FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
sharp led tv
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 6:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:
Panasonic i-au "inghitit" si pe SANYO - mai bine ei decat chinezii Twisted Evil

http://panasonic.net/sanyo/



Aveau nevoie de bateriile si acumulatorii Sanyo.
+ de partea de produse din sticla speciala, unde Sanyo sta foarte bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 6:42 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 8:27 pm    Titlul subiectului: wetwe Raspunde cu citat (quote)

obuzel a scris:
milioane de dolari[/b].

Deci plasma castiga teren, motivul intarzierii a fost doar unul tehnologic si industrial.

Argumentul principal pentru viitor in favoarea plasmei este 3D, am mai scris asta, sa dezvolt putin.
LCD-ul are timpul de raspuns nativ al cristalelor de 20 ms. Asta este ceva cu totul inaceptabil si nu poate fi micsorat. Producatorii incearca tot felul de trucuri de procesare ca sa pacaleasca ochiul. In general nu folosesc fiecare cristal ci doar grupuri de cristale, deschizand in grup unele cristale in timp ce le inchid pe altele. Astfel exista fluenta dar se pierde la rezolutie.
Testele facute de profesionisti la ecrane LCD (LED) in 3 D au demonstrat ca rezolutia efectiva in 3D a ecranului scade la 600-700 de linii in loc de 1080 de linii. Vornbim de televizoare 3D, deci varful tehnologic, nu de "pocnitori" de acu 3-4 ani. Din motivele expuse mai sus. La plasma, care are raspunsul nativ de 0.001 ms, aceasta problema nu apare.



Vezi tu unii ca Rycher nu citesc decat ce inteleg . Degeaba ii explici ca nu se mai poate baga gunoiul sub pres la 3D si ca el era acolo si la 2D dar nu dadea asa de rau pe afara.(la LCD ma refer) . Oameni ca el nu se bazeaza decat pe afinitati fata de un brand si relama acestora (nu inteleg partea tehnica). Ei te trimit pe tine sa le testezi in timp ce ei nu fac acest lucru ; de ex cu toata gama panasonic in fata cuplata la acelasi blueray prin spliter hdmi problemele LCD-urilor expuse mai sus sunt evidente. (ei te trimit la supermarket unde conditiile sunt echivalente cu cele cu consumul de curent dublu)

p.s. plasma panasonic 42inch are trecut pe eticheta consum 150w. (probabil e o medie pt ca s-au saturat de melteni gen RYcher)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 9:15 pm    Titlul subiectului: Re: wetwe Raspunde cu citat (quote)

vizitator a scris:

Vezi tu unii ca Rycher nu citesc decat ce inteleg . Degeaba ii explici ca nu se mai poate baga gunoiul sub pres la 3D si ca el era acolo si la 2D dar nu dadea asa de rau pe afara.(la LCD ma refer) . Oameni ca el nu se bazeaza decat pe afinitati fata de un brand si relama acestora (nu inteleg partea tehnica). Ei te trimit pe tine sa le testezi in timp ce ei nu fac acest lucru ; de ex cu toata gama panasonic in fata cuplata la acelasi blueray prin spliter hdmi problemele LCD-urilor expuse mai sus sunt evidente. (ei te trimit la supermarket unde conditiile sunt echivalente cu cele cu consumul de curent dublu)

p.s. plasma panasonic 42inch are trecut pe eticheta consum 150w. (probabil e o medie pt ca s-au saturat de melteni gen RYcher)


O nouă doză de aberații, fără nicio legătură cu ce s-a discutat până acum. După ce te-ai făcut de râs la faza cu testul, mai bine luai o pauză la capitolul plasme.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 9:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Trendul vanzarilor de panouri mari LCD si plasma in 2010.
Sursa, raport displaybank.com

LCD, - 14.7 %
Plasma, +29 %.


Interesant tot de acolo mi s-a parut si faptul ca Sony a pierdut si locul 2 mondial ca producator de TV-uri in favoarea lui LG. Maretul management american isi arata rezultatele. Embarassed
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 9:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

obuzel a scris:
Trendul vanzarilor de panouri mari LCD si plasma in 2010.
Sursa, raport displaybank.com

LCD, - 14.7 %
Plasma, +29 %.


Interesant tot de acolo mi s-a parut si faptul ca Sony a pierdut si locul 2 mondial ca producator de TV-uri in favoarea lui LG. Maretul management american isi arata rezultatele. Embarassed



Una din cauze poate fi pretul.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 9:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MarianS a scris:


Una din cauze poate fi pretul.


Corect. În primul rând plasma e mai ieftină, iar apoi, ca și caz particular, prețurile LG-urilor (printre cele mai mici de pe piață) au un cuvânt greu de spus, mai ales în această perioadă.

Eu chiar mă mir că LG reușește să vândă la prețuri așa mici (adică să aibă în același timp și profitul imens pe care îl au, raportat la costul de producție), mai ales că au o calitate bună la TV-uri.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 9:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Adica plasma a devenit mai accesibila. Corect.

Sau ca Sony este mai scump?

Ref la preturi, tocmai am citit pe displaybank un alt raport, referitor la preturi.
Chinezii, care au pretul cel mai mic, au scazut cel mai mult la vanzari, in timp ce coreenii si japonezii (non Sony), au crescut.

Asa ca nu pretul a decis.

Uite eu de ex.
Nu m-am mai uitat la un TV Sony cu atentie de la ultimul meu CRT, un Sony Trinitron FD Wega plat de 72 de cm, super CRT. Si asta nu pentru ca am ceva cu Sony, am doua aparate foto foarte bune de la ei, o sapuniera si un DSLR, fii se joaca pe PSP, pe care ma mai joc si eu si il gasesc super.
Fratele meu are un FHD Sony de 40" (daca nu gresesc), varf de gama al lui Sony de acum 2 ani. Nu are nici o legatura pe partea de imagine cu plasma Pana de 42' entry level, la jumatate de pret pe care o am. Fratele meu mai are si o plasma de 42" de la Samsung pe care a dus-o la casa de la tara. Stii ce mi-a raspuns cand l-am intrebat de ce?
"Stiu ca Samsungu' se vede muuuult mai bine, dar eu am o alta satisfactie cand ma uit ca am un varf de gama de la Sony pe perete. + ca si musafiiri au alta parere" Asa suntem facuti, e normal.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 9:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

obuzel a scris:
Adica plasma a devenit mai accesibila. Corect.

Sau ca Sony este mai scump?



Păi plasma tot timpul a fost mai accesibilă (comparând diagonală la diagonală), iar Sony au într-adevăr prețuri mai mari comparativ cu restul producătorilor.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 10:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dublu au pentru Sony.
Din TV-urile vanduta produce doar 20-30 %.
Locul 2 vanzari LCD-TV.
Locul 5 ca producator de LCD-TV.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Mie Apr 13, 2011 8:39 pm    Titlul subiectului: asda Raspunde cu citat (quote)

[quote="Rycher"]
MarianS a scris:


Eu chiar mă mir că LG reușește să vândă la prețuri așa mici (adică să aibă în același timp și profitul imens pe care îl au, raportat la costul de producție), mai ales că au o calitate bună la TV-uri.


Profiturile sunt inca imense chiar si la cele mai mici preturi de pe piata. Calitate si fiabilitatea sunt insa indoielnice (fiabilitatea chiar si la produsele scumpe nu e prea grozava). Deci cei ce se mira in general o fac in necunostinta de cauza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 13, 2011 8:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@vizitator

Textul, selectat de tine, nu-mi apartine !

Fata de LG nu ma pot pronunta.
Tu de unde stii ca nu sunt fiabile ? Le-ai testat personal ?

Este extrem de usor sa aruncam cu noroi ! Nu costa si suntem protejati. Ne aflam, doar, in spatele display-ului !

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Mie Apr 13, 2011 9:02 pm    Titlul subiectului: xas Raspunde cu citat (quote)

panasonic l42d2 fulled................. consum declarat 152w
panasonic p42 c3 plasma ...........consum declarat 150w


Exista si explicatii tehnice pentru aceste consumuri , in afara de aberatiile lui Rycher care le crede masluite.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Apr 13, 2011 9:22 pm    Titlul subiectului: Re: xas Raspunde cu citat (quote)

vizitator a scris:
panasonic l42d2 fulled................. consum declarat 152w
panasonic p42 c3 plasma ...........consum declarat 150w


Exista si explicatii tehnice pentru aceste consumuri , in afara de aberatiile lui Rycher care le crede masluite.


Băi băiețaș, chiar nu ai de gând să încetezi să te mai faci de râs?
Ia uite ce zice la modelul ăla la care tu inventezi consum de 152

"Consum maxim 137W"
http://service.us.panasonic.com/OPERMANPDF/TCL37D2.PDF
Zice chiar în manual.

Și încă ceva: aberațiile tale de până acum se refereau la plasma de 300 w care consumă mai puțin ca lcd-ul de 120 W. Acum văd că stai să cauți disperat pe net, poate găsești ceva. Pe bune, nu ai nicio treabă cu domeniul ăsta, ești total depășit, nu faci decât să strici threadul cu tot felul de date inventate și să enervezi pe toată lumea.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Mie Apr 13, 2011 9:32 pm    Titlul subiectului: so Raspunde cu citat (quote)

MarianS a scris:
@vizitator

Textul, selectat de tine, nu-mi apartine !

Fata de LG nu ma pot pronunta.
Tu de unde stii ca nu sunt fiabile ? Le-ai testat personal ?

Este extrem de usor sa aruncam cu noroi ! Nu costa si suntem protejati. Ne aflam, doar, in spatele display-ului !


Sory. Am sters putin mai mult si a iesit ca si cand tu ai fi scris.

Eu stiu si ce componente folosesc prin ele si faptul ca se merge la limita tolerantei ( e si un interes sa nu reziste prea mult) . Daca dupa trei ani incep sa cada ca mustele cred ca e un argument mai usor de inteles pentru tine. Partea cu repararea e de multe ori o iluzie , pretul reparatiei fiind de cele mai multe ori destul de mare.
Deci e cam greu de comparat un TV cu tub din anii 80-90 care are deja 30 de ani cu reparatii minore ca si costuri ,cu ce se produce acum.
E o schimbare de viziune in ceea ce priveste piata de consum si ma mir de naivitatea celor care nu o inteleg.

p.s. Cum de au disparut garantiile de 5ani la TV? Oare cine arunca de fapt cu noroi , asa pe fata. (nu cumva cel care salta profitul)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Mie Apr 13, 2011 9:51 pm    Titlul subiectului: Re: xas Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
vizitator a scris:
panasonic l42d2 fulled................. consum declarat 152w
panasonic p42 c3 plasma ...........consum declarat 150w


Exista si explicatii tehnice pentru aceste consumuri , in afara de aberatiile lui Rycher care le crede masluite.



Ia uite ce zice la modelul ăla la care tu inventezi consum de 152

"Consum maxim 137W"
http://service.us.panasonic.com/OPERMANPDF/TCL37D2.PDF
Zice chiar în manual.

.


http://www.debo.ro/42-lcd-led-full-hd-tx-l42d25e.html

Am uitat/botezat putin codul (de , eu am luat de baza ce scria pe eticheta la ambele produse si nu internetul ).

Diferenta la noile plasme fata de cele vechi e faptul ca nu mai trec consumul maxim ci cel mediu, pentru a fi in aceeasi raportare cu LCD-ul. (consumul mediu la LCD e constant la E-led si foarte putin variabil la full-led, pe cand la plasma variatia poate fi peste un ordin de marime)

Surprinzator consuma cam la fel , si nu de trei ori mai mult.

Laughing Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
Pagina 5 din 7

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community