FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Arcam rDAC
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
claudiu2006



Conectat la: 06 Mar 2006
Mesaje: 103
Locatie: Slobozia

MesajTrimis: Lun Ian 03, 2011 7:15 pm    Titlul subiectului: Arcam rDAC Raspunde cu citat (quote)

A ascultat cineva acest dac super laudat de la Arcam?
http://www.google.ro/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBwQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.arcam.co.uk%2Fproducts%2Csolo%2Cdacs%2CrDac.htm&ei=u_shTfe5M8O24gaWxaiGAg&usg=AFQjCNGzApvlnqws4REnJIH2G-QXQDvY1g
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Ian 03, 2011 7:15 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
mihai.balaci



Conectat la: 12 Noi 2010
Mesaje: 76
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 14, 2011 1:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu am ascultat.
dar am auzit ca suna foarte bine.

_________________
ELAC 189 + Yamaha RX-797 + Philips CD-820 TDA1541A Tuned + DAC Philips TDA1541A buffer Lampa
Conectica Klotz 4x4 bi-wired / In-akustik
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 14, 2011 1:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, a ascultat cineva acest DAC inclusiv in Romania, asta iti pot spune sigur. Smile
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 14, 2011 5:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu l-am ascultat, sunt si eu curios, insa ca o posibila alternativa as sugera auditia unui DAC de la Xindak, anume DAC5.

m-am putut juca o vreme cu un astfel de aparat, si consider ca, dpdv sunet, calitate fabricatie, si implementarea etajului de iesire duala fie pe tranzistori fie lampa, cu posibilitate selectare sampling rate intre 96 si 192 KHz, isi face banii lejer si fara teama...

e drept ca o perioada de cateva zeci de ore de functionare rodajul lampii va produce niste rezultate ceva mai slabute insa dupa acea perioada soundul este smooth, ne-agresiv, suficient de placut si rezolut pt banii sai, si cu un plus mare pe voci.

acel mic aparat cu alimentare externa de la Arcam nu imi inspira totusi prea multa incredere, insa, pana nu incerci, nu ai de unde sti... totusi xindakul pe langa acest aparat se prezinta ca o scula, dupa parerea mea, pe cand arcam-ul este at best un gadget.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
claudiu2006



Conectat la: 06 Mar 2006
Mesaje: 103
Locatie: Slobozia

MesajTrimis: Vin Ian 14, 2011 6:00 pm    Titlul subiectului: rdac Raspunde cu citat (quote)

l-am achizitionat pe 4 ianuarie!!! am avut putina teama ptr. alimentarea externa, dar nu este nici o problema cu ea!!
comparat cu dac magic al unui prieten, este in alta clasa de sunet arcam-ul!!! pe arcam auzi sunete care pe cambridge nu se aud!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
claudiu2006



Conectat la: 06 Mar 2006
Mesaje: 103
Locatie: Slobozia

MesajTrimis: Vin Ian 14, 2011 6:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si o poza cu interiorul rdac!!


IMG_2242.jpg
 Description:
 Filesize:  234.89 KB
 Viewed:  230 Time(s)

IMG_2242.jpg



IMG_2242.jpg
 Description:
 Filesize:  348.07 KB
 Viewed:  178 Time(s)

IMG_2242.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Vin Ian 14, 2011 6:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vad ca pe USB foloseste tehnologia asincron de la dCS.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 14, 2011 6:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Uite si o poza cu interiorul; rDAC mi se pare o alegere buna daca vrei sa-l folosesti pe USB, aspect la care exceleaza datorita modului asincron, dar presimt eu ca pentru folosire exclusiva pe RCA exista si alternative poate mai bune, cum ar fi acel Xindak mentionat mai sus...


arcamrdac.jpg
 Description:
 Filesize:  128.21 KB
 Viewed:  205 Time(s)

arcamrdac.jpg



_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 14, 2011 6:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

P.S. Am postat pozele deodata. Smile
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 14, 2011 6:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Claudiu
Comparatia pe care ai facut-o era pe USB sau pe coax? te-ai jucat si cu flitrarile lui CA?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
claudiu2006



Conectat la: 06 Mar 2006
Mesaje: 103
Locatie: Slobozia

MesajTrimis: Vin Ian 14, 2011 7:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da! am comparat sunetul si pe coaxial si pe usb!!
in cazul dac magic intrarea usb suna prost, in schimb pe coaxial suna mult mai bine!!! in cazul rdac nu sunt diferente de sunet intre usb si coaxial!!
persoana care detine dac magic si-a comandat deja piese ptr. a fi modificat ( alte op-ampuri, dac-uri wolfson 8741 si condensatori audiofili )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
claudiu2006



Conectat la: 06 Mar 2006
Mesaje: 103
Locatie: Slobozia

MesajTrimis: Vin Ian 14, 2011 7:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

inainte sa achizitionez rdac citisem pe net parerile celor care il testasera deja si toti spuneau ca pe usb suna cel mai bine ( pe coaxial spuneau ce este jiteros ), intre timp cred ca sa rezolvat aceasta problema, deoarece pcb-ul este deja la revizia 04!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adycoke2



Conectat la: 07 Dec 2010
Mesaje: 14
Locatie: craiova

MesajTrimis: Sam Ian 15, 2011 8:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

detin una bucata rDAC inca din decembrie,este superb Smile
_________________
audiofool in devenire Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
adinica



Conectat la: 02 Iul 2003
Mesaje: 589
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 15, 2011 9:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor!
Damn!! Am mai vazut 2-3 poze cu interiorul rDac-ului si in toate erau condensatori diferiti!! In unele am vazut Elna Cerafine langa op-ampuri, aici sunt altceva... hmmm!
Ce op-ampuri foloseste? Am vazut intr-o poza ceva de la National Semicon, parca LME49722 (nu se vedea bine).
Cum suna pe intrarea coaxiala, cu un cd player folosit ca transport, totusi?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 16, 2011 12:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Recunosc ca nu l-am testat nici macar o secunda pe coaxial sau optical. Embarassed
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 1 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community