FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Sfat achizitie plasma. LG 60PK550 sau Panasonic 50V20

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Sh_oK



Conectat la: 03 Sep 2009
Mesaje: 6

MesajTrimis: Vin Dec 24, 2010 2:28 pm    Titlul subiectului: Sfat achizitie plasma. LG 60PK550 sau Panasonic 50V20 Raspunde cu citat (quote)

De vreo 2 luni am inceput sa caut un TV cu diagonala mare (min 50'').
Initial vroiam un LED dar dupa ce am sapat pe net mi-am schimbat parerea si m-am decis ca vreau o plasma.

Am ramas fixat pe doua modele: LG 60PK550 sau Panasonic 50V20.

Deja mi-am facut peri albi la cate forumuri si review-uri am citit.
Panasonicul pare ca are o calitate mai buna a imaginii, un nivel de negru mai bun, dar multi se plang ca are probleme mari cu cadrele rapide (fast panning) la redarea blu ray-urilor, si nivelul de negru creste mult in timp.
LG-ul pe de alta parte e mai mare (asta fiind un mare plus pentru mine), problme cu miscarea nu pare sa aiba, dar ca si calitate a imaginii sta mai prost ca Panasonicul. De asemenea marca LG nu prea imi inspira incredere...

Cel mai mult ma intereseaza calitatea imaginii: culorile sa fie reale, negrul sa fie negru, fara distorsiuni, artefacte, sacadari sau mai stiu eu ce.
Nu ma intereseaza 3D-ul, nici nu ma voi juca pe el.
Il voi folosii 90% pentru vizionat filme FullHD. Nu prea ma intereseaza nici reflexiile, camera fiind una intunecata.
Bugetul meu este de 7000RON

Din pacate nu am posibilitatea sa vad ambele modele unul langa celalalt, ca sa fac o comparatie cat de cat obiectiva. N-am gasit niciun magazin din TM care sa le aiba pe ambele in showroom (LG-ul nu l-am vazut nicaieri expus).

Ce parere aveti? LG sau Panasonic? Ati vazut careva aceste doua modele expuse side by side (din gresala bineinteles Smile)?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Dec 24, 2010 2:28 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Justitiarul



Conectat la: 05 Iun 2010
Mesaje: 17
Locatie: Galati

MesajTrimis: Vin Dec 24, 2010 4:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa cum vad bugetul nu e o problema asa ca exceptand diagonala nu vad alt motiv sa iei un televizor de la LG in loc de unul de la Panasonic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dani4utd



Conectat la: 03 Dec 2010
Mesaje: 93

MesajTrimis: Vin Dec 24, 2010 4:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Justitiarul a scris:
Dupa cum vad bugetul nu e o problema asa ca exceptand diagonala nu vad alt motiv sa iei un televizor de la LG in loc de unul de la Panasonic.

De cand LG-urile fac plasme mai bune decat cele de la Panasonic?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sh_oK



Conectat la: 03 Sep 2009
Mesaje: 6

MesajTrimis: Vin Dec 24, 2010 5:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cititi review-ul de aici: http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?p=18358288

Si aici in josul paginii: http://hdtvbychadb.com/reviews.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sh_oK



Conectat la: 03 Sep 2009
Mesaje: 6

MesajTrimis: Vin Dec 24, 2010 5:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

"There was a Panasonic 50G25 I had just calibrated sitting right next to the PK550. I just couldn’t let the opportunity for a comparison slip by.

The thing that jumped out at me first is that the PK550 picks up much more glare than the G25. The G25 is probably the best plasma I have ever seen in that regard. With both sets turned off, the PK550’s screen might have been a tiny bit darker with the lights on; but the reflections were much more distracting. The slim PK550 seems to run hotter than the thicker G25, which seems to produce surprisingly little heat. With both sets on but with a black 0% input, the G25 subjectively has slightly darker blacks, and it’s blacks were more neutral in color than the PK550’s slightly greenish glow. The PK550 seemed to be more susceptible to image retention than the G25.

The PK550 has much smoother pans; the G25’s 48Hz mode has too much flicker in my opinion, so I never use it. That gave the PK550 the advantage in handling 1080P/24 Blu Ray motion. The PK550 had bolder colors than the G25, and had a harder edged look with more pop. The G25 looked less contrasty and a bit on the washed out side of neutral in comparison. The G25 had more visible shadow detail, but it was a bit too visible to be truly accurate. The G25 had a slightly greener tinge and paler look to fleshtones. If you are the type of videophile who routinely turns down the color saturation to make various sources more palatable, then the G25’s presentation would appeal more to you. On the other hand, lovers of rich and vibrant color tones would be more attracted to the PK550’s picture.

Because of the G25’s highly visible shadow detail, slightly higher light output capability, and superb resistance to reflections, I feel it would be an excellent choice for a brighter room. However, the PK550 has a more exciting and accurate image and would be a superb choice for a more light controlled environment."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
steliani



Conectat la: 16 Sep 2008
Mesaje: 182
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Sam Dec 25, 2010 7:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Trebuie sa decizi ceea ce iti doresti mai mult: un televizor bun din multe pdv (Pana) sau o diagonala mare. LG se justifica daca ai peste 4 m din puntul din care vizionezi. Altfel Pana este peste la toate capitolele. Nu uita ca un tv nu inseamna numai imagine; este vb si de fiabilitate, sunet, usurinta in utlizate, retea service.
De altfel sa asezi unul langa altul un tv cu diag de 60 si unul de 52 pt o comparatie directa este destul de neobisnuit, ele fiind din clase diferite.

_________________
steliani
and I still haven't found what I'm looking for
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Justitiarul



Conectat la: 05 Iun 2010
Mesaje: 17
Locatie: Galati

MesajTrimis: Lun Dec 27, 2010 11:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dani4utd a scris:
Justitiarul a scris:
Dupa cum vad bugetul nu e o problema asa ca exceptand diagonala nu vad alt motiv sa iei un televizor de la LG in loc de unul de la Panasonic.

De cand LG-urile fac plasme mai bune decat cele de la Panasonic?

Cine a spus asta? Ai citit cu atentie ce am scris("nu vad motiv sa ia LG in loc de Panasonic")?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Valdi



Conectat la: 22 Ian 2008
Mesaje: 156
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 27, 2010 12:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iti dau eu un motiv sa iei Panasonic, eu am LG 50PK550 si cred ca panelul e identic cu 60PK550. Se vede ok, e frumos, slim dar bazaie. Are un bazait enervant care apare mai ales la culori deschise, alb, luminozitate mare. Am mai avut o plasma de la ei, si m-am dus in garantie , mi-au zis ca asa e el, dac anu-mi convine imi dau negatie, am luat negatie mi-a luat banii de la vanzator si am cumparat LG 50PK550 care face la fel. Sa ma spal cu ele pe cap de plasme LG, am un panasonic in camera cealalta ceva de 107 cm un full hd de patru ani merge impecabil. Nu as mai face greseala sa-mi mai iau LG , ori Samsung pe LCD ori Panasonic pe plasma.
_________________
Si iar s-a facut vineri ! !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Vin Dec 31, 2010 8:54 pm    Titlul subiectului: hgh Raspunde cu citat (quote)

Justitiarul a scris:
dani4utd a scris:
Justitiarul a scris:
Dupa cum vad bugetul nu e o problema asa ca exceptand diagonala nu vad alt motiv sa iei un televizor de la LG in loc de unul de la Panasonic.

De cand LG-urile fac plasme mai bune decat cele de la Panasonic?

Cine a spus asta? Ai citit cu atentie ce am scris("nu vad motiv sa ia LG in loc de Panasonic")?


Pai faptul ca Panasonic ofera la unele produse mai scumpe 5ani garantie (plasma neo pdp) iar LG sau altii la nici un produs al lor la acelasi pret ar fi un argument suficient pt cei care mai au si ceva sub caciula. Nu mai zic ca la plasme ca tehnologie de varf au cam luat distanta de pluton. (atat ca si consum ,cat si ca performante pe 600hz la neo pdp). Adica ar trebui sa fii un mare papagal sa te bucuri de 10inh in plus la o calitate mult mai proasta si o garantie sub jumatate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 03, 2011 3:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Oarecum am fost intr-o situatie similra. Am avut un buget de 5000 lei pt plasma si am avut de ales intre Panasonic 50S20 si Panasonic 46G20. Desi am ales diagonala mai mare in detrimentul calitatii, cel putin teoretic, G20 este un tv mai bun, deja tanjesc dupa un tv mai mare.
In functie de cat de "grabit" esti poti astepta da vezi ce se anunta la CES 2011 si in functie de ce anunta LG sau Panasonic sa iei o decizie.

_________________
http://c.mymovies.name/dode
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Sh_oK



Conectat la: 03 Sep 2009
Mesaje: 6

MesajTrimis: Lun Ian 03, 2011 6:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dode a scris:
Oarecum am fost intr-o situatie similra. Am avut un buget de 5000 lei pt plasma si am avut de ales intre Panasonic 50S20 si Panasonic 46G20. Desi am ales diagonala mai mare in detrimentul calitatii, cel putin teoretic, G20 este un tv mai bun, deja tanjesc dupa un tv mai mare.
In functie de cat de "grabit" esti poti astepta da vezi ce se anunta la CES 2011 si in functie de ce anunta LG sau Panasonic sa iei o decizie.


Pai modelele middle-high end apar abia prin vara-toamna 2011, acuma in primavara se vor lansa medele entry-level. Nu am rabdare sa mai astept atata.
Oricum de abia la salarul din februarie voi putea sa-l iau. Mi-au trecut sarbatorile destul de greu prin portofel Smile

Pana la urma cred ca imi iau LG-ul de 60''. Nu vreau ca pe viitor sa regret ca nu am ales diagonala mai mare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 06, 2011 2:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Diagonala este cea care dicteaza experienta cinematica.
Pt acei 10 inci eu as renunta si la rezolutia full hd!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Sam Ian 15, 2011 7:56 pm    Titlul subiectului: cv Raspunde cu citat (quote)

I got stuck on these two models: LG 60PK550 or Panasonic 50V20.

.......................

The LG model you quote is quite a lowly model in the range, whereas the Panasonic V20 is their top of the range set. Comparing the two on picture quality, side by side, the difference will be like chalk and cheese.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sh_oK



Conectat la: 03 Sep 2009
Mesaje: 6

MesajTrimis: Dum Ian 16, 2011 1:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu mi-am luat LG-ul. Sunt multumit de alegerea facuta!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community