FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Fani Pioneer vintage,fuga la Bologna
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
ucenicu'



Conectat la: 04 Apr 2007
Mesaje: 43
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Vin Ian 14, 2011 7:38 pm    Titlul subiectului: Fani Pioneer vintage,fuga la Bologna Raspunde cu citat (quote)

Pentru doar 900 de euro,puteti avea "crema" jumatatii anilor '70 de la Pioneer:
-AMPLIFICATORE SA9500
-EQUALIZZATORE SG9500
-TUNER TX 7500
-DECK CTF 7070
-PIATTO PL 400(Pick-up)
-MIXER U24
-BOBINE RT 707(Magnetofon)
-CASSE CS 100z 40/50w (Boxe)
Rack-ul este oferit bonus.Pacat ca nu pot copia poza care,oricum,parea facuta cu un telefon vechi.Link-ul este:
http://cgi.ebay.it/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=230571737958&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

_________________
mereu mai ramane ceva de invatat
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Ian 14, 2011 7:38 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
ucenicu'



Conectat la: 04 Apr 2007
Mesaje: 43
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Vin Ian 14, 2011 11:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru cei mai putin familiarizati cu italiana,ofer o traducere ad-hoc:
"Ofer la cunascatori adevarati linie stereo completa Pioneer,asa cum am achizitionat-o eu,in 1976,de la Borsari & Sarti din Bologna,impreuna cu mobila (rack-ul) in care se afla,si compusa din:
-AMPLIFICATORE SA9500
-EQUALIZZATORE SG9500
-TUNER TX 7500
-DECK CTF 7070
-PIATTO PL 400 (Pick-up)
-MIXER U24
-BOBINE RT 707(Magnetofon)
-CASSE CS 100z 40/50w (Boxe)
Totul in PERFECTA stare de conservare si FUNCTIONARE.Cumparatorului se ofera cadou un rack Interaudio,cu furnir de nuc si cristal securizat.
Pentru o documentare tipica fiecarei componente (a liniei),pe urmatorul site va sunt precizate caracteristicile principale si un "fel" de evaluare (financiara) aproximativa.
http://www.silverpioneer.netfirms.com/integrated-amps.htm

Pentru informatii si foto suplimentare ale aparatelor,va rog sa adaugati propriul e-mail pentru a primi raspuns.

Din motive logistice evidente,se preda (livreaza) doar personal.Atentie,nu expediez nicidecum!!

Nota mea:
Sper sa nu fiu acuzat de publicitate datorita acestui post,l-am considerat o oportunitate pentru fanii vintage-lui de top de la Pioneer.In Romania,probabil,doar magnetofonul il veti gasi la 500 de euro.Si toate componentele par a fi fost cap de serie.

_________________
mereu mai ramane ceva de invatat
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
cristi289



Conectat la: 12 Iun 2008
Mesaje: 23
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 15, 2011 12:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cam seamana cu asta? http://www.okazii.ro/catalog/51472474/pioneer-turn-audio.html#galerie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ucenicu'



Conectat la: 04 Apr 2007
Mesaje: 43
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Sam Ian 15, 2011 1:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da,pare ca seamana,doar ca pretul romanului este cu peste 800% mai mare.Sincer,pentru diferenta de 6600 de euro,daca as fi fan Pioneer,as merge,vorba vine,in genunchi pana la Bologna.
_________________
mereu mai ramane ceva de invatat
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
ucenicu'



Conectat la: 04 Apr 2007
Mesaje: 43
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Sam Ian 15, 2011 1:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Se pare insa ca in,linia mioriticuluui,lasand cei 6600 de euro in plus,lipsesc pick-upul si mixerul.
_________________
mereu mai ramane ceva de invatat
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
DMX



Conectat la: 22 Apr 2010
Mesaje: 138

MesajTrimis: Sam Ian 15, 2011 1:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

daca ati sti voi de cate ori gasesc minuni pe ebay si ma oftic ca nu m-am nascut in locul potrivit , vb cantecului ........daca vreau sa imi iau ceva transportul dubleaza suma ceruta pe aparat Evil or Very Mad
_________________
PUBLIC ENEMY
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ucenicu'



Conectat la: 04 Apr 2007
Mesaje: 43
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Sam Ian 15, 2011 2:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sincer,in cazul acesta chiar merita sa faci un drum cu masina la Bologna.Per total,nu cred ca ar costa mai mult de 500 de euro care,adaugati la cei 900 de euro,costul liniei audio,ramai oricum cu 6000 de euro sub pretul celui care vinde pe okazii.ro.In plus,pe langa un pic de turism prin Italia,ai si garantia ca transporti "bijuteria" in conditii optime,aducand-o acasa in aceleasi conditii estetice si optice perfecte ca in momentul in care o preiei de la italian.
_________________
mereu mai ramane ceva de invatat
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
escu69



Conectat la: 01 Oct 2008
Mesaje: 21
Locatie: oradea

MesajTrimis: Sam Ian 15, 2011 3:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dar se va vinde oare la pretul asta? E totusi o licitatie (desi vad ca inca nu sunt oferte)!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Necea Doru



Conectat la: 27 Noi 2005
Mesaje: 25
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 15, 2011 2:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[quote="escu69"]Dar se va vinde oare la pretul asta? E totusi o licitatie (desi vad ca inca nu sunt oferte)![/quote]

Vizualizarea licitatiei este contorizata, se poate observa in josul paginii. Pana in acest moment, au vazut licitatia peste 150 de potentiali cumparatori. Este foarte posibil sa liciteze mai multi cumparatori in ultimele 10 minute, ramase pana la incheierea licitatiei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
ucenicu'



Conectat la: 04 Apr 2007
Mesaje: 43
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Joi Ian 20, 2011 3:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pana la urma nu s-a vandut.Oricum,din cate am observat pe ebay,cand licitatia incepe cu un pret minim...maricel,nu prea exista ofertanti.Probabil ca licitatorii nu mai intra in febra competitiei.Altfel sta treaba cand se incepe de la 1 sau 10 euro.
_________________
mereu mai ramane ceva de invatat
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
zoly



Conectat la: 08 Mar 2005
Mesaje: 565
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 20, 2011 5:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vorba romanului: daca nu ma imbogatesc peste noapte nu am facut nimic...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
freetechplus



Conectat la: 29 Noi 2007
Mesaje: 5
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 27, 2011 3:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[quote="ucenicu'"]Se pare insa ca in,linia mioriticuluui,lasand cei 6600 de euro in plus,lipsesc pick-upul si mixerul.[/quote]
Fratilor, voi stiti cat costa SPEC 1 & SPEC 2? Va rog sa va reconsiderati impresia despre licitatia de pe okazii, ca e cam in pretul pietii pentru colectionari.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
ucenicu'



Conectat la: 04 Apr 2007
Mesaje: 43
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Joi Ian 27, 2011 5:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

"freetechplus"
Fratilor, voi stiti cat costa SPEC 1 & SPEC 2? Va rog sa va reconsiderati impresia despre licitatia de pe okazii, ca e cam in pretul pietii pentru colectionari.
Sincer,e absurd ceea ce afirmi.La lansare,prin 1975,SPEC 1 costa 500 $ si 900 $ SPEC 2.Informatiile se afla in link-ul de mai sus,pus de italian.Din cate am constat pe ebay,preturile au ramas cam aceleasi de la lansare,insa,deseori mai mici.E drept pe ebay,nu pe okazii,unde preturile sunt umflate nu cu pompa,ci direct cu compresorul.E clar,se profita de neindemanarea multor concetateni de a folosi cardul pentru cumparaturi directe pe ebay.Nici nu stiu cat e de simplu!Uite si niste linkuri privind preturile pe ebay la SPEC 1 si SPEC 2:
http://electronics.shop.ebay.com/?_from=R40&_npmv=3&_trksid=p3910.m570.l1311&_nkw=pioneer+spec+1&_sacat=293
si
http://electronics.shop.ebay.com/i.html?_nkw=pioneer+spec+2&_sacat=293&_odkw=pioneer+spec+1&_osacat=293&_trksid=p3286.c0.m270.l1313
Acestea sunt de pe ebay.com,nu am stat sa caut pe ebay.co.uk,ebay.de sau altele din Europa.In concluzie,de ce sa-mi reconsider impresia?Este vorba de japca,pur si simplu.

_________________
mereu mai ramane ceva de invatat
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
freetechplus



Conectat la: 29 Noi 2007
Mesaje: 5
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 27, 2011 5:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc, mi-ai ridicat mingea la fileu: ofertele de repair si upgrade sunt intre 250 si 400 USD, iar nivelul licitatiilor in curs nu se pune in calcul, deoarece se liciteaza masiv numai in ultimele 5 minute. Preturile pentru aparate in sine sunt sus, bineinteles functie de starea lor:
http://cgi.ebay.com/Pioneer-SPEC-2-Power-Amplifier-SPEC2-Vintage-Amp-500-Wa-/260724939285?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cb46ada15
si
http://cgi.ebay.com/Pioneer-SPEC-1-Preamp-Excellent-Condition-Preamplifier-/260697323847?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cb2c57947
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
ucenicu'



Conectat la: 04 Apr 2007
Mesaje: 43
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Joi Ian 27, 2011 5:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fireste,exemplifici doar cu ce iti convine,fiind si tu unul dintre vanzatorii cu preturi "delicate",pe okazii.Ce zici de rack-ul acesta,din Belgia:
http://cgi.ebay.de/Pioneer-RS2-PL-630-TX-9500II-CT-F1000-Spec1-4-/320646843296?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item4aa80a8ba0
Sigur,vei spune ca deck-ul si eq-ul au probleme.Da,probabil trebuie inlocuite curelele la deck iar eq-ul,dupa parearea mea,are o minora problema pe alimentare.In plus,pretul de 3100 euro nu este batut in cuie,omul accepta si oferte.
Referitor la licitatii,stiu ca batalia se da in ultimele 5 minute,dar preturile nu ajung nici pe departe la cele din linkurile tale.Din pura curiozitate,chiar o sa urmaresc licitatiile respective,iar linkurile privind rezultatelor lor le voi pune tot aici.
Linia Pioneer.care nu s-a vandut la 900 euro,daca ajungea in Romania o gaseam pe okazii la cel putin 5000 de euro

_________________
mereu mai ramane ceva de invatat
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community