FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
sharp led tv
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Mihailescu Adrian



Conectat la: 19 Ian 2006
Mesaje: 24
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Dec 26, 2010 4:50 pm    Titlul subiectului: sharp led tv Raspunde cu citat (quote)

Craciun Fericit tuturor !

Ce diferenta este intre Sharp LC-40LE810EV si LC-40LE810E ?
Sunt doua tipuri diferite sau este acelasi tip ?
Incerc sa gasesc un tv si nu stiu la ce sa ma orientez ( lcd,led sau plasma).
Camera este de 18mp, vizionam predominant posturi tv sau copii filme, iar bugetul este de maxim 5000 lei.

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Dec 26, 2010 4:50 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
chris



Conectat la: 02 Aug 2004
Mesaje: 186
Locatie: Caransebes

MesajTrimis: Lun Ian 03, 2011 3:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poate cel mai bun tv: plasma Panasonic TX-P42V20 NeoPDP pe la 52-53.
_________________
statie : HK-680
boxe : Monitor Audio - B2 (OFC/TDC-2mm)
cd Denon DCD-1015; WD TV Live
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Vin Feb 18, 2011 6:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E , cu ceva timp in urma era mai usor pentru ca nu erau inca LED
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
dani4utd



Conectat la: 03 Dec 2010
Mesaje: 93

MesajTrimis: Vin Feb 18, 2011 8:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hspinache a scris:
E , cu ceva timp in urma era mai usor pentru ca nu erau inca LED
Asta nu inseamna ca TV-urile LCD iluminate cu LED(ca de fapt tot LCD sunt) sunt si cele mai bune. Marea majoritate dintre televizoarele cu led, sunt edge LED, adica ecranul este iluminat cu led-uri doar de pe margine, cele full LED sunt mai rare. Sa nu uitam ca pentru vizionarea de filme si emisiuni TV, cele mai recomandate sunt plasmele, nu degeaba sunt pe primele locuri in topurile de specialitate. Dupa indelungi cautari si teste, am optat pentru o plasma.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Mar Mar 15, 2011 9:53 pm    Titlul subiectului: sdsd Raspunde cu citat (quote)

hspinache a scris:
E , cu ceva timp in urma era mai usor pentru ca nu erau inca LED


Din pacate tehnologia lcd (neon sau led) are limitele ei ,ce se pare nu pot fi fepasite. Cata reclama au batut pe acele 8-4-2ms in timp ce pe plasma s-a ajuns la 0.001ms, si abia la acest prag s-a atins performanta tubului cinescop referitoare la imaginile in miscare.
Da, cum unii asculta muzica mp3 de ce nu ar vedea imagini dinamice manjite la tv lcd. (ei oricum cred ca lcd e superior tubului cinescop sau ca mp3 e la fel de bun ca un cd audio) Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 15, 2011 10:48 pm    Titlul subiectului: Re: sdsd Raspunde cu citat (quote)

vizitator a scris:
Da, cum unii asculta muzica mp3 de ce nu ar vedea imagini dinamice manjite la tv lcd. (ei oricum cred ca lcd e superior tubului cinescop sau ca mp3 e la fel de bun ca un cd audio) Laughing


Daca ai renunta la ironiile, tale, (gratuite), ce interesant ar fi !

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Mar Mar 15, 2011 11:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Unii producatori , s-au laudat co 60000 ore pe lampa de neon ; nu stiu cit ar fi de adevarat ; la valoarea asta , ar insemna 15 ani de functionare , cu reducere de luminozitate de 20% ; ma intreb ce lampa ar fi ca sa nu se consume in 15 ani ??? . atunci de ce au mai schimbat lampa cu led ? singura explicatie ar fi ca la led ar trebui sa functioneze 200000 h !
majoritatea defectelor de care am auzit pina acum sint insa la panelul cu cristale ; nu cred ca daca mergem cu lampa la un reglaj de 60-70% se va strica inaintea panelului cu cristale .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Vin Mar 18, 2011 4:03 pm    Titlul subiectului: gffgxf Raspunde cu citat (quote)

hspinache a scris:

majoritatea defectelor de care am auzit pina acum sint insa la panelul cu cristale ; nu cred ca daca mergem cu lampa la un reglaj de 60-70% se va strica inaintea panelului cu cristale .


Majoritatea defectelor e la partea de invertor, care alimenteaza neoanele (defecty cauzat si de uzura neoanelor); adica asta ar fi avantajul iluminarii cu leduri
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Vin Mar 18, 2011 4:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Defectare la invertor este totusi un noroc ; aici se mai poate repara ceva . Sint convins ca din acest punct de vedere , cele pe leduri sint mai viabile ;
Normal , trebuie sa ne gindim si la viitor ; daca atunci cind este nou , il folosim cu lampa pe maxim , evident ca se va consuma mai repede . Eu inca nu am o informatie concreta , in cit timp se observa vizibil ca a inceput sa se consume lampa ; pina la urma , lampa este considerata piesa de schimb ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Vin Mar 18, 2011 9:33 pm    Titlul subiectului: der Raspunde cu citat (quote)

hspinache a scris:
Defectare la invertor este totusi un noroc ; aici se mai poate repara ceva . Sint convins ca din acest punct de vedere , cele pe leduri sint mai viabile ;
Normal , trebuie sa ne gindim si la viitor ; daca atunci cind este nou , il folosim cu lampa pe maxim , evident ca se va consuma mai repede . Eu inca nu am o informatie concreta , in cit timp se observa vizibil ca a inceput sa se consume lampa ; pina la urma , lampa este considerata piesa de schimb ?


Daca gandim , si nu doar punem botul la reclama, varianta LCD cu neon sau led iese din discutie, tinand cont ca la aceeasi bani se gaseste plasma ,net superioara cam din toate punctele de vedere.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tito



Conectat la: 19 Feb 2005
Mesaje: 233
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 04, 2011 8:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Plasma ,Lcd. Fiecare are avantaje si dezavantaje. Plasma e imbatabila la nivelul de negru fata de Lcd.
Dar Lcd-urile, au facut mari progrese in ultima vreme. Era recomandata plasma pentru posturile tv analogice, deoarece se considera ca plasma e capabila sa faca imaginea mai fluenta.Plasma inmoaie detaliile si de aceea creaza impresia ca imaginea e mai de calitate. Dar odata cu aparitia HD, implicit a receptionarii programelor in digital, diferentele nu mai sunt atat de mari. Niciodata o plasma nu va avea rezolutia (detaliile) unui Lcd, daca comparam un material full HD.
Referitor la fiabilitate...sa nu uitam ca nici plasmele nu sunt nemuritoare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 04, 2011 10:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

tito a scris:
Plasma ,Lcd. Fiecare are avantaje si dezavantaje. Plasma e imbatabila la nivelul de negru fata de Lcd.
Dar Lcd-urile, au facut mari progrese in ultima vreme. Era recomandata plasma pentru posturile tv analogice, deoarece se considera ca plasma e capabila sa faca imaginea mai fluenta.Plasma inmoaie detaliile si de aceea creaza impresia ca imaginea e mai de calitate. Dar odata cu aparitia HD, implicit a receptionarii programelor in digital, diferentele nu mai sunt atat de mari. Niciodata o plasma nu va avea rezolutia (detaliile) unui Lcd, daca comparam un material full HD.
Referitor la fiabilitate...sa nu uitam ca nici plasmele nu sunt nemuritoare.


Cu totul de acord !
Sa nu uitam consumul "urias" al plasmelor. Cred ca ar trebui sa vorbim "la trecut" despre acest tip. Nu mai exista viitor pentru ele.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mar Apr 05, 2011 8:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

tito a scris:
Niciodata o plasma nu va avea rezolutia (detaliile) unui Lcd, daca comparam un material full HD.


Adica daca plasma are 1920x1080 pixeli si LCD-ul are 1920x1080 pixeli, rezolutia si detaliul la LCD vor fi mai bune?

Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tito



Conectat la: 19 Feb 2005
Mesaje: 233
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 05, 2011 12:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

obuzel a scris:
tito a scris:
Niciodata o plasma nu va avea rezolutia (detaliile) unui Lcd, daca comparam un material full HD.


Adica daca plasma are 1920x1080 pixeli si LCD-ul are 1920x1080 pixeli, rezolutia si detaliul la LCD vor fi mai bune?

:twisted:

Am specificat in paranteza si ma asteptam sa intelegi ca ma refeream la claritatea imaginii. Imaginea Lcd-ului e mai taioasa, mai sharpness, pe cand la plasme imaginea e mai moale, mai estompata. Acum pricepusi la ce ma refeream?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mar Apr 05, 2011 12:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

tito, no offence, cate plasme si LCD-uri ai vazut fata in fata, cu acelasi material? Calibrate, nu cu setari de luminozitate cat mai mare?

Si sa nu confundam o imagine taioasa cu ceva de calitate.
Are plasma mea o setare de magazin in meniu de te lasa masca la claritate si taiosenie. Dar te si doare capul pe urma.
Naturaletea e mai soft de felul ei. Daca te uiti acum pe birou, repede, repede, cat de taioase vezi obiectele?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
Pagina 1 din 7

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community