FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
sfaturi, multicanal cu stereo decent
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Atti



Conectat la: 07 Iul 2010
Mesaje: 25
Locatie: Targu Mures

MesajTrimis: Lun Dec 27, 2010 11:40 am    Titlul subiectului: sfaturi, multicanal cu stereo decent Raspunde cu citat (quote)

am ajuns la dilema care cred ca o intampina 90% , am strans ceva banuti si a sosit vremea sa cumpar ceva scule. am citit mult acest forum si in general mi-am facut idei cam ce vreau. la inceput era foarte greu sa ma decid multicanal sau strict stereo. deoarece nu sunt audiofil inrait, mai mult genu multimedia. pana la urma as dori sa ajung la un compromis, un receiver av care se comporta decent in stereo. deocamdata setupul este limitat la partea video, adica am un lcd bunicel, la care am conectat un htpc pt mkvuri si altele, si un xbox , ulterior o sa apara si un ps3. ca si audio am folosit un oarecare 5.1 la care am sa renunt, si de aici incepe distractia , nervii, loc de dat cu capul Smile) ... ce sa imi cumpar? as dori un multicanal, preferabil 7.1 sau macar 5.1, la care as adauga ceva boxe mai performante front pt muzica decenta, iar restul de sateliti ceva mai acceptabili. pc-ul tot ramane centrul de entertainment, va primi o placa asus xonar in curand, in rest e perfect pt ce imi trebuie. ca si filme ma uit la mkv-uri, la muzica flac-uri si posibil un cd-player ulterior deoarece am si o colectie de cd-uri originale si ar fi pacat sa nu le folosesc.
am citit si pe aici , ca marantz se comporta destul de decent si in stereo.
ca si buget trebuei sa ma limitez la entry level nou, sau midrange sh.
ce pareri aveti, idei, astept orice sfat cu placere.
si sa nu uit receiverul nu trebuie neaparat sa aiba hdmi, ma descurc si fara. ce parere aveti de onkyo? yamaha? ce parere aveti de jamo ? ,am vazut cateva entry noi de la ei acceptabili. dar as cumpara si un sh vechi dar mai bun.
stiu ca e un compromis greu, dar deocamdat nu imi permit investitie mai mare de 500-600 euro (receiver + front) , asta ar fi un punct de plecare, cu timpul vom vedeam, as mai completa , schimba,
va multumesc anticipat si sper ca macar ma puteti directiona putin.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Dec 27, 2010 11:40 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Lun Dec 27, 2010 12:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Yamaha , de la 800 in sus ; preferabil 1000
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
SoundaholiC



Conectat la: 08 Oct 2006
Mesaje: 184
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 27, 2010 12:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Panasonic SA-HR50 sau SA-BX500 - asta decodeaza si true hd dar bani sa ai Smile
_________________
2xPanasonic SA-XR10+Triangle Comete EX bi-amping+Jamo SW410E+Elac Cinema 05
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 27, 2010 1:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Harman Kardon - este imbatabil.
Pentru boxe front iti recomand Magnat Monitor 880.
Combinatia este perfecta.
DAR, doar receiverul costa cam 500 de euro minim.

http://www.avstore.ro/receivere/harman-kardon/

Poate gasesti ceva SH...

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 27, 2010 1:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=24398&postdays=0&postorder=asc&highlight=harman&start=0

Verifica si anuntul asta.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Atti



Conectat la: 07 Iul 2010
Mesaje: 25
Locatie: Targu Mures

MesajTrimis: Lun Dec 27, 2010 2:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:
Harman Kardon - este imbatabil.
Pentru boxe front iti recomand Magnat Monitor 880.
Combinatia este perfecta.
DAR, doar receiverul costa cam 500 de euro minim.



Poate gasesti ceva SH...


am inteles, ce sa zic HK imi place si la aspect , pana la urma si asta este un punct de vedere, electronicile moderne incep sa faca parte si din mobilier adauga un plus la aspectul camerei., ce parere ai despre HK mai ieftine? , ma refer la cele din mediagalaxy etc. ....? referitor la boxe, cele front ar fi totusi ceva capabili, iar restul nu cred ca conteaza enorm de mult, bine nu am sa cumpar ceva plasticarii chinezesti, dar totusi pt bubuiruti in GTA , sau intr-un film nu cred ca am nevoie de ceva f scump. luand in considerare ca totusi tine si de buget, si pe viitor doresc si un tv mai mar 3D.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Atti



Conectat la: 07 Iul 2010
Mesaje: 25
Locatie: Targu Mures

MesajTrimis: Lun Dec 27, 2010 4:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am uitat sa specific un lucru, cred ca destul de important, camera de auditie va fin undeva la 10mp, intrebare, ce s-ar potrivi mai bine, niste bookshelfuri mai bine in fata? ceva recomandari?? cred si este logic ca nu are nici un sens sa aglomerez camera. cred ca undeva pe la 30-40w/canal ar fi mult si bine cu bookshelf pt camera mea. pareri?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 27, 2010 7:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sfatul meu este sa-ti pastrezi 5.1 actual pentru filme si sa-ti iei amplif stereo + 2 boxe bookshelf cu standuri sau coloane micute cum ar fi Kef iQ50 dedicat pentru muzica
_________________
Stereo: Squeezebox Touch, CA DacMagic, HK-990, Kef iQ7
Multicanal: Oppo BDP-83, NAD T765-HD, HK-990, Kef iQ7 + iQ3 + iQ6c + PSW2500
Cabluri: Digital - Chord Signature SPDIF; Analog - Chord Chorus XLR, Chord Chorus MK1; Boxe - Chord Epic Super Twin, QED Silver Anniversary XT
Control: Squeezebox Controller, Logitech Harmony One
Muzica: http://www.last.fm/user/ttsto/library
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Atti



Conectat la: 07 Iul 2010
Mesaje: 25
Locatie: Targu Mures

MesajTrimis: Lun Dec 27, 2010 7:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nici asta nu e rea, m-am gandit ca ar fi o solutie buna, si asa ar ramane mai multi bani pt un stereo bunicel + un cd player cu timpul.
am gasit multe amplificatoare stereo care acu cativa ani era top si acum sunt la pret acceptabil, si probabilitatea de a se strica ma gandesc e mai mic decat la un receiver plin de tehnologii., multam fain
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 27, 2010 8:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca este varianta potrivita sa te uiti la un stereo decent. CDP il poti inlocui cu un DAC USB
De ce nu cred ca receiver + 2 boxe este potrivit:
- bugetul este limitat si oricum in prima faza te uiti la 2 boxe + receiver entry
- un receiver nu va suna niciodata foarte bine pe muzica, spus de multi, eu am verificat pe propria piele
- camera este mica, un 5.0 sau 5.1 ar fi mult prea inghesuit acolo...frumos este pt surround sa ai macar 1,5 - 2m liberi in spate (plus ca la 10mp banuiesc ca este cam patrata, o sa ai probleme de acustica cu 2 boxe daramite cu 5...)
- tehnologia: in materie de receivere aproape in fiecare an tehnologia avanseaza - in 2007 incepea HDMI dar receiverele nu decodau DTS HD, in 2008-2009 deja receiverele au incorporat decodarea DTS HD si DSD, in 2010 vorbim de HDMI 1.4 compatibil 3D desi nu exista chiar un standard precis pt 3D, unii spun ca viitorul HDMI este limitat si va fi inlocuit de banalul cablu CAT5...

In continuare ar trebui sa te uiti la ce sisteme poti asculta prin apropiere

_________________
Stereo: Squeezebox Touch, CA DacMagic, HK-990, Kef iQ7
Multicanal: Oppo BDP-83, NAD T765-HD, HK-990, Kef iQ7 + iQ3 + iQ6c + PSW2500
Cabluri: Digital - Chord Signature SPDIF; Analog - Chord Chorus XLR, Chord Chorus MK1; Boxe - Chord Epic Super Twin, QED Silver Anniversary XT
Control: Squeezebox Controller, Logitech Harmony One
Muzica: http://www.last.fm/user/ttsto/library
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Atti



Conectat la: 07 Iul 2010
Mesaje: 25
Locatie: Targu Mures

MesajTrimis: Mar Dec 28, 2010 12:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

de cateva zile bune citesc forumul foarte atent, si incep sa se clarifice lucruril, desi ma tenteaza enorm un 7.1 totusi renunt, considerant ca am o camera mica as baga numai o groaza de bani si 0 satisfactie, poate cu timpul ma mut in camera mai mare sau din pivnita fac home cinema, dar asta este o alta poveste. pana la urma am sa raman cu al meu 5.1 care e un genius 5000 sau care o fi, e perfect pt filme , deranjant este cu nu vad o solutie cum sa leg xbox-ul de ea Sad( , nu are decat intrari analogice, dar in fine ma descurc si asa la putinul cat joc. sa revenim la subiect, am decis sa cumpar un stereo bun , chiar si sh, iar la boxe cred ca ceva standfloor mai mici sau bookshelf cu standuri, si un cd-player mai decent, am o colectie atat cd-uri originale, altele din flac-uri le fac audio si restu de porcarii pop si alte imi convin si de pe pc , muzica care imi place si adevarata o cumpar. si daca tot raman la idea stereo cu timpul am sa ii pun si un tuner bun, imi place sa ascult radioul.
ce parere aveti despre produsele system fidelity, am vazut la avstore si acceptabile ca si pret? alta idee, care am vazut si pe alte threaduri nad+wharfedale?? ce spuneti? bugetul ramane tot restrans de max 500 euro monentan fara cdplayer, nu e o problema sa fie sh ..... sincer ma gandesc si la variante vintage pioneer, technics, din simplu motiv ca imi place aspectul lor, parintii au avut aparate din acestea si totdeauna mi-au placut muzica lor calda. imi e frica de ele din cauza fiabilitatii, daca mi se strica nu stiu daca mai pot fi reparate, etc... si sunt genul care daca cumpara ceva bun tine la el, daca am ceva bun mai bine il ingrijesc decat sa il schimb. mersi de idei pana acum, sincer mi-ati fost de ajutor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
catalin_bm



Conectat la: 18 Ian 2007
Mesaje: 492
Locatie: BR

MesajTrimis: Mar Dec 28, 2010 8:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Deci nu mai sta nici 1 secunda ca zboara

Sonus Faber Toy
http://www.okazii.ro/catalog/51102126/nu-ratati-sonus-faber-toy.html
+
http://www.okazii.ro/catalog/51104427/sony-ta-fa-3-es.html

sau TAFA30ES sau 5ES

sau puterea asta pe 5 canale care poate fi configurata sa mearga si in 2 canale. http://www.okazii.ro/catalog/43984319/sony-ta-n9000es-5-channel-high-end-power-amplifier.html

_________________
Oricat de mica ne este leafa, noi tot putem munci mai putin decat ne platesc ei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
atlantic3009



Conectat la: 20 Mar 2010
Mesaje: 53
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 31, 2010 2:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vad ca esti din Tg Mures. Uita-te putin si la ampliful asta:
http://www.okazii.ro/catalog/35147101/amplificator-de-putere-2-80-watt-pioneer-made-in-japan-.html
Are avantajul ca poti sa mergi sa-l asculti.
Vanzatorul respectiv are mai multe amplificatoare si boxe de vanzare si cred ca te poate ajuta.
Cred ca cel ma bine e sa mergi pe amplif stereo si doua boxe (SH).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Atti



Conectat la: 07 Iul 2010
Mesaje: 25
Locatie: Targu Mures

MesajTrimis: Sam Ian 22, 2011 12:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mersi pt sfaturi, intre timp finalul la subwoofer din 5.1 mi s-a dus, si sursa la fel, sa vedem daca e reparabbil, daca nu, back to the basics. cred ca totusi raman la un stereo decent, nu vad rostu sa cumpar un receiver plin de tehnologii care in caz ca se strica pot sa o arunc. daca 5.1 e ireparabil imi cumpar un logitexh z5500 care pt xbox e perfect, si pt muzica tot stereo.
m-am gandit la o combinatie nad folosit si bookshelfuri, sau standfloor mai mici, si cred ca imi va fi perfect+ un fm tuner si cd-player maui tarziu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
atlantic3009



Conectat la: 20 Mar 2010
Mesaje: 53
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 23, 2011 12:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca vrei sa-ti iei Nad poti sa vezi daca are suficienta putere pentru 4 ohmi si apoi incerca sa-l combini cu boxele astea (daca ai o camera mai mica nu vrei sa asculti la volum mai mare):

http://www.okazii.ro/catalog/42551240/boxe-compresie-schneider-6025-ls-55-watti-4-ohmi.html

Eu am tot un Nad (355 Bee) cuplat cu un model mai mare de Schneidere (6031), tot pe compresie (tot de la vanzatoul respectiv Smile ) si cred ca se potrivesc foarte bine.
Nu te lasa prea mult influentat de pretul boxelor alea, mergi cu amplificatorul si asculta-le (sau mai bine daca se poate ia-le acasa pentru test), cred o sa ai o surpriza placuta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community