FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
sharp led tv
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 06, 2011 2:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@tito

cumva are receiverul de cablu legat prin scart la TV? exact ce spui tu cu albul am patit si eu cand mi-am luat plasma, la setarile din magazin... problema a disparut insa cand am pus un cablu scart mai de doamne ajuta

nu cred ca plasma "arde" albul, poate amicul tau are vre-un super contrast setat sau ceva de genul asta, insa in acest caz si LCD-ul ar arde la fel

Acum 3 ani, cand mi-am cumparat plasma (Pio 428) am aliniat 4 televizoare in MediaGalaxy si le-am legat pe rand la un dvd player, prin scart, ca sa ma asigur ca primesc imagine SD si nu vre-un upscale facut de player. Pio a fost no 1 de departe, pe locul 2 a fost o plasma Panasonic (costa cam 30% din pretul Pio), 3 Sony foarte aproape de Panasonic (cam 75% din pretul Pio) si pe 4 a fost Sharp Aquos, la distanta de 2 si 3 (cam 60% din pretul Pio)

Am mai vazut recent noile plasme si LED TV-uri si cred ca zona de LCD s-a apropiat destul de mult de plasma la calitatea imaginii; oricum, si azi, eu tot plasma mi-as lua

_________________
Stereo: Squeezebox Touch, CA DacMagic, HK-990, Kef iQ7
Multicanal: Oppo BDP-83, NAD T765-HD, HK-990, Kef iQ7 + iQ3 + iQ6c + PSW2500
Cabluri: Digital - Chord Signature SPDIF; Analog - Chord Chorus XLR, Chord Chorus MK1; Boxe - Chord Epic Super Twin, QED Silver Anniversary XT
Control: Squeezebox Controller, Logitech Harmony One
Muzica: http://www.last.fm/user/ttsto/library
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Apr 06, 2011 2:17 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
tito



Conectat la: 19 Feb 2005
Mesaje: 233
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 06, 2011 3:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ttsto a scris:
@tito

cumva are receiverul de cablu legat prin scart la TV? exact ce spui tu cu albul am patit si eu cand mi-am luat plasma, la setarile din magazin... problema a disparut insa cand am pus un cablu scart mai de doamne ajuta

nu cred ca plasma "arde" albul, poate amicul tau are vre-un super contrast setat sau ceva de genul asta, insa in acest caz si LCD-ul ar arde la fel

Acum 3 ani, cand mi-am cumparat plasma (Pio 428) am aliniat 4 televizoare in MediaGalaxy si le-am legat pe rand la un dvd player, prin scart, ca sa ma asigur ca primesc imagine SD si nu vre-un upscale facut de player. Pio a fost no 1 de departe, pe locul 2 a fost o plasma Panasonic (costa cam 30% din pretul Pio), 3 Sony foarte aproape de Panasonic (cam 75% din pretul Pio) si pe 4 a fost Sharp Aquos, la distanta de 2 si 3 (cam 60% din pretul Pio)

Am mai vazut recent noile plasme si LED TV-uri si cred ca zona de LCD s-a apropiat destul de mult de plasma la calitatea imaginii; oricum, si azi, eu tot plasma mi-as lua


Conexiunea e prin HDMI.
Exact despre asta vorbeam. Imaginea in formatul SD ,e mai ok pe o plasma, pentru ca aceasta "indulceste" imaginile care nu au o rezolutie foarte ridicata.
Dar epoca SD a apus, iar in format full HD se vede mult mai bine pe un Lcd. Tocmai de aceea eu am ales un Lcd si...prefer sa ametesc (vorba lui obuzel) cand ma uit la un film, decat sa adorm privind o imagine terna.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 06, 2011 3:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Siu eu credeam ca era SD a apus, si mi-am luat si cablu HD, si am cumparat si o gramada de blurayuri...si stii ce? pe posturile HD ma uit cam o data pe saptamana, blurayurile le-am vazut cand le-am cumparat si atat, si in rest bag SD Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mie Apr 06, 2011 4:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu nu mai bag SD de o vreme.
Am NatGeo HD si NatGeo Wild HD - pentru documentare
Am U HD pentru muzica, aici ca nota Mezzo se vede superb, chiar daca e SD.
Am DIGI Sport HD pentru Formula 1.
Am PRO-TV si ACASA-TV in HD pentru orice caz, dar nu cred ca am dat pe ele de cateva luni.
Am WD-TV pentru filme si vizionez doar HD.

Sa fie sanatosi cu SD-ul lor.

Si tito fericit cu LCD-ul care se vede mai bine pe HD decat plasma, Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tito



Conectat la: 19 Feb 2005
Mesaje: 233
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 06, 2011 6:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ttsto a scris:
Siu eu credeam ca era SD a apus, si mi-am luat si cablu HD, si am cumparat si o gramada de blurayuri...si stii ce? pe posturile HD ma uit cam o data pe saptamana, blurayurile le-am vazut cand le-am cumparat si atat, si in rest bag SD :)


Iti recomand un CRT, pe un televizor cu tub catodic se vor vedea cel mai bine imaginile SD.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 06, 2011 6:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cool
Am inteles, esti jmeker
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tito



Conectat la: 19 Feb 2005
Mesaje: 233
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 06, 2011 6:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ttsto a scris:
8)
Am inteles, esti jmeker


Nu. In acest caz...doar cinefil.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mihailescu Adrian



Conectat la: 19 Ian 2006
Mesaje: 24
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 07, 2011 2:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult pentru comentarii si sfaturi. Nu ma asteptam sa generez o discutie atat de ampla - dar utila.
Inca nu sunt hotarat ce achizitie sa fac. Cel mai potrivit ar fi sa testez cat mai multe aparate si sa-mi formez o concluzie dupa gusturile mele.
Va urmaresc cu interes in continuare.
Numai bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Joi Apr 07, 2011 3:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La sub 5000 RON si daca in majoritate urmaresti posturi TV de departe dupa parerea mea o plasma de macar 42 de inchi.

Uite aici doua variante:

http://www.emag.ro/televizoare/televizor-cu-plasma-panasonic-106cm-fullhd-tx-p42g20--pTX-P42G20


Sau asta care e 3D.
http://www.emag.ro/televizoare/televizor-cu-plasma-3d-panasonic-106cm-fullhd-tx-p42gt20e--pTX-P42GT20E
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tito



Conectat la: 19 Feb 2005
Mesaje: 233
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 07, 2011 3:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mihailescu Adrian a scris:
Multumesc mult pentru comentarii si sfaturi. Nu ma asteptam sa generez o discutie atat de ampla - dar utila.
Inca nu sunt hotarat ce achizitie sa fac. Cel mai potrivit ar fi sa testez cat mai multe aparate si sa-mi formez o concluzie dupa gusturile mele.
Va urmaresc cu interes in continuare.
Numai bine.

Tine cont de faptul ca lucrurile evolueaza, in curand majoritatea programelor vor fi HD ,iar SD-ul va deveni istorie.Asa ca recomandarea cu urmaritul programelor tv, nu mai e un criteriu care sa incline clar in favoarea plasmelor.
Cand testezi, nu o face cu un format SD, testeaza cu un blu ray...e imposibil sa nu sesizezi diferenta.
Pentru a profita din plin de imaginile HD ,sunt de acord cu obuzel...peste 42 de inchi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Sam Apr 09, 2011 12:22 pm    Titlul subiectului: Re: hh Raspunde cu citat (quote)

MarianS a scris:
vizitator a scris:


Esti dezinformat in ceea ce priveste acest aspect (nu ca ar fi singurul). In conditii corecte s-a demonstra ca o plasma de 42' cu consum MAXIM de 300w a consumat in 24h mai putin decat un lcd de 42' care are consum CONSTANT de 120w. Shocked


Poti sa demonstrezi ca o plasma de 42' consuma mai putin decat un LCD LED de aceeasi diagonala ?
Crezi ca un factor de raspuns mai mic de 0.2 s este sesizabil ?



PS
Merci pentru aprecieri !



Au demonstrat cei de la Panasonic acet lucru.
Factorul de raspuns 0.2ms nu e suficient dar din pacate e o limitare pt lcd
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Sam Apr 09, 2011 12:30 pm    Titlul subiectului: Re: hh Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
vizitator a scris:
In conditii corecte s-a demonstra ca o plasma de 42' cu consum MAXIM de 300w a consumat in 24h mai putin decat un lcd de 42' care are consum CONSTANT de 120w. Shocked


Bullshit! Arată-mi și mie testul ăla.

vizitator a scris:
viitorul ,pentru ca acesta apartine plasmei , fiind cea care reuseste sa reproduca imagini dinamice in domeniu digital ( lcd nu are cum datorita principiului sau de baza). E vorba de factorul de raspuns care la lcd va ramane 0.2 in timp ce la plasma a ajuns la 0.001 ; BINGO


Ahahaha! Probabil habar nu ai că deja se vorbește chiar de interzicerea producerii lor și scoaterea totală de pe piață din cauza consumului de energie.

vizitator a scris:
mingea nu mai e o cometa la un meci de fotbal.


Acum, nu știu dacă vorbești despre LCD-ul no name produs în 2005 primăvara al vecinului tău (că din câte știu tu încă mai ai o vechitură de crt), dar eu zic să te pui la curent cu ultimele producții în materie de LCD /LED. Nu ți-ar strica.


Din pacate ca de obicei vorbesti sa te afli in treaba.
Cat e factorul de raspuns la noile lcd? Abia la noile plasme cu 0.01ms se pare ca se egaleaza tubul ca si perceptie vizuala (pragul unde ochil nu mai percepe )
Cum e redat albul si negru la noile lcd(aceste culori intra in compozitia tuturor culorilor)? Abia la noile plasme se pare ca se egaleaza tubul si la acest capitol.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Sam Apr 09, 2011 12:34 pm    Titlul subiectului: fjjj Raspunde cu citat (quote)

obuzel a scris:
Plasma consuma mai mult decat un LCD LED. Nu cu atat de mult si nu la nivelul la care sa ne doara la buzunar. Adica 10-25 % mai mult, depinzand de model si de

Asta cu scosul de pe piata a plasmelor e o propaganda stupida, probabil a lui Sony (my educated guess), numarul de plasme vandute creste de la an la an si va creste din ce in ce mai mult. Motivul principal fiind faptul ca pentru 3D plasma e mult mai potrivita dpdvd tehnologic decat LCD-ul. La LCd "lagul" nativ al cristalelor e de 20 de ms (adica sucks), toate acele rate de 120/240/400 Hz sunt cele a procesorului video, adica marketing, marketing, marketing. E ca si cum prezinti un sistem audio ca avand 100 de wati pentru ca atat pot boxele sa duca, si ampliful tau e de 10 wati (si stim ca asta e o situatie frecvent intalnita).

Pentru MarianS, diferenta de timp de raspuns se vede, dar depinde de material.

Eventual colegul Tiberiu Bako care vad ca are din ambele in ograda ne poate spune si parerea lui.



Vezi dl Rycer ca nu "e" toti incuiatica maria ta?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Sam Apr 09, 2011 12:41 pm    Titlul subiectului: xcs Raspunde cu citat (quote)

tito a scris:
Mihailescu Adrian a scris:
Multumesc mult pentru comentarii si sfaturi. Nu ma asteptam sa generez o discutie atat de ampla - dar utila.
Inca nu sunt hotarat ce achizitie sa fac. Cel mai potrivit ar fi sa testez cat mai multe aparate si sa-mi formez o concluzie dupa gusturile mele.
Va urmaresc cu interes in continuare.
Numai bine.

Tine cont de faptul ca lucrurile evolueaza, in curand majoritatea programelor vor fi HD ,iar SD-ul va deveni istorie.Asa ca recomandarea cu urmaritul programelor tv, nu mai e un criteriu care sa incline clar in favoarea plasmelor.
Cand testezi, nu o face cu un format SD, testeaza cu un blu ray...e imposibil sa nu sesizezi diferenta.
Pentru a profita din plin de imaginile HD ,sunt de acord cu obuzel...peste 42 de inchi.


Recomandarea cu plasmele vine in primul rand de la avantajul acestora de a reproduce imagini dinamice, si LIMITAREA tehnologica a LCD-ului la acest capitol. (limitare pe care se chinuie din rasputeri sa o acopere cu marketing la care unii ca alex sau rycer au pus botul)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Sam Apr 09, 2011 1:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vizitator, trec peste faptul că nu pari să fi în stare să scrii "Rycher" și te rog frumos să termini gargara pe care ți-am tolerat-o de prea multe ori.
Eu m-am legat de niște lucruri scrise de tine care dovedesc că ești total depășit de acest domeniu.

Să le luăm pe rând:
1 Ai spus că plasma este viitorul. Te-am atenționat că plasma nu este deloc viitorul și se vorbește de ceva timp de moartea ei, încă din 2008 când Pioneer a întrerupt producția (vezi http://www.audioholics.com/news/industry-news/plasma-tv-is-dead) și apoi din 2009 de când Uniunea Europeană a început să pună în discuție interzicerea plasmei (vezi http://www.belfasttelegraph.co.uk/news/environment/eu-to-ban-plasma-televisions-in-battle-against-climate-change-14136817.html), din cauza consumului imens și daunelor aduse mediului. Deci nu e marketing Sony cum cred unii.
Pe scurt: plasma e dead.

2 Ai spus că pe LCD mingea apare ca o cometă. Ți-am atras atenția că asta era o problemă probabil la LCD-urile de prin 2004 toamna, acum nu mai există, după cum vei remarca singur dacă îți vei mișca fizicul să vezi și tu cum arată un LCD model nou.

3 Ai vorbit despre un așa-zis test în care o plasmă cu consum "maxim" de 300 w consumă mai puțin ca un LCD cu consum mai mic.
Te aștept în continuare cu acest test, ca să dovești că nu doar ai tras o minciună.

Și te rog, informează-te înainte, ca să nu mai dai cu bâta în baltă.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
Pagina 3 din 7

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community