FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Amplif lampi sau tranzistor
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
mihai.balaci



Conectat la: 12 Noi 2010
Mesaje: 76
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 03, 2011 3:37 pm    Titlul subiectului: Amplif lampi sau tranzistor Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Sunt convins ca s-a mai discutat de mii de ori...insa nu am gasit topicurile aici.
Ma gandesc la un upgrade pt amplificator.Sunt tentat si la ceva pe lampi?
Ma intereseaza cateva opinii pro si contra pentru a-mi face o idee si a merge mai departe sa le ascult.
Ce avantaje / dezavantaje au?

Multumesc anticipat.

_________________
ELAC 189 + Yamaha RX-797 + Philips CD-820 TDA1541A Tuned + DAC Philips TDA1541A buffer Lampa
Conectica Klotz 4x4 bi-wired / In-akustik
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Ian 03, 2011 3:37 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 03, 2011 4:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Depinde mult si de sensibilitatea incintelor acustice pe care le vei pune in sistem.
Daca au sensibilitate scazuta (sub 92 dB) n-ai nici o sansa cu un amplificator pe lampi.
Iar lampile sunt pretentioase Rolling Eyes

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hbi



Conectat la: 13 Noi 2007
Mesaje: 246
Locatie: iasi

MesajTrimis: Lun Ian 03, 2011 8:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

1.lampa e scumpa, tranzistorul nu,
2.lampa se sparge, tranzistorul nu,
3.lampa foloseste tensiuni mari, tranzistorul nu, (pericol de electrocutare),
4.intrun amplificator pe lampi trebuie transformatoare de iesire, la tranzistori nu, (costuri de productie mari),
5.lampa are randament mic, tranzistorul nu, (energia bagata in lampa se tranforma in energie termica),
6.lampa se consuma, tranzistorul nu,
7.cu un amplificator cu lampi trebuie sa fii rabdator, la ala cu tranzistori nu,
8.amplificatorele cu lampi consuma multa energie electrica, ala cu tranzistori nu, (energie pentru filamente),
9.amplificatorele cu lampi sint grele in comparatie cu cele cu tranzistori,
10.dupa cele enuntate mai sus, declar ca ascult pe lampa!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Discover



Conectat la: 22 Apr 2008
Mesaje: 190
Locatie: Beclean

MesajTrimis: Mar Ian 04, 2011 4:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutare, si eu ascult pe lampi Very Happy
Cu toate minusurile enumerate mai sus lampa va sta intodeauna in fata tranzistorului ca si calitate si claritate al sunetuli. Exclamation
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Ian 04, 2011 4:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Absolut fals !

Lampile au un farmec aparte, atat vizual cat si [uneori] auditiv.
Totusi, cele mai bune si mai scumpe amplificatoare pe lampi nu suna a lampa !
Un sunet corect este relativ neutru iar aceasta este foarte greu de obtinut - se regaseste in general la sume care depasesc un Logan [nou].


Toate enunturile de mai sus ale lui HBI se regasesc si la amplificatoarele cu tranzistori in clasa A - mai putin consumarea in timp.


Oricum, discutia nu are sens pana nu este precizat un buget, si, asa cum a scris Nicu - totul depinde de asocierea cu incintele.

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mihai.balaci



Conectat la: 12 Noi 2010
Mesaje: 76
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 06, 2011 3:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

merci pentru raspunsuri.
buget : 6-7000 roni

_________________
ELAC 189 + Yamaha RX-797 + Philips CD-820 TDA1541A Tuned + DAC Philips TDA1541A buffer Lampa
Conectica Klotz 4x4 bi-wired / In-akustik
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
pusttiu



Conectat la: 09 Oct 2005
Mesaje: 99
Locatie: iasi

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 8:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

lampa e sfanta , tranzistorul nu Smile
ca sa il continui pe HBI si la fel si eu ascult pe lampi si acum iarna e chiar benefic Smile.
depinde f mult de gusturile fiecaruia.... ascult pe lampi din 2005 si inca imi mai place Smile
faza e sa ,,stii,, ce cauti cel mai mult dureaza pina iti formezi un sunet anume
.

_________________
vaii mii rau !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mihai.balaci



Conectat la: 12 Noi 2010
Mesaje: 76
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 8:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

merci pt raspunsuri.
momentan stau cu ce am in semnatura.
upgrade-ul pentru amplif cred ca se va face la un yamaha as-2000 sau anthem 225

_________________
ELAC 189 + Yamaha RX-797 + Philips CD-820 TDA1541A Tuned + DAC Philips TDA1541A buffer Lampa
Conectica Klotz 4x4 bi-wired / In-akustik
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Liv32



Conectat la: 22 Aug 2009
Mesaje: 156
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 8:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aici lucrurile sunt foarte complicate. In primul rand din ce am incercat eu lampile vechi suna mult peste astea noi.
Deoarece lampile se schimba relativ usor iar sunetul se schimba foarte mult, proprietarul sculei va cumpara foarte multe schimburi de lampi, deci dupa sa zicem n ani o scula cu lampi va costa mult peste pretul de raft.
Eu am cumparat in joaca un dac Lite 60. Cu lampile originale avea un sunet sticlos asa ca am facut primul schimb dupa 4 zile de la cumparare. In prezent am 8 perechi de "rezerva" desi nu am reusit sa ard nici prima pereche de lampi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 03, 2011 2:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Amplificatoarele pe lampi, marea lor majoritate , au distorsiuni cam de 100 de ori mai mari decat majoritatea amplificatoarelor pe tranzistori.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
gpopescu



Conectat la: 22 Dec 2005
Mesaje: 47
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 03, 2011 2:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iar boxele intre 100 si 1000 de ori fata de amplificatoarele pe tranzistori (aprox 1%).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Valdi



Conectat la: 22 Ian 2008
Mesaje: 156
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 03, 2011 4:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunetul de lampa in general se remarca printr-o anumita "caldura" , medii pronuntate si foarte naturale, in contrapartida detalii mai putine decat un amplif SS, ma refer la astea de care ne mai atingem, pentru ca am auzit si amplificatoare pe lampi extrem de scumpe care suna extrem de detaliat, dar ma gandesc ca este destul de greu sa le ai pe amandoua , medii si inalte, pe un amplif cu lampi la bani putini.
_________________
Si iar s-a facut vineri ! !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Liv32



Conectat la: 22 Aug 2009
Mesaje: 156
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Joi Feb 03, 2011 4:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca ce spui tu Valdi, se inampla atunci cand ampificatorul cu lampi nu are putere suficienta pentru boxe. Eu am patit la fel cu un Music Angel cu El 34, care pus sa cante pe Focal Chorus 807 V suna incredibil de bine (exceland la detalii si la extensia inaltelor) dupa care pus pe niste boxe de podea Jamo pur si simplu nu mai era acelasi amplificator.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Torquemada



Conectat la: 09 Noi 2009
Mesaje: 1
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 03, 2011 4:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Macar de-ar fi asa simplu subiectul.
Tuburile au multe avantaje constructive si dezavantaje temporale.
Uite Gabi, un articol sugestiv:

http://www.allaboutcircuits.com/vol_3/chpt_13/12.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pusttiu



Conectat la: 09 Oct 2005
Mesaje: 99
Locatie: iasi

MesajTrimis: Vin Feb 04, 2011 9:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu am acasa un velleman k4000 cu 8 el34 (dar am pus in loc 6p3s-e) si 3 ecc-uri si ascult pe o pereche de boxe Jamo Concert 2.....vreau sa va spun ca sunetele sunt fffff detaliate (daca stranuta unu in concert live la mine se aude Smile) ) pina acu juma de an ascultam pe o pereche de Technics sb-c450 si se auzea doar basul si inaltele Smile) .
sursa initiala intervine doar in zg de fond si/sau particularilatile pe fiecare gen de muzica....
am citeva ampuri cu lampi si in functie de pret sunt si rezultatele.
lampile finale nu le-am schimabat neavand 8identice....dar prin schimbarea ecc-urilor cu firme diferite se simte, aude cel mai bine.....
am un valvo ecc82 anii '50 folosit (nou nu am gasit Sad( ) care suna demential.

_________________
vaii mii rau !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community