FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Boxe ESS AMT 1a

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
andreitentean



Conectat la: 15 Mar 2010
Mesaje: 87
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 06, 2011 5:53 am    Titlul subiectului: Boxe ESS AMT 1a Raspunde cu citat (quote)

Salut dragi forumisti.
Nu am eu multa experienta in ceea ce inseamna o auditie de calitate dar trebuie sa va impartasesc experienta mea recenta cu noua pereche(adica nou venita ca saracele au 40 de ani) de ESS AMT 1a.

De la primul meu contact cu microbul vintage - o pereche de Acoustic Research AR 4ax - am tot cautat sa imi maresc colectia de difuzoare vintage cu "piese" din ce in ce mai bune(Acoustic Research Ar4ax si 2ax, Dynaco A10 si A25, KLH 6, KLH 32, KLH 17, EPI 100, Large Advent double stacked adica cate 2 suprapuse, Yamaha NS-100M si 250-E denumite si ear sau ureche).
Unele mi-au aratat lucruri care mi-au placut, alte m-au dezamagit, bineinteles raportat la tonalitatea care imi place mie adica subiectivism 100%, dar nimic nu s-a ridicat peste Acoustic Research.

Eh bine, pana la aceste ESS AMT 1a, pe care sincer sa fiu nici nu stiu ce sa va spun ca sunt:
-sunt standfloor pentru ca stau pe podea
-sunt mari si grele, ambalate am platit cam 40 kg per bucata(vin din SUA)
- sunt fabricate in SUA de o firma care a scos cam vreo 3 modele de boxe din cate stiu eu
- sunt 2 cai
- bass-ul este in compresie acustica cu o membrana pasiva pe spate
- smecheria este la inalte, folosesc un tweeter inventat de ei denumit Heil Tweeter sau HEIL Air-Motion Transformer

Am ramas, cum se spune pe romaneste - cu gura cascata ! Sunetul nu ca este clar este incredibil de clar, aerisit, limpede. Joasele sunt perfecte, prezente dar corecte, niciodata nu acopera inaltele, iar scena sau spatialitatea cum am auzit ca se foloseste ca sa descrii prezenta, este ireala !!!

Atasez poze.

_________________
andrei@skn-tuning.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Ian 06, 2011 5:53 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Ian 06, 2011 10:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cat te-au costat?
_________________
Ori santem audiofili, ori nu mai santem.Nu putem asculta toti Schopenhauer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
andreitentean



Conectat la: 15 Mar 2010
Mesaje: 87
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 06, 2011 3:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cred ca foarte aproape de 1600 de usd.
_________________
andrei@skn-tuning.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Joi Ian 06, 2011 5:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tweeter-ul este o inventie a lui Oskar Heil.

http://en.wikipedia.org/wiki/Oskar_Heil

http://en.wikipedia.org/wiki/Air_Motion_Transformer


Variante mai noi ale tipului asta de tweeter folosesc Elac, ADAM si Burmester.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
GF9898



Conectat la: 20 Mar 2009
Mesaje: 86
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Mie Apr 20, 2011 11:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ale mele nu au membrane pasive....si nici nu cantaresc 40kg bucata...de mai bine de 4 ani asteapta sa le montez difuzoarele de bas si apoi sa bag o discareala italo de test....daca nu-mi plac le voi scoate la vanzare Very Happy
_________________
caut boombox-ghettoblaster la fel cu cel din videoclipul Madonnei "Hung up"http://www.youtube.com/watch?v=Mb8iP3jow6w
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andreitentean



Conectat la: 15 Mar 2010
Mesaje: 87
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 25, 2011 12:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sa ma anunti daca vrei sa le dai.
_________________
andrei@skn-tuning.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community