FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Triangle Magellan
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Sam Ian 01, 2011 4:16 pm    Titlul subiectului: Triangle Magellan Raspunde cu citat (quote)

Ce parere aveti despre seria Magellan de la Triangle?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Ian 01, 2011 4:16 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Sam Ian 01, 2011 4:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cele mai mici dintre cele mari. Very Happy


MAGELLAN CELLO SW2.jpg
 Description:
 Filesize:  32.81 KB
 Viewed:  196 Time(s)

MAGELLAN CELLO SW2.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mie Ian 05, 2011 9:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Magellan este seria de varf de le Triangle.

Seria este formata din:

DUETTO - 3.600 euro

CELLO - 7.400 euro

QUATUOR - 11.100 euro

CONCERTO - 21.000 euro

GRAND CONCERT - 42.000 euro

Grand Concert au dimensiuni impresionante 2150 x 600 x 450 si sunt boxe cu greutate - la propriu: 100kg
Au 8 dif-uri si coboara pana la 28hz



(Din ce am citit:) 5 ani de cautari si cercetari au dat nastere proiectului MAGELLAN.Acest proiect exclusivist a avut ca scop nasterea reproducerii sonore fara nici un compromis. Fiecare dintre cele 415 piese care constituie proiectul MAGELLAN au fost gandite, dezvoltate si realizate cu inalte specificatii: de la prelucrarea lemnului, pana la cel mai mic detaliu din componenta difuzoarelor.Forma estetica deosebita a fost un raspuns al practicii muzicale. Peretii incintei acustice nu sunt paraleli, tocmai pentru a limita fenomenul undelor stationare, obtinand astfel o muzicalitatea crescuta a incintelor. Structura lemnoasa este una speciala, din mai multi pereti de lemn, ranforsati, ansamblul suprimand rezonantele incintei, muzica cantand libera fara interpunerea sunetelor. Frecventele medii-inalte sunt total izolate de frecventele joase printr-un sistem special de decuplare, avand in componenta o lamela dintr-un cauciuc special. Contactul cu solul se face doar printr-un con din otel special proiectat, fiind si reglabil.

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Vin Ian 21, 2011 8:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu totul se rezuma la constructia incintei.....
Voi stiti ca un difuzor de la acest model costa 40 euro ? Alta mare greseala facuta de triangle, recunoscuta si de ei - data in specificatii, ca este de 8 ohm minim 4 ohm....,....- Cea mai mare prostie posibila. Deci sunt de 4 ohm nu de 8. Daca pui pe un amplif de 8 ohm....s-ar putea sa aveti surprize. Cei care cunosc putin subiectul stiu despre ce vorbesc.
Dar sa nu uitam de tweeter.....Din ce este facut ; Mai este si pus intr-un horn, (pentru cunoscatori....realizati), cum vreti sa aveti inalte audiofile de la acel tweeter .
Am mai spus ca panza pe inalte si hartia pe medii-joase nu este inlocuita cu nimic....
RESTUL ESTE MARKETING - prosteala pe fata, putin lac si nikel si plateste fraeru' de nu se vede....

_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Vin Ian 21, 2011 8:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sa inteleg ca ai ascultat Triangle Magelan? Sau doar pe net?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Vin Ian 21, 2011 9:08 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si inca ceva 40 euro nu costa nici difuzorul de la micile Triangle Titus , ala e 77 euro. Iar un difuzor de Magelan costa in jur de 500 euro.
Uite aici sunt niste preturi
http://www.lamaisonduhautparleur.com/HpTriangle.php
Si mai sunt multe de spus despre Magelan .............
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
steliani



Conectat la: 16 Sep 2008
Mesaje: 182
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Vin Ian 21, 2011 10:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Triangle este una din marcile mele preferate, iar seria Magellan este una de exceptie. Am ascultat Duetto si Concerto dar nu si Cello. Au fost pe lista mea de achizitii (cello) dar am decis la achizitia unor incinte inchise pt moment. Nu exclud insa sa ma intorc la ele.
Iubite sau urate cam asta ar fi cu Triangle. Au un sunet aparte care nu place oricui si nu isi gasesc partener usor. Mofturoase la pozitionare.
Am sa inchei cu concluzia celor de la What Hi Fi care au acordat un 5 stars, best buy pt Cello:

Citat:
The Triangle Magellan Cellos have strong character, but for the most part they serve the music brilliantly. If you’re into hi-fi to enjoy music rather than analyse recordings, we recommend these floorstanders highly.



http://www.whathifi.com/Review/Triangle-Magellan-Cello-SW2/

_________________
steliani
and I still haven't found what I'm looking for
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danzup



Conectat la: 08 Noi 2007
Mesaje: 90
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 21, 2011 10:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

scorpions a scris:
Nu totul se rezuma la constructia incintei.....
Voi stiti ca un difuzor de la acest model costa 40 euro ? Alta mare greseala facuta de triangle, recunoscuta si de ei - data in specificatii, ca este de 8 ohm minim 4 ohm....,....- Cea mai mare prostie posibila. Deci sunt de 4 ohm nu de 8. Daca pui pe un amplif de 8 ohm....s-ar putea sa aveti surprize. Cei care cunosc putin subiectul stiu despre ce vorbesc.
Dar sa nu uitam de tweeter.....Din ce este facut ; Mai este si pus intr-un horn, (pentru cunoscatori....realizati), cum vreti sa aveti inalte audiofile de la acel tweeter .
Am mai spus ca panza pe inalte si hartia pe medii-joase nu este inlocuita cu nimic....
RESTUL ESTE MARKETING - prosteala pe fata, putin lac si nikel si plateste fraeru' de nu se vede....

Vorbesti fara sa stii nimic !
Tot ce spui tu aici nu are nici o acoperire in realitate !
Plus ca hornul este o incinta in sine de exceptie ..... iar cum folosesc unui producatori camera de rezonanta tip horn la un tw nu este de nasul tau sa comentezi mai ales ca nu ai cunostinte despre problema .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Vin Ian 21, 2011 11:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu nu vreau sa supar pe nimeni , dar stiu ca sunt oameni care pleaca capu' la materiale tipatoare ......dar sa stiti, totul e marketing.
De ce nu vorbiti nimic de impedanta difurilor, cum poate un producator asa mare sa spuna 8 - 4 ohm.....repet , vorbesc pentru cine cunoaste problema.
Ati spus ca sunt pretentioase la pozitionare....deci care este idea....Aria tweeter-ului este foarte restransa din cauza hornului sau ma insel eu ....Intrati pe site-uri de specialitate si vedeti ce inseamna tweeter si dif. audiofil ....Cand gasesc link-ul respectiv o sa vedeti si situatia dif-urilor de la triangle, deci nu e de la mine citire .

P.S. Cei care sunteti fan triangle , nu sariti asa tare ca nu am de castigat nimic din toata treaba asta, sunt discutii care le punem cap la cap , ca doar de asta este forum... (pareri).

_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 21, 2011 11:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citind tot felul de comentarii pe forumurile de la noi, mi-am format o parere destul de critica la adresa firmelor NAIM si TRIANGLE.

In ultimii ani am avut diverse ocazii in care am ascultate sisteme cu electronice Naim si sisteme cu boxe Triangle.

Se tot afirma (malitios) ca aceste boxe sunt tipatoare, urlatoare etc., etc. Mie nu mi s-au parut deloc asa. Sunt, dupa parerea mea, incinte foarte transparente, rapide, rezolute care integrate in sisteme puse la punct "canta muzica". Si o fac chiar bine. Gama Magellan as putea spune ca este de exceptie.

Legat de Naim pot spune ca am avut acasa, acum ceva timp, un sistem bazat pe preul 282, power Nap200, CDS3. Am acceptat cu greu sa aduc acele scule mici si negre acasa. Dupa ascultarea lor pot spune ca mi-am schimbat parerea.
Sunet curat, omogen, involving, forte bun pe rock, metal dar se descurca foarte bine si pe celelalte genuri de muzica.

Consider ca de la un anumit nivel in sus nu mai putem spune ca sculele x sunt de kkt, sau ca sculele x sunt peste sculele y. Aceste afirmatii sunt false si menite sa influenteze eventualii interesati. Daca sunt bine puse la punct (imperecheate, cablete, etc.) pot multumi pe oricine.

Daca Triangle a hotarat sa utilizeze un anumit tip de tw, cu siguranta ca stiu ei ce fac.
Acelasi lucru putem spune despre boxele Sugden, Sonus Faber, GF, etc.

Sfatul meu este sa nu va lasati influentati de textele scrise pe forumurile de specialitate. Ascultati cu propriile urechi si luati deciziile singuri.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Vin Ian 21, 2011 12:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.stereophile.com/content/triangle-magellan-concerto-loudspeaker-measurements

In link-ul de mai sus se vad niste masuratori a unei incinte Magelan.
Se observa cateva chestii interesante:
- impedanta foarte mica cap-coada (necesita amplificare serioasa)
- un spike evident la inalte - sunet aerisit, poate putin intepat
- lipsa de extensie la frecvente joase mai ales ca e vorba de o boxa MARE.

Ar mai fi una alta de comentat dar ma rezum doar la atat.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Ian 21, 2011 12:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca n-ai unde asculta, ajungi la concluziile lui scorpion, formate din citirea linkurilor.
_________________
Ori santem audiofili, ori nu mai santem.Nu putem asculta toti Schopenhauer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Vin Ian 21, 2011 12:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Toader a scris:
Daca n-ai unde asculta, ajungi la concluziile lui scorpion, formate din citirea linkurilor.


Asa este, recunosc ca nu am ascultat, dar graficele vorbesc de la sine. Eu nu am spus ca suna prost sau bine, doar am tras niste concluzii reies clar din acele grafice.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Ian 21, 2011 12:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Scuze, ahegyes.Am postar fix cand ai postat si tu.Nu vazusem ce ai scris si nu-ti era adresata tie.Era doar o remarca care ma priveste si pe mine, uneori.Un amic are Genese Quartet si sper sa merg sa le ascult.
_________________
Ori santem audiofili, ori nu mai santem.Nu putem asculta toti Schopenhauer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
johndoe21ro



Conectat la: 09 Feb 2010
Mesaje: 89
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Vin Ian 21, 2011 12:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am auzit ca nu suna bine Scorpions pe ele. Drunk
_________________
Usher Be-718 + Jeff Rowland Concerto + Weiss DAC2 + Audioquest Volcano DBS 72V + Audioquest NRG-5 + Aavik Rack & Nordost Pulsar Points + Omicron Gold SE
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
Pagina 1 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community