FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Power Conditioner
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 13, 14, 15, 16  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 19, 2010 3:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Exista probleme si cu controlerul de volum...
Nu am spus ca filtrarea ar avea legatura cu zgomotul Wink
Am spus ca, desi are filtrare mai mare ca la Accu exista alte "bube" care fac sa paleasca avantajul filtrarii masive si al transformatorului mai mare.

Dar, toate aceste "bube" nu impieteaza prea mult asupra sunetului, care este ceva deosebit.

Faptul ca mie si lui Marian ne-a placut mai mult Accu cu VA este pana la urma si o chestiune de gusturi.

Poate altcuiva ii place mai mult Densenul - desi mie diferentele mi s-au parut destul de insemnate.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Noi 19, 2010 3:42 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Vin Noi 19, 2010 3:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Accuphase are sau DC servo. Ca nu stiu si imi e lene sa citesc prospectele lor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Vin Noi 19, 2010 3:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Accuphase are DC servo.
Se pare ca stie greierasul cate ceva.
Si nu e nevoie sa il angajeze cei de la Accu... Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Vin Noi 19, 2010 3:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De fapt era destul de evident ca are DC servo, daca baietzii de la Kenwood lucrau cu asta in vremea cand nasteau Accu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 19, 2010 5:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MarianS a scris:
catalinmetal a scris:
MarianS a scris:
Si eu consider unele afirmatii malitioase, dar fiecare este liber sa zica orice pe forum....


radem, glumim, dar nu parasim incinta (acustica)!


Aha,..., am inteles unde bati,...


lasand gluma la o parte, amplificatoarele creek imi par produsele cu cel mai bun calitate pret pe care le-am auzit pana acum, sau cum zice americanul, "bang for buck". cu boxe potrivite, pot rivaliza usor cu amplifuri de 2-3 ori mai scumpe. stiu ce spun pt ca am detinut mai multe scule de la ei, si playere si integrate, si, pe vremea cand aveam simaudio supernova (deci o sursa de 6k) se complementa excelent cu un creek classic 5350, (de ordinul 1,2k). am avut mai multe perechi de boxe cu acest combo si trebuie sa recunosc ca classicul a fost un amp deosebit pt mine si viata mea de audiofil.

recent am putut audia un setup full analogic, cu creek destiny varianta bi-amp (integrat + power) pe niste proac-uri mai vechi si am avut parte de un sunet de o rara muzicalitate, setup ce mi-a reamintit ca atunci cand am ales creek pe vremuri pretuiam f mult caracterul lor "musically inviting".

...end of OT
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 19, 2010 5:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Noi vorbeam despre conditionatoare, si prin ricoseu de alimentarile celor 2 amplificatoare. Daca Densen-ul are alte probleme sa fie sanatosi , nu e cazul sa le tinem noi partea. Stiu ca uneori pare aiurea sa te exprimi din poze, dar atat vreme cat pozele alea au in ele si cateva evidente de ordin tehnic este posibil sa iti formezi o idee. Asta nu inseamna ca ceea ce se vede e si adevarul complet pana la capat. Vezi o masina cu motor de 12 cilindri in V automat banuiesti ca va avea ceva putere fata de alta care are doar 4 cilindri. In realitate e posibil ca motorul mic sa fie supraalimentat si sa dea 200CP , iar cel cu 12 in V sa fie facut pentru cuplu si sa ofere la iesire tot 200CP.

Care suna mai bine, mai placut, tine de subiectivismul fiecaruia si eu nu am de gand sa modific nicio parere in acest sens.

Eu doar am subliniat putin faptele reale, tehnice care se vad din poze. Cat de bine e implementata schema la fiecare amplificator n-ai de unde sa stii pana nu le masori caracteristicile, deci vorbim doar de premize. Nici macar daca le asculti nu poti stii sigur care e mai bun, decat daca diferentele sunt prea batatoare la ochi.

La o analiza sumara , cantitativa, Densen-ul pare a fi avantajat. Traf toroidal fata de cel EI de la Accuphase, un traf mai mare, capacitate mai mare formata din mai multe condensatoare in paralel, tehnologie SMD ce permite elemente parazite mai mici. Toate acestea impachetate intr-un ambalaj mai usor, mai portabil, mai light. Dar care schema e mai buna pana la final nu avem cum sa stim in acest moment fara masuratori directe. Deci cui i-a placut Accuphase poate sa mearga linistit pe aceasta varianta, nu se pune problema de teapa si poate sa-si ia si un conditionator daca asta il linisteste.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Vin Noi 19, 2010 7:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[quote="obuzel"]Eu zic ca un aparat bine facut nu ar trebui sa aiba probleme la alimentarea mai proasta.
Daca convertirea AC in DC in interior e bine facuta si implementata atunci diferentele ar trebui sa fie insesizabile. OK, daca tragem curentul de la priza la zeci de metri cu prelungitor se schimba treaba.
.......
quote]

de ce se schimba treaba?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
decanul



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 47
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 29, 2010 8:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In caz ca mai intereseaza pe cineva ..., am rezolvat problema alimentarii, de care amintea Nicu, in urma vizitei de acum 2 saptamini.
S-au tras alte cabluri direct din tablou, prize noi (aplicate), sigurante Siemens si - cel mai important - impamintare!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 29, 2010 8:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

decanul a scris:
In caz ca mai intereseaza pe cineva ..., am rezolvat problema alimentarii, de care amintea Nicu, in urma vizitei de acum 2 saptamini.
S-au tras alte cabluri direct din tablou, prize noi (aplicate), sigurante Siemens si - cel mai important - impamintare!


Asta inseamna ca am sa-ti mai fac inca o vizita la showroom ca sa mai analizam pe viu concursul "Densen vs Accuphase" Razz

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hifidoc



Conectat la: 13 Noi 2006
Mesaje: 300
Locatie: BV

MesajTrimis: Mar Noi 30, 2010 9:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
MarianS a scris:
catalinmetal a scris:
MarianS a scris:
Si eu consider unele afirmatii malitioase, dar fiecare este liber sa zica orice pe forum....


radem, glumim, dar nu parasim incinta (acustica)!


Aha,..., am inteles unde bati,...


lasand gluma la o parte, amplificatoarele creek imi par produsele cu cel mai bun calitate pret pe care le-am auzit pana acum, sau cum zice americanul, "bang for buck". cu boxe potrivite, pot rivaliza usor cu amplifuri de 2-3 ori mai scumpe. stiu ce spun pt ca am detinut mai multe scule de la ei, si playere si integrate, si, pe vremea cand aveam simaudio supernova (deci o sursa de 6k) se complementa excelent cu un creek classic 5350, (de ordinul 1,2k). am avut mai multe perechi de boxe cu acest combo si trebuie sa recunosc ca classicul a fost un amp deosebit pt mine si viata mea de audiofil.

recent am putut audia un setup full analogic, cu creek destiny varianta bi-amp (integrat + power) pe niste proac-uri mai vechi si am avut parte de un sunet de o rara muzicalitate, setup ce mi-a reamintit ca atunci cand am ales creek pe vremuri pretuiam f mult caracterul lor "musically inviting".

...end of OT


Start la OT Laughing

Catalin, daca tot aduse-si vorba de Creek, de acor cu tine.
Am detinut si eu o perioada un combo Creek Destiny. Odata m-am dus cu ele la Jack, de fapt cu toata instalatia de acasa (filtru si cabluri de curent Fisch, interconect Chord Signature, cabluri de boxe Chord Epic Twin), si le-am pus sa cante cu boxe ProAc D15. Am fost profund impresionat (nu numai eu) de ce am auzit. Pacat, ca atunci n-aveam bani sa cumpar boxele acelea, ca daca as fi avut, ramineam cu acel sistem. Exclamation

End of OT Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 17, 2011 3:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vor lansa si cei de la unison research un power conditioner....pret european competitiv si nu este made in china ci italy Nu are sursa in comutatie si amplificatory in clasa D, cum are Power Plant Premier, ci o sursa normala si un amplificatory in clasa G (care este analogic).

http://en.unisonresearch.com/?p=2616#fragment-2

P.S. Exemplul cu PPP este ptr comparatie ci nu pentru scandal.

_________________
"Lumea este plina de prosti" - Cicero
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 17, 2011 3:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vis-a-vis de PPP, merita mentionat ca acesta este deja un produs EOL, fiind in prezent subiectul unei promotii buy-back in SUA in favoarea noilor produse PerfectWave Power Plant 10, respectiv PerfectWave Power Plant 5:

Detalii aici si aici

_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 17, 2011 4:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Interesant. Modelul mare pare o bestie, dar sa vedem si pretul, unde este facut etc. Ceea ce nu ma incanta prea tare este ca au fost create ptr home cinema mai mult decat ptr high-end. Au mufe de TV, satelit, telefon, retea de internet etc...astea toate bruiaza puternic si induc paraziti.
_________________
"Lumea este plina de prosti" - Cicero
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 17, 2011 5:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Preturile MSRP (comunicate momentan doar pt SUA) sunt de 4999$ pt P10 si 2999$ pt P5. Amandoua produsele sunt fabricate in Boulder, Colorado,SUA.

Target-ul lor dedicat sunt sisteme Hi-fi, si de ce nu, si Home Cinema. Nici P10 si nici P5 nu prezinta mufe pentru protectie telefon sau retea (Ethernet). Conectorul Ethernet prezent pe panoul spate reprezinta modalitatea de conexiune a power plant-urilor la retea si permite posesorului acestora controlul de la distanta al aparatelor (functiile power on/off, vizualizare consum in timp real, cat si valori ale voltajului si THD).

Datale sunt salvate pe serverele PS Audio si pot fi accesate prin intermediul unui cont utilizator (creat pe baza unui serial number al produsului achizitionat), astfel posesorul avand acces la datele aferente graficelor calitatii curentului livrat (intr-un interval de timp ales de el).

Slot-ul de card SD este folosit pentru stocarea acestor date in mod off-line.

Asadar, nu trebuie sa ne facem griji in privinta "bruiajelor" induse de mufele de protectie telefon,retea,etc., nefiind vorba de un distribuitor cu protectie pasiva.Protectia aferenta semnalui de "cablu" este mai mult decat binevenita (detinatorii de receivere AV conectate prin intermediul conexiunilor HDMI la TV,Blu-Ray player,etc stiu ce inseamna sa ai un separator galvanic bun in sistem, pentru evitarea buclelor de masa).

_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 17, 2011 5:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MariusO a scris:
Preturile MSRP (comunicate momentan doar pt SUA) sunt de 4999$ pt P10 si 2999$ pt P5. Amandoua produsele sunt fabricate in Boulder, Colorado,SUA.


Probabil versiuniile pe 220/50 hz vor fi mai scumpe, sa vedem si cu cat. M-as bucura sa fie facute in Colorado, USA, dar nu cred. Fostul meu filtru PSaudio era facut in USA ca imi venise si cu declaratia de conformitate. Fostele Power Plant Premier, aveau sigla marcii pe spate, dar erau facute China. Doar declaratia de conformitate poate spune unde este facut produsul, degeba scrie pe spate Germania unde au ei head-quarterul, iar el este facut la o uzina subsidiara in china.

_________________
"Lumea este plina de prosti" - Cicero
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 13, 14, 15, 16  Urmatorul
Pagina 14 din 16

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community