris:
Eu cred ca boxele arata extraordinar. Felicitari!
Multumesc Liv32.

Ultima modificare efectuata de catre marco polo la Joi Dec 23, 2010 9:46 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 23, 2010 7:25 pm    Titlul subiectului: a Raspunde cu citat (quote)

"Da, ma gandeam la tweeter-ul asta pentru un 2-way cu woofer de 8''; trebuie deci taiat ma jos ca sa nu devina wooferul prea directional. "

am vazut un proiect asemanator cu cel prezentat aici dar care folosea niste
Fountek JP3 .

vad ca aceste inalte se comporta foarte bine din unghiuri mari .

dealtfel si cel folosit aici se comporta foarte bine .

= in rest fiecare poate aprecia sau nu finisajele
dar ceea ce este de retinut - arata foarte bine .



62190595.jpg
 Description:
 Filesize:  70.16 KB
 Viewed:  41 Time(s)

62190595.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Joi Dec 23, 2010 7:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si Dynaudio in Special 25 tot woofer de 8'' foloseste pan' la 2.4kHz; are totusi o dispersie laterala destul de buna.



comparat cu Wilson Maxx 3



Flex Unit-urile de 8'' au membrana cu diametru de 165mm; C-Quenze-ul de 18cm are diametrul 132mm. Ma gandeam ca e bine ca woofer-ul sa nu fie taiat la frecvente cu lungimea de unda mai mica decat a diametrului membranei. La 2.8kHz lungimea de unda e de 12.25 cm. In cazul meu are trebui taiat sub 2kHz pt a respecta acest deziderat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi Dec 23, 2010 9:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

FM Acoustics a scris:
Si Dynaudio in Special 25 tot woofer de 8'' foloseste pan' la 2.4kHz; are totusi o dispersie laterala destul de buna.
comparat cu Wilson Maxx 3.
Nu am inteles de ce compari dispersia orizontala a unui bookshelf cu cea a ditamai cazanului Maxx3 (de care nu a amintit nimeni)? E normal sa fie asa diferenta datorita influentei woofer-elor mari din Maxx3... Ar fi fost interesant de vazut cum arata fata de Duette!
FM Acoustics a scris:
Flex Unit-urile de 8'' au membrana cu diametru de 165mm; C-Quenze-ul de 18cm are diametrul 132mm. Ma gandeam ca e bine ca woofer-ul sa nu fie taiat la frecvente cu lungimea de unda mai mica decat a diametrului membranei. La 2.8kHz lungimea de unda e de 12.25 cm. In cazul meu are trebui taiat sub 2kHz pt a respecta acest deziderat.
Ca aceasta regula sa aiba efect, un C-Quenze de 18cm ar trebui taiat la frecv. cu lungimea de unda de cel putin 3 x diametrul sau adica 600-900Hz unde radiatia sa e (inca) cvasi-sferica Rolling Eyes Daca ar fi sa ne luam si dupa efectul distorsiunilor Doppler acest dif ar fi trebuit taiat si mai jos poate la 400Hz, dar atunci ar mai fi trebuit un midrange Rolling Eyes Acest proiect nu s-a vrut perfectiunea intruchipata ci doar un (alt) sistem pe 2 cai cu difuzoare f. bune si un filtru minimalist. Taiat chiar la 2800Hz, dispersia (tipic la -6dB) pe orizontala a acestui dif este f. buna pana la 55grade!!! Poate ca pt. un criteriu de -2dB dispersia lui e buna doar pana in 20grade la 2800Hz, dar in orice camera de auditie exista o energie reverberanta care "completeaza" mai mult sau mai putin aceasta dispersie si la orice eveniment (true) stereo ascultatorul sta de regula linistit Smile in sweet spot si nu se foieste de colo colo cu o deviatie de 30grade sau mai mare Laughing Pe de alta parte datorita pantei de atenuare f. line a filtrului de ord. 1 si a diferentelor geometrice intre centrele acustice ale celor 2 difuzoare (pe X, Y si Z, ma rog pe X e 0) raspunsul nu se sumeaza ca pt. Fc "caramida" exact la 2800Hz ci (mult) mai jos Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Joi Dec 23, 2010 10:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

marco polo a scris:
Nu am inteles de ce compari dispersia orizontala a unui bookshelf cu cea a ditamai cazanului Maxx3 (de care nu a amintit nimeni)? E normal sa fie asa diferenta datorita influentei woofer-elor mari din Maxx3... Ar fi fost interesant de vazut cum arata fata de Duette!

Pt ca se presupune ca intr-o boxa pe 4 cai se folosesc difuzoare care trebuie sa acopere o portiune mica de frecvente unde ar trebui ca fiecare sa exceleze. Nu asta-i rostul mai multor cai?

marco polo a scris:
Ca aceasta regula...

Nu-ti criticam alegerea punctului de crossover si nu ti-a cerut nimeni perfectiunea. Doar gandeam (scriam) cu voce tare, inteleg ca punctul mai inalt de crossover a fost ales pt a permte utilizare unui filtru de ordinul 1, prea esti defensiv. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 2 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community