FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Power Conditioner
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 14, 15, 16  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
batranul



Conectat la: 27 Oct 2003
Mesaje: 174
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 03, 2003 11:41 am    Titlul subiectului: Power Conditioner Raspunde cu citat (quote)

care este rolul lui si ce contine ?
cat si cum influenteaza auditia ?
pret si de unde poate fi achizitionat ?
un stabilizator (china ) cel ce se gaseste in unele magazine ''ajuta'' sau nu ?
multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Noi 03, 2003 11:41 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 03, 2003 1:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Un "power line conditioner" in genere doreste sa filtreze semnalul AC. De continut poate contine multe lucruri, de la filtre pasive la magneti la materiale rare si magie voodoo (in functie de fabricant).

Dupa parerea mea, influenteaza prea putin auditia, pentru ca respectivele power conditionere nu prea fac nimic in zona de interes unde sufera linia de curent electric: sinusoide curate, THD perfect fata de fundamentala de 50 Hz si asa mai departe.

In principiu, sculele audio ar trebui sa aiba sursele de alimentare interne facute in asa fel incat sa isi "repare" singure toate problemele pe care le poate repara un power conditioner extern.

Exista si produse mai avansate, care re-sintetizeaza iesirea pe baza unui DSP, sau folosesc diverse tipuri apropiate de cum lucreaza un UPS online, dar acestea suporta numai o putere maxima specificata (de x W), peste care nu poti sa treci, evident. Si cu cat e puterea suportata mai mare, cu atat mai scumpe sunt.

Un avantaj posibil al lor este ca cele facute de firmele mai serioase vin insotite de o garantie de pana la $100,000 pentru echipamentele legate la ele - insa de obicei termenii asociati garantiei o fac sa zicem... greu de incasat (mai ales din Romania!). Oricum, chinezariile clar nu o sa vina cu asa ceva. Se pot cumpara la majoritatea distribuitorilor de scule audio - asta daca vrei un power conditioner "audiofil" - si cred ca variaza intre $100 si vreo $600 pentru modelele cele mai comune (exista si altele exotice cu preturi de 4 si 5 cifre...).

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mar Noi 09, 2010 9:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

up
_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 09, 2010 10:18 pm    Titlul subiectului: Re: Power Conditioner Raspunde cu citat (quote)

batranul a scris:
care este rolul lui si ce contine ?
cat si cum influenteaza auditia ?
pret si de unde poate fi achizitionat ?
un stabilizator (china ) cel ce se gaseste in unele magazine ''ajuta'' sau nu ?
multumesc


Am testat 2 stabilizatoare de tensiune acum cateva saptamani. Isi faceau treaba mentinand tensiunea la valoarea de 230 V, ATAT.
Sunetul a suferit destul de mult devenind "subtire". Instrumentele nu mai aveau corp.

Nu acelasi lucru se intampla prin introducerea unui conditionator in sistem. Conditionatorul furnizeaza o tensiune constanta de 230V, mentine frcventa de 50 hz, reface sinusoida si curata toate distorsiunile armonice.

Am audiat un sistem format din amplificatorul Unison Absolute 845, boxe Opera Malibran, sursa Accuphase 800/801.
Ca sunet pot spune ca era ok, dar m-am asteptat la mai mult de la acel sistem.

Acum cateva saptamani am reascultat sistemul respectiv. Intre timp proprietarul achizitionase un conditionator Accuphase PS-1210. Sunetul era de nerecunoscut. Parca au aparut microdetaliile, mai buna separatie, timing, sondstage mai larg. Diferente majore, parca era alt sistem.

Consider ca este deosebit de utila folosirea unui conditionator de calitate.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 10, 2010 12:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Un conditionator daca este plasat aiurea intr-un sistem audio poate sa devina o piatra de moara pentru sunet.
1. se pierde dinamica
2. se poate intampla ca ampliful sa nu primeasca suficient juice de la conditionator si in momentele de 'varf' cand este nevoie de putere in boxe ampliful sa se inece (pentru teste recomand sa incercati introducerea conditionatorului in sistem si sa ascultati muzica clasica sau opera, pe aceste genuri se pot identifica cel mai usor daca problemele enumerate de mine mai sus au aparut; de obicei se poate observa ca vocea unei soprane se pierde cand atinge notele finale sau devine usor crispata, etc); normal mai trebuie sa aveti si o ureche avizata, altfel toate aceste sunt doar niste basme audiofile. Razz
3. aspectele pozitive nu le mai comentez pentru ca sunt cunoscute de toata lumea

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 10, 2010 8:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dinica a scris:
Un conditionator daca este plasat aiurea intr-un sistem audio poate sa devina o piatra de moara pentru sunet.
1. se pierde dinamica
2. se poate intampla ca ampliful sa nu primeasca suficient juice de la conditionator si in momentele de 'varf' cand este nevoie de putere in boxe ampliful sa se inece (pentru teste recomand sa incercati introducerea conditionatorului in sistem si sa ascultati muzica clasica sau opera, pe aceste genuri se pot identifica cel mai usor daca problemele enumerate de mine mai sus au aparut; de obicei se poate observa ca vocea unei soprane se pierde cand atinge notele finale sau devine usor crispata, etc); normal mai trebuie sa aveti si o ureche avizata, altfel toate aceste sunt doar niste basme audiofile. Razz
3. aspectele pozitive nu le mai comentez pentru ca sunt cunoscute de toata lumea


Corect !

Ca regula in audiofilie, sculele trebuiesc incercate, in sistemele proprii, inainte de a fi achizitionate.

In cazul conditionatoarelor exista riscul ca odata cuplate sa ne fie teribil de greu sa le scoatem de acolo...

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Liv32



Conectat la: 22 Aug 2009
Mesaje: 156
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mie Noi 10, 2010 12:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Influenta unui power conditioner poate fi diferita in functie de sistem, ba chiar sunt situatii cand afirmatia este valabila intre componentele digitale si analogice din cadrul aceluiasi sistem.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 10, 2010 7:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Liv32 a scris:
Influenta unui power conditioner poate fi diferita in functie de sistem, ba chiar sunt situatii cand afirmatia este valabila intre componentele digitale si analogice din cadrul aceluiasi sistem.


Nu stiu la ce te referi.
La Accu PS-510 si 1210 este o priza speciala pentru amplificator si o priza desemnata pentru cd-player.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
blue



Conectat la: 30 Mar 2008
Mesaje: 171
Locatie: arad

MesajTrimis: Mie Noi 10, 2010 10:52 pm    Titlul subiectului: power condition Raspunde cu citat (quote)

D-lor un stabilizator de tensiune a.c. poate sa mentina tensiunea stabila dar nu in timp real, daca exist un consum brusc de putere, el va raspunde dupa un timp pt a stabilza iar corectia pt factorul de putere nu se face instant ,deci refacerea sinusoidei de 50 Hz va actiona tot cu o anumita temporizare, deci in cazul variatilor rapide de dinamica din partea amplificatoarelor ,credet-i ca aceste pot ajuta ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 11, 2010 12:50 am    Titlul subiectului: Re: power condition Raspunde cu citat (quote)

blue a scris:
D-lor un stabilizator de tensiune a.c. poate sa mentina tensiunea stabila dar nu in timp real, daca exist un consum brusc de putere, el va raspunde dupa un timp pt a stabilza iar corectia pt factorul de putere nu se face instant ,deci refacerea sinusoidei de 50 Hz va actiona tot cu o anumita temporizare, deci in cazul variatilor rapide de dinamica din partea amplificatoarelor ,credet-i ca aceste pot ajuta ?


Eu am incercat 2 stabilizatoare cu servomotor. In sistemul meu nu au adus nici o imbunatatire.
Cu toate ca au fost alese pentru puteri mari 3000 VA, respectiv 5000 VA, sunetul era subtire, mic, instrumentele nu aveau corp.

In cazul variatiilor rapide de tensiune, mi s-a parut ca raspundeau destul de rapid.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Liv32



Conectat la: 22 Aug 2009
Mesaje: 156
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Joi Noi 11, 2010 10:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa parerea mea daca nu exista probleme cu alimentarea regulatoarele de tensiune nu au nici un rost. Un power conditioner poate fi util chiar daca nivelul tensiunii este bun dar exista alte fenomene (zgomot, armonici). O problema poate si un curent continuu injectat n retea de televizoare, calculatoare, etc. Curentul continuu poate duce la saturatia transformatoarelor si aparitia zgomotului. Aici poate ar merge un UPS cu dubla conversie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 11, 2010 2:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Liv32 a scris:
Dupa parerea mea daca nu exista probleme cu alimentarea regulatoarele de tensiune nu au nici un rost. Un power conditioner poate fi util chiar daca nivelul tensiunii este bun dar exista alte fenomene (zgomot, armonici). O problema poate si un curent continuu injectat n retea de televizoare, calculatoare, etc. Curentul continuu poate duce la saturatia transformatoarelor si aparitia zgomotului. Aici poate ar merge un UPS cu dubla conversie.


Niciodata un stabilizator, UPS sau orice alt echipament de acelasi fel, nu vor putea inlocui un power conditionator audio. Idea

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Noi 11, 2010 4:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu-mi dau seama daca ai zis la misto sau nu.

Da' pentru cei care inca cred in mos craciun, daca v-as pune una linga alta o poza cu sa zicem interioarele de la purepower aps vs. un ups chinezesc cu dubla conversie nu stiu citi vor sti sa-mi spuna care e care. Pt ca functional sint aceeasi chestie doar ca purepower e optimizat pt zgomot de fond redus (ventilatie, vibratii de la bobine) si are pret cel putin dublu decit celalalt.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 11, 2010 5:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

danb a scris:
Nu-mi dau seama daca ai zis la misto sau nu.

Da' pentru cei care inca cred in mos craciun, daca v-as pune una linga alta o poza cu sa zicem interioarele de la purepower aps vs. un ups chinezesc cu dubla conversie nu stiu citi vor sti sa-mi spuna care e care. Pt ca functional sint aceeasi chestie doar ca purepower e optimizat pt zgomot de fond redus (ventilatie, vibratii de la bobine) si are pret cel putin dublu decit celalalt.



Eu m-am referit la power conditionatoare audio, autentice Exclamation Razz
In nici un caz la aparatul la care faci referire.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Joi Noi 11, 2010 6:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intre 2 power conditionere cu urmatoarele specificatii:
A
- putere 2000 VA
- precizie reglare tensiune +/-3 %
- precizie refacere sinusoida +/-0.1 Hz
- pret aprox 4000 USD
B
- putere 2000 VA
- precizie reglare tensiune +/-1%
- precizie refacere sinusoida +/-0.05 Hz
- pret aprox 800 USD

Care e mai bun pentru audio?
Producatorii unuia il vand doar pentru audio.
Producatorii celuilalt il vand si pentru audio.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 14, 15, 16  Urmatorul
Pagina 1 din 16

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community