FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
BI-AMP
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
g@by



Conectat la: 13 Sep 2009
Mesaje: 87
Locatie: Hunedoara

MesajTrimis: Dum Ian 16, 2011 3:28 am    Titlul subiectului: BI-AMP Raspunde cu citat (quote)

As vrea si eu putin ajutor,am un yamaha rx-v2600 si as vrea sal conectez bi-amp si nustiu exact cum se procedeaza,va rog daca cineva poate sa-mi faca o schema sau sa-mi explice as fi tare recunoscator,optiunea bi-amp am gasit cum so activez din meniul receiverului dar mai departe... Smile
_________________
Vorbele-n vant raman atat, nimic mai mult sau mai putin
Nu ma cunosti, nu te cunosc, nu sunt aici sa te-ntretin.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Ian 16, 2011 3:28 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
g@by



Conectat la: 13 Sep 2009
Mesaje: 87
Locatie: Hunedoara

MesajTrimis: Dum Ian 16, 2011 12:38 pm    Titlul subiectului: Re: BI-AMP Raspunde cu citat (quote)

g@by a scris:
As vrea si eu putin ajutor,am un yamaha rx-v2600 si as vrea sal conectez bi-amp si nustiu exact cum se procedeaza,va rog daca cineva poate sa-mi faca o schema sau sa-mi explice as fi tare recunoscator,optiunea bi-amp am gasit cum so activez din meniul receiverului dar mai departe... Smile


Mai concret cum vine lagat din rceiver la boxe Question Question

_________________
Vorbele-n vant raman atat, nimic mai mult sau mai putin
Nu ma cunosti, nu te cunosc, nu sunt aici sa te-ntretin.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Dum Ian 16, 2011 1:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca aceste detalii le gasesti in manualul de utilizare al recieverului.
_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
g@by



Conectat la: 13 Sep 2009
Mesaje: 87
Locatie: Hunedoara

MesajTrimis: Dum Ian 16, 2011 1:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

diy-audio a scris:
Cred ca aceste detalii le gasesti in manualul de utilizare al recieverului.


problema ii ca nu am manualul reveiverului!

_________________
Vorbele-n vant raman atat, nimic mai mult sau mai putin
Nu ma cunosti, nu te cunosc, nu sunt aici sa te-ntretin.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
g@by



Conectat la: 13 Sep 2009
Mesaje: 87
Locatie: Hunedoara

MesajTrimis: Dum Ian 16, 2011 1:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am gasit ceva pe net dar receiveru este un denon,acuma nustiu daca difera de yamaha,o sa las un link sa imi ziceti daca este corect sau nu!

http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=1079660

_________________
Vorbele-n vant raman atat, nimic mai mult sau mai putin
Nu ma cunosti, nu te cunosc, nu sunt aici sa te-ntretin.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 16, 2011 2:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.fixya.com/support/p417627-yamaha_rx_v2600_7_1_channels_receiver/manual-20216
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
g@by



Conectat la: 13 Sep 2009
Mesaje: 87
Locatie: Hunedoara

MesajTrimis: Dum Ian 16, 2011 3:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:
http://www.fixya.com/support/p417627-yamaha_rx_v2600_7_1_channels_receiver/manual-20216


multumesc frumos @nicu_martin!!

_________________
Vorbele-n vant raman atat, nimic mai mult sau mai putin
Nu ma cunosti, nu te cunosc, nu sunt aici sa te-ntretin.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
g@by



Conectat la: 13 Sep 2009
Mesaje: 87
Locatie: Hunedoara

MesajTrimis: Dum Ian 16, 2011 3:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

acuma mai am o intrebare se merita sa le pun bi-amp,boxele sant spendor s 8e si nu ma prea multumeste sunetul dat de receiver,acuma stiu ca receiveru este devina dar pana o sa-mi iau un amplif decent macar poate o sa mai imbunatatesc sunetul cat de cat Question \\
_________________
Vorbele-n vant raman atat, nimic mai mult sau mai putin
Nu ma cunosti, nu te cunosc, nu sunt aici sa te-ntretin.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 16, 2011 6:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pe vremea cand detineam un Yamaha RX-V2700 (modelul ulterior lui 2600) m-am jucat si eu cu optiunea de bi-amp, utilizand la vremea respectiva niste incinte Canton Ergo 609. Personal, nu am sesizat absolut nici un beneficiu sonor. Intr-o discutie purtata cu unul din inginerii de service ai Canton, acesta imi relata urmatoarele:


Doing "Bi-Wiring" is almost a matter of personal taste. After doing about 30 years hifi-hobby at home I see many things very factual and objective. So I never would drive my own speakers in Bi-Wiring, Single-Wiring is absolutely sufficient ( I am no more a believer as in my younger years).
In spite please let your own taste decide."

Asadar, experimenteaza si vezi care este rezultatul (folosirea optiunii bi-amping presupune "sacrificarea" canalelor surround back si rulareai in configuratie maxim 5.1 canale). Ca fapt divers, sursa de alimentare ramane aceeasi, cat si curentii debitati, folosirea bi-amping fiind oarecum justificata doar in cazul rularii unor materiale cu coloana sonora 7.1 (sau all-stereo), reduse la format 5.1 pentru a putea furniza mai mult curent frontalelor.

_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
g@by



Conectat la: 13 Sep 2009
Mesaje: 87
Locatie: Hunedoara

MesajTrimis: Dum Ian 16, 2011 9:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

chiar nu mi se pare nici o diferenta la sunet,asta e trebe sa-mi iau un amplif in viitorul apropiat,din cate am citit aici pe forum am vazut ca sar potrivi cu naim,inainte am avut cabasse java mt4 care sunau frumos cu yamaha dar de cand am luat spendor sa cam stricat treaba!!!
_________________
Vorbele-n vant raman atat, nimic mai mult sau mai putin
Nu ma cunosti, nu te cunosc, nu sunt aici sa te-ntretin.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalin_bm



Conectat la: 18 Ian 2007
Mesaje: 492
Locatie: BR

MesajTrimis: Lun Ian 17, 2011 9:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu stiam ca bi-amp se face cu 2 aplificatoare, cum ai gasit tu optiunea asta la un receiver nu stiu. Poate este doar un bi-wire.

http://www.fluance.com/wiring.html

_________________
Oricat de mica ne este leafa, noi tot putem munci mai putin decat ne platesc ei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Lun Ian 17, 2011 9:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Un receiver are mai multe canale de amplificare, 5 sau 7 sau 9 sau chiar 11.
2 canale pot fi dedicate pentru biamp, in general.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Lun Ian 17, 2011 9:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Biamp se poate face daca si boxele au posibilitatea de a separa cele doua canale, inalte si joase.
Altfel e doar biwiring.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dani4utd



Conectat la: 03 Dec 2010
Mesaje: 93

MesajTrimis: Lun Ian 17, 2011 10:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

obuzel a scris:
Biamp se poate face daca si boxele au posibilitatea de a separa cele doua canale, inalte si joase.
Altfel e doar biwiring.
Citeste ce ai scris si corecteaza-te singur.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 17, 2011 10:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalin_bm a scris:

Citat:
eu stiam ca bi-amp se face cu 2 aplificatoare, cum ai gasit tu optiunea asta la un receiver nu stiu. Poate este doar un bi-wire.


Simplu, fiind vorba de un receiver multicanal, in cazul de fata 7 canale, 2 dintre canale pot fi asimilate frontalelor.

_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community