FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Arcam rDAC
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 17, 2011 1:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Scuze uitasem de poza Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Ian 17, 2011 1:00 pm    Titlul subiectului: Mitica




distort.jpg
 Description:
 Filesize:  72.25 KB
 Viewed:  85 Time(s)

distort.jpg


Sus
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 17, 2011 1:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Laughing Laughing Laughing Hai ca sunt uituc de tot, incerc sa fac 3 lucruri deodata ..: ca sa trag concluzia la ceea ce am vrut sa spun: problemele de decay , de semnal mic, nu le ai din cauza zgomotului de 5nV..., ci din cauza distorsiunilor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ionut_t



Conectat la: 16 Ian 2011
Mesaje: 16
Locatie: Bucuresti / Slobozia

MesajTrimis: Lun Ian 17, 2011 1:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

OP275 este un amp gu JFET pe intrare (5532 e cu bipolari) si specificatiile generale sunt mult peste 5532. OP275 nu este mai slab decat 5532.. in fine, eu zic sa ne oprim aici, ca deja e mult offtopic. Cablajul de la cambridge este ala care e, deci upgrade-ul nu are cum sa includa si modificari ale cablajului, implementarea de asemenea (probabil se mai pot tatona doar valori / configuratii ale filtrului). Apropo de Lavry DA10, mai scria cineva pe-aici ca nu e atat de bun pe cum se crede (din ce retin, comparat cu Benchmark DAC1). Pe mine ma intereseaza cat de bine poate ajunge sa sune al meu Cambridge; cand o sa trag linie si ma satur de el, o sa-l scot la vanzare si o sa ma orientez catre altceva.. la urma urmei, imi cam sta pe chelie treaba cu DSP-ul care face upsampling - mie mi-e ca mai mult strica sunetul.. ramane de vazut..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 17, 2011 1:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

...eu am o nedumerire legata de o afirmatie de mai sus...
s-a precizat atributul scena sonora, insa testele s-au facut pe casti...

pai care scena? daca mergem in clubul de jazz, vine cineva si ne pune castile pe urechi? formatia ne canta in fata, pe o scena, la fel se incearca si uneori se reuseste destul de bine, si redarea unui setup hifi/hiend cu incinte stereo. la casti muzica iti suna in cap (cu pericolele de rigoare pt aparatul auditiv al celui "incashketat").

eu unul nu cred ca audio adevarat se face pe casti, desi am ascultat pe produse titrate de gen de curiozitate... intre o auditie live si una la casti este o diferenta enorma... dupa mine o casca este un accesoriu, nu o componenta a unui lant audio adevarat. sper sa nu se ofenseze posesorii de casti sau fanii inraiti...

in rest, felicitari posesorului noului gadget, si, la mai mare!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ionut_t



Conectat la: 16 Ian 2011
Mesaje: 16
Locatie: Bucuresti / Slobozia

MesajTrimis: Lun Ian 17, 2011 2:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, la treaba cu scena, ai dreptate; sa ii zicem "imagine stereo" - respectiv "distanta virtuala" a instrumentelor (panoramate) fata de ureche si cat de "in centrul capului" (nu al scenei Smile ) se afla instrumentele puse pe centru (in general vocea). Diferenta dintre ele era ca la rDAC instrumentele sunt mai "inghesuite langa cap" iar la Cambridge erau ceva mai imprastiate. A nu se intelege amestecate din "mai inghesuite" - pur si simplu sunetul era mai aproape.. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 17, 2011 2:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

multam de raspuns, ionut.
insa, intreb si eu, nu era mai simplu de facut comparatia pe niste incinte?
cred ca diferentele ieseau mai usor in evidenta...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 17, 2011 2:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ionut ti-am facut o poza in care se poate observa "superioritatea" lui OP275 in favoarea "mediocritatii" 5532-ului Smile Intotdeauna datasheet-urile sunt facute sa fie favorabile si sa nu spuna povestea pana la capat. Gata, am terminat si eu cu offtopicul.


distort 2.jpg
 Description:
 Filesize:  107.25 KB
 Viewed:  69 Time(s)

distort 2.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ionut_t



Conectat la: 16 Ian 2011
Mesaje: 16
Locatie: Bucuresti / Slobozia

MesajTrimis: Lun Ian 17, 2011 2:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
multam de raspuns, ionut.
insa, intreb si eu, nu era mai simplu de facut comparatia pe niste incinte?
cred ca diferentele ieseau mai usor in evidenta...

Era tot ce aveam la dispozitie; anyway, eu de regula prefer castile din motive materiale; cu incintele e poveste lunga si multi bani de investit nu numai in incinte, dar si in acustica camerei, etc.. Pentru moment, prefer sa ma limitez la casti..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
sorinpopa



Conectat la: 25 Aug 2010
Mesaje: 78
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 17, 2011 2:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ionut_t a scris:
catalinmetal a scris:
multam de raspuns, ionut.
insa, intreb si eu, nu era mai simplu de facut comparatia pe niste incinte?
cred ca diferentele ieseau mai usor in evidenta...

Era tot ce aveam la dispozitie; anyway, eu de regula prefer castile din motive materiale; cu incintele e poveste lunga si multi bani de investit nu numai in incinte, dar si in acustica camerei, etc.. Pentru moment, prefer sa ma limitez la casti..


iata o atitudine fireasca, matura. Cu pasi usori si siguri, vei ajunge si la incinte & acustica incaperii. Succes!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
ionut_t



Conectat la: 16 Ian 2011
Mesaje: 16
Locatie: Bucuresti / Slobozia

MesajTrimis: Lun Ian 17, 2011 3:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Evident ca target-ul asta e Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
savu_superstar



Conectat la: 20 Noi 2009
Mesaje: 31
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 27, 2011 12:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca tot a venit vorba de RD-25


_MG_6546.JPG
 Description:
 Filesize:  294.71 KB
 Viewed:  182 Time(s)

_MG_6546.JPG



_________________
www.soundnews.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
savu_superstar



Conectat la: 20 Noi 2009
Mesaje: 31
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 27, 2011 12:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si pe lung
_________________
www.soundnews.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ionut_t



Conectat la: 16 Ian 2011
Mesaje: 16
Locatie: Bucuresti / Slobozia

MesajTrimis: Joi Ian 27, 2011 10:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Foarte frumos lucrat; observ niste TPA6120 pe langa iesiri (amp-uri de casca) ? in rest pare sa aiba numai electrolitici Sanyo OSCON si Elna Cerafine (?) Smile ..nu prea ma incanta pe mine treaba cu sursa pe aceeasi placa cu partea de audio analog, dar banuiesc ca au stiut ei ce au stiut cand au pus-o acolo Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
savu_superstar



Conectat la: 20 Noi 2009
Mesaje: 31
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 27, 2011 10:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ma omoara forumul asta, fara edit, fara multiple attach...


IMG_6612.JPG
 Description:
 Filesize:  251.97 KB
 Viewed:  129 Time(s)

IMG_6612.JPG



_________________
www.soundnews.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
claudiu2006



Conectat la: 06 Mar 2006
Mesaje: 103
Locatie: Slobozia

MesajTrimis: Joi Ian 27, 2011 10:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ar fi interesanta comparatia intre cele doua, avand in vedere ca sunt cam la acelasi nivel de pret!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 4 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community