FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Reference IC - top of the line
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 1:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

johndoe21ro a scris:
PolyGram a scris:
Acel cablu se potriveste in orice sistem. Asa se justifica pretul Stupid


Cu siguranta ca nu orice cablu se potriveste in orice sistem. De acea exista matching-ul. Cu cat pretul creste cu atat matching-ul este mai greu de realizat, contrar parerii obisnuite.


Daca ai citit contextul in care am scris, ar fi trebuit sa vezi ca e o gluma. Oricum, acel cablu nu-si justifica pretul nici chiar daca s-ar potrivi in orice sistem. Prin afirmatia mea am incercat sa-l justific cat de cat Laughing

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 1:12 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 1:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

johndoe21ro a scris:
Sky-ul nu este de departe cel mai scump de la Audioquest. Peste Sky sunt Wild Blue Yonder si William E. Low Signature (4200 respectiv 7200eur per metru).


Si de ce nu apar pe site? Cuma adica, se vand la metru?!? Dau o caruta de bani si mai trebuie sa-mi bat capul sa-l mufez? Dar am avantajul ca pot sa-i pun mufe de 3 euro bucata, nu din acelea scumpe Laughing

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
johndoe21ro



Conectat la: 09 Feb 2010
Mesaje: 89
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 1:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PolyGram a scris:
johndoe21ro a scris:
Sky-ul nu este de departe cel mai scump de la Audioquest. Peste Sky sunt Wild Blue Yonder si William E. Low Signature (4200 respectiv 7200eur per metru).


Si de ce nu apar pe site? Cuma adica, se vand la metru?!? Dau o caruta de bani si mai trebuie sa-mi bat capul sa-l mufez? Dar am avantajul ca pot sa-i pun mufe de 3 euro bucata, nu din acelea scumpe Laughing


Evident ca nu se vand la metru. Nici nu s-ar putea vinde din motive cunoscute doar de posesori. Acela este pretul pentru un singur metru. Iar pe site sunt trecute in catalog.

_________________
Usher Be-718 + Jeff Rowland Concerto + Weiss DAC2 + Audioquest Volcano DBS 72V + Audioquest NRG-5 + Aavik Rack & Nordost Pulsar Points + Omicron Gold SE
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
johndoe21ro



Conectat la: 09 Feb 2010
Mesaje: 89
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 1:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PolyGram a scris:
johndoe21ro a scris:
PolyGram a scris:
Acel cablu se potriveste in orice sistem. Asa se justifica pretul Stupid


Cu siguranta ca nu orice cablu se potriveste in orice sistem. De acea exista matching-ul. Cu cat pretul creste cu atat matching-ul este mai greu de realizat, contrar parerii obisnuite.


Daca ai citit contextul in care am scris, ar fi trebuit sa vezi ca e o gluma. Oricum, acel cablu nu-si justifica pretul nici chiar daca s-ar potrivi in orice sistem. Prin afirmatia mea am incercat sa-l justific cat de cat Laughing


Si cred ca orice cablu isi justifica pretul pentru cel care are banii si dorinta de a-si imbunatati sistemul. Vorbesc de audiofili, nu de posesorii de hi-fi.

_________________
Usher Be-718 + Jeff Rowland Concerto + Weiss DAC2 + Audioquest Volcano DBS 72V + Audioquest NRG-5 + Aavik Rack & Nordost Pulsar Points + Omicron Gold SE
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
johndoe21ro



Conectat la: 09 Feb 2010
Mesaje: 89
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 2:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://wel-signatureseries.com/basics.html
http://www.audioquest.com/pdfs/articles/107_Audio_Phile_2011-01-English.pdf


_________________
Usher Be-718 + Jeff Rowland Concerto + Weiss DAC2 + Audioquest Volcano DBS 72V + Audioquest NRG-5 + Aavik Rack & Nordost Pulsar Points + Omicron Gold SE
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
johndoe21ro



Conectat la: 09 Feb 2010
Mesaje: 89
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 2:27 pm    Titlul subiectului: Audioquest Wild Blue Yonder Raspunde cu citat (quote)

[img]http://www.needledoctor.com/core/media/media.nl?id=16750&c=ACCT106601&h=aef1f96328957a758c76[/img]

http://www.audioquest.com/pdfs/articles/SZT-2009-october.pdf

_________________
Usher Be-718 + Jeff Rowland Concerto + Weiss DAC2 + Audioquest Volcano DBS 72V + Audioquest NRG-5 + Aavik Rack & Nordost Pulsar Points + Omicron Gold SE
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 2:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Frumoase, n-am ce zice. Oar cum ''suna''?
_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adinica



Conectat la: 02 Iul 2003
Mesaje: 589
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 14, 2011 7:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

BLACK RHODIUM RULEZ!!! Surprised
(revin cu detalii)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Lun Feb 14, 2011 7:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce model? Ai tot incercat cabluri in ultima vreme.
Si mie imi plac Black Rhodium - simple si ... logice. Si mufele folosite, ca si DNM-ul. Am tot citit despre ele in ultima vreme.

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adinica



Conectat la: 02 Iul 2003
Mesaje: 589
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 14, 2011 7:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Deocamdata IC Illusion DCT si Warrior de alimentare. Sunt f muzicale!
http://www.artson.ro/black-rhodium/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Lun Feb 14, 2011 8:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stiu ca Illusion simplu nu au pe stoc. Oare merita tratamentul criogenic (DCT) 100euro in plus? Sunt curios daca ai probat si Coda.
_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Lun Feb 14, 2011 9:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De ce nu luati de la importator?

stereoclub.ro

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mie Mar 16, 2011 5:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ati mai descoperit ceva cabluri bune?
_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adinica



Conectat la: 02 Iul 2003
Mesaje: 589
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 17, 2011 11:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aha, eu am descoperit unul fain de tot! Phantom DCT ++ de la Black Rhodium! Nu-i o sarma oarecare, crede-ma!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
johndoe21ro



Conectat la: 09 Feb 2010
Mesaje: 89
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mie Mar 30, 2011 12:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

adinica a scris:
Aha, eu am descoperit unul fain de tot! Phantom DCT ++ de la Black Rhodium! Nu-i o sarma oarecare, crede-ma!


Sper sa respecti tonul civilizat si sa-mi intelegi ratiunea. Dai impresia ca insistenta cu care scrii despre Black Rhodium e legata de publicitate. Pe de alta parte subiectul threadului este despre IC-uri Top of the Line, ori referintele repetate se adreseaza gamei entry-level. Sunetul specific al unui cablu este mai greu de relevat deoarece el depinde printre altele de incinte, amplificare si sursa. Depinde chiar si de restul cablurilor din sistem. Iar muzical, din punct de vedere descriptiv, este antonimul rezolutului dupa mine. Parerea mea este ca ar trebui sa ne rezumam la postarea unor fotografii, link-uri si eventual pret... asa cum incepuse initial threadul.

_________________
Usher Be-718 + Jeff Rowland Concerto + Weiss DAC2 + Audioquest Volcano DBS 72V + Audioquest NRG-5 + Aavik Rack & Nordost Pulsar Points + Omicron Gold SE
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 4 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community