FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Triangle Magellan
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Ian 21, 2011 11:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alea au un sunet sclipitor
_________________
Ori santem audiofili, ori nu mai santem.Nu putem asculta toti Schopenhauer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Ian 21, 2011 11:32 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
loserica



Conectat la: 04 Apr 2006
Mesaje: 167
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Sam Ian 22, 2011 6:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sa nu uitam de tweeterele cu "berila" care ne imbata Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Ian 22, 2011 9:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pioneer parca au scos boxe facute din lemn de butoaie de wisky.Sper sa vad si un tweeter romanesc facut cu Grasa de Cotnari(asta categoria high-end).Unul banal, ieftin ar fi cu tzuica de pufoica. Laughing
http://www.pioneer.eu/eur/campaign/products/pureMalt.html

_________________
Ori santem audiofili, ori nu mai santem.Nu putem asculta toti Schopenhauer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Sam Feb 12, 2011 6:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Astazi a reusit sa fac o comparatie pe care o urmaream de mult timp.
Am comparat Triangle Lyrr cu Triangle Magellan Dueto (deci cele mai mici Magellanuri) http://www.triangle-fr.com/en/magellan/duetto/ .
Lyrr nu a avut nici macar o sansa in fata micutelor nici macar pe bas.
Amplificatoarele folosite au fost un Atoll http://www.atoll-electronique.com/gamme-400.php si un Moon http://www.simaudio.com/mooni33.htm .
Dueto au un sunet extrem de clar , deschis, o separatie incredibila si o scena superba parca ar cinta linga tine solistul. Sunt extrem de echilibrate dar cu unele amplificari aveau momente de agresivitate (cu Moon) , cred ca le place puterea.
Din nou am auzit un sunet extrem de bun de la seria Magellan, deci daca ar fi sa aleg intre Lyrr si Duetto as alege fara ezitare Magellan Duetto.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Sam Feb 12, 2011 6:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Atoll cu Triangle???
_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Sam Feb 12, 2011 7:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu se bateau deloc Atoll si Triangle. Very Happy Se auzea chiar foarte bine.
Eu prefer Unison dar daca asta avea omul ce era sa fac ? Am audiat ce a avut el .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Sam Feb 12, 2011 8:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Atoll e vanos, dinamic, viteza, detaliu, rezolutie, adica un sunet mai rece, mai aspru, mai sec. Eu nu cred ca este sinergie acolo, dar, ma rog...
_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Sam Feb 12, 2011 8:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PolyGram a scris:
Atoll e vanos, dinamic, viteza, detaliu, rezolutie, adica un sunet mai rece, mai aspru, mai sec. Eu nu cred ca este sinergie acolo, dar, ma rog...

Din acest motiv am cerut si un Moon chiar daca nu a fost in aceeasi clasa cu boxele .
Oricum eu urmaream diferenta Lyrr - Duetto, si as fi obtinut raspunsul cu orice as fi pus sa cinte. (bine macar peste 2000 euro)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Sam Feb 12, 2011 9:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hersorin a scris:

Oricum eu urmaream diferenta Lyrr - Duetto, si as fi obtinut raspunsul cu orice as fi pus sa cinte. (bine macar peste 2000 euro)


Nu ai fi obtinut raspunsul corect. Orice boxa se potriveste cel mai bine cu un anumit amplif. Sa presupunem ca Atoll merge in general cu Triangle, dar si in acest caz una dintre ele poate ca s-a potrivit cu ampliful, iar cealalta nu. Intr-o combinatie nereusita sunetul va fi pe masura. Daca Duetto nu se potriveste cu Atoll, atunci Lyrr cu un amplif potrivit poate sa sune mai bine. Parea mea

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Sam Feb 12, 2011 10:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Diferenta dintre Lyrr si Duetto este exact diferenta dintre gama Esprit adica ce aieftina si gama de mijloc adica Genese.
Oricum cumva era si normal sa fie diferente deoarece testam gama Genese cu gama Magellan deci alte clase.
De mult eram curios de aceasta comparatie deoarece la bani sunt apropiate 3500 Lyrr si 4200 Magellan.
Sa zicem ca nu a fost Lyrr avantajate de amplificare dar eu tot Duetto as lua, era prea mare diferenta Laughing
Se auzea pe Duetto de acum acel sunet de inalta calitate cu o scena precisa , boxele dispareau din relif , ce sa mai zic era muzica . Pacat ca nu era sunetul muzical pe care il prefer eu , era un sunet precis , cristal .
Cred ca cu Unison as fi obtinut ce imi place mie. Dar sper sa ajung si cu Unisoanele mele pe acolo, vad eu cum am timp.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 6:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In afara de Triangle, iti mai plac si alte boxe? (Ca sa-mi fac o parere in legatura cu sunetul care-ti place)
_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
johndoe21ro



Conectat la: 09 Feb 2010
Mesaje: 89
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 6:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PolyGram a scris:
In afara de Triangle, iti mai plac si alte boxe? (Ca sa-mi fac o parere in legatura cu sunetul care-ti place)


Mai este nevoie? Very Happy

_________________
Usher Be-718 + Jeff Rowland Concerto + Weiss DAC2 + Audioquest Volcano DBS 72V + Audioquest NRG-5 + Aavik Rack & Nordost Pulsar Points + Omicron Gold SE
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
johndoe21ro



Conectat la: 09 Feb 2010
Mesaje: 89
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 6:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Plus ca sunetul este dat de intreg sistemul, de matching-ul componentelor. Ele pot suna foarte rezolut, cu un bas rapid, foarte bine controlat, sec, cu o dinamica si o scena de vis, sau poate chiar cald (desi e greu sa faci Triangle sa sune astfel, nu?), melodios, analogic cu un amplificator pe lampi si niste cabluri pe masura (sau chiar cu un integrat solid state cu acceasi caracteristica, cum este Accuphase, Luxmann, etc).
_________________
Usher Be-718 + Jeff Rowland Concerto + Weiss DAC2 + Audioquest Volcano DBS 72V + Audioquest NRG-5 + Aavik Rack & Nordost Pulsar Points + Omicron Gold SE
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 6:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

johndoe21ro a scris:
Plus ca sunetul este dat de intreg sistemul, de matching-ul componentelor.


Boxele au cea greu cuvant de spus, au o amprenta puternica. O boxa suna intr-un anumit fel. Cu un amplif potrivit scoti untul dine ea, o faci sa-si arate adevarata valoare.

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 6:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

...cel mai greu cuvant - asta am vrut sa spun. Aveam in gand ''cea mai puternica amprenta'' si le-am combinat involuntar.

Baga-ti butonul EDIT, care exista odata.

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
Pagina 3 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community