FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Audio Technology + Scanspeak
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 27, 2010 8:41 pm    Titlul subiectului: a Raspunde cu citat (quote)

niste amatori

- astia sint de privit

http://www.youtube.com/watch?v=6mNgYU-3ULc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Dec 27, 2010 8:41 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi Ian 06, 2011 7:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Incinte PE Leon cu aceste difuzoare - Maestral
http://www.pe-leon.com/Sommaire/produits.html
la doar 12000euro perechea Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
csordas zsolt



Conectat la: 05 Noi 2006
Mesaje: 356
Locatie: satu mare

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 7:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Marco Polo felicitari este o lucrare frumoasa.
Nu inteleg de ce te bagi la certuri cu un om care este evident ca nu a facut o masurare cu microfonul in viata lui?
linii desenate de un om care are parchinson zicea el ??? probabil el asteapta de la o masurare cu microfonul ceva asemanator de transfer in frecventa a uni amplificator,problema difractia, reflexia ,distanta versus faza la frecvente diferite care trebuie sa se insumeaza in aer ,sa pur si simplu aparatul de masura cum este reglata "smoothed 1oct sau smoothed 1\12oct"
eee nu inteleg omul nostru ar trebui sa se joace putin cu incintele lui si cu microfonul.
Boxe mici mai mult nearfield deci frecvente acustic insumate,adica material musical complet la 1metru
Boxe 150kg inalte1,5m farfield deci frecvente acustic insumate la peste 2 metri

_________________
Multumesc sansa de a da cu parerea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
csordas zsolt



Conectat la: 05 Noi 2006
Mesaje: 356
Locatie: satu mare

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 9:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Incintele lineare suna prost chiar foarte prost.
Nici macar incintele studio nearfild nu sunt lineare.
Dispersia orizontala si cea verticala este diferita la doua incinte zis clonate daca doar ordinul filtrelor difera.
Urechea umana nu numai ca nu este lineara dar neliniaritatea difera de la persoana la persoana si difera sensibil si de nivelul sonor ,si inca nu am vorbit despre preferinte individuale.
http://www.phys.unsw.edu.au/jw/hearing.html

Personal concluzia mea a fost in cazul ascultarii la nivel sonor normal ,o crestere treptata"cistig in dB" cu chiar +5db a frecventelor sub 400hz ,cu maximalixare in jurul frecventei de 75hz este binevenita sub aceasta frecventa in general ori-cum intervine amplificare cauzata de incapere.
Peste frecventa de 400hz prefer mentinerea neliniaritatii in marja de 2dB cu punctul minim in jurul frecventei de 4khz adica un-2db fata de 1khz si 6khz. ,
peste 10khz prefer o dezaccentuare moderata ,prefer filtrele cu ordin scazut 6-12dB oct de-si solutia ofera a dispersie inferioara a filtrelor cu 18 sau 24 dB octava dar favorizeaza linearitatea sistemului si puparea difuzoarelor specializate pe frecvente diferite care au caracterul sonor diferit.
Subliniez ca din motive personale si technice nu folosesc corector de ton.
Aceasta concluzie a fost luata din experimente,si din studierea caracteristicilor de transfer in frecvente multor incinte asa zis suna bine.

_________________
Multumesc sansa de a da cu parerea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2011 12:47 am    Titlul subiectului: opinie Raspunde cu citat (quote)

Dispersia orizontala si cea verticala este diferita la doua incinte zis clonate daca doar ordinul filtrelor difera.

...........................................

In principiu sunt deacord si cu celelalte remarci cu toate ca nu sunt insotite mereu si de fundamentele teoretice din care deriva (in ex de mai sus sunt). Interesant e faptul ca s-a pus accentul pe partea cu receptorul auditiv si aici as puncta faptul ca e sensibil si intolerabil la schimbarile de faza care "ghinion" chiar pe la 2-4khz se produc (la boxe su separare intre inalte si medii ; adica la majoritatea).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2011 1:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

csordas zsolt a scris:

Peste frecventa de 400hz prefer mentinerea neliniaritatii in marja de 2dB cu punctul minim in jurul frecventei de 4khz adica un-2db fata de 1khz si 6khz. ,


BBC dip.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2011 2:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

csordas zsolt a scris:
Incintele lineare suna prost chiar foarte prost.

Depinde si ce porcarii asculti pe o incinta liniara; daca sunt inregistrari de calitate nu suna prost deloc. Adica Dynaudio Evidence Master sau YG Anat suna prost ca-s liniare? Rolling Eyes

csordas zsolt a scris:
Nici macar incintele studio nearfild nu sunt lineare.

Asta de unde ai mai scos-o?

K&H O300


csordas zsolt a scris:
Urechea umana nu numai ca nu este lineara dar neliniaritatea difera de la persoana la persoana si difera sensibil si de nivelul sonor ,si inca nu am vorbit despre preferinte individuale.
http://www.phys.unsw.edu.au/jw/hearing.html


Ce relevanta are neliniaritatea urechii in ce priveste sensibilitatea ei la diferite frecvente cu neutralitatea boxei fata de materialul redat? Daca am un CD cu tonuri de 50Hz, 3kHz si 10kHz la -10dBFS apoi as vrea ca boxa sa mi le redea la aceeasi amplitudine, daca se poate, ca nu-i treaba ei sa se gandeasca la neliniaritatea urechii mele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
csordas zsolt



Conectat la: 05 Noi 2006
Mesaje: 356
Locatie: satu mare

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2011 2:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

FM Acoustics esti offensiv cu toata lumea dar asta prea putin ma intereseaza,este problema ta ,lucru ce caracterizeaza pe omul prost si slab.
Nu stiu cate din incintele enumerate de tine le-ai si auzit .
Eu in special ascult exclusiv jazz si inregistrari interesante toate audiophile,pe un sistem proiectat si realizat de la A la Z de mine si de care sint si mindru pentru ca are capacitatea de a inalta la calitatea audiophila.
Cei de la YG Anat au probleme similare cu ale tale ,ei se lauda ca nu fac "voicing" la incintele lor ,matematica pura si nu conteaza ca suna technic si obositor asta ziceau cei care le testau si puteu sa zica parerea lor necenzurata.
http://www.higherfi.com/comparator/y.htm
http://www.soundstagenetwork.com/index.php?option=com_content&view=article&id=16&Itemid=18

Reproducerea sunetului este o arta masuratoriile te pot ajuta dar sentimentul cu ce vrei sa masori?Aici intervine urechea educata si multa transpiratie in cazul incintelor mele aproximativ 15filtre toate se masurau bine dar fiecare suna in mod diferit .
Inainte ca tu sa ceri asta pun eu datele masurate ,cer scuze de Marco Polo ca fac asta in topicul deschis de el.



ALEXAFINALMES.rar
 Description:

Download
 Filename:  ALEXAFINALMES.rar
 Filesize:  205.97 KB
 Downloaded:  83 Time(s)


_________________
Multumesc sansa de a da cu parerea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2011 3:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ofensiv cu toata lumea? Care toata lumea?

De ascultat, am ascultat Evidence Temptation, fratele mai mic al Masterlului si dupa gustul meu suna foarte bine.

De asemenea nu-ti contest dreptul de a-ti face incinte cu ce raspuns doresti, ca tie trebuie sa-ti placa, dar la fel nu mi se pare corect sa se plece de la premisa ca daca o boxa e liniara automat nu suna bine.

Eu nu m-am laudat cu nimic, nu stiu la ce te referi. Daca tot mentionezi pareri fata de YG Anat, uite si altele:

http://forum.audiogon.com/cgi-bin/fr.pl?cspkr&1255619488&read&keyw&zzyg+anat

Nu inteleg de ce-mi reprosezi ca as fi numai pt masuratori. N-am sustinut niciodata ca boxele ar trebui proiectate fara a fi si ascultate in paralel.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
csordas zsolt



Conectat la: 05 Noi 2006
Mesaje: 356
Locatie: satu mare

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2011 3:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

FM Acoustics.
Incearca te-rog sa intelegi odata daca urechea ta nu este lineara,si nu este in mod sigur nu poti auzi diferite frecvente care au aceleasi amplitudine la aceleasi nivel sonor.
http://www.phys.unsw.edu.au/jw/hearing.html
asculta pe cel mai linear sistem posibil si fa-ti tu singur reglajele pentru a obtine sau mai bine zis a aude toate frecventele la aceleasi intensitate sonora,iar daca esti sigur ca ai setat patratelele in mod corect deci auzi toate frecventele cu eceleasi intensitate vezi curba obtinuta,dupa care modifica volumul cu cel putin 3 decibeli si vezi daca mai este valabil.
Incinta trebuie sa se apropie pentru a compensa neliniaritatea urechi.
O incinta lineara va suna in totdeauna fara bass medii care tipa si inalte stridente da multa rezolutie dar care deja strica bucuria de a asculta muzica,efectul imediat este ca cineva va spune da mai incet dupa 2minute iarasi dupa care opresti tu singur.
Putem revenii la discutie doar dupa ce ai facut experimentul pentru ca nu asculti sau pur si simplu nu vrei sa intelegi ce zic altii.

_________________
Multumesc sansa de a da cu parerea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2011 4:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Inteleg foarte bine ca daca boxa va reda toate frecventele la aceeasi amplitudine, urechea va percepe mai accentuat anumite frecvente, iar altele mai atenuat. Dar e treaba inginerului de sunet sa stabileasca amplitudinea instrumentelor pe portiuni de frecvente, informatie care ulterior se regaseste pe disc. Daca incinta e liniara atunci e va reda diferitele frecvente la amplitudinea care se afla pe disc, pastrand relatia aleasa de inginer.

Daca nu-i liniara, nu-ti va reda la amplitudinea corecta ce e pe disc.

Am mai spus: daca ai un CD cu tonuri de 50Hz, 3kHz si 10kHz la -10dBFS (deci toate la aceeasi amplitudine pe disc), nu ti se pare normal ca boxa sa ti le ofere de asemenea pe toate la aceeasi amplitudine? Sau trebuie 50Hz si 10kHz mai umflat pt ca urechea e mai insensibila la frecventele astea, iar 3kHz atenuat? Dar atunci nu reda informatia de pe disc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2011 8:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aici e ciocnirea filozofiilor de proiectare de boxe.
Amandoua abordarile sunt corecte in felul lor.
Daca inginerul de sunet compenseaza nelinearitatea auzului in studio e Ok pemtru cei cu boxe liniare.
Daca nu o face atunci e bine pentru cei care au boxele ajustate.
Concluzia?
Cum iti e norocul!
Sau iti iei un super procesor audio? La asta nu stiu ce sa zic, dar probabil e cea mai buna solutie. Compensezi si camera si inregistrarile si boxele, deci teoretic ar trebui sa fie bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2011 10:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu e vorba neaparat de compensarea neliniaritatii urechii. Cand asculti live instrumente neamplificate nu se gandeste nimeni ca urechea e mai sensibila la unele frecvente/mai insensibila la altele si ca ar trebui egalizate instrumentele astfel incat sa fie perceput tot la aceeasi amplitudine.

Daca un CD e comprimat la greu, cu dinamica ioc, atunci nu exista aproape deloc variatii in amplitudine, totul e cam la acelasi nivel. Normal ca pe o boxa liniara va suna ca porcu. Dar daca se pastreaza o dinamica cat mai mare, o boxa liniara iti va reda mai fidel variatiile in amplitudine fata de una neliniara.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2011 11:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

FM Acoustics a scris:
Inteleg foarte bine ca daca boxa va reda toate frecventele la aceeasi amplitudine, urechea va percepe mai accentuat anumite frecvente, iar altele mai atenuat. Dar e treaba inginerului de sunet sa stabileasca amplitudinea instrumentelor pe portiuni de frecvente, informatie care ulterior se regaseste pe disc. Daca incinta e liniara atunci e va reda diferitele frecvente la amplitudinea care se afla pe disc, pastrand relatia aleasa de inginer.
Pana ca informatia numita muzica sa ajunga pe un suport media (cd de ex.) exista 3 mari etape de inregistrare - inregistrarea propriu-zisa (captare raw), mixarea si masterarea - si in fiecare etapa sunetul este alterat dupa bunul plac al inginerilor si in ultima vreme dupa prostul gust al artistilor. Nu e de mirare ca inregistrarile de calitate sunt din ce in ce mai rare chiar pt. muzica buna. Din acest punct de vedere, in opinia mea este irelevant cum ajusteaza inginerii sunetul in diversele etape ale transpunerii sunetului live pe cd, pt. ca indiferent de cat de bine o fac chiar boxele de pe care asculta ei ce inregistreaza sunt PROFUND NELINIARE (vezi faimoasele Yamaha NS10). Spre deosebire de incintele de studio unde cei care le folosesc NU asculta de placere si raspunsul acestor incinte este chiar exagerat pe anumite intervale de frecv. (in special medii) pt. a semnaliza inginerului ce si cum sa dreaga, incintele domestice trebuie sa fie cat mai neutre pt. a putea reda cat mai fidel muzica asa cum a vrut sa fie artistul si/sau inginerul lui de sunet. In acest sens, ORICE boxa care masoara liniar in conditii anecoice va reproduce nerealist sunetul in conditii domestice, fara bass si cu prea multe inalte datorita binecunoscutului fenomen al difractiei si baffle-step. De aceea in multe grafice de raspuns anecoice, bass-ul este supraexpus cu pana la 6dB, iar pe intervalul 100-10000Hz exista o cadere lina de cel putin 2dB. O incinta acustica in mediu domestic, NU trebuie nici sa taie sunet "din context", dar nici sa adauge informatie in plus si dpdv al unei auditii de calitate mai bine o incinta care scoate ceva din sunet decat una care baga ceva in plus! Intotdeauna cea care introduce sunet "artificial" va fi mult mai neplacuta decat cea care scoate ceva Wink Si asta datorita curbei de perceptie a sunetului de catre ureche si a procesarii informatiei de catre creier. Daca o incinta nu este bine atenuata anecoic in zona 2000-6000Hz, in mediul domestic de auditie, urechea umana va percepe un sunet "adaugat" in aceasta zona care poate urca pana la 6dB! In aceste conditii nu ajuta cu nimic faptul ca incinta masoara liniar in mediu anecoic pt. ca in mediul unei camere de auditie va suna strident Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2011 11:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

FM Acoustics a scris:
Nu e vorba neaparat de compensarea neliniaritatii urechii. Cand asculti live instrumente neamplificate nu se gandeste nimeni ca urechea e mai sensibila la unele frecvente/mai insensibila la altele si ca ar trebui egalizate instrumentele astfel incat sa fie perceput tot la aceeasi amplitudine.
De fapt exact despre compensarea neliniaritatii urechii este vorba (ma rog, cat se pricepe fiecare designer)! Cand asculti live instrumente neamplificate, s-au gandit mult inainte de eveniment cei care au inventat instrumentele!!! Poti fi sigur ca daca saxofonul (de ex.) ar fi zgariat pe creier auditoriul, nu ar mai fi fost cunoscut ca si instrument Wink Instrumentele si mai ales cele neamplificate sunt acordate din constructie sa nu "streseze" urechea. Chiar si la cele amplificate (si inca cu mii de wati) se face tot posibilul pt. a avea un spl cat mai uniform in sala (nu intotdeauna se reuseste). Nu in ultimul rand atunci cand asculti muzica live (intr-un spatiu adecvat de concert) sunetul nu este viciat de fenomenul de cross-talk asa cum este el intr-o camera de auditie stereo!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 4 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community